"İlledelinux Openbox Kuzu" kullanıma hazır

Silicone Android Uygulaması

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
illedelinux-openbox-kuzu.png

Geliştirmiş olduğum beş farklı masaüstünün bu sürümlerine "Kuzu" adını verdim.
Şu anda paylaşıma sunmuş olduğum Openbox da Kuzu adını alan sürümlerden biri.
Bu sürüm hızlı ve hafif amaçlı geliştirilen Xanmod kernel üzerine inşa edildi. Xanmod kerneli biraz da kullanıcıların tercihine dayanarak düşündüm.

"İlledelinux Openbox Kuzu" temel bilgileri

Debian Buster (non-free) tabanlı.
Xanmod kernel 5.12.9 sürüm.
İşlemci mimarisi 64 bit.
Calamares kurucu ve ayrıca klasik kurulum.
Sürüm adı Kuzu
Sürüm numarası 01.01
Sistem teması Adapta.
İkon tema Delight.
Masaüstü Openbox.
Ram kullanımı ortalama 280 MB.
Kurulu disk boyutu 9 GB.
Kurulu bazı paketler: Thunar, Xfce4 Terminal, Xfce4 Panel, Mousepad, Gparted, Grub Customizer, Gnome Screenshot, Celluloid, Arandr, Bleachbit, Chromium, Atril, Mtpaint...

Bu sürüm için İlledelinux araçları yeniden düzenlendi ve hepsi tek pencereye uyarlandı.

Thunar sağ bağlam menüsünde hızlı kullanım için her zaman olduğu gibi ISO yazdırma, ISO hash kontrolu, Yolları kopyala, Gizlileri göster, Arkaplan yap gibi özel tuşlar eklendi.

Oldukça hafif, hızlı, sistem kaynağını az kullanan, performanslı ve kararlı olmasına özen gösterdiğim bu sürüm için Calamares kurucunun yanısıra yeni kullanıcılar için klasik kurulumu da bir hayli kolaylaştırdım. Klasik kurulumda bütün soruları kaldırarak sadece isim-parola-disk belirleyip kuruyorsunuz. Klasik kurulumda sadece Xanmod kernel ile devam edeyim mi diyor, başka bir soru yok.

Artık çoğumuzun bildiği gibi Openbox oturumu Xfce araçlarıyla ve kendi uyarladığım araçlarla oldukça kullanışlı duruma geldi.

İlk defa Xanmod kernel ile bir sistem inşa ettiğim için bu sürümün inşası bittikten sonra bir hafta boyunca test etmek durumunda kaldım. Eski ve yeni makinelerde yaptığım testleri başarıyla geçti.

Buradan indirin.

İlledelinux Openbox Kuzu

Diğer görseller

conky.png

illedelinux-tv.png

illedelinux-tools.png

thunar.png

ram-280mb.png

neofetch.png

calamares.png

baycoder

Gold Sample
İfade skoru
755
@illedelinux hocam aklıma takıldı yine, Xfce ve MATE sürümlerde ben Chromium tarayıcısını göremedim. Neden OpenBox'da var,özel bir sebebi var mı ?

Son düzenleme:

Arch or Not

Rütbesiz
İfade skoru
29
Daha modern bir görünüşe sahip olduğundan kitlesinin daha da büyüyeceğini düşünüyorum başarılarınızın devamını dilerim @illedelinux :)

KS
illedelinux

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
Hocam merhabalar, elinize sağlık, benim şu laptopa sürücü desteği var mıdır?

Laptop:https://support.hp.com/ro-en/document/c05978756

Varsa yakında kurmayı düşünüyorum da.

Desteği var ama denemeden yüzde yüz emin olamayız.

@illedelinux hocam aklıma takıldı yine, Xfce ve diğer sürümlerde ben Chromium tarayıcısını göremedim. Neden OpenBox'da var,özel bir sebebi var mı ?

Evet iki neden var.
Birinci nedeni.
O sürümleri yaptığım sıralar Debian'dan "Chromium henüz buğlu" uyarısı vardı, buğlar düzelince bu sürümde varsayılan yaptım.
İkinci nedeni.
Firefox haddinden fazla kaynak kullanıyor, bu kadar hafif bir sisteme çok kaynak kullanan yazılım gitmez. Ki, diğer varsayılan yaptığım yazılımlar da öyle hepsi tarafımdan sayısız defa denenmiş ve seçmece karpuz gibi seçilmiş yazılımlar.
Lakin varsayılan olması malumunuz alternatif olanların kurulmayacağı anlamına gelmez, isteyen istediğini kurabilir.

Bir dip not düşeyim.
Bu sürüme Xfce'den önce başlamıştım, hem Xanmod gibi farklı kernel üzerine yapılmış olması hem bu şekil kullanışlı bir Openbox yapmanın uzaması nedeniyle Xfce'den sonra çıktı.

baycoder

Gold Sample
İfade skoru
755
Evet iki neden var.
Birinci nedeni.
O sürümleri yaptığım sıralar Debian'dan "Chromium henüz buğlu" uyarısı vardı, buğlar düzelince bu sürümde varsayılan yaptım.
İkinci nedeni.
Firefox haddinden fazla kaynak kullanıyor, bu kadar hafif bir sisteme çok kaynak kullanan yazılım gitmez. Ki, diğer varsayılan yaptığım yazılımlar da öyle hepsi tarafımdan sayısız defa denenmiş ve seçmece karpuz gibi seçilmiş yazılımlar.
Lakin varsayılan olması malumunuz alternatif olanların kurulmayacağı anlamına gelmez, isteyen istediğini kurabilir.
Anladım hocam,açıklama için teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık. :)

baycoder

Gold Sample
İfade skoru
755
@illedelinux hocam "Çıkış" menüsünü keşke eskisi gibi ekranın ortasında çıkacak şekilde kullansaydınız,daha güzel olurdu. Bu arada sürümü indirdim canlı oturum da E2180 işlemci ile kullanırken bir problem olmadı,kendi dosyalarımı yedekleyin hemen kuracağım. :)

KS
illedelinux

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
@illedelinux hocam "Çıkış" menüsünü keşke eskisi gibi ekranın ortasında çıkacak şekilde kullansaydınız,daha güzel olurdu. Bu arada sürümü indirdim canlı oturum da E2180 işlemci ile kullanırken bir problem olmadı,kendi dosyalarımı yedekleyin hemen kuracağım. :)

Çıkış yöneticisi için aslında şimdiki gibi mi olsun eskisi gibi mi olsun diye kararsız kalmıştım.

KS
illedelinux

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
Bence diğer kullanıcıların da fikrini almakta fayda var ama bence eskisi daha iyiydi.

Günün birinde yine böyle Openbox inşa ediyorum. İnşa etmeden önce her şeyini iğneden ipliğe sorduğum bir başlık açmıştım. Yeteri kadar görüş alacağımı zanetmiştim ama günlerce bekledim sadece bir kişi uğradı, bir daha başlık açmayı düşünmedim.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube