Rehber ADB ile Root olmadan sistem uygulamalarını kaldırma

Silicone Android Uygulaması
Silinmeyen sistem uygulamaları da dahil olmak üzere telefonda bulunmasını istemediğiniz her Android uygulamasını nasıl kaldıracağınızı anlatacağım. Linux ve macOS için ilgili dizine terminal üzerinden nasıl ulaşılıyor bilmiyorum, onun haricindeki tüm komutlar -adb komutu olmasından ötürü- yazdıklarım ile aynı olacak. Ek olarak yine bu iki işletim sistemi için ADB driver nasıl yüklenir, bilgim yok; uygulama ve sürücü yüklemeyle ilgili bir deneyimim olmadığı için kurulumu yalnızca Windows üzerinden anlatacağım.

İhtiyacımız olanlar:
Android telefon
USB kablosu
Bilgisayar

İndirilecekler:
APK Analyzer (telefona) LİNK
ADB Driver Installer (Windows için) LİNK
ADB araçları WİNDOWS / LİNUX / MACOS

a) Telefonu işlem için hazır hale getirme

-Telefonumuz ayarlarında "cihaz hakkında" sekmesine geliyoruz. Burası her arabirimde farklı, derleme numarası ya da yapım numarası bilgisini bulmamız gerekiyor. "Cihaz hakkında" sekmesi altındaki tüm sekmeleri inceleyin. Bulduktan sonra bu değere ardı ardına basın. "Artık bir geliştiricisiniz" mesajını gördükten sonra ayarlar ana sayfasına geri dönün.

-Geliştirici seçeneklerinde "USB hata ayıklama" seçeneğini aktif hale getirin.

1.png
Artık telefonu bilgisayara bağlayabiliriz.

b) ADB Driver yükleme (bu kısım yalnızca Windows yüklü bilgisayarlar için)

-Şu bağlantıdan ADB Driver installerı indirin. Konu başında indirdiyseniz geçebilirsiniz.
-Kurulumu tamamladıktan sonra cihazı ekran kilidi açık vaziyette bilgisayara bağlayın. Şöyle bir soru yöneltilecek, sorunsuz işlem için her zaman izin ver diyerek onaylayın. (işiniz bittiğinde USB hata ayıklama ayarını kapatmanızı tavsiye ederim.)
2.png
-Şimdi bilgisayarda indirdiğimiz uygulamayı açalım. İlgili yerde bağladığımız cihaz görünecek. Install ile yüklüyoruz. Tamamlandığında installed metni sol altta yazacak.
4.png

c) Uygulamayı silme
-APK Analyzer uygulamasını telefonumuza indiriyoruz. Silmek istediğimiz uygulamanın paket adı bilgisini edineceğiz. Örnek olarak ben Yahoo uygulaması üzerinden devam edeceğim. Bu uygulama One UI ile birlikte geliyor, yani sistem uygulaması ve ayarlardan silmek gibi bir şansım yok. Paket adı bilgisini alıyoruz, gözükmüyorsa daha fazla bilgi için uygulamaya tıklayabilirsiniz.
Uygulamadan bir görüntü. APK  Analyzer.

-Şimdi gelelim silme işlemine. Windows 10'un güncel sürümleriyle artık klasörlerde CMD yerine PowerShell açılıyor. Bunu kapatma ya da değiştirme gibi bir şeyle uğraşmamak için arama çubuğuna CMD yazıyoruz ve yönetici olarak çalıştırıyoruz.
5.png

-İndirdiğimiz ADB araçları zip dosyasını herhangi bir klasöre çıkartalım. CMD üzerinden oraya gitmek için "cd" komutunu kullanacağız. (Eğer Windows 8.1 ya da altı bir işletim sisteminiz varsa cd ile uğraşmadan klasör üzerinde shiht+sağ tuş yaparak CMD'yi burada aç diyebilirsiniz.) Zipi çıkardığımız klasöre gidelim ve adresini kopyalayalım, işaretli yere tıkladığımızda kopyalanabilir hale gelecek.
7.png

-CMD penceresine "cd" yazıp dizini yapıştıralım. Enter'ladıktan sonra CMD şu şekilde olacak. Windows 8.1 altı için tekrar söylüyorum klasörde CMD açabilirsiniz.
8.png

-Şimdi cihazımız ADB komutlarını yürütmek için hazır mı diye teyit amacıyla adb devices yazıp enterlıyalım. Şöyle görünecek.
9.png

Kod:
adb shell
ile adb'yi çalıştıralım. Şöyle görünecek.
10.png

(sizde zenlte yazmayabilir. bu benim cihazımın kernel mimarisi, önemli bir şey değil)

Kod:
pm package list
komutu ile cihazda kurulu tüm uygulamaların paket adlarına erişebilirsiniz, APK Analyzer ile bunu yapmıştık zaten.

Artık uygulamayı silmekten tek bir satır uzaktayız.
Kod:
pm uninstall -k --user 0
kodunu girip bir boşluk bırakıp APK Analyzer'daki paket adını yazın ve enterlayın. Succes yazısını gördüyseniz işlem tamam, artık telefonunuzda bu uygulama yok; kaynak tüketmeyecek ve yer kaplamayacak. Silerken kullandığımız yöntemden ötürü eğer telefonu sıfırlarsanız geri gelecek uygulama.
11.png

İyi günler dilerim.

Son düzenleme:
KS
Gökkayahan

Gökkayahan

Gold Sample
İfade skoru
3.680
Şaka bir yana ADB ile birçok programın yedeğini de alabiliyorsun, kullanmayı bilirsen bayağı detaylı.
Bir kereliğine TWRP kurmak. bunları yapmaktan; hem bilgisayara gerek kalmaması hem de kodlarla uğraşmamaktan dolayı daha kolay. Orada her türlü şeyin yedeği alınabiliyor zaten, biliyorsunuzdur. Lakin root atılmak istenmiyorsa evet, ADB her işi görüyor; sadece biraz sıkıcı kendisi :)

hasanmerkit

Gold Sample
İfade skoru
908
Bu arada ADB kurulumu için bu kadar uğraşmaya gerek yok,

PiluX için: zaten yüklü. My PiluX'den geliştirici modunu ve Terminali etkinleştirin. Ardından terminali açıp adb yi kullanmaya başlayın.
Windows için: ADB Fastboot Minimal paketi var.

Ve bu yöntem sistemden uygulamayı tamamen kaldırmaz. Sadece kullanıcıda tamamen görünmez ve çalışmaz hale gelir. Eğer sürümünüz çoklu hesap destekliyorsa ikinci hesap açtığınızda kaldırılan uygulama da gelir. Veya cihaza format atılması durumunda da geri gelir

Yine de bu bir çözümdür. Çünkü kullanıcının istemediği uygulama hem tamamen gizlenmiş hemde çalışmaz hale geliyor.

hasanmerkit

Gold Sample
İfade skoru
908
Bir kereliğine TWRP kurmak. bunları yapmaktan; hem bilgisayara gerek kalmaması hem de kodlarla uğraşmamaktan dolayı daha kolay. Orada her türlü şeyin yedeği alınabiliyor zaten, biliyorsunuzdur. Lakin root atılmak istenmiyorsa evet, ADB her işi görüyor; sadece biraz sıkıcı kendisi :)
Her cihazda TWRP kurulmuyor maalesef.

KS
Gökkayahan

Gökkayahan

Gold Sample
İfade skoru
3.680
Her cihazda TWRP kurulmuyor maalesef.
ADB ile her cihaza root atabiliyoruz ama artık. Magisk üzerinden uygulamanın kaldırılabiliyor olmazı lazım.
PiluX için: zaten yüklü. My PiluX'den geliştirici modunu ve Terminali etkinleştirin. Ardından terminali açıp adb yi kullanmaya başlayın.
Windows için: ADB Fastboot Minimal paketi var.
Vallahi hocam, kaç yıldır bir kez olsun nasıl yüklenir diye düşünmedim hiç. Elime bilgisayar geçerse bunu yapıyorum. Biliyoruz sanıp da artısını araştırmayınca böyle oluyor demek ki.
Ve bu yöntem sistemden uygulamayı tamamen kaldırmaz. Sadece kullanıcıda tamamen görünmez ve çalışmaz hale gelir. Eğer sürümünüz çoklu hesap destekliyorsa ikinci hesap açtığınızda kaldırdığı iz uygulama gelir. Veya cihaza format atılması durumunda da geri gelir
Evet, bunu en son belirttim. Ancak tam olarak sizin dediğiniz gibi de değil. Uygulamalar iki türlü yer alıyor depolamada. Biri apk kurulum dosyası, biri kurulmuş haliyle kullandığımız. Bu ikincisini siliyor, boyuttan ayarlarda uygulama için yazdığı kadarıyla kâr ediyoruz, apk dosyaları ise sistem verilerinin içinde yer almaya devam ediyor ancak bizim zaten ondan haberimiz yoktu. Sıfırlama aşamasında sistem o apk'yı çıkarıp kuruyor.

hasanmerkit

Gold Sample
İfade skoru
908
ADB ile her cihaza root atabiliyoruz ama artık. Magisk üzerinden uygulamanın kaldırılabiliyor olmazı lazım.
Maalesef root atılan her cihaz başarılı olmuyor. Root atıldığında sistem stock romu yeniden flashlamak amacıyla kendini kilitlediği telefon bile gördüm. (Bakınız: Samsung J4+'ın U6 Stock rom hali)

KS
Gökkayahan

Gökkayahan

Gold Sample
İfade skoru
3.680
Maalesef root atılan her cihaz başarılı olmuyor. Root atıldığında sistem stock romu yeniden flashlamak amacıyla kendini kilitlediği telefon bile gördüm. (Bakınız: Samsung J4+'ın U6 Stock rom hali)
Ben telefonuma TWRP kuramadım hocam, kaç kere denedim telefon bootta kaldı. Olay Samsung'un knox'ıyla ilgili. Çoğu şeyi engelleyen bir yapısı var. Ancak zaten adına özel root oluşturulmamış telefonlarda bu tür önlemler olmadığı için sorunsuz kurulur diye düşünüyorum. Güncel sistemlerde çok uzağım, telefonum 6 yılık ve bir şey de yapamadığımdan dolayı Samsung'un stok Android 7'sini kullanıyorum. Pek bir şey bilmiyorum yani yeni önlemler hakkında, eskiden hiçbir şey olmazdı :)

Spyware

Bronze Sample
İfade skoru
1.168
ADB ile sistem uygulamalarını kaldırmanın haricinde neler yapılabilir?

Son düzenleme:
KS
Gökkayahan

Gökkayahan

Gold Sample
İfade skoru
3.680
@Spyware, kusura bakmayın, dün gece cezalıydım bakamadım. Aklınıza gelecek neredeyse her şeyi. Örneğin sd karta atamadığınız bir uygulamayı atabilir ya da herhangi bir önlem yoksa bootloader kilidini açabilirsiniz. Telefonda kök erişimi engelliyken bile bilgisayar üzerinden erişebilir ve root ile yapabileceğiniz her şeyi yapabilirsiniz, rootun artısı bilgisayarla uğraşılmaması ve bir uygulama ile komutların şematize edilmiş olmasıdır. Elinizde bir uygulama olur, kullanımı çok daha kolaydır.

Dream

Gold Sample
İfade skoru
336
@Gökkayahan, selam.
Rehberdeki programları indirdim. LG G3 cihazda USB hata ayıklama modunu aktif ettikten sonra bilgisayara bağladım ancak ekranda şu uyarı çıkmadı:
Sürprizbozan: Görsel

Başka kablo ile denedim sonuç değişmedi. ADBDriverInstaller'ı açınca cihaz bulunamayıp boş ekran ile karşılaşıyorum. Daha başlangıçta, nerede hata yaptığımı söyleyebilir misiniz?

Düzenleme: Doogee S60 cihazımda denediğimde o uyarı gelmemesine rağmen cihaz ADB'de gözüküyor. LG G3'te gözükmemesinin sebebi ne olabilir acaba fikriniz var mı?

KS
Gökkayahan

Gökkayahan

Gold Sample
İfade skoru
3.680
@Gökkayahan, selam.
Rehberdeki programları indirdim. LG G3 cihazda USB hata ayıklama modunu aktif ettikten sonra bilgisayara bağladım ancak ekranda şu uyarı çıkmadı:

Başka kablo ile denedim sonuç değişmedi. ADBDriverInstaller'ı açınca cihaz bulunamayıp boş ekran ile karşılaşıyorum. Daha başlangıçta, nerede hata yaptığımı söyleyebilir misiniz?

Düzenleme: Doogee S60 cihazımda denediğimde o uyarı gelmemesine rağmen cihaz ADB'de gözüküyor. LG G3'te gözükmemesinin sebebi ne olabilir acaba fikriniz var mı?
Bir de şu kısa rehberi dener misiniz?

Dream

Gold Sample
İfade skoru
336
Bir de şu kısa rehberi dener misiniz?
Yok hocam olmadı ancak çözümü Stackoverflow'da buldum. Cihazı bağladıktan sonra USB tetheringi aktif ettim ve gözükmeye başladı.

Kaynak:
The problem is with the "do you trust this computer" dialog not being shown.

On LG Spirit 4G, the solution is as follows: [LIST] [*]Ensure the developer menu is enabled (through About phone -> Software info -> keep tapping Builder number) [*]Ensure USB debugging is enabled in the developer menu [*]Go to Settings -> Tethering & networks -> switch on USB tethering [/LIST] This will finally trigger the "do you trust this computer" dialog and enable USB debugging. Addendum: After your device is disconnected, the issue might appear again because USB tethering is automatically disabled.

1627832549911.png

Mesajlar otomatik birleştirildi:

Rehberi uygulamaya devam ediyorum, elinize sağlık.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube