Bir telefonu 5 yıldan uzun bir süre kullanmak

Bir telefonu 5 yıl kullanmak sizce mantıklı mı?

• Toplam oy
    57
Silicone Android Uygulaması

drmstafaa

Gold Sample
İfade skoru
1.243
yeni Vestel Venus 5570 cihazını alınca Evimizin yanındaki viyadükden aşağı bıraktım.
Tahmin edeyim; V3 5570, 2-3 yıl sonra patates oldu. Şahsen V3 5580 kullanıyordum, 4 yılda öldü. Kasa çiziği haricinde temiz kullandım, yan çerçeveleri çok hassastı zaten. Bugünün düşük seviye telefonlarına göre daha iyiydi (bknz. Galaxy A02, 5580'den daha kötü bir SoC kullanıyor.).
Konuya gelirsek, ben 5580'i 4 yıl kullanabilmişsem çoğu telefon benim için 5 seneyi rahat götürür.

Son düzenleme:

445

Gold Sample
İfade skoru
2.555
Tahmin edeyim; V3 5570, 2-3 yıl sonra patates oldu. Şahsen V3 5580 kullanıyordum, 4 yılda öldü. Kasa çiziği haricinde temiz kullandım, yan çerçeveleri çok hassastı zaten. Bugünün düşük seviye telefonlarına göre daha iyiydi (bknz. Galaxy A02, 5580'den daha kötü bir SoC kullanıyor.).
Konuya gelirsek, ben 5580'i 4 yıl kullanabilmişsem çoğu telefon benim için 5 seneyi rahat götürür.
1 sene kullandım sonra J6 aldım. Annem Telefon değiştirince Note 4 aldım.

Linux Forever

Silver Sample
İfade skoru
4.433
Babamın eskisi Huawei P20 Lite var. 2 yıldır bende. Tahminimce daha bir 2 3 yıl zorunlu olacağım bunu kullanmakta.

Sony Series Switch

Gold Sample
İfade skoru
1.674
İki sene öncesine kadar 2016 çıkışlı LG G4 Beat kullanıyordum. Aslında işlemcisi, ekranı, kasası falan baya iyi bir telefondu fakat 8GB Hafıza yüzünden her şey çileye döndü benim için. Bir de 2300 mAh bataryası var ki düşman bile yaşamasın bu işkenceyi telefonun şarjı %60-70 olunca bile stres yapıyordum hemen bitecek diye. Sabah %100 ile alıp az buz kullansam bile dershane çıkışı ya şarjım bitmiş oluyordu ya da %15 uyarısı falan veriyordu. Konu çok iyi zamanda açılmış bu gün de 5 yıllık İphone X bozuldu LG'yi yedek olarak ödünç verdik tabi maalesef ses çipi bozulmuş. :/

LG'den önce Samsung Galaxy Ace vardı onu anlatmıyorum anlayan anladı.

Neyse ki şu an 3 yıllık Vestel kullanıyorum evet baya kalitesiz ama fiyatına göre baya iyi cihazlar. Fakat değiştirme zamanı geliyor gibi.

Telefonun ömrü bir yandan da fiyatına bağlı. Giriş seviyesi bir cihazı 2-3 yıl sonra bile kullanmak işkence iken daha pahalı cihazlar gerçekten uzun süreler sorunsuz kullanılabiliyor. Bkz: İphone, Samsung Galaxy S vs.

ShimadaSensei

Gold Sample
İfade skoru
1.421
Telefona bağlı. iPhone tarzı, Galaxy S serisi gibi amiral gemisi telefon alırsam 5-6 yıl kullanırım. Abidik gubidik giriş seviye telefonlar zaten aldığın anda adamı sinir etmeye başlıyor.

Kreato

Silver Sample
İfade skoru
1.166
Mantıklı, fakat iPhone ise ben o telefonu 3 yıl olmadan sinirden kırarım, o hariç :D. Günümüzün orta seviye telefonlarına bile bir ROM atıyorum, uçuyor.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Mantıklı, fakat iPhone ise ben o telefonu 3 yıl olmadan sinirden kırarım, o hariç :D. Günümüzün orta seviye telefonlarına bile bir ROM atıyorum, uçuyor.
iPhone'lara da ROM atılsa keşke ama onların çalışma mantığı çok farklı Android cihazlara göre. Apple iBoot'un kodlarını vermiyor kimseye. Ve yazılım yüklemek için imzalama denilen bir sistem kullanıyor iPhone'lar. Apple'ın imzalamadığı yazılımları asla kuramıyorsunuz cihaza. Misal bir iPhone'u Apple'ın artık imzalamadığı eski bir sürüme döndüremezsiniz. Böyle katı kuralları var maalesef.

Ama tabii yazılımcılar bir şekilde bu engelleri aşıyor. Eski bir sürüm için SHSH2 Blobs aldıysanız çeşitli yazılımlar aracılığıyla o sürüme dönebiliyorsunuz. Hacker arkadaşlar durmuyor. :evilol:
Bu arada bir dönemler ilk iPhone'a Android kurmayı başarmış bazı arkadaşlar. :evilol:

Kreato

Silver Sample
İfade skoru
1.166
iPhone'lara da ROM atılsa keşke ama onların çalışma mantığı çok farklı Android cihazlara göre. Apple iBoot'un kodlarını vermiyor kimseye. Ve yazılım yüklemek için imzalama denilen bir sistem kullanıyor iPhone'lar. Apple'ın imzalamadığı yazılımları asla kuramıyorsunuz cihaza. Misal bir iPhone'u Apple'ın artık imzalamadığı eski bir sürüme döndüremezsiniz. Böyle katı kuralları var maalesef.

Ama tabii yazılımcılar bir şekilde bu engelleri aşıyor. Eski bir sürüm için SHSH2 Blobs aldıysanız çeşitli yazılımlar aracılığıyla o sürüme dönebiliyorsunuz. Hacker arkadaşlar durmuyor. :evilol:
Bu arada bir dönemler ilk iPhone'a Android kurmayı başarmış bazı arkadaşlar. :evilol:
Bir ara project sandcastle vardı, ama ölmüşe benziyor. IOS'i hiç sevemedim, bana ekstrem kısıtlı geliyor. Bana Android lazım.

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
2017'den beri Huawei Mate 10 Lite kullanıyorum. Sert düşürmem nedeniyle ekranda oluşan çatlaklar hariç hiçbir sıkıntısı yok. İlk günkü gibi hâlâ, zaten pek oyun oynamam telefonda. Seneye değiştiririm gibi duruyor.

445

Gold Sample
İfade skoru
2.555

Hala kuruluyor iPhone 7 lere android.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube