Rehber Gentoo Base kurulumu

Silicone Android Uygulaması
KS
parallel

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460

Chloe Price

Silver Sample
İfade skoru
4.116
Daha önce sırf meraktan sanal makineye kurup bu rehberi kullandım. Rehberde "loadkeys trq" komutu belirtilebilirmiş. Ek olarak, bu komuttan kaynaklı olduğunu düşünerek aşağıdaki yeri yapamadım.
Dosyanin son hali bu sekilde olmali:
en_US ISO-8859-1
en_US.UTF-8 UTF-8
C.UTF8 UTF-8
I harfleri büyük nokta olarak gözüküyordu.
Son olarak, "genkernel all" komutu çalışmadı bende. O yüzden kurulum yarıda kaldı ve bıraktım.
Kernel indirirken hata alıyordum sanırım, tam emin değilim.
Son olarak, nano ekranından çıkmak için CTRL X yapmak gerekiyormuş.
Bunun dışında söyleyecek bir şey yok. Elinize sağlık.

KS
parallel

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
Daha önce sırf meraktan sanal makineye kurup bu rehberi kullandım. Rehberde "loadkeys trq" komutu belirtilebilirmiş. Ek olarak, bu komuttan kaynaklı olduğunu düşünerek aşağıdaki yeri yapamadım.

I harfleri büyük nokta olarak gözüküyordu.
Son olarak, "genkernel all" komutu çalışmadı bende. O yüzden kurulum yarıda kaldı ve bıraktım.
Kernel indirirken hata alıyordum sanırım, tam emin değilim.
Son olarak, nano ekranından çıkmak için CTRL X yapmak gerekiyormuş.
Bunun dışında söyleyecek bir şey yok. Elinize sağlık.

1-) Ekliyorum.

2-) Onun için Shift+I yapmanız gerek.

3-) /usr/src/linux dizinine symlink oluşturmadığı için hata alıyordunuz, onu da ekliyorum.

4-) Nano'da aşağısında yazılıyordu zaten.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
KS
parallel

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
Hocam
mount: /mnt/gentoo: mount point does not exist.

/mnt/gentoo diye bir bağlama noktası yok diyor neden?
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Hatanın çözümü: mkdir /mnt/gentoo

Cevabı yazmışsın ama yine de söyleyeyim, farklı medyalarda /mnt/gentoo dizini hazır gelmez. Gentoo'nun özel sunduğu Custom ISO'da /mnt/gentoo mountpoint hazır olarak gelir.

Tahminimce benzer hatayı mirrorselect yazarken yaşayacaksın, make.conf'a manuel yazman gerekiyor.
Manuel nasıl yazacağını bilmiyorsan dotfilemdeki portage/make.conf dosyasını inceleyebilirsin, veya kopyalayabilirsin. https://github.com/parallelq/dotfiles

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
Hocam bir hususta takılı kaldım. İlk önce gentoo'nun sitesine girdim ve Mirrors kısmının üstüne gelip space tuşuna bastım karşıma gelen ekranda TR'yi seçtim sonra karşıma gelen HTTP'li siteye girdim ama girdikten sonra neyi indireceğiz?
Screenshot_20210801_192639.png
Seçili kısma girdikten sonra ekran görüntüsü:
Screenshot_20210801_192741.png

afacanc38

Gold Sample
İfade skoru
423
Hocam bir hususta takılı kaldım. İlk önce gentoo'nun sitesine girdim ve Mirrors kısmının üstüne gelip space tuşuna bastım karşıma gelen ekranda TR'yi seçtim sonra karşıma gelen HTTP'li siteye girdim ama girdikten sonra neyi indireceğiz?
46301 numaralı eki görüntüle Seçili kısma girdikten sonra ekran görüntüsü:46302 numaralı eki görüntüle
https://gentoo.org/downloads kısmından Stage3'ün bağlantısını kopyalayın ve aşağıdaki komutu yazın.
Kod:
wget <kopyaladığınız URL>
Ben böyle yaptım.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
mirrorselect -i -o >> /mnt/gentoo/etc/portage/make.conf Hocam komutu yazınca mirror select command not found hatası aldım. Çözümü var mı?

Gentoo FOrum'sda bir arkadaş şöyle yazmış :Mirrorselect make.conf dosyanıza url'ler yazmak için bir araçtır, url'ler sadece gentoo paketleri için kaynaktır. Bir grp paketleri cd kullandığınız için buna ihtiyacınız olmamalıdır. Her neyse, aynaları seçmezseniz, varsayılan kullanılacaktır, bu yüzden kritik bir şey değil, devam edebilirsiniz.

Emerge --sync adımını güvenle atlayabilir ve devam edebilirsiniz. Hangi kurulum belgesini takip ediyorsunuz? Gentoo 2005.1 El Kitabını kullanmanızı tavsiye ederim.

Moderatör böyle yazmış. Adımı atlayalım.

Hocam fstab dosyasından kastınız nedir?

nano -w /etc/fstab komutu ile girdim. Rehbere eklemekte fayda olabilir.

Hocam genkernel all yazdığımda genkernel command not found hatası alıyorum neden?

Son düzenleme:

Chloe Price

Silver Sample
İfade skoru
4.116
mirrorselect -i -o >> /mnt/gentoo/etc/portage/make.conf Hocam komutu yazınca mirror select command not found hatası aldım. Çözümü var mı?

Gentoo FOrum'sda bir arkadaş şöyle yazmış :Mirrorselect make.conf dosyanıza url'ler yazmak için bir araçtır, url'ler sadece gentoo paketleri için kaynaktır. Bir grp paketleri cd kullandığınız için buna ihtiyacınız olmamalıdır. Her neyse, aynaları seçmezseniz, varsayılan kullanılacaktır, bu yüzden kritik bir şey değil, devam edebilirsiniz.

Emerge --sync adımını güvenle atlayabilir ve devam edebilirsiniz. Hangi kurulum belgesini takip ediyorsunuz? Gentoo 2005.1 El Kitabını kullanmanızı tavsiye ederim.

Moderatör böyle yazmış. Adımı atlayalım.

Hocam fstab dosyasından kastınız nedir?

nano -w /etc/fstab komutu ile girdim. Rehbere eklemekte fayda olabilir.

Hocam genkernel all yazdığımda genkernel command not found hatası alıyorum neden?
O sorunu bende yaşıyorum ve bir türlü çözemedim. Son yazdığınız şeyi.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
O sorunu bende yaşıyorum ve bir türlü çözemedim. Son yazdığınız şeyi.
Evet hocam bende anlamadım. O adımı geçip diğer adımları tamamladım ve sistemi yeniden başlattığımda Grub açılıyordu ancak sadece UEFI fırmware Setting diye bir ayar vardı. Sıfırdan başladım tekrar.

2.deneyişim de olmadı. Nasip başka zamana.

Son düzenleme:

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube