Yurt disinda okumak hakkinda bazi sorularim.

Silicone Android Uygulaması
KS
Omer 34242432

Omer 34242432

Silver Sample
İfade skoru
926
Ethem hocammmmm lutfen bana kizmayinnnnnnnnnnnnnnn
Abicim su an kac diyorum, tam su an. Eger hala B1 ise cok iyi bir seviye olmadigini bil. TOEFL gibi sinavlar icin yetersiz kalir.

Ayrica TOEFL'a girme olayini simdiden dusunme, sadece hazirlan. Zaten 2 yil gecerliligi var sinavin simdi girsen de isine yaramayacak. :D
B1 1 yil once falandi hocam, o zamanki seviyem ile simdiki arasinda daglar var. Pandemi yuzunden tekrar test yaptiramadik.

MESs¹¹

Gold Sample
İfade skoru
6.522
%100 burs ile okudum derken uniye basvuru yaptiniz ve burs mu verdiler?
Ya aslında benim olayım biraz farklı. Üniversitenin karşıladığı %75 idi. Bu kısma kadar evet onlar veriyor. Kalan payı benim asıl burada okumamada yardımcı alan çalıştığım şirket ödedi. Bursluluk sınavına girmedim fakat dediğim gibi bazı yerlerde gerekebilir.
Şu an o şirketin bir çalışanıyım. Yurtdışına gitmemde güzel bir payları var. Kendimi öyle kurtarabildim. Senin yapman gereken üniversite tutarsa gidip sınavına girmen. Detaylarını çok bilemicem maalesef. Zaten zamanı gelince anlatırlar. Şimdi bunları düşünmek için çok erken.

KS
Omer 34242432

Omer 34242432

Silver Sample
İfade skoru
926
Ethem hocammmmm lutfen bana kizmayinnnnnnnnnnnnnnn
Ya aslında benim olayım biraz farklı. Üniversitenin karşıladığı %75 idi. Bu kısma kadar evet onlar veriyor. Kalan payı benim asıl burada okumamada yardımcı alan çalıştığım şirket ödedi. Bursluluk sınavına girmedim fakat dediğim gibi bazı yerlerde gerekebilir.
Şu an o şirketin bir çalışanıyım. Yurtdışına gitmemde güzel bir payları var. Kendimi öyle kurtarabildim. Senin yapman gereken üniversite tutarsa gidip sınavına girmen. Detaylarını çok bilemicem maalesef. Zaten zamanı gelince anlatırlar. Şimdi bunları düşünmek için çok erken.
Anladim, bana gercekten cok yardimci oldunuz. :adamsın:

MESs¹¹

Gold Sample
İfade skoru
6.522
Anladim, bana gercekten cok yardimci oldunuz. :adamsın:
Rica ederim. Yine bu tarz sorularda etiketleyebilirsin. Daha yolun başı. 9dasın. Pandemi olsa çok güzel şeyler olabilirdi fakat yinede yaz tatilinde falan evden olabildiğince çalış, cümle yapılarına çalış. Kelime bir şekilde öğreniliyor zaten. Olurda birgün virüs biterse İngilizce kurslarına gitmenide çok tavsiye ederim. Bayağı etkileri oluyor. Kişiye özel eğitim veriyorlar. Mesela B2yim c1 olmak istiyorum diyorsun falan şunun için, ona göre program çıkartıyorlar.

𝙡𝙤𝙠𝙞.

Silver Sample
İfade skoru
3.842
Bazı ülkeler sadece TOEFL testini yeterli bulmuyor ve yanında IELTS gibi test sonuçlarını da istiyor diye biliyorum.

Araştırdığıma göre yurtdışında üniversite okumak için lise notlarının o kadar önemli olmadığını duydum. Yüksek lisans için notlar daha önemliymiş, ancak yine de lise notlarının yüksek olmasında fayda var.

ShimadaSensei

Gold Sample
İfade skoru
1.421
İngiltere'de okumak sakat iş, onların sistemleri farklı. Nasıl alıyorlar ben de bilmiyorum.

Almanya ve Fransa'da okuyacaksan orada okumak istediğin bölümü Türkiye'de kazanmış olman ve en önemlisi de çok iyi Almanca/Fransızca bilmen gerekli. İki ülkede dilleri konusunda tutucu. Fransa'da mesela hiçbir devlet üniversitesinde İngilizce eğitim verilmez.

Veya direkt ELT tarzı şirketlere parayı basarsın, her şeyi onlar halleder senin yerine.
NOT: Çok para, çok ama çok para.

Ramazan Ünsal

Silver Sample
İfade skoru
127
Ben araştırma yaptığımda ABD de sadece okul masrafları 40.000$ gerekiyor, bunun konaklaması, yemesi içmesi derken 2 yıl için en az 50.000$ gerekli. Aile durumunu bilmem fakat benim için imkansız paralar bunlar.

𝙡𝙤𝙠𝙞.

Silver Sample
İfade skoru
3.842
Ben araştırma yaptığımda ABD de sadece okul masrafları 40.000$ gerekiyor, bunun konaklaması, yemesi içmesi derken 2 yıl için en az 50.000$ gerekli. Aile durumunu bilmem fakat benim için imkansız paralar bunlar.
O yüzden üniversiteleri ücretsiz olan bir ülke bulmalı. Eğer maddi durumu yeterince iyi değilse.

ShimadaSensei

Gold Sample
İfade skoru
1.421
Bilmiyorum ki, eğer ABD dışında, isveçte,danimarkada okumanın Türkiyeden pek farkı kalır mı?Bence gidebiliyorsa ABD'ye gitsin.
ABD rezil bir ülke, yaşamak istediklerimin arasında en son sırada. Mühendislik eğitimi için Almanya çok iyi mesela. Şahsen gözümde Avrupa ve Kanada dışında ülkelerde yaşanmaz.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

O yüzden üniversiteleri ücretsiz olan bir ülke bulmalı. Eğer maddi durumu yeterince iyi değilse.
Fransa'da üniversite okuyan arkadaşım var. 2 yıldır ailesinden maddi destek almıyor, altında Audi evinde 3060 Ti sistem ve gigabit internet var. Devletten burs alıyor, part time çalışıyor.

Paranız yoksa Avrupa en iyi seçenek. Paranız varsa da Avrupa en iyi seçenek.

𝙡𝙤𝙠𝙞.

Silver Sample
İfade skoru
3.842
Bilmiyorum ki, eğer ABD dışında, isveçte,danimarkada okumanın Türkiyeden pek farkı kalır mı?Bence gidebiliyorsa ABD'ye gitsin.
@ShimadaSensei'nin dediklerine tamamen katılıyorum. ABD'ye gidilmez. Orada herşey sanıldığı gibi toz pembe değil. Asıl yaşam Avrupa veya İskandinav ülkelerinde aslında.
Fransa'da üniversite okuyan arkadaşım var. 2 yıldır ailesinden maddi destek almıyor, altında Audi evinde 3060 Ti sistem ve gigabit internet var. Devletten burs alıyor, part time çalışıyor.

Paranız yoksa Avrupa en iyi seçenek. Paranız varsa da Avrupa en iyi seçenek.
Hocam burs ve part time çalışma ile bu kadar rahat geçinilebiliyor mu Fransa'da? Ben Norveç'te okumak istiyorum örneğin, ve orada okurken de bir evde kalmak istiyorum. 10m2 civarı evlerin bile kiraları çok pahalı. Çoğu Avrupa ülkesinde kiralar pahalı değil mi? Nasıl bu kadar rahat yaşam sürebiliyor? Benim de yurtdışında üniversite okuma anlamında tek kafamı kurcalayan şey bu, kira fiyatları. Yanlış biliyor olabilirim, o yüzden fikrinizi almak istedim.

ShimadaSensei

Gold Sample
İfade skoru
1.421
Hocam burs ve part time çalışma ile bu kadar rahat geçinilebiliyor mu Fransa'da? Ben Norveç'te okumak istiyorum örneğin, ve orada okurken de bir evde kalmak istiyorum. 10m2 civarı evlerin bile kiraları çok pahalı. Çoğu Avrupa ülkesinde kiralar pahalı değil mi? Nasıl bu kadar rahat yaşam sürebiliyor? Benim de yurtdışında üniversite okuma anlamında tek kafamı kurcalayan şey bu, kira fiyatları. Yanlış biliyor olabilirim, o yüzden fikrinizi almak istedim.
Audi dediğin 2000 euroya bulursun orada. 3060 Ti'yi 400 euroya almış. Gigabit internet 30-40 euro muydu neydi. Sıradan bir yaşam 🤠

𝙡𝙤𝙠𝙞.

Silver Sample
İfade skoru
3.842
Audi dediğin 2000 euroya bulursun orada. 3060 Ti'yi 400 euroya almış. Gigabit internet 30-40 euro muydu neydi. Sıradan bir yaşam 🤠
Orası öyle de, part time çalışma ve devlet bursu ile bu kadar rahat yaşanılıyorsa harikaymış. Sanırım ben yurtdışında okumayı kafama çok pahalı diye kodlandırmışım. Biraz daha araştırma yapmam gerekiyor sanırım.

Ramazan Ünsal

Silver Sample
İfade skoru
127
Kesin audi ve 3060ti için oraya gitti.

ABD tozpembe olmadığını sizden iyi biliyorum fakat ülke eğitimde iyi.Bir çok gelişmeyi yakından takip edersin ve amerikan kültürünü öğrenebilirsin.

Tercih meselesi ama eğer yurt dışına çıkacaksan güzel bir sebep için ve kendi eğitimin için gitmelisin.

Evet Avrupa da da bir çok ülkenin eğitimi hatırı sayılar bir noktada fakat bu bana oraya gitmem için yeterli gelmiyor.

ShimadaSensei

Gold Sample
İfade skoru
1.421
Orası öyle de, part time çalışma ve devlet bursu ile bu kadar rahat yaşanılıyorsa harikaymış. Sanırım ben yurtdışında okumayı kafama çok pahalı diye kodlandırmışım. Biraz daha araştırma yapmam gerekiyor sanırım.
550 euro burs veriliyor demişti galiba, tam hatırlamıyorum. Kendisi part time 600-700 euro kazansa normal. Üniversite zaten beleş bursu olanlara.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube