Yeni bir laptop alma vaktim geldi mi?

Silicone Android Uygulaması
Bütçe
10.000

Mighty Eagle

Silver Sample
İfade skoru
2.294
Sıfır aldım. Çünkü çıkma ekranlar berbat. Adam ölü pikselli ekranı 200 TL'ye satmaya çalışıyor. O yüzden gittim sıfırdan bir ekran aldım. 1600x900 arıyordum aslında ama bulamadım. Önceki ekran maalesef ölü pikseller tarafından ele geçirilmişti.
Modelden modele değişiyor hocam. Mesela benim önümde 300TL bandına bir sürü seçenek vardı, 700TL'ye de satılan ekranlar çakma idi. Tabii her zaman rahat bir şekilde bulunamıyor, biraz benim düşüncesizliğim.
Bu arada piyasa halen berbat. i3 cihazın piyasası 2000 TL olmuş. i7 cihazı 1500'e verirsem içim yanar, uyuyamam. :)
Siz artık sorunları olduğunu belirmişsiniz hocam. Saat gibi çalışıyorsa sıkıntı yok. :) Piyasaya göre fiyat biçersiniz, ama okul bittiğinden genel bir düşüş oldu piyasada.

TheMarqE

Silver Sample
İfade skoru
2.206
DELL'i hiç sevmedim zaten oldu olası. Adamlar bir HDD değiştirmek için tüm anakartı sökmeye zorluyorlardı eski serilerinde. MacBook hem hafif, hem taşınabilir, hem de güçlü diye tercih ederdim ben açıkçası. M1 işlemcinin potansiyeli büyük. İleride çıkacak işlemciler de ne olur bilinmez. Microsoft'u da ARM yarışına soktukları için ARM devri yaklaşıyor.
Hocam ne gariptir ki Linux yüklü olarak gelen Dell bilgisayarım 5 adet linux dağıtımı dışında linux dağıtımı kurmuyor :evilol: . Soğutma konusunda berbat. Parçaları dayanıklı, servisi kaliteli. Ama kesinlikle şu dönemde rakipleri varken alınmaz.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Siz artık sorunları olduğunu belirmişsiniz hocam. Saat gibi çalışıyorsa sıkıntı yok. :) Piyasaya göre fiyat biçersiniz, ama okul bittiğinden genel bir düşüş oldu piyasada.
Okullar açılınca satarım hocam satarsam. :) O zaman piyasa canlanıyor bir.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
@YARDAMBAYAR Bu arada hocam bir aralar deneme amaçlı Letgo'da külüstür, böyle Windows XP yüklü bir bilgisayarı satışa koydum. Başlığa da özellikle "EBA Canavarı" yazdım. Fiyatını da 1100 TL yazdım. 12 kişi beğendi ürünü. 3 kişi de mesaj attı. Buradan artık ülkenin ne hale geldiğini görebilirsiniz. :evilol:

Sehrail

Silver Sample
İfade skoru
2.317
@YARDAMBAYAR Bu arada hocam bir aralar deneme amaçlı Letgo'da külüstür, böyle Windows XP yüklü bir bilgisayarı satışa koydum. Başlığa da özellikle "EBA Canavarı" yazdım. Fiyatını da 1100 TL yazdım. 12 kişi beğendi ürünü. 3 kişi de mesaj attı. Buradan artık ülkenin ne hale geldiğini görebilirsiniz. :evilol:
Umarım ciddi bir satış olmamıştır, olacaksa bari linux yükleyin açık kaynak adına hayır işlemiş olursunuz :evilol:

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Yeni seri Matebook’ların çoğunda AMD işlemci var macOS için sıkıntı. :/
Ayrıca Matebook alacağıma M1 MacBook Air alırım daha iyi. Yeni çıkan serileri 8K olmuş. O kadar verilmez ve verilmemeli o cihaza.
Umarım ciddi bir satış olmamıştır, olacaksa bari linux yükleyin açık kaynak adına hayır işlemiş olursunuz :evilol:
Bu bir deneydi zaten hocam. Satış olmadı. Yazanlara da söyledim bir deney yapmaktayım diye. Ki bu bilgisayara Mint XFCE kurdum yine de kendine gelemedi. Pentium 4 işlemci var sanırım kendisin de.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Bence onu yavaşça antikalar rafına kaldırın, şimdi bir dağıtım önerirdim ama....... ne diyeceğimi unuttum
Zaten kendisini "RTRO" adını verdiğim bir koli içerisinde saklıyorum. :evilol: O kolide ne laptoplar var bir bilseniz. Tarihi eserler yatıyor.

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
Hocam, biraz benzer donanıma sahibiz. İ3 2350M, 520MX ve 4 GB RAM var bende. Laptop ise Samsung NP300E5A :evilol:

Ben emekliye ayırıyorum. Dediğiniz gibi, taş gibi laptop olsa da bir ömürleri var. Eski olduklarını hissettiriyorlar.

Sizin panelin tahminimce bundan çok farkı yoktur. Bu sebeple bile geçilir sanırım.
IMG_20210628_222346.jpg

IMG_20210628_145452.jpg

Kırmızıyı turuncu gösteriyormus ekranı :D
Resimlerden pek belli olmuyor gibi ama burada öyleydi.

Sıkıntılar cogalmazsa ve kur düşerse 2022'de 10 bin civarına 3050/ti veya yurt dışından 3060'lı bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

rtx 3090

Silver Sample
İfade skoru
577
Samsung RF511 Serisi - Notebookcheck-tr.com

Hepinize merhabalar arkadaşlar. Öncelikle çoğu yerde söylemişimdir, ben 9 yıl önce toplam 2000 TL'ye aldığım bir laptopu halen kullanmaktayım. Aldığım dönemler de 2. nesil işlemciler revaçtaydı. 2011'in 3. çeyreğinde Intel birkaç yeni işlemci daha duyurmuştu. O sıralar da Mart 2011'de çıkan Samsung RF511 beni cezbediyordu. i7-2630QM, 8 GB RAM ve 1600x900 çözünürlüğü ile o dönem kim olsa cezbederdi. GT-540M gibi dönemin orta seviyede F/P kartlarından birisi de olunca dedim ben bunu cihazı alırım. Babam ile konuştum. Başlar da mırın kırın etti ama yıl sonunda yani Sonbahar gibi alabileceğini söyledi. Derken Kasım (Aralık ayı da olabilir net hatırlamıyorum şu an) 2011'e geldik. Babam yıllar sonra beni şaşırtarak haydi alalım dedi. O sıralar da aklımda üç tane cihaz vardı. Birisi ASUS N53SN, birisi DELL Inspiron N5110, birisi ise Samsung RF-511'di. Ama ben Samsung RF-511'de karar kıldım. Babam o zamanlar pek böyle alışveriş falanla uğraşmak istemediği için abime söylemişti alması için. Bir akşam abim elinde bir kutu ile geldi. İşte o kutu benim hayatımı değiştirdi. En sonunda istediğime kavuşmuştum. 1 yıldır hayalini kurduğum Samsung RF-511 en sonunda elime geçmişti. Lakin abimin aldığı model benim istediğim S05 değildi. Bu RF-511'in farklı varyantları vardı. DH'de falan özellikle S05 modeli çok öneriliyordu. Çünkü 1600x900 ekran çözünürlüğü vardı. Beni özellikle o çözünürlük cezbetmişti. Lakin abimin aldığı RF-511 modeli 1366x768 çözünürlüğe sahipti. Yine de çok kafaya takmadım. Sonuçta yıllar sonra kendime ait bir bilgisayarım olmuştu artık.
Hoşgeldin 2015!

Gel zaman git zaman. Bu laptop hayatımın bir parçası oldu. Kendisiyle 24 tane şehir gezdik. Tatiller de falan hiç yanımdan ayırmadım. 2012 yılında kendisine bir de 8 GB RAM yükseltmesi yapınca mis gibi oldu. Aldığım da 6 GB RAM vardı. Üstüne Samsung'un 128 GB'lık 830 Series SSD'si ile Windows 7 üzerinde yapamadığım şey yoktu. SSD teknolojisiyle uçuyorduk resmen. Sonrasında yıl oldu 2015. 2015 yılı bu cihaz için bir dönüm noktası oldu. Çünkü 2015 yılına kadar açamadığı oyun olmayan cihazım artık zorlanıyordu. 2015 yılında çıkan birçok oyunu akıcı oynatamıyordu. Ama yine çok dert etmedim çünkü o zamanlar elime geçen yüklü bir para ile (çalıştık :evilol: ) ve abimin desteği ile canavar gibi bir sistem topladık. O günden sonra cihazımı artık çok zorlamadım. İnternet, ofis ve ara sıra 2015 öncesi çıkan oyunları oynamak için kullandım.

Şimdi ise geldik 2021'e. Geçen yıldan beridir cihazım da donanımsal olduğunu düşündüğüm birtakım sorunlar var. 9 yıllık aktif kullanımın ardından hafiften bozulma emareleri göstermeye başladı diyebilirim. Windows üzerinde mavi ekran sorunları, ara sıra kilitlenmeler, BIOS'un bazen çok geç gelmesi gibi sorunlar var. Ayrıca cihaz yaşlı yani. İçerisinde ki bileşenler ne kadar kaliteli olursa olsun bir ömrü var. Teknolojik ömrünü tamamlamaya artık çok yaklaştı gibi hissediyorum cihazım. 9 yıllık hizmetin ardından emekli olma vakti gelmiş gibi hissettiriyor. Sanki bana bir şeyler anlatıyor bu sorunları ile. Sizce yeni bir laptop alma vakti geldi mi artık? Bu yaşlı emektarları artık tarihin tozlu sayfalarına atma vakti geldi mi? Bazı nedenlerden dolayı masaüstü bilgisayarımı sattım. Laptop'u da satıp üstüne biraz ekleyip yeni bir cihaz almayı düşünüyorum. Ama ne alsam bilemiyorum. Bir yandan M2 MacBook'ları bekliyorum ama bir yandan da acaba şöyle RTX bir laptop alıp oyunların dibine mi vursam diyorum yine? Kafam çok karışık. Sizlerden de yardım bekliyorum. :)
Oyun oyanayacaksanız rtx laptop daha mantıklı olur hocam hackintosh kurup macOS de kullanırsınız hem.

Sony Series Switch

Gold Sample
İfade skoru
1.674
Oyun oynamak istiyorsanız MacBook'ların Geforce Now desteği var. Tabii ki oyun desteği biraz kısıtlı gelebilir fakat işinizi görür bence oyun konusunda. 24 Mbps ile stabil deneyim alıyordum sizin daha yüksek internet hızınız da vardır. Mis gibi akarsınız.

Oyun için zaten kendi bilgisayarınız var galiba. Leptop'un üretilme amacı zaten oyun oynamak değil de taşınılabilirlik, hafiflik, istenilen yerde hafif işleri yapma değil mi? Amacına uygun şekilde kullanırsınız olur biter. (Oyuncu leptopları da var fakat onlar da bir masaüstü etmez. Tabi alacağınız leptop masaüstünden güçlü ise tartışılır.) :)

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Oyun için zaten kendi bilgisayarınız var galiba.
Artık yok. Geçenler de kendisini sattım tüm donanımlarıyla birlikte hocam. Masaüstünden sıkıldım artık. Yattığım yerden oyun oynamak istiyorum açıkçası. Masa başında iki büklüm oturmak gerçekten berbat bir deneyim.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube