Çözüldü Wheel Config calibration error

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiş. Çözülmediyse bize rapor edebilirsiniz.
Silicone Android Uygulaması

ArKos

Bronze Sample
İfade skoru
102
Eline saglik kral, guzel rehber olmus.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Bağlantılar doğru hocam. 6. Pin ile GND`nin arasına bir kablo bağlarsanız çalışacaktır.
Hocam Encoderin GND kablosunu karttaki GND den söküp 6. Pine takmamı istiyorsunuz. Doğru anladım değil mi?

Eline saglik kral, guzel rehber olmus.

Bağlantılar doğru hocam. 6. Pin ile GND`nin arasına bir kablo bağlarsanız çalışacaktır.
Hocam günaydın, 6. Pin ile GND arasına kablo bağşadım değişiklik yok wheel configde hala calibration error veriyor.

@Akif9748 Hocam yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
Hocam Encoderin GND kablosunu karttaki GND den söküp 6. Pine takmamı istiyorsunuz. Doğru anladım değil mi?

Hocam günaydın, 6. Pin ile GND arasına kablo bağşadım değişiklik yok wheel configde hala calibration error veriyor.

@Akif9748 Hocam yardımcı olabilir misiniz?
Hocam ben evde değildim. Nasıl olmadığını yazın. Ben biraz daha inceliyim çıkışları.

• Yeşil = bir faz
  • Beyaz = B fazı
  • Kırmızı = VCC pozitif besleme
  • Siyah = GND
  • Not: bir faz ve B fazı çıkış hatları doğrudan vcc'ye bağlanmamalıdır, aksi takdirde çıkış triyotunu yakarlar.
Demiş. Doğru yapmışsınız @ArKos .
Şimdi hocam bir daha resete basmayın, bir kere atın tekrar basmayın. Ayarlarından ayarladınız mı X eksenini? Bir de encoderin düzgün bağlandığından emin olun.

Son düzenleme:
KS
ArKos

ArKos

Bronze Sample
İfade skoru
102
Hocam ben evde değildim. Nasıl olmadığını yazın. Ben biraz daha inceliyim çıkışları.

• Yeşil = bir faz
  • Beyaz = B fazı
  • Kırmızı = VCC pozitif besleme
  • Siyah = GND
  • Not: bir faz ve B fazı çıkış hatları doğrudan vcc'ye bağlanmamalıdır, aksi takdirde çıkış triyotunu yakarlar.
Demiş. Doğru yapmışsınız @ArKos .
Şimdi hocam bir daha resete basmayın, bir kere atın tekrar basmayın. Ayarlarından ayarladınız mı X eksenini? Bir de encoderin düzgün bağlandığından emin olun.
Hocam bağlantıları söylediğim gibi yaptım. Encoder düzgün bağlı, uygulamayı ayarladım. İlk yaptığımda olmadığı için birkaç kere daha yazdım HEX dosyasını karta. Ama hala çalışmıyor. Hatta elimde 2 tane Leonardo var. İkisiyle de denedim.

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
Hocam bağlantıları söylediğim gibi yaptım. Encoder düzgün bağlı, uygulamayı ayarladım. İlk yaptığımda olmadığı için birkaç kere daha yazdım HEX dosyasını karta. Ama hala çalışmıyor.
Hocam. Şöyle bir şey dener misiniz?
O encoderin hangi eksen olduğunu ayarladığınız yer var ya. Oraya bir buton ekleyin. GND ile buton olarak seçtiğiniz pin bir kablo değdirin. oluyor mu yazın

Resim atacağım.

KS
ArKos

ArKos

Bronze Sample
İfade skoru
102
Hocam. Şöyle bir şey dener misiniz?
O encoderin hangi eksen olduğunu ayarladığınız yer var ya. Oraya bir buton ekleyin. GND ile buton olarak seçtiğiniz pin bir kablo değdirin. oluyor mu yazın
Hocam X eksenini ayarladığım yerde ENC(0-1) yazıyor. Oraya başka bir pin mi atayayım yani?

Hocam Discord versem sesli anlatma şansınız var mı?

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
Şuradan buton ayarlayın bir pini.
1621512408882.png

@ArKos

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
Hocam buton atadıktan sonra GND ile pini birleştirince butonun basıldığını görüyor.
İyi yönde ilerliyoruz. Encoderde sorun yoktur hocam. Ama pinlerinde bir tuhaflık olabilir.
1621513172255.png

Bu pwm +dir olanı değiştirmei deneyin hocam.

KS
ArKos

ArKos

Bronze Sample
İfade skoru
102
İyi yönde ilerliyoruz. Encoderde sorun yoktur hocam. Ama pinlerinde bir tuhaflık olabilir.
17768 numaralı eki görüntüle
Bu pwm +dir olanı değiştirmei deneyin hocam.
Hocam Command Mode kısmındaki bütün seçenekleri seçip calibrate dedim hala calibraiton error hatası alıyorum. Encoder 400 PPR olduğu için 400 PPR girili PWM Frequency 20 Khz de.

Ekli dosyalar

• Capture.PNG
    Capture.PNG
    30,5 KB · Görüntülenme: 95

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
Hocam Command Mode kısmındaki bütün seçenekleri seçip calibrate dedim hala calibraiton error hatası alıyorum. Encoder 400 PPR olduğu için 400 PPR girili PWM Frequency 20 Khz de.
Calibration errora takmayın. O normal.
@BABER sen neredesin?
Hocam encoder pinleriyle ilgili oluyor bu genelde.
Bu attığım ekran görüntüsünde reset to defaults yapar mısınız? sonra geri ayar yaparsınız. Bir de bunları yaparken 6. pindeki kablo bağlı olmasın. İş bitince bağlayın.

MATA

Silver Sample
İfade skoru
1.207
Calibration errora takmayın. O normal.
@BABER sen neredesin?
Hocam encoder pinleriyle ilgili oluyor bu genelde.
Bu attığım ekran görüntüsünde reset to defaults yapar mısınız? sonra geri ayar yaparsınız. Bir de bunları yaparken 6. pindeki kablo bağlı olmasın. İş bitince bağlayın.
Buradayım zaten discord üzerinden @ArKos ile konuşuyoruz ama ben çok aşına değilim encoder'a, ben pot ile yapmıştım.

Bir de bence veri yolu olan bir kablo takılı değilmiş. TX ve RX pinleri kodu atarken boş olmalı demeyi unutmuşum.

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
Bir de bence veri yolu olan bir kablo takılı değilmiş. TX ve RX pinleri kodu atarken boş olmalı demeyi unutmuşum.
Hocam işlem yaparken takılı olsa da sorun çıkarmıyor da bir de öyle denesin.

KS
ArKos

ArKos

Bronze Sample
İfade skoru
102
@Akif9748 Hocam 6. pindeki kabloyu söküp reset to defaults yapıp denedim. Device status kısmında ready yazdı fakat direksiyonu döndürünce bir oynama yok ayarları tekrar yapınca da bir oynama yok.

Bunların hepsini yaparken gri folyo kaplı kablo bir yere bağlı değil.

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
@Akif9748 Hocam 6. pindeki kabloyu söküp reset to defaults yapıp denedim. Device status kısmında ready yazdı fakat direksiyonu döndürünce bir oynama yok ayarları tekrar yapınca da bir oynama yok.

Bunların hepsini yaparken gri folyo kaplı kablo bir yere bağlı değil.
Ready yazıyorsa pinleri bağlaman gerek.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube