"İlledelinux Openbox Kuzu" kullanıma hazır

Silicone Android Uygulaması

baycoder

Gold Sample
İfade skoru
755
Günün birinde yine böyle Openbox inşa ediyorum. İnşa etmeden önce her şeyini iğneden ipliğe sorduğum bir başlık açmıştım. Yeteri kadar görüş alacağımı zanetmiştim ama günlerce bekledim sadece bir kişi uğradı, bir daha başlık açmayı düşünmedim.
Bu olay TP'de oldu sanırım. Burada böyle bir konu açsanız en başta ben olmak üzere, birçok kişi cevap yazar bence.

TeknocuYusuf

Silver Sample
İfade skoru
1.219
Hocam emeğinize sağlık dağıtımlarınızı çok beğeniyorum. Gerçekten günün birinde sizinle dostane bir rekabet içinde olmayı isterim ama daha öğreneceklerimiz var. Siz yaş olarakta, tecrübe olarakta bizden büyüksünüz. Sizden vaktiniz olduğu zaman bu işlere nasıl girdiğinizi, size neyin ilham olduğunu ve bu yolda nasıl gelişmeler kat ettiğinizi bilmek isterim. Bunu başka arkadaşlarında merak ettiğine eminim. Tekrardan elinize emeğinize sağlık saygılarla🙏

baycoder

Gold Sample
İfade skoru
755
@illedelinux hocam "illedelinux araçları" içine önceki sürümdeki gibi "xfce desktop yenile" gibi şeylerin eklenmesi gerekiyor. Ben kurulum yaptım 30 dakika civarı oldu Xfce masaüstü gitti,bunu getirmek için o kısayol gerekli bence,kullanan çok olur.

Bir de kapalı kaynak Nvidia sürücüsünü kuramak için MX linux'ün araçlarını entegre ediyorduk,o artık sistemi kitliyor sistem asla açılmaz hale geliyor.

Bu konuya alakalı olarak "3. Taraf uygulamalar"kısmındaki Nvidia sürücü kurulumu aracı da daha önce söylediğim gibi yanlış sürücü kuruyor. Bence yeni sürümde MX Linux araçlarını entegre ederek "3. Taraf uygulamalar" kısmındaki Nvidia sürücü kurulumu aracına bağlayabilirsiniz. Ama bunu yapmak için önce bu hatayı çözmek gerekiyor.

Son düzenleme:

MuKonqi

Silver Sample
İfade skoru
433
25653 numaralı eki görüntüle

Geliştirmiş olduğum beş farklı masaüstünün bu sürümlerine "Kuzu" adını verdim.
Şu anda paylaşıma sunmuş olduğum Openbox da Kuzu adını alan sürümlerden biri.
Bu sürüm hızlı ve hafif amaçlı geliştirilen Xanmod kernel üzerine inşa edildi. Xanmod kerneli biraz da kullanıcıların tercihine dayanarak düşündüm.

"İlledelinux Openbox Kuzu" temel bilgileri

Debian Buster (non-free) tabanlı.
Xanmod kernel 5.12.9 sürüm.
İşlemci mimarisi 64 bit.
Calamares kurucu ve ayrıca klasik kurulum.
Sürüm adı Kuzu
Sürüm numarası 01.01
Sistem teması Adapta.
İkon tema Delight.
Masaüstü Openbox.
Ram kullanımı ortalama 280 MB.
Kurulu disk boyutu 9 GB.
Kurulu bazı paketler: Thunar, Xfce4 Terminal, Xfce4 Panel, Mousepad, Gparted, Grub Customizer, Gnome Screenshot, Celluloid, Arandr, Bleachbit, Chromium, Atril, Mtpaint...

Bu sürüm için İlledelinux araçları yeniden düzenlendi ve hepsi tek pencereye uyarlandı.

Thunar sağ bağlam menüsünde hızlı kullanım için her zaman olduğu gibi ISO yazdırma, ISO hash kontrolu, Yolları kopyala, Gizlileri göster, Arkaplan yap gibi özel tuşlar eklendi.

Oldukça hafif, hızlı, sistem kaynağını az kullanan, performanslı ve kararlı olmasına özen gösterdiğim bu sürüm için Calamares kurucunun yanısıra yeni kullanıcılar için klasik kurulumu da bir hayli kolaylaştırdım. Klasik kurulumda bütün soruları kaldırarak sadece isim-parola-disk belirleyip kuruyorsunuz. Klasik kurulumda sadece Xanmod kernel ile devam edeyim mi diyor, başka bir soru yok.

Artık çoğumuzun bildiği gibi Openbox oturumu Xfce araçlarıyla ve kendi uyarladığım araçlarla oldukça kullanışlı duruma geldi.

İlk defa Xanmod kernel ile bir sistem inşa ettiğim için bu sürümün inşası bittikten sonra bir hafta boyunca test etmek durumunda kaldım. Eski ve yeni makinelerde yaptığım testleri başarıyla geçti.

Buradan indirin.

İlledelinux Openbox Kuzu

Diğer görseller

25654 numaralı eki görüntüle
25655 numaralı eki görüntüle
25656 numaralı eki görüntüle
25657 numaralı eki görüntüle
25658 numaralı eki görüntüle
25659 numaralı eki görüntüle
25660 numaralı eki görüntüle
i686 ya da i386 desteği var mıdır?

MuKonqi

Silver Sample
İfade skoru
433
X86 desteği yok hocam,x64 desteği var sadece. Eğer x86 desteği istiyorsanız illedelinux JWM kullanabilirsiniz.
JWM var ama OpenBox kadar kolay değildir bence. Zaten kendim için değil başkası için sordum.

@illedelinux bence OpenBox sürümüne i386 ve i686 desteği getirin.

KS
illedelinux

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
JWM var ama OpenBox kadar kolay değildir bence. Zaten kendim için değil başkası için sordum.

@illedelinux bence OpenBox sürümüne i386 ve i686 desteği getirin.

Aslında 32 bit Openbox düşünüyorum ama bu başlıktaki sürüm gibi gösterişli olmaz.
Nedeni de 32 bit makineler zayıf olduğu için bu sürüm gibi yaparsak ağır gelir.

Yine de 32 bit Openbox deneyeyim, şayet istediğim kullanışlılığı alamazsam 32 bit Lxde de olur, o da hafif.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube