Türkiye'deki insanların özgüvensiz olmasının sebebi

Silicone Android Uygulaması

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
Çünkü insanları küçüklükten beri karşı cinsten uzak tutmaya çalışıyorlar. Tuvaletler, yurtlar, çoğu zaman okullar ayrı.

Tek tip insan yetiştiriyorlar, insanlar farklı ve özel yönlerini göremiyor. Farklı ve özel yönlerini göremeyen insanlar da sıradan oldukları için özgüven sahibi olamıyorlar.

Çünkü iletişim problemi var. İnsanların çoğu öğrenmemiş nasıl konuşulacağını, nelerin konuşulup konuşulmayacağını nasıl şaka yapılacağını, nerede duracağını, üslubu, terbiyeyi.

Çünkü sosyallik ve kaynaşma sıkıntısı var. Yurt dışında küçük yaştan itibaren kaynaşma etkinlikleri, partiler, kulüpler var. Bizdeki kulüpler üniversiteye kadar sadece isimden ibaret.

Bunlar olmayınca da özellikle küçük yaşlarda insanlar karşı cins ile iletişim kurmaya çekiniyor.

445

Gold Sample
İfade skoru
2.555
Çünkü insanları küçüklükten beri karşı cinsten uzak tutmaya çalışıyorlar. Tuvaletler, yurtlar, çoğu zaman okullar ayrı.

Tek tip insan yetiştiriyorlar, insanlar farklı ve özel yönlerini göremiyor. Farklı ve özel yönlerini göremeyen insanlar da sıradan oldukları için özgüven sahibi olamıyorlar.

Çünkü iletişim problemi var. İnsanların çoğu öğrenmemiş nasıl konuşulacağını, nelerin konuşulup konuşulmayacağını nasıl şaka yapılacağını, nerede duracağını, üslubu, terbiyeyi.

Çünkü sosyallik ve kaynaşma sıkıntısı var. Yurt dışında küçük yaştan itibaren kaynaşma etkinlikleri, partiler, kulüpler var. Bizdeki kulüpler üniversiteye kadar sadece isimden ibaret.

Bunlar olmayınca da özellikle küçük yaşlarda insanlar karşı cins ile iletişim kurmaya çekiniyor.
Sorun çoğu ailede değil. Benim ailem her zaman kaynaşmam için yardımcı oldu. Sorun genelde. İnsan ne görüyorsa etrafında onu uyguluyor. Annem ve babam her zaman karşı cinsler ile takılmama izin verdi, dalga geçmediler 1 kere bile. Hep öğrettiler bana nasıl konuşulur diye. Ama karşımdaki konuşmak istemediğimden daha doğrusu ailesi öğretmediğinden özgüvenim(iz) yok oluyor.
He derseniz neden çoğunluk böyle? Virüs gibi bu. En özgüvenli çocuk bile içine kapanabiliyor. Başkalarını gördüğünden. Böyle olunca başka özgüvenli çocuklar o eskiden öz güvenli çocuklar ile de soyalleşemiyor böyle tren şekilde devam ediyor.

2147483647

Gold Sample
İfade skoru
2.953

Katılıyorum. Çoğu kişide görüyorum bunu, zaman zaman ben de utanıyorum. Şu sıralar yenmeye çalıştığım bir şey.

Aware

Silver Sample
İfade skoru
1.437
En azından bir dönem kulüpler oluyordu. Daha sonra göremedim ben. Güzel bir eğlence ve kaynaşma ortamıydı. Her okulda yapılmıyor maalesef. 2007-08 sonrasına üzülüyorum oyüzden. Sadece pc-telefon üzerine kurulu çoğunun hayatı.

Elektrikci Hasan

Gold Sample
İfade skoru
1.098
Klubü mulübü boşver ülkemizin sabit bir dili yok ki hebele hübele cümle kurmayı bilmiyor kimse. Kargo şirketinden kargomu alıyorum adam bana - İmizoğle bahm ha bıra ha bıra diyor. Yılların verdiği tecrübe ile "İmzala bakayım ha burayı" dediğini ben anlarım da bilmeyen nasıl anlayacak :D

Bir dükkana giriyorsun, müşterisin bir şey isterken hele de söyleyiş tarzın biraz değişikse oradan bile kavga çıkar tarzda rezil bir vaziyetteyiz. Yani konuşan konuştuğunu, anlatan karşıdakinin ne anladığını anlayamıyor.

Kawnes

Bronze Sample
İfade skoru
917
Aslında hepsi konuşmamaktan geliyor, düzgün diksiyon kullanmamaktan. 7.sınıfta sadece hocalarla iletişimim olurdu diksiyonum tam değildi. Sonra bir şey oldu "ergenlik" dediğimiz benim için iyi yönde olan şeye girdim. Şuan özgüven problemim yok. Eğer şuan olan arkadaşlara varsa tek önerim düzgün şekilde konuşun, kitap okuyun.

Big Daddy

Silver Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
2.224
Ben çocukken annem bana kızların karnına tekme atarsan ve saçını çekersen boynu tutulmuş kedi gibi kalırlar diye öğretmişti, çok işime yarayan bir bilgi oldu. İlkokulda zayıf bir çocuk olduğum için kızlardan bile dayak yiyordum, sonra annemin tekniği ile milleti kıvrandırmaya başladım. Annem aynı zamanda ilkokul öğretmeni, aynı zamanda benim ilkokul öğretmenim olan dayımın ablası. Şimdiki ana babalar çocuklarını görünmez bir el kitabına göre yetiştiriyor, tamam belki o kitaptakiler iyidir ama senin çocuğun o kitaptaki çocuk değil ki? Ben çocuğuma asla şeker yedirmem, eline 18 yaşına kadar telefon vermem vb. diyenlerin kızı 11. sınıfta dört veya beş çikolatadan olan "yemeğini" yerken TikTok izliyor. Aynı şekilde ben çocuğuma şeker yedirmem, bilgisayar oynatmam, kopukluk yapmasına izin vermem diyenlerin oğlu da 11. sınıfta aynı şekil büyümüş arkadaşlarıyla sigara içiyor :kekw:

KS
M

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
Ben çocukken annem bana kızların karnına tekme atarsan ve saçını çekersen boynu tutulmuş kedi gibi kalırlar diye öğretmişti, çok işime yarayan bir bilgi oldu. İlkokulda zayıf bir çocuk olduğum için kızlardan bile dayak yiyordum, sonra annemin tekniği ile milleti kıvrandırmaya başladım. Annem aynı zamanda ilkokul öğretmeni, aynı zamanda benim ilkokul öğretmenim olan dayımın ablası. Şimdiki ana babalar çocuklarını görünmez bir el kitabına göre yetiştiriyor, tamam belki o kitaptakiler iyidir ama senin çocuğun o kitaptaki çocuk değil ki? Ben çocuğuma asla şeker yedirmem, eline 18 yaşına kadar telefon vermem vb. diyenlerin kızı 11. sınıfta dört veya beş çikolatadan olan "yemeğini" yerken TikTok izliyor. Aynı şekilde ben çocuğuma şeker yedirmem, bilgisayar oynatmam, kopukluk yapmasına izin vermem diyenlerin oğlu da 11. sınıfta aynı şekil büyümüş arkadaşlarıyla sigara içiyor :kekw:
Sizin çocuğunuz ne yapıyor?

Big Daddy

Silver Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
2.224
Sizin çocuğunuz ne yapıyor?

Şu an okulda, geldiğinde karşı komşunun 100. yaş mevlidine gideceğiz. Şeker hastalığın yokken ne bulursan ye yaşlanınca yiyemezsin düşüncesiyle büyüdü lakin son 8 aydır falan kalori hesabı vb. yapmaya başladı. 11'e geçerken iyi görünme krizi kronik olsa gerek orta yaştaki SUV krizi gibi :kekw:

Tüm tshirtler siyah, pantolonlar siyah, adını bilmediğim şapkalı hırkalar siyah hatta maskesi bile siyah. Neyin yasını tutuyorsun oğlum diye takılıyorum ara sıra :3

Furkan_Elci

Gold Sample
İfade skoru
1.237
Türk ailesi karşı cins arkadaşı sevgili olarak gördüğünden hep bi korku olur üstümüzde.
Aile eğitimleri değişirse,Tr halkının değişeceğini umuyorum...
Bugün bir kız arkadaşım ile çatı katındaydım, ablam gelio gördüğünds yobaz yobaz konuştu. Kızı da beni de rahatsız etti...

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube