Rehber Gentoo Base kurulumu

Silicone Android Uygulaması

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
Boyle olmaz kardesim sorun neyse bulup duzeltmelisin.
Hocam KDE Neon'un terminalinden yapıyorum sisteme restart çekmiştim yaptıklarım gitmedimi?
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Bu sefer daha dikkatli biçimde kurmaya çalışacağım. Diski biçimlendirmiştim. Bir daha bakalım.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
Ayıp ettin, link at ekleyeyim.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
IMG_20210815_145342.jpg
Böyle bir hata alıyorum nasıl duzelir

god

Bronze Sample
İfade skoru
578
Tekrardan kurmaya başladım fakat "Do you want to remove the signature?" diye soruyor bölüm oluştururken buna yes mi no mu demeliyim?

endless0

Rütbesiz
İfade skoru
41
12 senelik islemci ile denemistim kurmayi, 1-1.5 saat surmustu derlemesi.

Kurmadan once diyordum 10 saat surer diye, ama alakasi yokmus.

The Messiah

Rütbesiz
İfade skoru
58
Ilk olarak uzun bir rehber olacak. Kurmayacaksaniz hepsini okumaniz zaman kaybi olur. Eksigim varsa belirtirseniz sevinirim.

Kurulum medyasini hazirlayip sistemi boot ettiginizi varsayiyorum. Ilk olarak hangi diske kurmak isteyeceginize karar verin, tek diskiniz varsa bu karari zaten vermis olmalisiniz. Dualboot anlatmayacagim, direk base kurup gececegiz. OpenRC kuracagiz, SystemD rehberini sonra dusunebilirim belki. Rehber UEFI sistemler icin gecerlidir. 64 bit rehbere gore gidiyorum.

WiFi adimini bu rehberde anlatmayacagim.
Wikiden gidebilirsiniz.

-
TR Klavye Düzeni:

loadkeys trq

-

Disk bolumleme ve mount:

Dual-boot anlatmayacagim icin diskin hepsini bicimlendirecegim. 3 bolum olusacak, efi bolumu, swap bolumu ve root bolumu.

Bolumlemeye baslayalim.

Ilk once lsblk komutunu verin ve kurmak istediginiz diski secin.
Sectiginiz diskte bolumlemeye baslayalim:
fdisk /dev/sdX
EFI:
n tusuna basalim yeni bolum olusturmak icin.
Partition number:
First sector:
Last sector: +300M
Hex code or GUID: ef00

EFI bolumunu olusturduk. Bosluk biraktigim alanlarda enter`a basip gecin.

Swap:
Partition number:
First Sector:
Last Sector: +4G // Burada RAM`inizin yarisi kadar olusturmaniz yeterlidir. 8GB RAM 4GB Swap anlamina geliyor.
Hex code or GUID: 8200

Swap bolumunu olusturduk. Bosluk biraktigim alanlarda enter`a basip gecin.

Root(/):
Partition Number:
First Sector:
Last Sector:
Hex code or GUID:

Root(/) bolumunu olusturduk. Bosluk biraktigim alanlarda enter`a basip gecin.

Ve artik degisiklikleri diske yazarak gdisk`ten cikiyoruz.

w yazip Y`ye bastigimizda cikmis olacagiz, degisiklikler diske yazilmis olacak.

lsblk yazarak diskimizin ciktisini kontrol edelim. 3 bolum varsa islem basarili sekilde gerceklesmis demektir.

-

Disk dosya sistemlerini ayarlama:

Ilk olusturdugumuz alan EFI bolumuydu. O zaman FS(Filesystem)`i diske uygulayalim.
mkfs.fat -F32 /dev/sdX1
Ikinci olusturdugumuz alan Swap bolumuydu.
mkswap /dev/sdX2 swapon /dev/sdX2
Ucuncu olusturdugumuz alan Root(/) bolumuydu.
Ext4 kullanacagim ben bu rehberde.
mkfs.ext4 /dev/sdX3

Ve disk bolumumuz bitti. Simdi diskimizi /mnt/gentoo`ya mount edelim kurulumun devami icin.

mount /dev/sdX3 /mnt/gentoo

Stage3 Tarball bolumu:
Bu bolumde Tarball`i cekecegiz. Ama bundan once tarihi ve saati date komutuyla kontrol edelim. Eger su an bulundugunuz saat, gun, ay ve yil eslesiyorsa ilerleyebilirsiniz.
Eslesmedigi taktirde:

Otomatik ayarlamasi icin: ntpd -q -g
Olmadiysa elle ayarlamak icin: date 041315042021 // date komutundan sonra siralama: ay,gun,saat,yil.

Tarball secimi:

Ilk olarak mount ettigimiz lokasyona giriyoruz: cd /mnt/gentoo

Links ile Gentoo mirrors`a gidecegiz: links https://www.gentoo.org/downloads/mirrors/ komutunu verdikten sonra Gentoo sitesi acilacak.
Asagi dogru gelip mirror sececeksiniz, tr mirror`u ile devam ediyorum.

HTTP biciminde olan TR mirror`una girdik.
Izlememiz gereken yol: /releases/amd64/autobuilds/current-stage3-amd64/stage3-amd64-*.tar.xz dosyasini indiriyoruz save tusuna basarak. Indikten sonra Links`ten q ya basarak cikis yapabilirsiniz.
Ls yazarak Tarball`in varligini kontrol edin.
Ardindan bu komutu vermeniz gerekiyor: tar xpvf stage3-*.tar.xz --xattrs-include='*.*' --numeric-owner
DIKKAT: Bu komutta bir harfi bile degistirmenizi onermiyorum. Cunku bu eklerin ozellikleri var. Sade olarak tar xpvf`de yazmayin.
Extract olduktan sonra portage yapilandirmasi yapacagiz: nano -w /mnt/gentoo/etc/portage/make.conf
Degistirmemiz ve eklememiz gerekenler:
COMMON_FLAGS="-march=native -02 -pipe"
MAKEOPTS="-jX" // X yazan yere islemciniz kac thread ise onu yazin, derlemeyi hizlandiriyor.
Dosyayi kaydedip cikalim.

-

Base system kurulumuna gectik.
Ilk olarak mirror secelim: mirrorselect -i -o >> /mnt/gentoo/etc/portage/make.conf
Buradan istediginiz yansiyi secebilirsiniz, size kalmis. Birden fazla yansi secin. Birinin bazen cokme ihtimaline karsin olarak.

Repos.conf dosyasini olusturalim: mkdir -p /mnt/gentoo/etc/portage/repos.conf
Bu komutta da Gentoo depo konfigurasyonunu iceri aktaralim: cp /mnt/gentoo/usr/share/portage/config/repos.conf /mnt/gentoo/etc/portage/repos.conf/gentoo.conf
DNS bilgisini iceri aktaralim: cp --dereference /etc/resolv.conf /mnt/gentoo/etc/

Onemli yerleri mount edelim. Bu kisim cok onemli. Chroot`a gecebilmemiz icin lazim.
Kod:
mount --types proc /proc /mnt/gentoo/proc
mount --rbind /sys /mnt/gentoo/sys
mount --make-rslave /mnt/gentoo/sys
mount --rbind /dev /mnt/gentoo/dev
mount --make-rslave /mnt/gentoo/dev

-
Chroot`a gecis:

Kurulumumuzun devami icin Chroot`a geciyoruz:
Kod:
chroot /mnt/gentoo /bin/bash
source /etc/profile
export PS1="(chroot) ${PS1}"
Herhangi bir adimi atlamadan dogru bir sekilde yaptiysaniz Chroot`a gecmis olmaniz gerek.

Boot bolumunu mount edelim: mount /dev/sdX1 /boot
Portage ve guncelleme kismina gelmis bulunmaktayiz. Yarisindan fazlasi bitti. Kernel compile edilirken dinlenebilirsiniz isterseniz.
Portage esitleme yapalim: emerge-webrsync
Not: Rsync islemini yaparken /var/db/repos/gentoo/ lokasyonunun olmadigini belirtecek. Kendisi otomatik olusturacaktir, sadece bekleyin.

Profil secimi:
Kuracaginiz masaustune gore profilinizi sececeksiniz.
eselect profile list komutuyla varolan profillere bakalim.
Base system kuruyoruz, bu yuzden yapilandirmam 1`de kalacak. GNOME, KDE gibi masaustleri kurmak isterseniz:
eselect profile set X X kismina sadece profilin numarasini yazacaksiniz. No multilib secmenizi onermiyorum.

@world guncellemesi yapalim: emerge --ask --verbose --update --deep --newuse @world
Bu adimi atlamayin. Atlanabilecek adimlari zaten rehberde belirtmedim.
Onemli bir adimdir, sectiginiz profili de gunceller ayni zamanda. GNOME sectiyseniz GNOME paketlerini ekranda gorebilirsiniz. Sectiginiz profildeki icerige gore USE degiskenlerini duzenlemeniz gerekebilir.

Timezone ayarlari:
En yakin olan lokasyonu yazdirabilirsiniz. Ben burada Europe/Istanbul degerini yazdiracagim: echo "Europe/Istanbul" > /etc/timezone
Guncelliyoruz: emerge --config sys-libs/timezone-data

Locale (Konum) duzenleme:
Locale.gen dosyamiza girelim: nano -w /etc/locale.gen
en_US ekleyecegim ben burada, siz istediginizi ekleyebilirsiniz.

Dosyanin son hali bu sekilde olmali:
en_US ISO-8859-1
en_US.UTF-8 UTF-8
C.UTF8 UTF-8

Bu satirlari config`e gecirdiyseniz locale-gen yazarak satirlari iceri aktariyoruz: locale-gen
eselect locale list yazarak ciktiyi goruntuleyelim. Ben bu baglamda 6 numarali en_US.uft8`i sececegim. Bunun icin: eselect locale set 6

Chroot`u yenileyelim: env-update && source /etc/profile && export PS1="(chroot) ${PS1}"

-
Kernel yapilandirmasi: Manuel kernel yapmak isteyenler wikiden gidebilir, ben genkernel ile compile edecegim kerneli. Daha saglikli.
Kendiniz yapmak isterseniz yukarıdaki rehberi inceleyebilirsiniz.
Kerneli indirelim: emerge --ask sys-kernel/gentoo-sources[symlink]
Indigini dogrulamak icin: ls -l /usr/src/linux kernel ve kernel surumu hakkinda cikti aliyorsaniz inmis demektir. Simdi bu kerneli compile edelim.
Genkernel emerge edelim: emerge --ask sys-kernel/genkernel lisanslarinizi guncellemeniz gerekebilir. Bunun icin etc-update komutunu kullanin. Ve tekrar emerge komutunu calistirin.
Biraz uzun surebilir, sabirla bekleyin.

Fstab dosyasini editleyelim: UUID ile de yapabilirsiniz, ben burada bolum adlari ile yapilandirma yapacagim.
Satirlar bu sekilde olacak:
/dev/sda1 /boot vfat defaults 0 2
Dosyayi kaydetip cikin.

Artik Kernel compile surecine girdik. Kerneli compile etmek icin: genkernel all Biraz ara verin, cunku uzun suren bir islem olacak.
Islem bittikten, Kernel derlendikten sonra devam edelim. Genkernel all komutu yapilandirmalari halleder, ek olarak bir yapilandirma yapmaniza gerek yok.

Linux Firmware indirelim: emerge --ask sys-kernel/linux-firmware

-

Sistemi yapilandirmak:

Yine Fstab dosyasini editleyecegiz. Bunun icin: nano -w /etc/fstab
Boot bolumunu fstab`a baglamistik zaten. Swap ve Root bolumlerini baglayalim. Bu sekilde olmasi gerek:

/dev/sda2 none swap defaults 0 0
/dev/sda3 / ext4 defaults 0 1

Dosyayi kaydedip cikin.

Hostname yapilandiralim: nano -w /etc/conf.d/hostname
# Set the hostname variable to the selected host name
hostname="(istediginiz isim)"

Netifrc emerge edelim: emerge --ask --noreplace net-misc/netifrc

Internetimizi baslangicta acilacak duruma getirelim:
Kod:
ip a // Internet arayuzunuzu ogrenin.
cd /etc/init.d
ln -s net.lo net.eth0 // Eth0 uzerinden ornek veriyorum. Arayuzunuzu eth0 yerine koyacaksiniz. IP a ciktisina lo yazmiyorsa eklemenize gerek yok.
rc-update add net.eth0 default

Hosts dosyasini duzenleyelim: nano -w /etc/hosts
localhost satirlarinin altina gelip bu satiri girin:
127.0.1.1 (ayarladiginiz hostname).localdomain (ayarladiginiz hostname)
Kaydedin ve cikin.

Root sifresi ayarlayalim: passwd
Root icin parola ayarlayin, kisa oldugu surece reddedilir yuksek ihtimalle. Guvenli bir sifre olusturun hatirlayabileceginiz sekilde.

Keymap ayarlayalim: nano -w /etc/conf.d/keymaps
Ustte yazan keymap`i sahip oldugunuz klavyenin layoutuna gore degistireceksiniz, turkce icin tr_TR.
Kaydedip cikin.

Hwclock ayarlamayacagim, UTC`de birakiyorum. Ayarlamak isterseniz bu dizine gireceksiniz: nano -w /etc/conf.d/hwclock

Sysklogd yukleyelim: emerge --ask app-admin/sysklogd
Aktif hale getirelim: rc-update add sysklogd default

Cron Daemon yukleyelim: emerge --ask sys-process/cronie
Aktif hale getirelim: rc-update add cronie default

File indexing icin mlocate indirelim(Onemli): emerge --ask sys-apps/mlocate

Dhcpcd kullanacagim bu rehberde, dedigim gibi yine NetworkManager gibi alternatifleri kullanabilirsiniz.

Dhcpcd yukleyelim: emerge --ask net-misc/dhcpcd

Wifi kullaniyorsaniz bu araci yukleyin: emerge --ask net-wireless/iw net-wireless/wpa_supplicant
-
Bootloader: GRUB kullanacagim, 64 bit mimarili UEFI sisteme GRUB kuracagiz. Bunun icin su komutlari sirasiyla takip etmeniz gerekiyor:
Kod:
echo 'GRUB_PLATFORMS="efi-64"' >> /etc/portage/make.conf
emerge --ask sys-boot/grub:2
// UEFI kullanacagim icin alttaki komutu uygulayacagim.
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot
// Eger BIOS/Legacy kullansaydim alttaki komutu kullanacaktim.
grub-install /dev/sdX
// GRUB configini olusturalim.
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Kurulumumuz bitti, simdi onemli bolumleri umount edip sistemimizi yeniden baslatacagiz:
Kod:
exit
cd
umount -l /mnt/gentoo/dev{/shm,/pts,}
umount -R /mnt/gentoo
reboot

Eger bir seyi yanlis yapmadiysaniz sistem acilmali ve TTY ekranina gelmelisiniz.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu rehberde Gentoo base system kurulumu yaptik. Umarim isinize yaramistir. Eksiklerimi belirtirseniz sevinirim. Baska rehberlerde gorusmek uzere.

Bu komutlari baslat menusune yaziyorum ama sistemin yeniden baslamasi gerekirken hata aliyorum. Yardimci olur musunuz? grub-install kisminda aliyorum hatayi.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube