Allah'ın varlığına inanmak için çokça felsefeye gerek yok!

Silicone Android Uygulaması

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
Gülenler katılmayanlar olacaktır ama gerçekten la her şeyi bırakın. Big Bang i kim çakmış, evrim gerçek mi, bilim din ilişkisi ne kadaaar felsefik şeyler var hepsini bırakın bu videodaki mesajın mantığını düşünün. Kur'an'a göre Allah'a inanan Ayşe teyze ateist bilim insanından daha zeki. Muhteşem bir tespit abi.
Ya aga bu körü körüne inanmak :D
Saf bir akılla, ön yargısız şekilde Kur'an'ı okumuş bir kişi rahatlıkla beşer ürünü olmadığını anlayabilir.
Beşer ürünü olmadığı herkesçe kabul edilseydi herkes ona inanırdı, cümlenizde "Bence." tarzı bir kelime göremiyorum.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Saf bir akılla, ön yargısız şekilde Kur'an'ı okumuş bir kişi rahatlıkla beşer ürünü olmadığını anlayabilir. Reddetmek gözünü inadına kapatmaktır
Yani abi esasında öyle değil, objektif okuyanın düşünce tarzına göre değişir bunu sen de biliyorsun. Dinsizlerin hepsine objektif bakmıyor damgası vurmak hoş değil.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Kuranı okumuş dinden çıkmıştır, eyvallah. Ama kuran ile kalmamalı. Eski Ahit ve yeni ahit okunmalı. Her iki tarafın argümanları tartilmali.

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
Dinsizlerin hepsine objektif bakmıyor damgası vurmak hoş değil.
Bu sebepten inançsız olan kapsamlı araştırmamış kişidir Kemal. İnançsızların büyük çoğunluğu bazı kısıtlamalara girmek istemediği, hayatının geneline etki eden kural ve yasalara tabii olmak istemediği için inançsız. Her şeyi izleyen bir ilahi güç olduğuna somut deliller olmadan inanmak istemiyor. Sen de böylesin sayılır. Dedin gibi olağanüstü şeyler için olağanüstü deliller bekliyorsun. Saygım sonsuz. Lakin sadece kitabı okuyup bu sebepten inançsız olmak çok mantıksız. Beşer ürünü olmasının imkanı yok. Ümmi, bedevi, 40 yaşına kadar tamamen Cahiliye Arapları ile yaşamış, çölden başka yer görmemiş bir Arap'ın böylesine şeyler yazabilmesinin imkanı yok. Bu reddetmek, gözünü inadına kapatmaktır. Kastım bu. Dinsizlerin hepsine objektif bakmıyor gibi bir damga vurmak istemedim.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Her şeyi izleyen bir ilahi güç olduğuna somut deliller olmadan inanmak istemiyor. Sen de böylesin sayılır.
Tabii böyleyim, somut bir delil olmadan inanmak kendimi kandırmak gibi geliyor.
Lakin kitabı okuyup inançsız olmak çok mantıksız. Beşer ürünü olmasının imkanı yok. Ümmi, bedevi, 40 yaşına kadar tamamen Cahiliye Arapları ile yaşamış, çölden başka yer görmemiş bir Arap'ın böylesine şeyler yazabilmesinin imkanı yok. Bu reddetmek, gözünü inadına kapatmaktır.
Yani şimdi bunu demek için o kitabın net olarak Muhammed tarafından, o dönemde yazıldığını kanıtlamak lazım. Bunu kanıtladıktan sonra ancak bu konu üstüne konuşabiliriz. Bunu kanıtlasak bile elimizdeki kitabın o dönemde yazılan kitap olduğuna dair net kanıtlar sunulamaz. Yani böyle böyle bir sürü şey var. Yine Rum suresinde konuştuğumuz gibi, bir sürü net olarak kanıt sunulamayacak şey var ya. Bu yüzden bir şeye inanmak, kesin gözüyle bakmak insanın kendini kandırması gibi geliyor.

Umarım anlatabilmişimdir.

Yani adı üstünde be dostum, inanç. Kanıt inancı öldürür derler, çok da yanlış bir söz değil. Ben kanıt sunulmadan inanamam yani. Çoğu kişi de böyledir.

Işık

Gold Sample
İfade skoru
2.612
Bu sebepten inançsız olan kapsamlı araştırmamış kişidir Kemal. İnançsızların büyük çoğunluğu bazı kısıtlamalara girmek istemediği, hayatının geneline etki eden kural ve yasalara tabii olmak istemediği için inançsız. Her şeyi izleyen bir ilahi güç olduğuna somut deliller olmadan inanmak istemiyor. Sen de böylesin sayılır. Dedin gibi olağanüstü şeyler için olağanüstü deliller bekliyorsun.
Her ne kadar daha kendime tam inançsız birisi demesem de dediklerine pek katılmıyorum şahsen. Bahsettiğin gibi belli kurallara maruz kalmamak için dinden çıkan insanlar var elbette fakat bir dine mensup olmayan kişilerin çoğunluğu diğer dinleri okuyup araştırmış kişiler. Ben de aynı şekilde bu sıralar Kuran'ı okuyorum, ayetleri inceliyorum.

Ayrıca Kemal'in de dediği gibi bir şeye somut bir kanıt olmadan inanmak pek mantıklı gelmiyor. Madem bu Allah diye bahsettiğimiz yaratıcı sonsuz güce sahip bir varlık, bunun bir delilini somut olarak görmek isterim.

Bu cümleme karşı daha öncelerinde ''Yaşadığın Dünya zaten Allah'ın varlığına kanıt'' gibi cevaplar aldım fakat bana direkt bir yaratıcının varlığı mantıklı gelmiyor.

Şu an Dünya'nın oluşumuna dair en büyük ve gerçeğe yakın kabul edilen bir teori olan Big Bang teorisi daha mantıklı geliyor mesela. Veya Dünya'nın oluşumu dışında da insanların yoktan var edilmesi, sadece çamur ve kan pıhtısından yaratılması da bir o kadar mantıksız geliyor. (İslam dini için konuşuyorum)
Saf bir akılla, ön yargısız şekilde Kur'an'ı okumuş bir kişi rahatlıkla beşer ürünü olmadığını anlayabilir.
Bu da bana mantıksız geliyor mesela. Bunun insan tarafından yazılmadığını nasıl kanıtlayabiliriz ki? Her şeyi geçtim kanıtlanması söz konusu olsa bile içindeki şeyler bana mantıksız geldiği sürece pek bir anlam ifade etmez. Sonuçta bu işler inanç meselesi, benim böyle bir şeye inanmam için somut bir delil görmem lazım şahsen.
Beşer ürünü olmasının imkanı yok. Ümmi, bedevi, 40 yaşına kadar tamamen Cahiliye Arapları ile yaşamış, çölden başka yer görmemiş bir Arap'ın böylesine şeyler yazabilmesinin imkanı yok.
Beşer ürünü olmadığına dair bir kanıt yok. Hem zaten beşer ürünü olduğu kanıtlansa bile ne zaman yazıldığının da kanıtlanması lazım ki bu tür ''Ümmi, bedevi, 40 yaşına kadar tamamen Cahiliye Arapları ile yaşamış, çölden başka yer görmemiş bir Arap'ın böylesine şeyler yazabilmesinin imkanı yok.'' gibi bir cümle kurabilelim.

Ki bu da yine olayı özüne döndürüyor, bunun bir inanç meselesi olduğuna. Yani kesin bir kanıt olmadan inanmak bana mantıksız geliyor.

gen2

Rütbesiz
İfade skoru
74
Hayir eski Misir'lilarin 10000 yil once organ nakli denemeleri yaptigi kanitlandi. Gayette boyle bir kitap yazilabilir ki kesinlikle o kitabin tek bir kisi tarafindan yazildigina dair bir tane kanit sunamazsiniz. Bu objektif bir bakis degil. Bunlar beyni kucuk yasta yikanmis bir inanclinin soyleyebilecegi turden sozler sebebini de belirttim. Ortada bir tanri var orasi kesin ama adi Allah mi tartisilir.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Uygunsuz dil
Gayet te birazcik mantigin calisiyorsa insan gibi komplike bir varligin tesadufen olusamayacagini bilirsin.
Git biyoloji oku biraz burada tatava yapacağına. Doğal seçilim "tesadüf" eseri miymis?

Yıllardır aynj şey. Yeter be yeter. "İnsan nasıl kendiliginden oluşsun?" cümleye bak, rezalet kokuyor.

Madem bir şey bilmiyorsun konuşma arkadaş. Doğal seçilime, buna bağlı mutasyona tesadüf diyen adam gelmiş kendiliğinden oluşamaz diyor.

gen2

Rütbesiz
İfade skoru
74
Git biyoloji oku biraz burada tatava yapacağına. Doğal seçilim "tesadüf" eseri miymis?

Yıllardır aynj şey. Yeter be yeter. "İnsan nasıl kendiliginden oluşsun?" cümleye bak, rezalet kokuyor.

Madem bir şey bilmiyorsun konuşma arkadaş. Doğal seçilime, buna bağlı mutasyona tesadüf diyen adam gelmiş kendiliğinden oluşamaz diyor.
Dogal secilim bunun cevabi falan degil. Istersen sen basla simdiden insan nasil olustu sorusunun cevabini vermeye ondan sonra tartisiriz tanri var miymis yok muymus. Senin gibisiyle tartisma degil olsa olsa polemik olur zaten. Ha birde Cern vardi degil mi? ne oldu Cern deneylerinin sonucu hatirliyor musun?

Margot Robbie

Gold Sample
İfade skoru
1.746
Hayir eski Misir'lilarin 10000 yil once organ nakli denemeleri yaptigi kanitlandi. Gayette boyle bir kitap yazilabilir ki kesinlikle o kitabin tek bir kisi tarafindan yazildigina dair bir tane kanit sunamazsiniz. Bu objektif bir bakis degil. Bunlar beyni kucuk yasta yikanmis bir inanclinin soyleyebilecegi turden sozler sebebini de belirttim. Ortada bir tanri var orasi kesin ama adi Allah mi tartisilir.

Dediklerine aynen katılıyorum. Kur'an sanki çok eski bir kitapta yazılanlar çok enteresanmış gibi davranıyorlar. Aslında yeni bir kitap. Kur'an da yazılanların hepsi geçmişte biliniyor zaten. Tevrat ve İncilde ki masalları değiştirip ekleme yapıp Kur'an çıkmış.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Dogal secilim bunun cevabi falan degil. Istersen sen basla simdiden insan nasil olustu sorusunun cevabini vermeye ondan sonra tartisiriz tanri var miymis yok muymus. Senin gibisiyle tartisma degil olsa olsa polemik olur zaten.
Ulan ben niye anlatayım sana? Ogretmen miyim ben? Git bakalım evrim neymiş, organizmalar nasıl günümüzde bildiğimiz evrim ağacını oluşturmuş, nasıl tüm canlılar günümüzde bildiğimiz halini almış biraz araştır, biraz oku bana sorup burada deist argumani sunacagina.

7777

Gold Sample
İfade skoru
2.379
Ortada bir tanri var orasi kesin ama adi Allah mi tartisilir.
Nereden varıyorsun buna? Kitapların yetersiz olduğunu söylüyorsun tanrı var diyorsun. Sana ne ile kanıtladığı kendini? Var oluşunla mı? Geçersiz, "bu kadar şey kendi başına olmuş olamaz" diyorsun.

Bunlar öylesine şans eseri demiyorum sana ama bunu bilemezsin ki. Sen mucizeye inanıyorsun ama kesin vardır diyorsun. Diğer mucizeleri reddediyorsun ama kendi başına şans eseri olmadığına eminsin. Deist misin bilmiyorum ama bu kadar çelişken bir bakış açısı daha görmedim.

gen2

Rütbesiz
İfade skoru
74
Uygunsuz dil
Ulan ben niye anlatayım sana? Ogretmen miyim ben? Git bakalım evrim neymiş, organizmalar nasıl günümüzde bildiğimiz evrim ağacını oluşturmuş, nasıl tüm canlılar günümüzde bildiğimiz halini almış biraz araştır, biraz oku bana sorup burada deist argumani sunacagina.
Lan sen tatava yapacagina ilk canli nasil olustunun cevabini versene. Var mi cevabin? Uslupsa uslup o zaman. Adama bak biyolojiyi trademarklamis ondan baskasi bilemeyecekmis gibi.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube