Dinlere sallamayı marifet sananlar

Silicone Android Uygulaması

GreatestOfAlltimes

Silver Sample
İfade skoru
927
@Hyphast, Atatürk'e kesin ateist, deist veya Müslüman diyemeyiz. Dinden "lüzumlu bir müessese" olarak bahsedip Kur'an'dan "şanı büyük ve en eksiksiz kitap" olarak bahsederdi.
1923'te kendisine hediye edilen Kur'an ı da Bence kıymetini takdire imkân olmayan bu hediyeyi, en derin ve hürmetkâr din duygularımla muhafaza edeceğim." sözüyle kabul etmişti.

TeknocuYusuf

Silver Sample
İfade skoru
1.219
Burdaki başlıktan bazı yanlış anlaşılmalar olmuş sanki ama ben şöyle özetlemek isterim. Şimdi şöyle ki dine inananlar ve inanmayanlar birbirine saygılı olmalı böyle birbirine sen dine inanıyorsun yok sen inanmıyorsun yok din batsın şöyle olsun böyle olsun demektense ve dinlerden ve dinsizlikten mizah yapmaktansa herkes birbirinin görüşüne saygılı olup birbirine saldırmasa. Napalım herkesi zorla sokamayız herkes kendi iradesince karar veriyor buna saygılı olmak lazım. Hawali oluyorum denilen kısım maalesef akıl sağlığı olmayan kısımdır.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
@Hyphast, Atatürk'e kesin ateist, deist veya Müslüman diyemeyiz. Dinden "lüzumlu bir müessese" olarak bahsedip Kur'an'dan "şanı büyük ve en eksiksiz kitap" olarak bahsederdi.
1923'te kendisine hediye edilen Kur'an ı da Bence kıymetini takdire imkân olmayan bu hediyeyi, en derin ve hürmetkâr din duygularımla muhafaza edeceğim." sözüyle kabul etmişti.
Çoğu hatırı sayılır kaynak deist olduğu görüşünde birleşiyor. 23-24 önceki konuşmalarından Müslüman olduğu anlaşılırken 27-28 sonraki konuşmalarından bir dini olmadığı veya dini inancının zayıfladığı anlaşılıyor. Net bir şey söylemek zor tabii fakat ben Atatürk ölürken bir dini olduğunu düşünmüyorum.

𝙡𝙤𝙠𝙞.

Silver Sample
İfade skoru
3.842
İsteyen istediği şekilde yaşasın. Herhangi bir dine mensup olanlar, dinlere inanmayanlara hawli mi oldun moruq, kizlar duser simdi diyerek dalga geçiyor. Dinlere inanmayanlar da bir dine mensup olan kişileri yobazlık ve geri kafalılıkla suçlayabiliyor.

İki tarafın da hatası var. Kimin neye inandığı veya inanmadığı beni ilgilendirmiyor. Kimseyi de ilgilendirmemeli.

GreatestOfAlltimes

Silver Sample
İfade skoru
927
Çoğu hatırı sayılır kaynak deist olduğu görüşünde birleşiyor. 23-24 önceki konuşmalarından Müslüman olduğu anlaşılırken 27-28 sonraki konuşmalarından bir dini olmadığı veya dini inancının zayıfladığı anlaşılıyor. Net bir şey söylemek zor tabii fakat ben Atatürk ölürken bir dini olduğunu düşünmüyorum.
Böyle de olabilir, diğer iki olasılıktan çok daha mantıklı geliyor.

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
Bu tür insanları hiç anlamıyorum. Yok dinler yok edilsin vs. dediğinizde havalı olmuyorsunuz.

Bu tür taraf konuları senin açman doğru değil, tabi her kesimin buraya gelmesini istiyorsan.
Dünyada her türlü insan var, her görüşten insanlar buraya gelmeli. Bu nedenle açtığın başlıklar birilerine çekici diğerlerine itici gelmemeli. Herkese cazip gelen, herkesin uğrayabileceği bir forum olmalı, tabi hedefinde büyüme varsa.
Belki yaşın küçüktür, bazı konulardan uzak olabilirsin ama bir adımda kırk defa düşünmelisin.
Benden sadece bir öneri, tabi senin bileceğin iş.

Doğu'kan

Bronze Sample
İfade skoru
2.961
Genelleme yapmıyorum ama, Allahı, dini reddederek havalı olduğunu sanan insanlar çok.
Böyle insanları kâle bile almayın.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Neden Ateist oldun denildiği zaman tık yok. Ya da neden Müslümanlıktan çıktın desen gene yok. Bir araştırması da yok. Aynı zamanda beyni de yok
Açıkçası o tarz insanlar oldukça az. 2-3 çelişki bulup ateist olanlar cidden fazla fakat havalı olduğunu düşünenler yok denecek kadar az.

SMiralayS

Silver Sample
İfade skoru
636
Evet ben de bu şekilde düşünüyorum. İlk başta bir dine mensuptu fakat bir süre sonra bir şeyler oldu ve olduğu dinden başka bir inanca veya düşünceye geçti.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube