Yaşamın Anlamı Olmamasına Rağmen Niye Onu Kaybetmek İstemiyoruz?

Silicone Android Uygulaması
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
Yaşamımızı başkalarının anlamlandırmasına alıştırılmışız.
Bu yüzden yaşamımızı anlamlandırma yeteneğimiz zayıf kalmış. Kendi yaşamımızı anlamlandırmak için ortam yaratmamışız, hep birilerinin kendi ortamına sürüklenmişiz.
Bu nedenle yaşamımıza anlam katmaya çalışsak dahi başkalarının dayatmasıyla karşılaşıyor ve anlamsız yaşamaya mahrum bırakılıyoruz.

Oysa insanların kendi yaşamına anlam katması için önce kendi kaderini tayin etmesi-edebilmesi lazım. Birilerinin dayattığı değerler yerine kendi değerlerini belirlemesi gerekir. Bunun için de önce özgür olunmalı.
Gelişmiş ülkelere bakın, her birey ayrı bir değer konumundadır. Her birey kendi yetenek ve düşüncelerini ortaya koyarak kendi yaşamına anlam katabiliyor. Çünkü hem sistem hem toplum buna müsait hale getirilmiş.

Kısaca yaşamımızı kendimiz pekala anlamlandırabiliriz ama bunun için önce belirli dayatmalardan özgür olunması gerekir.

AMD i9 10950X

Bronze Sample
İfade skoru
1.823
Ben de bundan sıkılıyorum, artık özgür olmak istiyorum. Dediğin gibi istediğim şeyleri yapmak, istediğim kişilerle olmak istiyorum. Ailemden gelen düşüncelere bağlı kalmak ve asıl olduğum kişiyi saklamak istemiyorum. Cidden bunaltıcı.
Aile insanı ya hayata bağlar ya da bezdirir. Kalıplaşmış düşüncede olan ailelere yapacak tek şey sabretmek. Kendi hayatını kurabilidiğinde artık umrunda olmaz muhtemelen.

sefababa

Bronze Sample
İfade skoru
169
WTF
Beynim patladı düşününce.
O kadar olasılık.
??

İrfan

Bronze Sample
İfade skoru
2.357
Bana vermez. 40 yıl çalışıp elimde bir hiç bulunca pek huzurlu olacağımı sanmıyorum.
Kim dedi bir hiç bulacağını? Adam gibi 40 yıl harcarsan bulursun, 40 yıl boyunca çabalayıp bir şey elde edemesiysen intihar etmende bir sorun yok. 40 yılda hiçbir şey elde edemeyen kişi döl, oksijen israfıdır.

AMD i9 10950X

Bronze Sample
İfade skoru
1.823
Kim dedi bir hiç bulacağını? Adam gibi 40 yıl harcarsan bulursun, 40 yıl boyunca çabalayıp bir şey elde edemesiysen intihar etmende bir sorun yok. 40 yılda hiçbir şey elde edemeyen kişi döl, oksijen israfıdır.
Olasıkları söylüyorum. Ben mutlu olmam, hayatın garantisiz olduğunu gayet iyi biliyorum fakat bilemiyorum...
Gerçekten çok istediğim bir şey ise 40 seneye değer, elde edemezsem üzülürüm. Ama denerim.

İrfan

Bronze Sample
İfade skoru
2.357
Bunlar cidden klişe şeyler gibi geliyor, çabalayıp bir sonuç alamamak hangi insana huzur verir, anlamıyorum. Eğer gerçekten başaracağına inanıyorsan çabalarsın.
Son mesajıma bak. Yıllarını harcamasına rağmen başarısız olan insan aptaldır.

Boş bir varsayım bu. Boş varsayım üzerinden bir şeyler kanıtlamaya çalışmayın.

C. Callahan

Gold Sample
İfade skoru
2.389
@KemalY ab senden habersiz tartışıyorlar gel buraya

İrfan

Bronze Sample
İfade skoru
2.357
Olasıkları söylüyorum.
Normal biri için, olasılık dahilinde olmamalı.
40 yıldan bahsediyoruz, hayatının hatırlayabildiğin kısmının 3-4 katı.

Çok acımazsın cidden, neye dayanarak bunu söylüyorsun? Çabalayan herkes mutlu olabiliyor mu? Karşı koyamayacağın tarzda zorluklar önüne çıkabilir, biraz daha derin düşünmelisin bence.
Hahaha. Aklının alamayacağı zorluklar yaşadım. @Haruki Murakami, yarısını bile bilmiyor ama halime çok acıdığı kesin.

Yıllarca çabalayan biri, normal bir zekaya sahipse başarılı olur. Başarı da mutluluk getirir. Yani, evet. Çabalayan herkes başarı ile mutlu olur.

Çalışmaktan korktuğunuz için bu ihtimali görmezden gelmek istiyor olabilir misiniz? Kolaya kaçıyor gibisiniz ikiniz de.

AMD i9 10950X

Bronze Sample
İfade skoru
1.823
Normal biri için, olasılık dahilinde olmamalı.
40 yıldan bahsediyoruz, hayatının hatırlayabildiğin kısmının 3-4 katı.

Hahaha. Aklının alamayacağı zorluklar yaşadım. @Haruki Murakami, yarısını bile bilmiyor ama halime çok acıdığı kesin.

Yıllarca çabalayan biri, normal bir zekaya sahipse başarılı olur. Başarı da mutluluk getirir. Yani evet.

Çalışmaktan korktuğunuz için bu ihtimali görmezden gelmek istiyor olabilir misiniz? Kolaya kaçıyor gibisiniz ikiniz de.
Kolaya kaçtığım yok. İsteklerim için çalışırım burada sorun yok, çalışıyorum da. Sorun toplumda oluşan baskı, istediğin gibi davranamamak sıkıldığımız yer bu.

Sen 40 yıl yaşadığında en azından çabaladığı için huzurlu olur diyorsun, ben ise "ben olmazdım" diyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube