Gençliğinizin çalındığını düşünüyor musunuz?

Silicone Android Uygulaması

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
Bu konuda tartışalım.

Sizce gençliğiniz çalındı mı? Hayatınızın en güzel dönemini yaşayabildiğinizi düşünüyor musunuz?

Benim cevabım:

Evet, gençliğimi çaldılar. Ben yine çoğunu çaldırmadığımı düşünüyorum ancak bazı insanları görünce çok üzülüyorum. İnsanların çoğu okul bitene kadar sadece ders çalışmış. Konuşmaya çalışıyorum, konuşuyorlar ama anlatacak ilginç şeyleri hiç olmamış. Eve gidince sadece ders çalışıp yemek yiyor çoğu. Buna da ot gibi yaşamak denir dense dense.

Jatdav

Rütbesiz
İfade skoru
388
Ne çalınması ya?
LGS döneminde okul açıldıktan sonra sınavın nasıl bir şey olduğunu anlattılar, yüzlerce açık uçlu soru çözdürdüler sonra da test yapcaz diyip emeklerimizi harcadılar. Sonra ise kimse hedeflerine gidemedi.
Ekonomik olarak reisimiz sağolsun ne kendi başıma ne de arkadaş çevremle güzelce gezebildim. Hanginiz arkadaşlarınızla ya da kendi başınıza bir şehre gidip orayı gezebildiniz?
Özgür olmadım her zaman bir kılıfa uyduruldum, olmayınca beni düşük zekalı ilan ettiler.
Şu an ise hayatımdaki yapacağım mesleği edinmek için at gibi çalışıyorum, olunca da çalışacağım.
Modern kölelik bu, asla gençliğim çalınmadı.
Not: Abi en azından istediğimiz gibi giyinebilelim, çıplak ya da fakir köle olarak gezmek hoş değil.

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
Şahsen benim gençliğim çalınmadı. Ben hiç ders çalışmadım eve gitmedim. Hep dışarıda arkadaşlarımda oynardım.

Tabii şimdi öyle değil. Herkes eve kapanmış bilgisayar oynuyor. Ben de onlardan biriyim. Çocukluk yıllarım güzel geçti. Şimdi ise üniversite var. Ona odaklanmak lazım.

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
Evet, gençliğimi çaldılar. Ben yine çoğunu çaldırmadığımı düşünüyorum ancak bazı insanları görünce çok üzülüyorum.
Benim durumum da buna benzer. Ailemin durumu iyi, herhangi bir sorun çekmedim. Sıkkınlık, bıkkınlık, geçim derdi, hayatı mânâsız bulma gibi bir durumum da olmadı. Fakat ülkenin neredeyse yarısının asgari ücrete tabii olduğunu ve bununla ev geçindirmeye çalıştığını düşününce üzülmemek elde değil. Hangi şart olursa olsun, isterse en hırsız ve diktatör yönetim gelsin. İllaki mutlu olan bir kısım olacaktır. Önemli olan çoğunluğu oluşturan sıradan halkı memnun edebilmek, önünü açabilmek. Potansiyeli varken kullanamayan binlerce gence imkan sağlamak. Maalesef, ülkenin büyük bölümünün gençliği çalındı ve inkâr edilecek bir durum yok.

7777

Gold Sample
İfade skoru
2.379
Benim durumum da buna benzer. Ailemin durumu iyi, herhangi bir sorun çekmedim. Sıkkınlık, bıkkınlık,
Benim de aynı şekilde ailemin durumu gayet iyi ama ben hiç bir şekilde bu durumdan memnun kalamıyorum. Dahasını istemiyorum yanlış anlaşılmasın, sadece bu ülkenin durumuna çok kafa yoruyordum. Benim cebime koyarlar parayı ben istediğimi yaparım, bir yandan da hiç bir şey yaşamamış insanlar gelir aklıma, aynı şekilde bende üzülürüm. İmkanı yok ki ailesi baskıcı oluyor, paraları olmuyor biz kendimizi kurtaramadım bari kızımız/oğlumuz kurtarsın diyor. Çocukları bunun farkına varırsa veriyor kendini derse ama bir geri dönüp baktığında ona görüşürüz diyen arkadaşlarından başka anısı yok. Çok vardı bizim özel okulda örneğin ailesi tüm parasını özel okula yatırıyor kızına baskı uyguluyor, kızın gözü dersten başka bir şey görmüyorum, önü tamamen kesilmiş. Bu doktor olsa ne yazar, olmasa ne yazar. Yeni bir faşizm kölesi.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Evet, her ne kadar çalınmaması için uğraşsam da çalındı. Bunu anlamanın en kolay yolu batıya göç etmek isteyen gençlerin çok fazla olması.

Neden çalındığını paragraflarca anlatabilirim, ama belli şeyler zaten. En basitinden ifade özgürlüğüm kısıtlandı. Herhangi bir yere yorum yapacağım zaman 3 kere, 5 kere düşünüyorum. İfade özgürlüğünün kısıtlanması her şeyin başlangıcıdır. Bunu basın özgürlüğünün kısıtlanması takip eder.

Stalingrad zamanında, Almanya'da yaşayan vatandaşlar savaşı kazanmak üzere olduklarını düşünüyorlardı, çünkü tüm haber kuruluşları öyle haber yapıyordu. Ta ki Sovyet tankları, Berlin'e girene kadar. Anlayana bu olay günümüz Türkiyesinden çok şey anlatabilir.

KS
M

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
Benim de aynı şekilde ailemin durumu gayet iyi ama ben hiç bir şekilde bu durumdan memnun kalamıyorum. Dahasını istemiyorum yanlış anlaşılmasın, sadece bu ülkenin durumuna çok kafa yoruyordum. Benim cebime koyarlar parayı ben istediğimi yaparım, bir yandan da hiç bir şey yaşamamış insanlar gelir aklıma, aynı şekilde bende üzülürüm. İmkanı yok ki ailesi baskıcı oluyor, paraları olmuyor biz kendimizi kurtaramadım bari kızımız/oğlumuz kurtarsın diyor. Çocukları bunun farkına varırsa veriyor kendini derse ama bir geri dönüp baktığında ona görüşürüz diyen arkadaşlarından başka anısı yok. Çok vardı bizim özel okulda örneğin ailesi tüm parasını özel okula yatırıyor kızına baskı uyguluyor, kızın gözü dersten başka bir şey görmüyorum, önü tamamen kesilmiş. Bu doktor olsa ne yazar, olmasa ne yazar. Yeni bir faşizm kölesi.
Buna çok katılıyorum.

Ayrıca, birinin kişiliği liseye kadar oturur. Bunların kişiliği de olmuyor, dümdüz insan oluyorlar. Öyle yaşamak da çok sıkıcı ve üzücü.

7777

Gold Sample
İfade skoru
2.379
Ayrıca, birinin kişiliği liseye kadar oturur. Bunların kişiliği de olmuyor, dümdüz insan oluyorlar. Öyle yaşamak da çok sıkıcı ve üzücü.
Evet, belirli bir özellikleri öne çıkmıyor. Ben liseyi 4 sene aynı yerde bitirdim. Adlarını bile bilmiyorum. Hani bazıları var, kafaları eğik geziyorlar koridorda elinde test kitapları. Merhaba desen, merhaba deyip gidecek kafadan. Sohbete otursan örneğin Naber gibi sorular dışında bir cevap kabiliyeti de yok. Biz bu kadar dertliyiz çalındığı için yakınıyoruz ama bir de onları düşününce sinirim bozuluyor. Acımıyorum onlara üzülüyorum da denemez ben sadece buna ona yaptıran sisteme yakınıyorum, sadece bu ülke için de geçerli değil zaten bu durum. Başka ülkelerin imkanları fazla olsa bile o kadar verim alamıyorlar esasında bunu test etmek için yeni bir dünyada yeni bir sistem oluşturman lazım.

Jatdav

Rütbesiz
İfade skoru
388
Evet, her ne kadar çalınmaması için uğraşsam da çalındı. Bunu anlamanın en kolay yolu batıya göç etmek isteyen gençlerin çok fazla olması.

Neden çalındığını paragraflarca anlatabilirim, ama belli şeyler zaten. En basitinden ifade özgürlüğüm kısıtlandı. Herhangi bir yere yorum yapacağım zaman 3 kere, 5 kere düşünüyorum. İfade özgürlüğünün kısıtlanması her şeyin başlangıcıdır. Bunu basın özgürlüğünün kısıtlanması takip eder.

Stalingrad zamanında, Almanya'da yaşayan vatandaşlar savaşı kazanmak üzere olduklarını düşünüyorlardı, çünkü tüm haber kuruluşları öyle haber yapıyordu. Ta ki Sovyet tankları, Berlin'e girene kadar. Anlayana bu olay günümüz Türkiyesinden çok şey anlatabilir.
İfade özgürlüğünüzü elde ettiğiniz zaman nerede olursanız olun, o düşünceleri paylaşın.
İnsanlar gerçekleri bilmesine rağmen özgür olmadıkları için ses edemiyor, bu direkt düşünce ve haber özgürlüğünün kısıtlanması ve buna sahip olan ülkeler gelişemez. Sağlık olsun, gelecekte düzelir demekten başka şansımız yok ama gençler düzeltmek değil kaçmak istiyor :)

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube