Yeni sistemi ilk defa açarken neler yapılmalı?

Silicone Android Uygulaması

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
Merhaba arkadaşlar. Yeni bilgisayarı sonunda çalıştırmaya karar verdim. :D
Bu videoyu izledim. Daha önce hiç BIOS ile işim olmamıştı, girmemiştim. Benim RAM'lerin hızı nasıldır? BIOS'a girip yükseltmeli miyim? İlk defa açıp kurulum yaparken nelere dikkat etmeliyim? Ne gibi sıkıntılar yaşayabilirim? Sisteme güç geldiği an donanım zarar görebilir mi? Delete tuşuna seri bir şekilde basarak BIOS'a, F12 tuşuna da seri bir şekilde basarak Boot ekranına gireceğim, değil mi?

Sistem:
  • Ryzen 3 4300GE
  • T-Force Night Hawk 3200 MHz CL16
  • Cougar XTC 600W
  • Sharkoon Lit 200
  • B450M S2H
  • Patriot Burst 240 GB
  • WD Blue 1 TB*2
  • MSI Optix G241VC

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
An itibariyle tüm bağlantılar tamam hocam. Seri bir şekilde sadece Del tuşuna basarak BIOS'a gireceğim, orayı ayarladıktan sonra beni otomatik olarak kuruluma atacak, değil mi? Öyleyse açma tuşuna basıyorum o zaman :D
Evet öyle olacak. Bu kadar kasmanıza gerek yok. Bir şey olacağı yok.

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Orası BIOS'ta değil mi? RB Profil yerine başka bir yerden açmayı öneriyordu sanırım. BIOS'a dediğim gibi gidip sonrasında dediğim şeyler olacak, değil mi?
Evet, MIT sekmesine gir oradan Advanced CPU Core Setting'e gir , Extreme Mermory Profile'ı Profile 1'e çek.

KS
Ramazan Ö

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
IMG_20210626_010051.jpg

İlk önce MSI yazısı çıkmıştı. Sonra kafamı çevirdim bu halde. Monitörü tekrar mı aç kapa yapmalıyım? Yoksa Gaminggen yalan mı söylüyor?
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Kasa ve fanlar çalışmaya başladı.

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
32950 numaralı eki görüntüle
İlk önce MSI yazısı çıkmıştı. Sonra kafamı çevirdim bu halde. Monitörü tekrar mı aç kapa yapmalıyım? Yoksa Gaminggen yalan mı söylüyor?

Kasa ve fanlar çalışmaya başladı.
Kabloyu iyice bir kontrol edin. Görüntü gelmesse BIOS güncel değildir demektir.

KS
Ramazan Ö

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
Kapat, tekrar açarken Delete tuşunu spamla.
Denedim ama olmadı hocam. No signal deyip siyah ekranda kaldı :(
Kabloyu iyice bir kontrol edin. Görüntü gelmesse BIOS güncel değildir demektir.
Ettim hocam. Maalesef hâlâ aynı. Sanırım BIOS güncel değil. :(

Bu arada klavyenin ve farenin ışıkları yanmıyor, normal mi? Taktığım USB'de de var ışık ama onlar yanıyor.

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Denedim ama olmadı hocam. No signal deyip siyah ekranda kaldı :(

Ettim hocam. Maalesef hâlâ aynı. Sanırım BIOS güncel değil. :(

Bu arada klavyenin ve farenin ışıkları yanmıyor, normal mi? Taktığım USB'de de var ışık ama onlar yanıyor.
Işıkların elektrik gittiği anlamına geliyo iyi birt şey r, sana AM4 ve B450 Chipset (veya Chiplet ne derseniz) uyumlu Ryzen CPU lazım.

KS
Ramazan Ö

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
O elektrik gittiği anlamına geliyor, sana AM4 ve B450 Chipset (veya Chiplet ne derseniz) uyumlu Ryzen CPU lazım.
Bir tane internet kafeye sordum, yok dedi. Diğer bilgisayarcıya sorduğumda görüntü gelir neden gelmesin öyle değildir o falan dedi. Yaşadığım yerde bulması zor olacak sanırım. Anakart bağlantıları da tekrardan iyice uğraşıracak gibi. :(

Hangi işlemcileri aramalıyım peki? Ryzen 1, 2 ve 3. nesil herhangi bir işlemci olur mu?
IMG_20210626_011524.jpg

Bunlardan da kazık yemesem şaşardım zaten. Monitörü iade hakkım bitmeden test etmek istiyordum :confused:

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Bir tane internet kafeye sordum, yok dedi. Diğer bilgisayarcıya sorduğumda görüntü gelir neden gelmesin öyle değildir o falan dedi. Yaşadığım yerde bulması zor olacak sanırım. Anakart bağlantıları da tekrardan iyice uğraşıracak gibi. :(

Hangi işlemcileri aramalıyım peki? Ryzen 1, 2 ve 3. nesil herhangi bir işlemci olur mu?
32952 numaralı eki görüntüle
Bunlardan da kazık yemesem şaşardım zaten. Monitörü iade hakkım bitmeden test etmek istiyordum :confused:
Bios güncel değil diye, sürekli Delete'ye tekrar, bas monitör güç kablosuna bak diğer HDMI portu ile dene yoksa 1200AF veya 1200 alabilirsin ama düz 1200 destekler mi bilemiyorum.

KS
Ramazan Ö

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
Tekrar tekrar delete spamlamama rağmen olmuyor.
Işıkların elektrik gittiği anlamına geliyo iyi birt şey.
Hocam sadece kasa RAM ve USB'de yanıyor. Farede ve klavyede yanmaması normal mi?
Zaten işlemci varken işlemci alma durumum olamaz büyük ihtimalle. Diğer ilçeye de sordururum olmadı ancak bilemiyorum maalesef. İki yerin toplam nüfusu 20-25 bin. Zorlayacak gibi beni. Ne BIOS'muş arkadaş. Laptop canmış, onu fark ettim.

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Tekrar tekrar delete spamlamama rağmen olmuyor.

Hocam sadece kasa RAM ve USB'de yanıyor. Farede ve klavyede yanmaması normal mi?
Zaten işlemci varken işlemci alma durumum olamaz büyük ihtimalle. Diğer ilçeye de sordururum olmadı ancak bilemiyorum maalesef. İki yerin toplam nüfusu 20-25 bin. Zorlayacak gibi beni. Ne BIOS'muş arkadaş. Laptop canmış, onu fark ettim.
O konu da bilgim yok, Ram çalıştığı için yanıyor zaten.

KS
Ramazan Ö

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
Kasanın psusunu 0 konumudan 1'e, 1'de ise 0'a getirip birkaç kere güç düğmesine basın. Bastıktan sonra 1 konumuna getirip bilgisayara girmeyi çalışın, monitöre MSİ yazısı geldiyse monitörde sıkıntı olduğunu sanmıyorum.
Kasanın güç düğmesine mi basayım? Şu an açık kasa. Nereden kapattıktan sonra dediğinizi yapayım? Kasanın PSU'su 1 de şu an. PSU'yu kapattıktan sonra hangi düğmeye basayım?

Bu arada, kasa hâlâ çalışıyor. Kasanın üstündeki açma tuşundan kapatsam bir zararı olur mu?

@Astroscott, @Yiğit KAMURAY hocam, ne dersiniz?

@The Executioner hocam siz genelde gece aktif olmazdınız :evilol:
Bu arada, kasa hâlâ çalışıyor. Kasanın üstündeki açma tuşundan kapatsam bir zararı olur mu?
Şurası hakkında kararsızım hocam. Ne yapmalı sizce?

Son düzenleme:

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube