Neden iPhone kulllanmıyorsunuz?

Neden iPhone kullanmıyorsunuz?

• Toplam oy
    68
Silicone Android Uygulaması

Nirvana

Silver Sample
İfade skoru
825
Genel olarak iPhone telefonlarını sevmiyorum. Sevmemem için bir sürü sebep var. Apple, yaptığı macOS işletim sistemini de pek beğenmiyorum. Ek olarak Windows 10'u da sevmiyorum. En iyi işletim sistemleri bence masaüstünde Linux, mobilde Android.

Apple'ın tek bir şey beğeniyorum, o da ekosistemi güzel. Ben iPhone alsam, Macbook olmadıktan sonra pek anlamı kalmıyor gibi. Apple ürünlerini alacaksanız ekosistemini tamamlamanız lazım. Onun haricinde gerçekten bir anlamı olmuyor.

Linux ve Androidde bu ekosistem olayını zorlama yok mesela.

Ek olarak o fiyata daha iyi özellikler ve kullanım olarak daha rahat Android telefonlar var.

Ankette yazan ilk şık, iOS özgürlüğü gerçekten kısıtlıyor. En kolay örneği Andorid de çok rahat ROM atabiliyorsunuz.

iPhone'un mükemmel olduğunu savunanlara acıyorum.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Birincisi her kullanıcının zevkleri farklı. Alışkanlıkları farklı. Ben iOS'da rahat ederim o Android'de rahat eder. İşin bu yanını çıkartırsak bir de ekonomi var. Maalesef ülkemiz de telefon fiyatları her geçen yıl daha da katlanarak ilerliyor. iPhone 5S'in ben 32 GB versiyonunu 2013 yılında 2960 TL'ye almıştım. O zaman çok pahalı gelmişti bana. Şimdi ise üzülüyorum o fiyata baktıkça. O paraya şimdi ancak orta halli Android cihaz alınıyor. iPhone X'in çıkışından sonra telefon fiyatları fırladı gitti. Hatırlıyorum iPhone X 6000 TL falandı.

Ki şu an amiral gemisi Android cihazların da iPhone'dan fiyat olarak farkı yok. S21 Ultra 256 GB şu an 15.000 TL. Rakibi iPhone 12 Pro Max'de aynı fiyatlarda. Genel olarak ülkemizde alım gücü ve ekonomi ile ilgili bir sıkıntı var yani. O yüzden iPhone değil de daha ucuz Android muadillerine yöneliyor kullanıcılar. iPhone SE 2020 ile düşük bütçeye de biraz hitap edelim dediler ama donanımı hepsinden sağlam olsa da geriye kalan yönlerden Android muadillerinden geri kalıyordu cihaz. Ekran ve batarya konusunda SE 2020 üzüyor biraz.

Ek olarak ben yıllardır iPhone kullanıyorum. Android ile ilgili hiç iyi deneyimlerim yok. Bugün tabii Android benim 2013 yılında kullandığım hali gibi değildir ama sevmiyorum yine de. iOS'un ara yüzü bana daha akıcı geliyor. Son yıllarda da iOS özellik bakımından Android ile arasında ki farkın çoğunu kapattı.

Shhmar Ihmmas

Gold Sample
İfade skoru
2.125
Asıl sebeplerim:
1627560287948.png

1627560364310.png

Arkadaş ortamındayken sebebim:
1627560350555.png

KS
fryzen

fryzen

Silver Sample
İfade skoru
2.527
android oyun clubtan indirilmiyor bişi

@fryzen, bu arada soran sensin sen de sebep yaz bence.
Benim sebebim ankette tam olarak yok, son dakika kararımı değiştirmezsem Eylül'de çıkacak yeni katlanır telefonlardan alacağım ve iPhone ürün gamında katlanır telefon yok. O parayı bir telefona vermişken hem kullanışlı, hem havalı hem de farklı bir cihaz almak istiyorum. Katlanır telefonlar - bu nesil ile muhtemelen daha incelecek, daha dayanıklı hale gelecekler - hem tablet benzeri kullanım amacına uyuyorlar, hem de henüz az kişide bulunduğu ve farklı tarzda ürün olduklarından havalılar. iPhone'un son nesli belki herkesin elinde ancak katlanırlar daha nadir bulunan aletler.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Ankette yazan ilk şık, iOS özgürlüğü gerçekten kısıtlıyor. En kolay örneği Andorid de çok rahat ROM atabiliyorsunuz.
Android'de ROM atmak güzel olabilir ama işin güvenlik yanı çiğ. Unofficial ROM'ları kullanmak bankacılık uygulamaları için tehlikeli. Güvenliğinizi kendiniz sağlamanız gerekiyor. Official ROM'lar kurulmalı daima o yüzden daha iyi güvenlik için. Ki Custom ROM işi basit kullanıcının düşüneceği veya yapabileceği bir iş değil bu arada. Basit kullanıcı cihazında güvenli olmak ve güncel kalmak ister. Bu konuda da Android cephesinde çoğu firma geride kalıyor (OnePlus hariç). Apple 7-8 yıllık cihazlarına güvenlik güncellemeleri yollamaya devam ediyor. Basit kullanıcı için paha biçilemez bir nimet bu. Apple kadar uzun güncelleme ömrü veren bir OnePlus var. Kocaaa Samsung bile bu konuda Apple'ın gerisinde kalıyor.

Ek olarak iOS'da özgür olmanın da yolu var. Jailbreak yaparak herkes özgür olabilir. :) Jailbreak yapıldığında sanılanın aksine cihazınız birden tehditlere açık hale gelmiyor. Önemli olan JB'den sonra root şifresini değiştirmek ve daima güvenilir repolardan Tweak kurmak. Bunlar yapıldığı takdirde JB'li bir iPhone'da güvenlik sorunu minimize edilmiş olur. iOS 3 ve 4 zamanından beridir JB'li kullanıyorum cihazımı. Her JB sonrası root şifremi değiştirdim ve hep güvenli yerlerden tweak indirdim. Defalarca bankacılık uygulamaları ile de uğraştım. Hiçbir güvenlik sıkıntısı yaşamadım.

Tabii keşke iOS bize JB yapmadan zil sesi değiştirme veya özelleştirme gibi basit şeyleri sunsa. Bu konuda senelerdir Apple'a kızıyorum. Herifler zil sesi değiştirme gibi en basit olayı bile çileli hale getiriyorlar. Apple'ın kısıtlayıcı olduğu gerçeğini kabul etmekle beraber, JB ile bu kısıtlamalarında kolayca kaldırılabileceğini düşünüyorum. Önemli olan dikkatli ve bilinçli bir kullanıcı olmak. Bunları sağladıktan sonra Android'de, iOS'da güvenlik konusunda üzmez.

Nirvana

Silver Sample
İfade skoru
825
Android'de ROM atmak güzel olabilir ama işin güvenlik yanı çiğ. Unofficial ROM'ları kullanmak bankacılık uygulamaları için tehlikeli. Güvenliğinizi kendiniz sağlamanız gerekiyor. Official ROM'lar kurulmalı daima o yüzden daha iyi güvenlik için. Ki Custom ROM işi basit kullanıcının düşüneceği veya yapabileceği bir iş değil bu arada. Basit kullanıcı cihazında güvenli olmak ve güncel kalmak ister. Bu konuda da Android cephesinde çoğu firma geride kalıyor (OnePlus hariç).
Doğru ROM atmayı bilirsen sıkıntı yaşamazsın ki. Hiçbir araştırma yapmadan öneri okumadan ROM atmamalısın zaten. Araştırmadan ROM atanların sonucu hard brick zaten. TWRP ile ROM atmak zaten bayağı kolay oluyor, basit bir kullanıcı internette araştırarak Custom ROM atabilir.

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
Ailemin durumu gayet iyi, alabilecek durumum var, para konusunda sıkıntım yok. Fakat hani bir söz vardır, ucuz mal alacak kadar zengin değilim diye. Onun tam tersi benim için geçerli. İki üç alo yaptığım, arada sosyal medyaya ve forumlara girdiğim bir araç benim için telefon. Telefon üzerinden yürüyen bir işim yok. O yüzden ne kadar zengin olursam da olayım cebime sığan o küçük aletlere neredeyse 10K verip rahat edemem. Çoğu teknolojik alette tutumum böyle. Aslında gereksiz nefrete gerek yok, bir kere iPhone kullanırsanız kalitesini anlarsınız. Kendine muhtaç bırakıp, alternatif sunmayıp, para dürtükleme peşinde olan bir marka Apple fakat kalitesi tartışılmaz. Kullanımı, arayüzü, işletim sistemi vs. sayılacak çok şey var ve başarılı. Bütçem yetmiyordu olarak işaretledim fakat ülke ekonomisininin durumu demek daha doğru olur. Yurt dışında resmi çıkış fiyatı 700$ olan, arada mağazaların yaptığı indirimlerle 600$'a kadar düşen 12 Mini' yi yurt dışında olsam havada kaparım. :evilol:

Son düzenleme:

Airlemur89765

Platinum Sample
İfade skoru
8.035
Android'de ROM atmak güzel olabilir ama işin güvenlik yanı çiğ. Unofficial ROM'ları kullanmak bankacılık uygulamaları için tehlikeli. Güvenliğinizi kendiniz sağlamanız gerekiyor. Official ROM'lar kurulmalı daima o yüzden daha iyi güvenlik için. Ki Custom ROM işi basit kullanıcının düşüneceği veya yapabileceği bir iş değil bu arada. Basit kullanıcı cihazında güvenli olmak ve güncel kalmak ister. Bu konuda da Android cephesinde çoğu firma geride kalıyor (OnePlus hariç). Apple 7-8 yıllık cihazlarına güvenlik güncellemeleri yollamaya devam ediyor. Basit kullanıcı için paha biçilemez bir nimet bu. Apple kadar uzun güncelleme ömrü veren bir OnePlus var. Kocaaa Samsung bile bu konuda Apple'ın gerisinde kalıyor.

Ek olarak iOS'da özgür olmanın da yolu var. Jailbreak yaparak herkes özgür olabilir. :) Jailbreak yapıldığında sanılanın aksine cihazınız birden tehditlere açık hale gelmiyor. Önemli olan JB'den sonra root şifresini değiştirmek ve daima güvenilir repolardan Tweak kurmak. Bunlar yapıldığı takdirde JB'li bir iPhone'da güvenlik sorunu minimize edilmiş olur. iOS 3 ve 4 zamanından beridir JB'li kullanıyorum cihazımı. Her JB sonrası root şifremi değiştirdim ve hep güvenli yerlerden tweak indirdim. Defalarca bankacılık uygulamaları ile de uğraştım. Hiçbir güvenlik sıkıntısı yaşamadım.

Tabii keşke iOS bize JB yapmadan zil sesi değiştirme veya özelleştirme gibi basit şeyleri sunsa. Bu konuda senelerdir Apple'a kızıyorum. Herifler zil sesi değiştirme gibi en basit olayı bile çileli hale getiriyorlar. Apple'ın kısıtlayıcı olduğu gerçeğini kabul etmekle beraber, JB ile bu kısıtlamalarında kolayca kaldırılabileceğini düşünüyorum. Önemli olan dikkatli ve bilinçli bir kullanıcı olmak. Bunları sağladıktan sonra Android'de, iOS'da güvenlik konusunda üzmez.

Ayrıca JB yapmak da biraz sıkıntılı. Olabildiğince 9 yaşında ''Merhaba arkadaşlar bugün ceilbreksiz kaydia kurulumu yapacağız'' diyenlere inanmamak gerek, ben Jailbreak yapmak istediğimde 10 yaşından büyük değildim, saçma sapan Jailbreak yapmaya çalışıyordum. İlk öncelikle Jailbreak yapılmadan Cydia kurulmaz, bunlara inanmayın. Ayrıca Unc0ver, Checkra1n gibi güvenilir kaynaklardan kurun. Yoksa benim gibi 1 sene boş boş uğraşırsınız.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube