Windows 10 ve 11'deki Hiç Geliştirilmemiş Dosya Gezgini

Silicone Android Uygulaması

Goodbye Blue Sky

Platinum Sample
İfade skoru
7.328
Eğer Windows'da bir tane dosya gezgini var sanıyorsanız yanılıyorsunuz.
Aslında iki tane var.

Bundan 4 yıl önce, Windows 10'a gelen Ekim 2017 güncellemesi ile UWP dosya gezgini eklendi Windows'a.
Bitmemişti ve arayüzü de gerçekten kötüydü ve . Ayrıca düzgün çalışmıyordu. Hiçbir dosya açılmıyordu.
Karanlık mod ile uyumluydu.

Ancak bu dosya gezgini doğru düzgün hiç geliştirilmedi ve garip bir şekilde hala Windows'da duruyor. Hatta az önce yeni Windows 11 yapısında bile duruduğunu fark ettim.
Büyük ihtimalle mevcut dosya gezgininin yerini alması için yapıldı ancak sanırım sonradan mevcut gezginin üzerine bir şeyler eklemeye karar verdiler ve hiç geliştirmediler.

Garip olan neden hala kaldırılmadığı. Bence ileride belki kullanırız diye kaldırmadılar. Windows 11'de kaldırırlar umarım. Unutmazlarsa.
Kaldırılmasını şundan istiyorum; Windows gereksiz şeylerle dolmamalı.

Bu gezgine erişmek için 1709 ve üzeri Windows sürümlerinde çalıştıra açağıdaki kodu yazın.
Kod:
explorer shell:AppsFolder\c5e2524a-ea46-4f67-841f-6a9465d9d515_cw5n1h2txyewy!App
Allah rızası için az daha unutsunlar, lütfen unutsunlar, bir daha açığa çıkmasın.
Fotoğraf görüntüleyicisi kendini açamıyor, bir de bu gelirse kanser olurum.
Sırf o yüzden XNView kullanıyorum.
Metrolu programlar çok hantal.

KS
Steve Gates

Steve Gates

Gold Sample
İfade skoru
1.992
Allah rızası için az daha unutsunlar, lütfen unutsunlar, bir daha açığa çıkmasın.
Katılıyorum. Şahsen UWP uygulamalarını kullanmak istiyorum genelde ama dediğiniz gibi çok hantallar. Özellikle o fotoğraflar...
Ben de bu yüzden klasik fotoğraf görüntüleyicisini kullanıyorum.
(Evet bunu da hala kaldırmamışlar.)

ZARA25

Bronze Sample
İfade skoru
1.025
İşte bu yüzden CCCP kullanıyorum. Normal Windows'daki ile açana kadar ne kadar zaman geçiyor ya

ZARA25

Bronze Sample
İfade skoru
1.025
Hocam CCCP ne alaka? Bilgisayarınızda Sovyetler Birliği mi kullanıyorsunuz?
Uygulama birsürü video ve resim formatlarını açabiliyor. Sitesine Şu link'ten erişebilirsin. Ama adamlar logoyu felan gerçekten sovyetler birliyinden almışlar. Nedenini bilmiyorum. Açılımı ise Combined Community Codec Pack.

KS
Steve Gates

Steve Gates

Gold Sample
İfade skoru
1.992
Uygulama birsürü video ve resim formatlarını açabiliyor. Sitesine Şu link'ten erişebilirsin. Ama adamlar logoyu felan gerçekten sovyetler birliyinden almışlar. Nedenini bilmiyorum. Açılımı ise Combined Community Codec Pack.
Hocam zaten CCCP Sovyet Birliği'nin Rusça kısaltması.

Goodbye Blue Sky

Platinum Sample
İfade skoru
7.328
İşte bu yüzden CCCP kullanıyorum. Normal Windows'daki ile açana kadar ne kadar zaman geçiyor ya
VLC :D?
Ama sembolü güzelmiş, belki kendisi de iyidir hakkını yemeyeyim.
Şahsen okulda kullanamam, okulda VLC mecbur sembolden ötürü :evilol:
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Katılıyorum. Şahsen UWP uygulamalarını kullanmak istiyorum genelde ama dediğiniz gibi çok hantallar. Özellikle o fotoğraflar...
Ben de bu yüzden klasik fotoğraf görüntüleyicisini kullanıyorum.
(Evet bunu da hala kaldırmamışlar.)
Fotoğraf görüntüleyicisi akıllı tahtalarda çalışmıyor bile.
Video açıcı ise hem kullanışsız, hem de keyiniz yoksa bazı codecleri açmıyor :D

EFI Shell

Gold Sample
İfade skoru
763
Eğer Windows'da bir tane dosya gezgini var sanıyorsanız yanılıyorsunuz.
Aslında iki tane var.

Bundan 4 yıl önce, Windows 10'a gelen Ekim 2017 güncellemesi ile UWP dosya gezgini eklendi Windows'a.
Bitmemişti ve arayüzü de gerçekten kötüydü ve işlevsizdi. Ayrıca düzgün çalışmıyordu. Hiçbir dosya açılmıyordu.
Karanlık mod ile uyumluydu.

Ancak bu dosya gezgini doğru düzgün hiç geliştirilmedi ve garip bir şekilde hala Windows'da duruyor. Hatta az önce yeni Windows 11 yapısında bile duruduğunu fark ettim.
Büyük ihtimalle mevcut dosya gezgininin yerini alması için yapıldı ancak sanırım sonradan mevcut gezginin üzerine bir şeyler eklemeye karar verdiler ve hiç geliştirmediler.

Garip olan neden hala kaldırılmadığı. Bence ileride belki kullanırız diye kaldırmadılar. Windows 11'de kaldırırlar umarım. Unutmazlarsa.
Kaldırılmasını şundan istiyorum; Windows gereksiz şeylerle dolmamalı.

Bu gezgine erişmek için 1709 ve üzeri Windows sürümlerinde çalıştıra açağıdaki kodu yazın.
Kod:
explorer shell:AppsFolder\c5e2524a-ea46-4f67-841f-6a9465d9d515_cw5n1h2txyewy!App
Disk yönetiminin de UWP hali yapılacaktı. Hatta ikonu, adı vs. bile belliydi ama o da yalan oldu.

KS
Steve Gates

Steve Gates

Gold Sample
İfade skoru
1.992
Disk yönetiminin de UWP hali yapılacaktı. Hatta ikonu, adı vs. bile belliydi ama o da yalan oldu.
Hocam aslında yapıldı ve hatta şu an ayarlarda var. Ancak ben beğenmedim. Hiç grafik yok tamamen yazıdan oluşuyor ve bazı özellikler de yok.

Ancak ayarların içinde olmasını sevdim tüm sistem araçları bir yere toplanmalı.

Duke The Java

Gold Sample
İfade skoru
1.736
Hocam bu arada Yair A tarafından yapılan şu uwp files uygulaması bile şuankinden daha iyi windows mağazadan indirebiliyor.

KS
Steve Gates

Steve Gates

Gold Sample
İfade skoru
1.992
Hocam bu arada Yair A tarafından yapılan şu uwp files uygulaması bile şuankinden daha iyi windows mağazadan indirebiliyor.
Evet hocam hatta dün ben de baktım gerçekten çok güzel. Koskoca Microsoft şunun gibi bir şey tasarlayamıyor.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube