Yurt disinda okumak hakkinda bazi sorularim.

Silicone Android Uygulaması

Kyra

Bronze Sample
İfade skoru
48
ABD rezil bir ülke, yaşamak istediklerimin arasında en son sırada. Mühendislik eğitimi için Almanya çok iyi mesela. Şahsen gözümde Avrupa ve Kanada dışında ülkelerde yaşanmaz.

Fransa'da üniversite okuyan arkadaşım var. 2 yıldır ailesinden maddi destek almıyor, altında Audi evinde 3060 Ti sistem ve gigabit internet var. Devletten burs alıyor, part time çalışıyor.

Paranız yoksa Avrupa en iyi seçenek. Paranız varsa da Avrupa en iyi seçenek.

Araba internet ya da diğerleri önemli değil. Bunlar ABD'de de Avrupa ülkelerinde de, ülkemize göre oldukça kolay bir şekilde alınır.

Ancak ABD hakkında dediklerinize katılmam mümkün değil. Mühendislik eğitimi için ABD, Almanya'dan daha iyidir. ABD'de de yaşanır ayrıca. Güzel bölgeleri ve eyaletleri var.

Sağlam bir eğitim için Türkiye'den bir Avrupa ülkesine gitmenin mantığı yok. Özellikle mühendislik tarafında ABD'ye gidilmeli. Türkiye'de kazanacağınız iyi bir üniversite zaten eğitim kalitesi ve diğer konularda benzer olacaktır. Bu eğitimi komple Avrupa'ya taşımak yerine stajı ya da yüksek lisansı taşımak daha mantıklıdır.

Ben İTÜ CS'deyim. Kendi okulumdan ve başka okulumdaki arkadaşlarımdan Erasmusa gidenler oldu. Birçoğuna sorduğunuzda eğitimi için değil kültürü ve cazibesi için gittiğini görüyordunuz.

Burada İTÜ, ODTÜ, BOUN gibi okullara girebilen birisi zaten akademik olarak EU'da da US'de de rahat eder. Ancak Türkiye'de ortalama bir okula girmiş, orada da adam akıllı çalışmayan birisi, ikisine de gitse normal bir hayat yaşar. Hatta EU'ya gitmesi bu noktada daha iyi olur.

İşin akademik tarafı böyle. yurt dışı cazibesine çok kapılıyor insan. Ancak unutmamak lazım ki ülkemizde ve ülkemiz dışında değişmeyen tek bir gerçek var: Köpek gibi çalışmak. Ne yazık ki ülkemizin içine edildi, gençlikte ülkeye dair umut bırakılmadı. Ancak yine de burada adam akıllı bir üniversiteye giren ve GANO'sunu iyi tutan birisinin, yurt dışı falan diye endişelenmesine gerek yok. O kişi içerde de dışarıda da kapılır. Ki, kapılıyor da.

Bu dediklerim normal halli vatandaşlar için bu arada, benim giden arkadaşlarım da öyle zengin falan değildi. Ama para varsa ve aileniz size, gittiğiniz bir sene boyunca destek sağlayabilecekse, her ülkede yaşarsınız.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

ABD tozpembe olmadığını sizden iyi biliyorum fakat ülke eğitimde iyi. Bir çok gelişmeyi yakından takip edersin ve amerikan kültürünü öğrenebilirsin.

Tercih meselesi ama eğer yurt dışına çıkacaksan güzel bir sebep için ve kendi eğitimin için gitmelisin.

Evet Avrupa da da bir çok ülkenin eğitimi hatırı sayılar bir noktada fakat bu bana oraya gitmem için yeterli gelmiyor.

Kesinlikle. İş Audi, RTX 3060, internet falan değil bana göre. Sen adam akıllı bir akademik eğitim mi almak istiyorsun, yoksa adam akıllı ekonomisi olan bir yerde mi yaşamak istiyorsun, bu önemli.

ABD'de iyidir ayrı. Kötü eyaletleri olduğu gibi temiz ve düzgün eyaletleri de var. Genel iklim olarak da Avrupa'ya göre daha çok seviyorum.

ShimadaSensei

Gold Sample
İfade skoru
1.421
@Kyra ABD'nin eğitimine rezalet demiyorum, insanlarına diyorum. Yaşamlarına diyorum. Orta Doğu zihniyetine sahip bir Batı ülkesi ABD. Ayrıca orada en basit işte bile rekabet ortamı var. Sürekli diğer çalışanlarla rekabet halindesin. Ben böyle bir hayat istemiyorum. Stresten 40 yaşında saçı beyazlamış bir zengin olacağıma Avrupa'da rahat rahat yaşayan sıradan bir insan olmayı tercih ederim.

Senin çevrendekiler kültür için, eğitim için gidiyor olabilir ancak ben insanı için gitmek istiyorum. İnsana verdikleri değer için, medeni düşünce tarzları için. Türkiye'de bir adam çıkıp "açık giyinen kadınlar tecavüzü hak ediyor" deyip destekçi bulabiliyor mesela. İnsanların düşünme yetisi yok bu ülkede. Beyinleri donmuş.

Avrupa'yı gözünde iyice köye çevirme bu arada. Avrupa eğitimi son derece başarılı, ekonomisi de gayet güçlü. Yaşam şartlarını ekonomik güce bakarak belirleyemezsin. Çin'in ekonomisi çok büyük, Almanya'dan rahat mı yaşıyor insanları? ABD insanlarını "ne haliniz varsa görün" şeklinde yöneten bir ülke. Avrupa'da devlet her zaman halkının arkasında.

Son düzenleme:

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube