İnceleme Windows 11 İlk İzlenimlerim!

Silicone Android Uygulaması
Selamlar dostlar, başlıkta da gördüğünüz üzere mini bir inceleme yapmaya karar verdim. Resimler bol bol olacak, hemen incelemeye geçelim.

Masaüstü:
Köklü değişiklikler olmuş durumda. Benim en çok beğendiğim açık ara bu olmuştur.
Screenshot (6).png

Başlat menüsü çok şık durmuş, burayı da beğendim.
Screenshot (7).png
Screenshot (8).png

Burası kesinlikle çok tartışılabilecek bir yer, gerek var mıydı bilmiyorum ama ben çok beğendim.
Screenshot (9).png

Bildirimler artık takvime tıkladığınızda açılıyor, bu da gayet iyi.
Screenshot (10)_LI.jpg

Ayarlar Menüsü:
Çok daha düzenli duruyor ve göze hoş geliyor.
Screenshot (17)_LI.jpg

Update kısmını sadece simgesi için koydum, W11 ile aynı renk bir simge yapmışlar.
Screenshot (18)_LI.jpg

Denetim Masası:
Tek değişen şey simgeler.
Screenshot (19).png

Widget'lar:
Bunlar yeni eklendi, şahsen çok kullanmam ama kullanacakların işine yarar bir özellik.
Screenshot (12)_LI.jpg

Yeni Masaüstü Oluşturma, Arama Çubuğu:
Arama çubuğunda çok bir değişiklik yok, daha şeffafımsı bir görüntüsü var sadece.
Screenshot (13).png

Yeni masaüstü oluşturma kısmı ise muhteşem olmuş, W10 ile arasında dağlar kadar fark var.
Screenshot (11).png

Seçenekler:
Kenarları daha yumuşak olmuş, hem ekranlar hem de seçenekler için konuşuyorum.
Screenshot (14).png
Screenshot (15).png

Bu inceleme "şimdilik" bu kadar, daha fazla keşfettikçe incelemeyi güncelleyeceğim. Yani tam haline 1 ay sonra ulaşacak, haberiniz olsun.
Sansürlediğim yerlerde mail adresim vardı, bir sıkıntı yok yani.:)
İyi forumlar!

KS
JokMagics

JokMagics

Gold Sample
İfade skoru
5.023

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Sağ tıkla açılan menü güzel oldu Windows 11 ile. Eski menüyü isterseniz "More Options" yazan kısma tıklayabilirsiniz. Yuvarlatılmış köşelere geçişte iyi oldu. Sivri sivri köşelerden midem bulanıyordu artık 10 yıldır. Windows 7'de falan mis gibi yuvarlak olan köşeleri alıp Windows 8 ile sivri hale getirmişlerdi.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Ben mi algilayamiyorum, ortada yeni bir isletim sistemi sunacak kadar "dev" yenilikler goremiyorum. Takip edecegim konuyu. Belki ben yaniliyorum.
Hocam eğer adı Windows 10 21H2 olsaydı kimsenin ilgisini çekmezdi bu kadar. Ayrıca Windows 10 adı artık eskidi. Apple bile 20 yıllık 10 fetişinden vazgeçip 11 yaptı Big Sur ile sürüm numarasını. Microsoft'da artık 11'e geçmek istedi bu yüzden. Tasarımsal olarak devasa bir değişiklik olmadığı doğru. Windows 10'dan kalan halen fazlaca kısım var. Ama DirectStorage, DX12 Ultimate gibi yepyeni özellikler var. Oyuncular için DirectStorage devrimsel denebilir. Tabii NVMe SSD'niz varsa. :)

feahleinda_

Gold Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
3.857
Ben mi algilayamiyorum, ortada yeni bir isletim sistemi sunacak kadar "dev" yenilikler goremiyorum. Takip edecegim konuyu. Belki ben yaniliyorum.

Görmekten sıkıldınız belki ama Windows 8 Dev sürümleri de Windows 7'ye aşırı benziyordu. Bu en başlarda benzer tabii.

Sağ tıkla açılan menü güzel oldu Windows 11 ile. Eski menüyü isterseniz "More Options" yazan kısma tıklayabilirsiniz. Yuvarlatılmış köşelere geçişte iyi oldu. Sivri sivri köşelerden midem bulanıyordu artık 10 yıldır. Windows 7'de falan mis gibi yuvarlak olan köşeleri alıp Windows 8 ile sivri hale getirmişlerdi.

1625157002672.png

Görev çubuğundan görev yöneticisini açmayı çok seviyordum hocam o gitmiş, başlattan açılabiliyor artık veya CTRL+Shift+ESC ile tabii :)

Duke The Java

Gold Sample
İfade skoru
1.736
Pc manager demek Huaweimi kullanıyorsunuz :eytanigülüş:.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
21h2'de ikonlar değişmeyecekmi? İlk açıklandığında bu 11deki gibi olacaktı. vazgeçip 11mi yaptılar yoksa onada mı gelecek bu ikonlar?
Windows 10 21H2 yapmak için yola çıktılar geçen sene. Ama baktılar ki Apple Big Sur ile 11'e geçmiş ve kendi yaptıkları proje onun yanında sönük kalıyor, hemen o sıra geliştirdikleri başka bir proje olan Windows 10X'i iptal ettiler. Sonrasında ise Windows 10X ile Windows 10 21H2'yi harmanlayıp Windows 11'i ortaya çıkarttılar. Windows 11'in şu an bilinen en ama en eski yapısı 6 Mayıs 2021'de derlenen 21664 yapısıdır. Yani yüksek ihtimalle 10X'i iptal ettikten sonra Windows 11'e atladılar direkt. Zaten ellerinde de uzun zamandır geliştirilen bir 21H2 vardı. Haliyle Windows 11 ortaya çıktı.

21H2 ikonlarının olma sebebi de budur. Aslında Windows 11, 10X teması atılmış 21H2'dir. Cobalt kod tabanı sayesinde de önceki Windows 10 sürümlerinden daha stabil olmayı hedefliyor.

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
Sağ tıkla açılan menü güzel oldu Windows 11 ile.
şimdilik hiçbir işlevi yok mesela ben daha sağ tık menüsünü sadece klasik sağ tık menüsüne geçmek için kullandım çünkü mesela yenileyeceğim eskisinde winrar ile çıkaracağım eskisinde ama tasarımı güzel olmuş
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Windows 7'de falan mis gibi yuvarlak olan köşeler
hocam şu an windows 7 deyim yuvarlaklığı windows 11 gibi hissettirmiyor
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Hocam eğer adı Windows 10 21H2 olsaydı kimsenin ilgisini çekmezdi bu kadar.
keşke windows 10 21H2 olsaydı en azından gereksinimler öyle çok artmazdı zaten beklentilerimi de tam karşılamadı
1625160584968.png

m3081

Silver Sample
İfade skoru
713
1625157002672.png

Görev çubuğundan görev yöneticisini açmayı çok seviyordum hocam o gitmiş, başlattan açılabiliyor artık veya CTRL+Shift+ESC ile tabii :)
aynen o çok kötü olmuş aynı ekstra bir uygulamayla görev çubuğu kullanıyormuş gibi hissettiriyor bana

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube