Tavsiye: Bu dönemde geçici süre ekran kartlarını devre dışı bırakın

Silicone Android Uygulaması

hasanmerkit

Gold Sample
İfade skoru
908
Konunun oluşturulma sebebi, cihazlara gelebilecek her hangi bir hasarı önlemek için insanları bilinçlendirmektir.

Yakın zamanda ekran kartlarının bakımı yeni yeni yapılmış olsa bile ısı ve havadaki nemden kaynaklı ekran kartları ve laptop adaptörlerinin aşırı ısınma kaynaklı bozulduğu yönünde bir çok şikayet geliyor.

Çift ekran kartlı cihazlarda grafik/oyun odaklı ekran kartınızı havalar düzelene kadar devre dışı bırakmanızı ve oyunlara biraz ara vermenizi kesinlikle öneririm.

Eğer NVIDIA sürücülü cihazda PiluX v2.0 kullanıyorsanız:

1628280687437.png

Nvidia sürücü kullanıyor iseniz "nouveau" sürücüsünü seçin

Eğer Windows kullanıyor iseniz:
Aygıt Yöneticisi'ne başlat menüsünde arama yaparak ulaşın.
Görüntü bağdaştırıcılarını genişletin.
Oyuncu ekran kartı modelinize sağ tıklayıp "Cıhazı devre dışı bırak" seçeneğini işaretleyin.

Daha sonrasında aynı adımları takip ederek aktifleştirebilirsiniz.

1628280904886.png

Son düzenleme:
KS
hasanmerkit

hasanmerkit

Gold Sample
İfade skoru
908
Yakın zamanda yoğun gelen şikayetler:
Acer markalı cihazların orijinal 3A'lık adaptörleri yanıyor. (1 haftada 5 kez geldi!)
Nvidia ve AMD ekran kartlı cihazlarda grafik bozulması
Dell ve HP cihazlar hakkında genel ısı şikayetleri
Oyun performanslarında düşüklük

Revainer

Bronze Sample
İfade skoru
321
Yakın zamanda ekran kartlarının bakımı yeni yeni yapılmış olsa bile ısı ve havadaki nemden kaynaklı ekran kartları ve laptop adaptörlerinin aşırı ısınma kaynaklı bozulduğu yönünde bir çok şikayet geliyor.

Çift ekran kartlı cihazlarda grafik/oyun odaklı ekran kartınızı havalar düzelene kadar devre dışı bırakmanızı ve oyunlara biraz ara vermenizi kesinlikle öneririm.

Eğer NVIDIA sürücülü cihazda PiluX v2.0 kullanıyorsanız:

48455 numaralı eki görüntüle
Nvidia sürücü kullanıyor iseniz "nouveau" sürücüsünü seçin

Eğer Windows kullanıyor iseniz:
Aygıt Yöneticisi'ne başlat menüsünde arama yaparak ulaşın.
Görüntü bağdaştırıcılarını genişletin.
Oyuncu ekran kartı modelinize sağ tıklayıp "Cıhazı devre dışı bırak" seçeneğini işaretleyin.

Daha sonrasında aynı adımları takip ederek aktifleştirebilirsiniz.

48456 numaralı eki görüntüle
Hocam bu laptop kullanlar için geçerli değil mi ?

KS
hasanmerkit

hasanmerkit

Gold Sample
İfade skoru
908

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Hocam Samsung hakkında şikayet var mı? Ayrıca şehirden şehre değişir bence. Ben sıcak bir şehirde yaşamıyorum öyle. Evin içerisi de çok serin. Odam yaklaşık 17 derece.

KS
hasanmerkit

hasanmerkit

Gold Sample
İfade skoru
908
Hocam Samsung hakkında şikayet var mı? Ayrıca şehirden şehre değişir bence. Ben sıcak bir şehirde yaşamıyorum öyle. Evin içerisi de çok serin. Odam yaklaşık 17 derece.
Laptop konusunda mı? Onlar hava sıcak değilken bile dökülüyorlar maalesef... Konu ekran kartı olmasa bile. Umarım iyi modeline denk gelmişsinizdir.

Sony Series Switch

Gold Sample
İfade skoru
1.674
Oyun veya çizim programları gibi uygulamalardan kaçınarak da geçici çözüme ulaşabilirsin.

Masaüstü'lerde de kapanma gibi ısı kaynaklı ve Power S. patlaması gibi şikayetler arttı.
Saçma bir şekilde ısınmıyor benim sistem zaten. GTA V oynarken bile max 65 derece gösteriyor. Bir çok cihazın boşta olan sıcaklığı bu. Fakat PSU biraz tehlikeli gibi. Neyse, bakarız.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Laptop konusunda mı? Onlar hava sıcak değilken bile dökülüyorlar maalesef... Konu ekran kartı olmasa bile. Umarım iyi modeline denk gelmişsinizdir.
Samsung RF-511. Yıllardır her bakımını düzenli şekilde yaparım. Saatlerce ağır yük altında kalmış bir cihaz zamanında. Ki harici GPU'yu çok kullanmıyorum şu sıralar. 1-2 saat ETS 2 falan işte. Soğutma sistemi de çift fan yerine kocaman bir fan ve iki çıkışlı bir soğutma sistemi. Cihaz çok serin çalışıyor zaten. ETS 2'de GPU maksimum 72 derece oluyor. Photoshop'da ise 50 derece.

Chloe Price

Silver Sample
İfade skoru
4.116
2060'ımı devre dışı bırakırsam görüntü alamam. B450M S2H'den görüntü alınıyor mu bilmiyorum. R5 3600 kullandığım için APU kullanma şansım yok. Yani her türlü etkileneceğim?

TeknocuYusuf

Silver Sample
İfade skoru
1.219
Ekran kartının fanını hızlandırdığımızda ve kasanin içindeki hava sirkülasyonu iyi yapılırsa bu durumundan etkilenmemiz düşük ihtimal değil midir hocam?

ensar

Bronze Sample
İfade skoru
581

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube