Allah'ın varlığına inanmak için çokça felsefeye gerek yok!

Silicone Android Uygulaması

365

Silver Sample
İfade skoru
1.238
Bilim adamları da diyor ki, Portakal evrim geçirerek bu hâle gelmiştir diyor. Çok komiktir ki "Portakalın evrimi" bile yazsanız bilimsel araştırmalarla karşılaşabilirsiniz. Yani size göre karşı olan kısmın da yeterli kanıtları var. Ya da belki videodaki hoca sadece insanların kalplerine oynamaya çalışıyordur. Bilgiyi aşılamak yerine duyguyu aşılamak da etkili olabilir :unsure:. İlim ve bilim çoğunlukla karışmaması gereken iki ayrı ağaç gibi, dal bile değil. Tabii ki bazı yerlerde dalları yaprakları birbirine değebilir lakin sarmaş dolaş olursa ikisinin de güneşi göreceği yok.
İncil'e, Tevrat'a biraz göz atarsanız neden denildiğini rahat anlayacaksınız.
Bu kitaplar bozulmamış mıydı :oops:, gerçekleri hâlâ varsa bu kaynağa Google'dan falan mı eriştiniz?

Erdem

Gold Sample
İfade skoru
1.319
Evet, aynen oyle yapiyorum. Nasil yaratici bir zekanin varligina kesin olarak inanan tonlarca bilim adami varsa bende buna inaniyorum. Var mi bir sorun? Yine teorilerinle mi geleceksin
Git hipotez - teori - kanun neymiş öğrende gel. Ben açıklayayım, Hipotez bir önerme, bir fikirdir. "Deney ve testler sonucunda "sürekli olarak" varsayılan sonucu veren hipotezler teori statüsünü alırlar." Kanun ise hiçbir şüphe ve aksisi olmayacak bir durumsa o kanun olur. Evet evrim bir teoridir. Fakat günümüzde evrim'i kanıtlayan bir çok bulgu bulundu ve bunlar hiç ama hiç azımsanmayacak kadar değil.

Evet evrim bir teori olduğundan değiştirililebilir, yenilenebilir hatta çürütülebilir. Bilim insanları da zaten bunun için birbirlerini yiyiyorlar fakat aksi halinda bir şey bulamadıkları için ister istemez kabul ediyorlar. Eğer "gerçekten" evrim'i yenilettirebilecek bir argümanın varsa dünyaya sun ki Nobel ödülü alır ve çok uzun yıllar adın anılır. Ama saatçi örneğiyle evrimi çürütebileceğini sanıyorsan zaten zibilyon tane örnek versem de onları kabul etmeyeceksin.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Kanun ise hiçbir şüphe ve aksisi olmayacak bir durumsa o kanun olur.
Bu pek doğru bir tabir değil esasında.

Biz bir, oluşu gözlemleriz. Bu gözlemlediğimiz şeye kanun adı verilir. Mesela kütle çekim kanunu. Biz bu kanunu nasıl elde ettik? Gözlem yaparak.

Bu gözlemlerin ardından hipotezleri oluştururuz. Hipotezlere fikir denebilir. Hipotezler test edilir, gözlemlenir. Bu olay defalarca yapılır. Çürümeyen hipotezler birleştirilerek teorileri oluşturur.

Kısaca böyle denebilir. Hatta hipotezler bazen teoriler arasında köprü işlevi de görür.

Yani:
Kanun --> Hipotez --> Teori

Erdem

Gold Sample
İfade skoru
1.319
Bu pek doğru bir tabir değil esasında.

Biz bir, oluşu gözlemleriz. Bu gözlemlediğimiz şeye kanun adı verilir. Mesela kütle çekim kanunu. Biz bu kanunu nasıl elde ettik? Gözlem yaparak.

Bu gözlemlerin ardından hipotezleri oluştururuz. Hipotezlere fikir denebilir. Hipotezler test edilir, gözlemlenir. Bu olay defalarca yapılır. Çürümeyen hipotezler birleştirilerek teorileri oluşturur.

Kısaca böyle denebilir. Hatta hipotezler bazen teoriler arasında köprü işlevi de görür.

Yani:
Kanun --> Hipotez --> Teori
E tabi. Kanunlar zaten vardır biz yeni keşfediyoruz.

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
Bu kitaplar bozulmamış miydi? :oops:
Ondan bahsediyorum zaten. Neden önceki hükümler, kitaplar yerine Kur'an'ı esas alın diyor Kur'an? Sonuçta hepsi aynı Tanrı'nın sözü. Tam da bu sebepten. Ruhbanlığa dönmüş durumdalar, kitaplar ise baştakilerin işine gelecek şekilde değiştirilmiş hâlde.

Arsenik

Gold Sample
İfade skoru
4.505
Pekala, senin inandığın Tanrı insanların aç yatmalarına, tecavüz edilemelerine ve daha birçok kötülüğe göz yumuyor. Söyle bakalım ben böyle bir Tanrı'ya neden inanayım? İkna edebilirsen bir müslüman olabilirim.

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
Pekala, senin inandığın Tanrı insanların aç yatmalarına, tecavüz edilemelerine ve daha birçok kötülüğe göz yumuyor. Söyle bakalım ben böyle bir Tanrı'ya neden inanayım? İkna edebilirsen bir müslüman olabilirim.

Simdi surada araya girmek istiyorum, elbette bu kotu olaylar Dunya uzerinde cok siklikla yasanan olaylar. Fakat hepsi engellenseydi Dunya uzerinde iyi-kotu gibi kavramlari ogrenebilir miydik? Veya zenginlik-yoksulluk ve beraberinde gelen bir cok kavram... Dunya uzerinde her dalda bir tane kavram olurdu ve yasadigimiz Evren'i ogrenmek herhangi bir cocugun bile rahatlikla ogrenip sonrasinda yorumlayabilecegi bir hale donusurdu. Her toplumda her turlu insanin sizinle ayni grupta bulunmasi zorunlu olurdu. Insanlar tek bir toplum, tek bir grup haline donusurdu. Insanlari farklilastiran ozellikleri bulunmazdi. Belki duygularini bile kendileri yorumlayamazdi ve kendisini bilemezdi. Fikirinizi degistirmenizi istemek amacim degil, fakat belki bu soruya ufak bir cevap olmustur diye yazayim dedim.

Arsenik

Gold Sample
İfade skoru
4.505
Simdi surada araya girmek istiyorum, elbette bu kotu olaylar Dunya uzerinde cok siklikla yasanan olaylar. Fakat hepsi engellenseydi Dunya uzerinde iyi-kotu gibi kavramlari ogrenebilir miydik? Veya zenginlik-yoksulluk ve beraberinde gelen bir cok kavram... Dunya uzerinde her dalda bir tane kavram olurdu ve yasadigimiz Evren'i ogrenmek herhangi bir cocugun bile rahatlikla ogrenip sonrasinda yorumlayabilecegi bir hale donusurdu. Her toplumda her turlu insanin sizinle ayni grupta bulunmasi zorunlu olurdu. Insanlar tek bir toplum, tek bir grup haline donusurdu. Insanlari farklilastiran ozellikleri bulunmazdi. Belki duygularini bile kendileri yorumlayamazdi ve kendisini bilemezdi. Fikirinizi degistirmenizi istemek amacim degil, fakat belki bu soruya ufak bir cevap olmustur diye yazayim dedim.
Elbette dediğin şey doğrudur. İnsanlık eşit olmak için doğmadı hiçbir zaman da eşit olmayacak. Birbirleriyle savaşacaklar, birbirilerini katledecekler. Evet bu biz insanların yaptığı en iyi şey.

Tabii bütün bunların hepsi, o insanların gözyaşlarını, çaresizliklerini örtemez.

Psyduck

Rütbesiz
İfade skoru
133
Fakat hepsi engellenseydi Dunya uzerinde iyi-kotu gibi kavramlari ogrenebilir miydik? Veya zenginlik-yoksulluk ve beraberinde gelen bir cok kavram... Dunya uzerinde her dalda bir tane kavram olurdu ve yasadigimiz Evren'i ogrenmek herhangi bir cocugun bile rahatlikla ogrenip sonrasinda yorumlayabilecegi bir hale donusurdu. Her toplumda her turlu insanin sizinle ayni grupta bulunmasi zorunlu olurdu. Insanlar tek bir toplum, tek bir grup haline donusurdu. Insanlari farklilastiran ozellikleri bulunmazdi.
Anlattığın şeyin mükemmel olduğunun farkında mısın? Kötülük yok, zengin-fakir farkı yok, evrenin sırlarını öğrenmek çocuk oyuncağı, ırk yok(ırkçılık yok), tek toplum, tek millet, tek grup. Tamamen dünya barışını anlatmışsın. Bunların olmamasının sebebini de dinin olmasına mı bağladık?

Kötülüğü, yoksulluğu, ırkçılığı, farklılığı neden öğrenmek zorunda olalım ki? Çocuklar neden sakat doğup bir ömür boyu çile çeksin? Kötülük yapılmadan önlenmek yerine neden yanmakla tehdit edilsin.

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
Anlattığın şeyin mükemmel olduğunun farkında mısın? Kötülük yok, zengin-fakir farkı yok, evrenin sırlarını öğrenmek çocuk oyuncağı, ırk yok(ırkçılık yok), tek toplum, tek millet, tek grup. Tamamen dünya barışını anlatmışsın. Bunların olmamasının sebebini de dinin olmasına mı bağladık?

Kötülüğü, yoksulluğu, ırkçılığı, farklılığı neden öğrenmek zorunda olalım ki? Çocuklar neden sakat doğup bir ömür boyu çile çeksin? Kötülük yapılmadan önlenmek yerine neden yanmakla tehdit edilsin.

Bu zaman ise toplumda ayrim olmazdi. Insanlar farkli olmak icin var ve insanlar birbirinden farkli olmazdi. Anlattigim seyin mukemmel oldugunun farkindayim fakat toplumda her insanin ayni olmasi kadar sacma bir sey olmadigini dusunerek yazdim.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Elbette dediğin şey doğrudur. İnsanlık eşit olmak için doğmadı hiçbir zaman da eşit olmayacak. Birbirleriyle savaşacaklar, birbirilerini katledecekler. Evet bu biz insanların yaptığı en iyi şey.

Tabii bütün bunların hepsi, o insanların gözyaşlarını, çaresizliklerini örtemez.

Sorun o ki, ortmemeli. Insanlarin bilinclenmesi, gelismesi icin o gozyaslari akmali ki insanlar bilinclensinler ve bir sekilde bas kaldirabilsinler bu olumsuz olay zincirine.

Son düzenleme:
KS
Linux Forever

Linux Forever

Silver Sample
İfade skoru
4.433
@!YardımLazım!,

Sen bana portakalın nasıl evrimleştiğini anlatıyorsun. Ben sana portakalın neden tam da insana hoş gelecek şekilde evrimleştiğini soruyorum. Çünkü iğrenç bir şey de olabilirdi.

365

Silver Sample
İfade skoru
1.238
@!YardımLazım!,

Sen bana portakalın nasıl evrimleştiğini anlatıyorsun. Ben sana portakalın neden tam da insana hoş gelecek şekilde evrimleştiğini soruyorum. Çünkü iğrenç bir şey de olabilirdi.
Evrim hakkında öğrenilmesi gereken ilk şeyin, evrimin "insan kontrolü veya isteğiyle oluşmadığı" olduğunu düşünüyorum, yoksa böyle sorular ortaya çıkar. Eğer konu evrimse bilmen gerekiyor ki insan zekasının gelişmesi de insanın isteği doğrultusunda olmadı, eğer konumuz evrimse. Ayrıca etrafına tekrar bakarsan tadı iğrenç olan veya zehirli olan bir o kadar farklı canlı da görebilirsin. Tekrar söylüyorum eğer konu evrimse, eğer değilse bilemiyorum.

KS
Linux Forever

Linux Forever

Silver Sample
İfade skoru
4.433
Evrim hakkında öğrenilmesi gereken ilk şey evrimin "insan kontrolü veya isteğiyle oluşmadığı" olduğunu düşünüyorum, yoksa böyle sorular ortaya çıkar. Eğer konu evrimse bilmen gerekiyor ki insan zekasının gelişmesi de insanın isteği doğrultusunda olmadı, eğer konumuz evrimse. Ayrıca etrafına tekrar bakarsan tadı iğrenç olan veya zehirli olan bir o kadar farklı canlı da görebilirsin. Tekrar söylüyorum eğer konu evrimse, eğer değilse bilemiyorum.
Sorduğum soruya cevap değil. İnsan kontrolü demedim ki zaten.
Neden portakalın kokusu, tadı, faydası tam da insan denen varlığa göre?

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube