Yaşamın Anlamı Olmamasına Rağmen Niye Onu Kaybetmek İstemiyoruz?

Silicone Android Uygulaması
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

AMD i9 10950X

Bronze Sample
İfade skoru
1.823
Benim amacım sadece dil öğrenip dediğim gibi rahat yaşamak. İstediğimi yapabilmek. Para önemli, para kazanmak. Huzurlu bir hayatın temelinde bu yatıyor bana kalırsa, para ve sağlık.

Benim verdiğim örnekler sadece "örnek" kendi üzerimde değil.
Bir söz vardır, "Başarısız olmayı kabul edebilirim ama denememeyi asla" Sırf başarısız olacağım diye denemeyen insan korkaktır, zayıftır.

Ayrıca, bu konuya yazanlar arkadaşların genelinin hayatı düz/sakin geçtiği için idrak edemiyor olabilirler. Çalışmaktan başka bir şansınız yok. Bu dediğimi Türkiye'nin her türlü sorununa bağlayacak arkadaşlar, hiç boşa çabalamasın. Bu düzende çalışmayana ekmek yok.

İrfan

Bronze Sample
İfade skoru
2.357
Hayatının kötü olduğunu biliyorum, bu yüzden bu dediğimi buradaki insanların arasından en iyi sen anlamalısın.
Senin dediğinde anlaşılacak bir şey yok. Hiç kimsenin hayatı tamamen istediği gibi değil zaten. Buna rağmen başarmak asıl mesele.

SON İ3 BÜKÜCÜ

Bronze Sample
İfade skoru
1.305
Bu düzende çalışmayana ekmek yok.
Ekmek var, ekmek var hacı. 3 liralıkta var, 5 liralıkta. Bu hayatta mutlu edebilecek kadar ekmek var mı yaptığın işe göre? En kral maşı alsan bile 8'e (dolar) böldüğün zaman o değer bir şey ifade etmiyor. Biz gelişmemiş bir ülkeyiz. Sırf bu yüzdende bir şeyleri denemeyin demiyorum, deneyin ama bazı şeylerin farkında olun.

Arsenik

Gold Sample
İfade skoru
4.505
Ekmek var, ekmek var hacı. 3 liralıkta var, 5 liralıkta. Bu hayatta mutlu edebilecek kadar ekmek var mı yaptığın işe göre? En kral maşı alsan bile 8'e (dolar) böldüğün zaman o değer bir şey ifade etmiyor. Biz gelişmemiş bir ülkeyiz. Sırf bu yüzdende bir şeyleri denemeyin demiyorum, deneyin ama bazı şeylerin farkında olun.
Sen bundan bunu anlıyorsun, bi' başkası farklı anlıyor. Emin ol, farkındayım.

İrfan

Bronze Sample
İfade skoru
2.357
Sanmıyorum. İntihar bazen en doğru çıkış kapısıdır. Zevk almıyorsan, bir amacın yoksa niye yaşayasın ki?
Herkes zevk alabilecek bir şeyler bulur çünkü. İntihar, düşünmekten, yaşamaktan ve çalışmaktan kaçmaktır. Bir kere geliyorsun hayata. Onda da "Abi ben zevk almıyorum, intihar etcem." dememelisin.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Herkes zevk alabilecek bir şeyler bulur çünkü. İntihar, düşünmekten, yaşamaktan ve çalışmaktan kaçmaktır. Bir kere geliyorsun hayata. Onda da "Abi ben zevk almıyorum, intihar etcem." dememelisin.
Yaşamaktan kaçmaktır, doğru. Çünkü uğruna yaşamaya değecek bir şey bulamıyorsan niye yaşayasın?

İrfan

Bronze Sample
İfade skoru
2.357
Yaşamaktan kaçmaktır, doğru. Çünkü uğruna yaşamaya değecek bir şey bulamıyorsan niye yaşayasın?
Az önce bundan bahsettim zaten. 12-13 yaşında olup her şeye karşı çıkan -bad boy, bad girl tripleri ?- ergenler dışında Herkes bulabilir.

Arkadaşlar denemek lazım. 40 yıl sonra dönüp "Ulan keşke deneseydim" demek var, "Denedim ama başarılı olamadım, en azından denedim" demek var. Hangisi daha doğru?
Böyle bir durum söz konusu değil bence. 40 yıl çalışan, dediğimiz gibi aptal değilse başarılı olur. Aptalsa zaten her türlü mutlu olur. :D

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Az önce bundan bahsettim zaten. 12-13 yaşındaki her şeye karşı çıkan ergenler dışında Herkes bulabilir.
Onlar zaten ayrı kafa. Ama herkesin bulabileceğini düşünmüyorum.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Böyle bir durum söz konusu değil bence. 40 yıl çalışan, dediğimiz gibi aptal değilse başarılı olur. Aptalsa zaten her türlü mutlu olur. :D
Tabii, üstte belirttim zaten.
Evet, katılıyorum buna. Eğer bir şeye yıllarını gömdüysen, yine de bir arpa boyu yıl alamadıysan aptalsındır.

Son düzenleme:

İrfan

Bronze Sample
İfade skoru
2.357
Ama herkesin bulabileceğini düşünmüyorum.
Bir dine inanan herkesin bir amacı var. İnanmayan kişinin ufak da olsa araştırma isteği/merakı vardır. İki taraf için de bir amaç var. İki tarafa girmeyen insanları ayrı düşünmek gerek.

Kısaca, sokakta yaşayan insanın bile bir amacı var.

Haruki Murakami

Silver Sample
İfade skoru
2.612
Yaşamın anlamınin olmadığını kim söylemiş? Düşünebilen her insan bir amaç bulur kendine, kimi para hırsı der, kimi intikam. Kimi iyi bir aile kurmak, kimi asker olup vatana yararlı olmak. Ayrıca bana göre yaşamın anlamı yoktur, yaşamdan alınan mutluluk, zevk vardır. E mutlu olmak için de insanın kendisini sevmesi ve saygı duyması gerekir ki başkalarını da sevebilsin ve saygı duysun. E kendini sevebilmen ve saygı duyabilmen için de kendini tatmin etmen lazım. Bunu kimi çalışmakla yapar, kimi çalışmayip keyif çatarak.

KS
E

Ethem

Gold Sample
İfade skoru
3.321
Az önce bundan bahsettim zaten. 12-13 yaşında olup her şeye karşı çıkan -bad boy, bad girl tripleri ?- ergenler dışında Herkes bulabilir.
Pek dediğin gibi olmuyor işte, daha 15 yaşındayım, kendim için bir anlam bulamam demiyorum ama şimdilik hiçbir şeyden tat alamamak cidden berbat bir şey.

İrfan

Bronze Sample
İfade skoru
2.357
Pek dediğin gibi olmuyor işte, daha 15 yaşındayım, kendim için bir anlam bulamam demiyorum ama şimdilik hiçbir şeyden tat alamamak cidden berbat bir şey.
Ben de 15 yaşındayım. Gayet bulabiliyorum.

Sen, kendini anlam bulamayacağına inandırdığın için bulamayacaksın. Anlam bulmaya çalışmak yerine, anlam bulamıyorum diyorsun.

KS
E

Ethem

Gold Sample
İfade skoru
3.321
Sen, kendini anlam bulamayacağına inandırdığın için bulamayacaksın. Anlam bulmaya çalışmak yerine, anlam bulamıyorum diyorsun.
Bulamam demiyorum zaten, henüz bulamadım diyorum. Herkes hemen bir amaca bağlanacak diye bir şey yok ki. Bu erkenden hedef koymanın kötü bir şey olduğu anlamına gelmiyor tabii. Bulmaya çalışıyorum bu arada, birçok alana yöneldim kendi çapımda fakat en sonunda hepsinden sıkılmayı başardım.

Son düzenleme:

İrfan

Bronze Sample
İfade skoru
2.357
Bulamam demiyorum zaten, henüz bulamadım diyorum.
Konu başlığında, "yaşamın anlamı olmamasına rağmen" demişsin. Olmadığını düşündüğün bir şeyi bulamazsın.

Sözün özü, bu cümlene kadar böyle düşündüğünü bilmiyordum. Anlamı yok dediğin için, bulamayacağını düşündüğün anlamını çıkarttım. Daha önce belirtsen, paragraflarca şey yazmazdım. :D

Yazının geri kalanını da okudum. Umarım bir şekilde bulursun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube