Allah'ın varlığına inanmak için çokça felsefeye gerek yok!

Silicone Android Uygulaması

Linux Forever

Silver Sample
İfade skoru
4.433
Kur'an'da size rızık verdim hala akletmez misiniz gibi ayetler var. Bir sürü....
Gülenler katılmayanlar olacaktır ama gerçekten la her şeyi bırakın. Big Bang i kim çakmış, evrim gerçek mi, bilim din ilişkisi ne kadaaar felsefik şeyler var hepsini bırakın bu videodaki mesajın mantığını düşünün. Kur'an'a göre Allah'a inanan Ayşe teyze ateist bilim insanından daha zeki. Muhteşem bir tespit abi.

Kuşkusuz, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ve gündüzün değişmesinde, insanlara fayda veren yüklerle denizde seyreden gemilerde, Allah’ın gökten indirerek onunla ölü haldeki toprağa can verdiği ve orada her çeşit canlının yetişmesini sağladığı yağmurda, rüzgârları ve gökle yer arasında emre hazır bekleyen bulutları evirip çevirip yönlendirmesinde aklını işleten bir topluluk için elbette nice deliller vardır. (Bakara, 164)

mutlu pide

Gold Sample
İfade skoru
2.016
Allah'ın varlığını kanıt olarak kutsal kitap göstererek kanıtlama

e0f1f3ec83792967.png

KS
Linux Forever

Linux Forever

Silver Sample
İfade skoru
4.433
Konu zaten temiz konu değil ki? Saygı diye sızlanıyorsun da inanmayan herkesi aptal ilan ediyorsun burada. Bir KİTAP kalkıp bana Ayşe teyze, Celal Şengör'den daha zeki diyorsa o kitabı olsa olsa şeytan yazmıştır derim.
Bunu şu metafora başlayabilirim :
2+2=4 sorusunu yapamayan öğrencinin cebir sorularına tek atması.

WalterMeteWhite

Bronze Sample
İfade skoru
91
Yaratıcının varlığı hakkında aklımda hala soru işaretleri var fakat. Kuran-I Kerim'in tamamen insan uydurması olduğu hakkında görüşlerim var.
Kuran-I Kerim'in çoğunluğunda ''Oku, anla, sorgula'' gibi öğretiler verdiğini görmekteyim. Bunu dikkate aldığımda bir çelişki fark ettim.
Yaratıcı bundan yüzlerce yıl önce insanların arasından birini seçip onunla iletişime geçiyor ve ona insanların uyması gereken bazı kuralların olduğunu aktarıyor, diğer insanlara yaymakla vazifelendiriyor. Bundan çok uzun yıllar sonra bile verdiği kurallara uymamızı söylüyor. Peki''Oku, anla, sorgula'' gibi öğretilerin bolca bulunduğu bir kitapta, bundan 2000 yıl önceki kurallara uymamamız haline bizi yakacağını, perişan edeceğini v.b şeyler söylüyor. Ben şahsen kutsal kitapların insan uydurması olduğunu düşünüyorum. Evet sadece Müslümanlık dininden örnek verdim çünkü dinleri araştırmaya yeni başlamış biri olarak Müslümanlığı araştırdım.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Yaratıcının varlığı hakkında aklımda hala soru işaretleri var fakat. Kuran-I Kerim'in tamamen insan uydurması olduğu hakkında görüşlerim var.
Kuran-I Kerim'in çoğunluğunda ''Oku, anla, sorgula'' gibi öğretiler verdiğini görmekteyim. Bunu dikkate aldığımda bir çelişki fark ettim.
Yaratıcı bundan yüzlerce yıl önce insanların arasından birini seçip onunla iletişime geçiyor ve ona insanların uyması gereken bazı kuralların olduğunu aktarıyor, diğer insanlara yaymakla vazifelendiriyor. Bundan çok uzun yıllar sonra bile verdiği kurallara uymamızı söylüyor. Peki''Oku, anla, sorgula'' gibi öğretilerin bolca bulunduğu bir kitapta, bundan 2000 yıl önceki kurallara uymamamız haline bizi yakacağını, perişan edeceğini v.b şeyler söylüyor. Ben şahsen kutsal kitapların insan uydurması olduğunu düşünüyorum. Evet sadece Müslümanlık dininden örnek verdim çünkü dinleri araştırmaya yeni başlamış biri olarak Müslümanlığı araştırdım.
Bu forumun nasıl bir yer olduğu hakkında pek bir fikrim yok, umarım anlayışlı insanlar vardır.

gen2

Rütbesiz
İfade skoru
74
Bir kitaba inanmak zorunda degilsiniz, artik ceviriden midir nedir bazi kitaplar cok mantiksiz anlamsiz olabiliyor. Soyle bir gozlemim var ki, bunca ayrinti bunlari dizayn eden bir zeka olmadan tesadufen olusabilecek gibi gorunmuyor mantiken, bu da tanrinin varligina kanit sayilabilecek kadar mantiksiz bir sey. Materyalistlerin mantiklarinin gercekten duzgun calistigina inanmiyorum.

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
Aynen, O kadar Felsefi akımların kurucuları *****, bir sen akıllısın.
En saçma bulduğum görüşlerden biridir. Diyecek bir şeyim yok demenin başka bir yolu. Kendince dini inancı kuvvetli bir insanın ortaya koyduğu görüşü bu şekilde kendince çürüttüm sanmak saçmalıktır. İlmi görüşü, bilimle alakalı görüşleri kuvvetli olan kişinin ortaya koyduğu argümanı da "O kadar alim, din adamı tersini diyor. Bir sen mi akıllısın?" diyerek çürüttüm sanmak da saçmalıktır. İki taraflı da saçmalıktır. Artık bu tür klişe, gelenekçi argümanları bir kenara bırakmak gerek. Karşıt görüşün içeriğine dair elinde somut, soyut, ciddi bir eleştiri kalmadığı zaman yapılan boş bir retorik. Karşı fikrinizi sunun, saçma olduğunu veyahut mantıklı olduğunu kendi somut, soyut argümanlarınızla destekleyin ama böyle demeyin.

ShimadaSensei

Gold Sample
İfade skoru
1.421
En saçma bulduğum görüşlerden biridir. Diyecek bir şeyim yok demenin başka bir yolu. Kendince dini inancı kuvvetli bir insanın ortaya koyduğu görüşü bu şekilde kendince çürüttüm sanmak saçmalıktır. İlmi görüşü, bilimle alakalı görüşleri kuvvetli olan kişinin ortaya koyduğu argümanı da "O kadar alim, din adamı tersini diyor. Bir sen mi akıllısın?" diyerek çürüttüm sanmak da saçmalıktır. İki taraflı da saçmalıktır. Artık bu tür klişe, gelenekçi argümanları bir kenara bırakmak gerek. Karşıt görüşün içeriğine dair elinde somut, soyut, ciddi bir eleştiri kalmadığı zaman yapılan boş bir retorik. Karşı fikrinizi sunun, saçma olduğunu veyahut mantıklı olduğunu kendi somut, soyut argümanlarınızla destekleyin ama böyle demeyin.
Adam dini çürütmemiş o argümanla, felsefe gereksiz diyen konu sahibine cevap vermiş.

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Tanrı inancı olmayan adama bir tanrıya kesin diyen bir kitaptan örnek vermek mantıklı değil.

Videodaki eleman biyoloji diye bir şey duymamış.
"Odun nasıl meyve versin, Allah var yani"
Bu videodaki elemandan farkı yok.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Gökyüzünde görünmez bir güvenlik kamerası olduğuna, sonsuz güçlü olduğuna, yaşamış ve yaşayacak tüm insanların yaptıklarını not aldığına, olmuş ve olacak her şeyi bildiğine inanmak için büyük kanıtlar lazım.

Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıtlar gerektirir.

Son düzenleme:

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
Ben şahsen kutsal kitapların insan uydurması olduğunu düşünüyorum.
Saygı duyuyorum görüşünüze ama hiç mantıklı değil. Saf bir akılla, ön yargısız şekilde Kur'an'ı okumuş bir kişi rahatlıkla beşer ürünü olmadığını anlayabilir. Reddetmek gözünü inadına kapatmaktır. Bu sebepten inançsız olduysanız daha araştırmanın çok başındasınızdır. Çok eksiksinizdir. Son cümlede de yeni başladığınızı belirtmişsiniz zaten. Gerçek inançsızların inançsız olma sebebi bu değildir.

Bundan 2000 yıl önceki kurallara uymamamız haline bizi yakacağını, perişan edeceğini vb. şeyler söylüyor.
İncil'e, Tevrat'a biraz göz atarsanız neden denildiğini rahat anlayacaksınız. Her şey mantık üzerine.

Başlamış biri olarak Müslümanlığı araştırdım.
Aklınızda kalan soruları özelden sorabilirsiniz. Bilgim varsa yardımcı olmaya çalışırım, süzgecinizden geçirirsiniz. Mantıklı bulursanız irdelersiniz, bulmazsanız tartışırız.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube