VALORANT 144 FPS kilidi kalkmıyor

Silicone Android Uygulaması

Yiğit KAMURAY

Gold Sample
İfade skoru
2.205
Merhabalar, iyi silikonlar!

2K 240Hz monitörüm birkaç saat önce elime ulaştı. Kurulumunu yaptım DP kablosuyla bağladım. 2K 240Hz'yi alabiliyorum ve sorunsuz çalışıyor. VALORANT'a girdiğimdeyse aşağıdaki ekran görüntülerinden görebileceğiniz üzere 144 FPS kilitlerini kaldırmama rağmen 144 FPS'e kilitli. VALORANT monitörü 2K 240Hz olarak görüyor sıkıntı yok. Oyunun bilmediğim bir ayarı mı var? Her ayarı tek tek okudum bulamadım veya gözden kaçırdım. V-Sync açmayı ve kapamayı denedim. Bütün grafik ayarlarıyla oynadım. Darboğaz veya yeterli FPS alamama gibi bir olay kesinlikle söz konusu değil. FPS limitini açıp 240 FPS seçmeyi denedim. FPS limitini kapamayı denedim.

1617724398838.png

1617724430635.png

1617724466815.png

Son düzenleme:
KS
Yiğit KAMURAY

Yiğit KAMURAY

Gold Sample
İfade skoru
2.205
KS
Yiğit KAMURAY

Yiğit KAMURAY

Gold Sample
İfade skoru
2.205
Monitörle mi alakalı olduğunu düşünüyorsun?
Monitörle alakalı değil. CS:GO'da denedim sıkıntısız 2K 240Hz çalışıyor.

VALORANT zaten 240Hz görüyor ancak 144FPS kilidini kaldırmıyor.

Yani 144FPS değil 240FPS alsam 240Hz göreceğim.

KS
Yiğit KAMURAY

Yiğit KAMURAY

Gold Sample
İfade skoru
2.205

Recx and Flex

Gold Sample
İfade skoru
4.118
Monitörle alakalı değil. CS:GO'da denedim sıkıntısız 2K 240Hz çalışıyor.

VALORANT zaten 240Hz görüyor ancak 144FPS kilidini kaldırmıyor.

Yani 144FPS değil 240FPS alsam 240Hz göreceğim.
Monitörünü belirttiğin için öyle söyledim. Büyük ihtimalle valorant sıkıntılı (y)
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Kim ne derse desin Riot'un desteğini beğeniyorum.
Bende beğeniyorum arkadaş gibi konuştuğum olmuştu bazılarıyla

KS
Yiğit KAMURAY

Yiğit KAMURAY

Gold Sample
İfade skoru
2.205
KS
Yiğit KAMURAY

Yiğit KAMURAY

Gold Sample
İfade skoru
2.205
Hocam düzelmezse Radeon Software’yi fabrika ayarlarına döndürebilir misini? Bir de incelemesini beklerim.
NVIDIA ekran kartı kullanıyorum. İncelemesini yapacağım. :)

Aynı olay LoL'de de oldu az önce. Hay ben şansıma tüküreyim!

Düzenleme: Ufotest yaptığımda Edge'in 64Hz çalıştığını gördüm. Problem kablodan kaynaklı olabilir mi?
Sorunun oyunla alakalı olmadığını anladım. Masaüstünde ve fareyi sallarken 240Hz olduğu net bir şekilde hissediliyor yani 240Hz alabiliyorum masaüstünde ve NVIDIA denetim masasında. Monitörü 1080P 240Hz'ye aldığımda yine 64Hz gözüküyor.

Anlamadığım şey CS:GO 2K 240Hz çalışıyor. Masaüstü çalışıyor. VALORANT, LoL ve Edge çalışmıyor. Kabloyla alakalı olmasıda düşük bir ihtimal.

Oh be çözdüm sonunda kaç saattir çalışıyorum.

Samsung'un kendi sitesinden monitörün sürücüsünü ve firmware güncellemesini indirdim.

1617760413580.png

Daha sonra sürücüyü kurdum. Ancak kurarken hangi monitör için kurulmasını sordu. Üç monitörüm olduğu için üç seçenek vardı ama hepsi "Generic PnP Monitor" adıyla geçiyordu. Hangisinin hangisi olduğunu anlamak için aygıt yöneticisine gelip çift tıklayıp ismine baktım. Diğer iki monitörüm AOC'ydi ve ben AOC yazmayanı arıyordum. SAM ile başlayan birini buldum 3. sıradaydı. Kurulum ekranında 3. PnP'yi seçtim. HDMI sürücüsü mü DP sürücüsü diye mi sordu. DP dedim çünkü DP kablosu ile bağlanıyorum.

1617760559092.png

1617760676889.png

Burada 3. kısmında da "Generic PnP Monitor" yazıyordu bu arada. Seçtikten sonra DP'li şıkkı seçip ileri dedim. Yeniden başlattığımda sorun çözülmüştü. Ufo Test'te 240Hz gözüküyordu. VALORANT'taysa sanırsam G-Sync yüzünden 225Hz alıyordum. 144Hz monitörümde de G-Sync açtığımda 138Hz oluyordu. G-Sync'i kapadığımda 225Hz artmadı ama artık o kadar olsun ne diyelim.

Firmware'ye gelecek olursam bir USB belleği formatlayıp içine Firmware'yi attıktan sonra USB belleği monitörün 2 USB slotundan birine takmamız gerekiyor aksi takdirde görmüyor. Hangisi olduğunu bilmiyorum. Sonra monitörün menüsünden Support kısmına gelip Software Update diyoruz. Görüyor ve güncellemeyi başlatıyor.

Burada Firmware güncellemesini yapamadım çünkü şöyle bir husus var saçma bir şekilde. Monitör USB'yi görse bile içindekini okumayabiliyor. USB 3.0 bellekleri okumuyor. USB 2.0 yani eski olması lazım. Böyle bir saçmalık olduğu için güncellemeyi yapamadım. Dikkat edin yani buna.

Bütün günümü sürücü güncellemesi yapmak için harcamış oldum ama değdi sonunda.

Okuduysanız teşekkür ederim. ^-^

Yeniden düzenleme: Sistemi başlattığımda aynı sorun yine oldu. Sürücüler güncel. Firmware güncelledim eski USB bulup. Testufo 240Hz görüyor. Cidden bıktım artık. Ticket'a oyun ayarlarımı sıfırladığımı söylememe rağmen oyun ayarlarını sıfırla dedi. Gerçekten sıkıldım artık.

Son düzenleme:

Recx and Flex

Gold Sample
İfade skoru
4.118
NVIDIA ekran kartı kullanıyorum. İncelemesini yapacağım. :)

Aynı olay LoL'de de oldu az önce. Hay ben şansıma tüküreyim!

Düzenleme: Ufotest yaptığımda Edge'in 64Hz çalıştığını gördüm. Problem kablodan kaynaklı olabilir mi?
Sorunun oyunla alakalı olmadığını anladım. Masaüstünde ve fareyi sallarken 240Hz olduğu net bir şekilde hissediliyor yani 240Hz alabiliyorum masaüstünde ve NVIDIA denetim masasında. Monitörü 1080P 240Hz'ye aldığımda yine 64Hz gözüküyor.

Anlamadığım şey CS:GO 2K 240Hz çalışıyor. Masaüstü çalışıyor. VALORANT, LoL ve Edge çalışmıyor. Kabloyla alakalı olmasıda düşük bir ihtimal.

Oh be çözdüm sonunda kaç saattir çalışıyorum.

Samsung'un kendi sitesinden monitörün sürücüsünü ve firmware güncellemesini indirdim.

1169 numaralı eki görüntüle

Daha sonra sürücüyü kurdum. Ancak kurarken hangi monitör için kurulmasını sordu. Üç monitörüm olduğu için üç seçenek vardı ama hepsi "Generic PnP Monitor" adıyla geçiyordu. Hangisinin hangisi olduğunu anlamak için aygıt yöneticisine gelip çift tıklayıp ismine baktım. Diğer iki monitörüm AOC'ydi ve ben AOC yazmayanı arıyordum. SAM ile başlayan birini buldum 3. sıradaydı. Kurulum ekranında 3. PnP'yi seçtim. HDMI sürücüsü mü DP sürücüsü diye mi sordu. DP dedim çünkü DP kablosu ile bağlanıyorum.

1170 numaralı eki görüntüle

1171 numaralı eki görüntüle

Burada 3. kısmında da "Generic PnP Monitor" yazıyordu bu arada. Seçtikten sonra DP'li şıkkı seçip ileri dedim. Yeniden başlattığımda sorun çözülmüştü. Ufo Test'te 240Hz gözüküyordu. VALORANT'taysa sanırsam G-Sync yüzünden 225Hz alıyordum. 144Hz monitörümde de G-Sync açtığımda 138Hz oluyordu. G-Sync'i kapadığımda 225Hz artmadı ama artık o kadar olsun ne diyelim.

Firmware'ye gelecek olursam bir USB belleği formatlayıp içine Firmware'yi attıktan sonra USB belleği monitörün 2 USB slotundan birine takmamız gerekiyor aksi takdirde görmüyor. Hangisi olduğunu bilmiyorum. Sonra monitörün menüsünden Support kısmına gelip Software Update diyoruz. Görüyor ve güncellemeyi başlatıyor.

Burada Firmware güncellemesini yapamadım çünkü şöyle bir husus var saçma bir şekilde. Monitör USB'yi görse bile içindekini okumayabiliyor. USB 3.0 bellekleri okumuyor. USB 2.0 yani eski olması lazım. Böyle bir saçmalık olduğu için güncellemeyi yapamadım. Dikkat edin yani buna.

Bütün günümü sürücü güncellemesi yapmak için harcamış oldum ama değdi sonunda.

Okuduysanız teşekkür ederim. ^-^

Yeniden düzenleme: Sistemi başlattığımda aynı sorun yine oldu. Sürücüler güncel. Firmware güncelledim eski USB bulup. Testufo 240Hz görüyor. Cidden bıktım artık. Ticket'a oyun ayarlarımı sıfırladığımı söylememe rağmen oyun ayarlarını sıfırla dedi. Gerçekten sıkıldım artık.
Bence bu yazdıklarını konu şeklinde açmalısın sevindim düzeltebilmene

KS
Yiğit KAMURAY

Yiğit KAMURAY

Gold Sample
İfade skoru
2.205
Bence bu yazdıklarını konu şeklinde açmalısın
Yeniden başlattığımda zaten sorun yine oldu. Sistem kaynaklı olabilir diye düşünüyorum. Yeni SSD almıştım format atacağım çözülmesse ürünü garantiye yollayacağım.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube