Yerli, Açık Kaynak Kodlu ve Gizliliğe Önem Veren Arama Motoru - Artado Search

Silicone Android Uygulaması

İsmimBayaBayaCool

Gold Sample
İfade skoru
1.715
Eee Google için aynı anda 10 kişi arama yapsa rate limit olmayacak mı?

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
Artado'ya Ecosia sonuçları eklemeyi düşünüyorum. Ecosia sonuçları reklamlı olacak böylece gizliliğinizi korurken çevreye de yararı olacak. @m3081 siz bir Ecosia kullanıcısınız böyle bir durumda Artado'ya geçiş yapar mısınız?
Anladığım kadarıyla Artado ile ağaç da dikeceğim eğer doğru anladıysam hemen geçeyim bu arada geçmek için eklenti yaparsanız iyi olur.

İsmimBayaBayaCool

Gold Sample
İfade skoru
1.715
Anladığım kadarıyla Artado ile ağaç da dikeceğim eğer doğru anladıysam hemen geçeyim bu arada geçmek için eklenti yaparsanız iyi olur.
Animation1.gif

Kreato

Silver Sample
İfade skoru
1.166
Eklentiye gerek yok, kolayca arama motoru eklenebiliyor.

Kreato

Silver Sample
İfade skoru
1.166
Chromium tabanlı tarayıcılar:
Qutebrowser da Chromium tabanli, fakat ayarlarda kolayca değiştirilebiliyor. Tarayıcıya göre değişir tabiiki. Aratsan "custom search engine edge" diye büyük ihtimalle çıkar.

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
Qutebrowser da Chromium tabanli, fakat ayarlarda kolayca değiştirilebiliyor. Tarayıcıya göre değişir tabiiki. Aratsan "custom search engine edge" diye büyük ihtimalle çıkar.
Hocam şu an farkettim de benim arama motorları listem şişmiş.
(Google varsayılan gözüküyor çünkü oraya girmek için ecosia devre dışı bıraktım.)
1631532418573.png

Son düzenleme:

İsmimBayaBayaCool

Gold Sample
İfade skoru
1.715
Artado Search güncellendi! Buradan yenilenmiş Artado'yu deneyebilirsiniz. Neler eklendiğini bu konuda görebilirsiniz.
Pride teması var zuhahah bunu pek beğen(e)mesem de güzel olmuş gayet beğendim.

Güzel olması bir yana SearX instanceleri gibi sadece siteye bağlanmadı uBlock O. 4'den fazla şey engellemiş ve altta bir süre Google CSE'ye bağlandığını gördüm nedeni nedir?

KS
ardatdev

ardatdev

Silver Sample
İfade skoru
240
Pride teması var zuhahah bunu pek beğen(e)mesem de güzel olmuş gayet beğendim.
Artado'da sadece 3 tane tema var. Bahsettiğiniz özelleştirilmiş logolar. Orada sadece "Pride" seçeneği yok aynı zamanda bir çok ülke ve topluluk içinde özelleştirilmiş logolar var. Eğer herhangi birini beğenmediyseniz, bir başkasını kullanabilirsiniz.
Güzel olması bir yana SearX instanceleri gibi sadece siteye bağlanmadı uBlock O. 4'den fazla şey engellemiş ve altta bir süre Google CSE'ye bağlandığını gördüm nedeni nedir?
Normalde bu güncelleme ile Artado ve Google arasında hiç bağlantı kalmamıştı. Normal Google CSE yerine takipçilerden ve reklamlardan arındırılmış kendi Google CSE versiyonumuzu koymuştuk. Fakat geçen gün kendi Google CSE versiyonumuzda bir sıkıntı oldu bu yüzden onu bir süreliğine kaldırmak zorunda kaldık. Kendi Google CSE versiyonumuz şu anda deneysel bir özellik olarak durmaktadır. Bir sonraki güncelleme ile bu özelliği herkese açmayı hedefliyorum.

Ayrıca Artado'da uBlock'u veya başka bir reklam/izleyici engelleyici kapatsanız bile bir şey değişmeyecektir. Artado zaten tüm reklamları ve çoğu izleyiciyi otomatik olarak engelliyor.

İsmimBayaBayaCool

Gold Sample
İfade skoru
1.715
Artado'da sadece 3 tane tema var. Bahsettiğiniz özelleştirilmiş logolar. Orada sadece "Pride" seçeneği yok aynı zamanda bir çok ülke ve topluluk içinde özelleştirilmiş logolar var. Eğer herhangi birini beğenmediyseniz, bir başkasını kullanabilirsiniz.

Normalde bu güncelleme ile Artado ve Google arasında hiç bağlantı kalmamıştı. Normal Google CSE yerine takipçilerden ve reklamlardan arındırılmış kendi Google CSE versiyonumuzu koymuştuk. Fakat geçen gün kendi Google CSE versiyonumuzda bir sıkıntı oldu bu yüzden onu bir süreliğine kaldırmak zorunda kaldık. Kendi Google CSE versiyonumuz şu anda deneysel bir özellik olarak durmaktadır. Bir sonraki güncelleme ile bu özelliği herkese açmayı hedefliyorum.

Ayrıca Artado'da uBlock'u veya başka bir reklam/izleyici engelleyici kapatsanız bile bir şey değişmeyecektir. Artado zaten tüm reklamları ve çoğu izleyiciyi otomatik olarak engelliyor.

Her şey tamam, çok güzel ama arama motoru kaynağını değiştirdiğimde bağlanılan adresler değişiyor yav.

Resimler ve videoların kapağı da direk Google, İzlesene sunucusundan geliyor.

Normalde bunda bir sıkıntı görmüyorum amma ve lakin "Gizliliğe" Önem Veren Arama motoru Artado Search yazında işler farklı.

Capture1.PNG

Capture2.PNG

Capture3.PNG

Capture4.PNG

KS
ardatdev

ardatdev

Silver Sample
İfade skoru
240
Her şey tamam, çok güzel ama arama motoru kaynağını değiştirdiğimde bağlanılan adresler değişiyor yav.

Resimler ve videoların kapağı da direk Google, İzlesene sunucusundan geliyor.

Normalde bunda bir sıkıntı görmüyorum amma ve lakin "Gizliliğe" Önem Veren Arama motoru Artado Search yazında işler farklı.

Bağlanan bağlantıların çoğu resim. Google dışında engellenen bağlantı yok zaten. Sonuçları başka arama motorlarından aldığımızdan arada bağlantılar olması gayet normal. Artado, Google veya Bing gibi diğer arama motorları arasında vekil sunucu, duvar görevi görür. Artado diğer arama motorlarına giden verileri minimuma indirir. Çoğu durumda onlara sadece arattıklarınız gider. IP Adresiniz veya başka bir kişisel veriniz neredeyse hiç bir zaman onlara gitmez. Artado'daki sistem ile DuckDuckGo veya Startpage arasındaki sistemde pek bir fark yok. Fakat onlarda hem reklam görürsünüz hem diğer arama motorlarına daha fazla veriniz gider hem de sizin aramalarınız DuckDuckGo veya hangi arama motorunu kullanıyorsanız o tarafından kaydedilir.

Eğer C# veya az da olsa kod bilginiz varsa buradan Artado'da bu sistemin nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Diğer arama motorlarına giden veriyi her gün daha da azaltmaya çalışıyoruz. Bunu tamamen sıfırlamanın tek yolu kendi sonuçlarımızı güçlendirmemiz. Bu yolda da çalışmalarımız oluyor.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube