Tanrının mesajı neden net değil?

Silicone Android Uygulaması

Besim Tibuk

Gold Sample
İfade skoru
2.118
A) Tanrı varsa eğer, neden vermek istediği mesajı net bir şekilde vermedi? Neden yüzlerce din var?

B) İki farklı evren var ve bizim şuanda içinde bulunduğumuz evren tamamen bir yanılsama evreni ve tanrı buraya müdahale edemiyorsa, olmamız gereken evrende değilsek?

Aklıma gelen sorular bunlar şimdilik.

@Dexter KemalY.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@Linux Forever

SMiralayS

Silver Sample
İfade skoru
636
A) Tanrı varsa eğer, neden vermek istediği mesajı net bir şekilde vermedi? Neden yüzlerce din var?
Neden versin ? Verirse doğru din hangisi ise o ortaya çıkacak bu defa da imtihan olayı çürümüş olacak ve bu dünyaya gelme olayımızın bir anlamı kalmayacak.

SIR_INDO_SCARF

Rütbesiz
İfade skoru
141
B) İki farklı evren var ve bizim şuanda içinde bulunduğumuz evren tamamen bir yanılsama evreni ve tanrı buraya müdahale edemiyorsa, olmamız gereken evrende değilsek?
Bu düşünce biçiminiz yanlış. Öncelikle bunu söylemem gerekiyor.

İki farklı evren değilde buna daha çok ölümden sonraki hayat gözüyle bakarsan işin biraz daha kolaylaşır.

A) Tanrı varsa eğer, neden vermek istediği mesajı net bir şekilde vermedi?
İslam inancına göre Allah vardır ve vermek istediği mesajların hepsi Kur'an-ı Kerim içerisinde yazıyor. Nesline bakmak yerine tefsirine bakman çok daha iyi olur.
Neden yüzlerce din var?
İnsanlık bir inanış biçimi kendisine göre uygun olmadığını düşünürse kendisine göre veya bir topluma göre bir din çıkarmaya çalışır. Özellikle bu eski zamanlarda çoktu. Etrafında bulunan kişilere normal hayat hakkında ahlaki dersler veren kişileri öldükten sonra ilah veya başka bir şey olarak gördükleri içi günümüzde bir çok din vardır. Özellikle bu dinler Asya bölgesinde çok yaygındır. Hristiyanlık yahudilik gibi Allah tarafından gönderilen dinler İslam inancına göre bir hükmü kalmamış ve bütün özellikleri İslam dini içerisinde bulunur.

Ekleme yapayım. Son kısmı çok ucu açık bırakmışım. Kulağımın çınlamasını istemem.

Allah'ın gönderdiği dinler gönderildiği dönemde doğruluğunu korurken peygamberleri öldüğü(Hz. İsa için ne denir pek bilmiyorum ama öldüğü söylenmiyor.) Dünyada varlığı son bulmuş peygamberlerin getirdiği dinin kutsal kitabını sonradan yazıya geçirdiklerinde kendi fikirlerine göre yapılan değişikliklerden ötürü muhtemelen İslam dini hepsini kapsayacak şekilde ve korunacak bir şekilde gelmiştir. Ha
Kur'an-ı Kerim'in değiştirilmesini nerden biliyorsun derseniz bilmiyorum. Sadece tek bildiğim Allah'ın kendi kitabının değiştirilmesini önleyecek/engelleyecek kadar gücünün kudretinin olduğunu biliyorum.

Neyse ben kısa keseyim söyleyeceklerimi. Çünkü içerisinden cımbızla seçip bana karşı söylemde bulunacaklar vardır. O yüzden kısa kesmeyi düşünüyorum. Yoksa konu daha çok uzar ama işte bende bunu anlatacak vakit yok.

Son düzenleme:
KS
Besim Tibuk

Besim Tibuk

Gold Sample
İfade skoru
2.118
İmtihan kardes imtihan.
:love::love::love:

Vallahi ya. Ben diyorum ki, neden doğru belirsiz? Adam bana niye doğruyu versin imtihan zart zurt diyor.

Neden versin ? Verirse doğru din hangisi ise o ortaya çıkacak bu defa da imtihan olayı çürümüş olacak ve bu dünyaya gelme olayımızın bir anlamı kalmayacak.
İmtihan mı? Bugün Hristiyan olanlar isteyerek Hristiyan olmadılar. Büyüdükleri coğrafyanın kültürünü aldılar. Biz de isteyerek Müslüman olmadık. Bu coğrafyanın kültürünü aldık.

Şimdi Edirne'nin 30 kilometre ötesindeki herif sırf bizden farklı bir kültürde yetiştiği için imtihandan kalmış mı oluyor? Ve şans eseri Orta Doğu'da doğup Müslüman olan bizler imtihanı geçmiş mi oluyoruz?

kendi fikirlerine göre yapılan değişikliklerden
İşte burada da aklıma şu takılıyor, din gibi insanlığa gönderilen çok önemli bir amaç nasıl oluyor da biz basit insanlar tarafından değiştirilebiliyor? Bu mesaj direkt bizlere verilemez miydi? Yani bizlere yüklenemez miydi?

Çok kurcalayıp herhangi bir şekilde cevap alamayınca uçuyor insan. Çok takılmamak lazım sanırım.

Son düzenleme:

SIR_INDO_SCARF

Rütbesiz
İfade skoru
141
İşte burada da aklıma şu takılıyor, din gibi insanlığa gönderilen çok önemli bir amaç nasıl oluyor da biz basit insanlar tarafından değiştirilebiliyor?
Değiştiriliyor ama şu şekilde. Kitap haline getirilmemişti galiba peygamberler dünyadan ayrıldıktan sonra. Hristiyanlık özellikle bir sürü kitap yazılıyor. Bir kısmı orjinal nüshasına yakın oluyor ama tam olmuyor. Kendi işlerine geldiği gibi değiştiriyor. Neden değiştiriyorlar gram fikrim yok.

Bu mesaj direkt bizlere verilemez miydi? Yani bizlere yüklenemez miydi?
o zaman Allah nasıl sınayacak bizi? Bir şekilde doğru yolu bizim bulmanızı istiyor. Bulanlara ve emirlerimi yerine getirene cennetime girecek diye vaat ediyor. Şimdi sen paraya ihtiyacın var veya istiyorsun. (parayı cenneti temsil ediyor gibi düşün.) Bu parayı çalışmadan aramadan kazanamazsın yada bulamazsın değil mi? Aynı mantık. Bazen bu soruların sorulması daha iyi oluyor. Ama bazı şeyler ise kanıt istenince insanlar ateistliğe kaymaya başlıyor. Neyse konu sapmasın.

İnşallah anlaşılmıştır.

SMiralayS

Silver Sample
İfade skoru
636
İmtihan mı? Bugün Hristiyan olanlar isteyerek Hristiyan olmadılar. Büyüdükleri coğrafyanın kültürünü aldılar. Biz de isteyerek Müslüman olmadık. Bu coğrafyanın kültürünü aldık.

Şimdi Edirne'nin 30 kilometre ötesindeki herif sırf bizden farklı bir kültürde yetiştiği için imtihandan kalmış mı oluyor? Ve şans eseri Orta Doğu'da doğup Müslüman olan bizler imtihanı geçmiş mi oluyoruz?
.
Bu tanrının veya dinin suçu değil. Araştırabilir ? Ben araştırdım herkes benim gibi olabilir ? 16 yaşında çoğu kez dinleri araştırıp agnostik, ateist ve deist oldum. Çok klişe bir söz ama tanrı varsa akıl vermiş araştırsın bu tanrının veya dinin bir suçu değil. Ayrıca İslam'da ölene kadar insan imtihandan kalmıyor merak etmeyin. Emin olun tanrı çok fırsat veriyor insana ama kullanmasını ve araştırmasını iyi bilene.

KS
Besim Tibuk

Besim Tibuk

Gold Sample
İfade skoru
2.118
Hepsini ne kadar araştırmış olabilirsin ki? Alalhım ya.
Düşünsene okullarda dincinin söylediği ilk şey diğer din ve felsefi görüşlere çamur atmak. Böyle bir ortamda ne kadar araştırabilirsin alternatifleri? Bir de sıkıntı bu insanlar günümüzde entelektüel de değil.

Bir şekilde doğru yolu bizim bulmanızı istiyor.
Bu doğru yolu bulma olayı dinler gönderilmeseydi çıkmayacaktı, bu da başka bir şey.
Dinler gelmeseydi insanlar bir şekilde kendi ahlak ve hukuk sistemlerini oluşturacaklardı ki gene? Hnagi konuda ve niye sınanıyoruz?

Andar Han

Silver Sample
İfade skoru
133
Tanrı varsa eğer, neden vermek istediği mesajı net bir şekilde vermedi? Neden yüzlerce din var?

Gayet net bir şekilde veriyor da işine gelmeyenler bir şekilde, eğip bükmeye uğraşıyor.

İki farklı evren var ve bizim şuanda içinde bulunduğumuz evren tamamen bir yanılsama evreni ve tanrı buraya müdahale edemiyorsa, olmamız gereken evrende değilsek?

Eeee senin yanılsaman, onun yanılsaması, bu kadar acıya ne fayda? Tanrı müdahale edemiyor değil; Tanrı, senin iradene müdahale etmiyor. Dünya dediğinde, hükümdar insandır. İnsanı içinden çıkardığın vakit, Dünya varlığını sürdürecek mi? Canlıların neslinin son bulması ortadan kalkacak mı? Tabii ki. Bütün haltı ye, ortalığı karıştır, kendi zevk ve sefan için fosil yakıtları ve yeraltı yerüstü bütün kaynakları hunharca tüket, çevreyi, Dünya'yı ve hayatı mahvet, bunu da teknoloji diye pazarla; ondan sonra Tanrı neden müdahale etmiyor? İrade ve akıl vermekten daha evla müdahale mi var?

"Mühür kimdeyse, Süleyman O'dur." Anda mühür insanda da devran aslına dönecektir.

Son düzenleme:

SMiralayS

Silver Sample
İfade skoru
636
Hepsini ne kadar araştırmış olabilirsin ki? Alalhım ya.
Düşünsene okullarda dincinin söylediği ilk şey diğer din ve felsefi görüşlere çamur atmak. Böyle bir ortamda ne kadar araştırabilirsin alternatifleri? Bir de sıkıntı bu insanlar günümüzde entelektüel de değil.
Dinciler ne alaka acaba ? Öğrenmek isteyen dincilerden değil araştırdığı dinin kitaplarından, kendisini o dine adamış kişilerden öğrenir. Bana en mantıklısı hangisi ise onu seçecek kadar araştırdım. Dinci ortamlara girmeden düzgünce araştırdım. Din tarikatlarıymış veya dinci hacı hocalarmış bunlara girenler zaten dinini doğru öğrendiğini sanıyor. Dinime söven Müslüman olsa. Benim dinim kusursuz, kusurlu olanlar dinimi kullanarak dinimi kötüleyen insanlar. Kendi dinini veya doğru bulmak amacıyla başladığın araştırmalara dini düzgün yaşıyormuş gibi sanan insanlardan başlarsan zaten olduğun dinden de soğursun. Araştırmaya böyle insanlara sorarak başlarsan zaten başta hata yapmış olursun.

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
Mesaj, Hz. Adem'den beri net ve tek. Tevhid. Dinler çok farklı şeyler anlatmıyor. Geldiği döneme göre kendinden öncekilerinin bazı hükümlerini kaldırıp yeni şeriat getirse de işin özü her zaman aynı. Anlatılanlar da farklı değil. Yüzyıllar boyu bilinen şeyler. Hep aynı kıssalar ve öğütler. İnsanlar tevhidden sapıp şirk koşmaya başladığı dönemlerde elçiler gönderilip net olana tekrardan davet edilmiş. Sürekli bu döngü var insanlık tarihinde. Ben kutsal kitaplara baktığımda verilmek istenen mesajı gayet net anladım. Evvelki mitolojileri araştırmaya girdikçe de Kur'an'a bağlılığım arttı. Doğru söylediği tecelli etti beynimde. Her millette, her tarihte İslam'ın izlerini görüyoruz.

Edirne'nin ötesindeki herifin İslam'dan haberi yoksa yahut tebliğ düzgün şekilde ulaşmamışsa mes'ul olmaz. İmtihandan kalmaz. Fakat Hz. Muhammed'i ve son peygamber olduğunu, İslam'ı ve hak din olduğunu bildiği hâlde araştırmaya gerek duymayıp inkâr üzerine diretirse mes'ul olur. İmtihandan kalır. Senin Orta Doğu'da doğman da imtihandan geçtiğin anlamına gelmez. Her Müslüman olan ilkinde direkt cennete gidecek diye bir şey yok. Müslüman olduğun hâlde günaha dalar, emirlere asilik eder ve ölmeden tövbe edip bunları terk etmezsen senin de yolun büyük ihtimalle cehennem olur. Ayrıca dinin kendisi de ilim öğrenmeyi farz kılmıştır. Çağımızın etkisiyle insanların aptallaşıp, sorgulamayıp taklid-i iman üzerinde kalması İslam'ın suçu değil.

AlfhaRitek13

Bronze Sample
İfade skoru
35
Allah'ın tek bir dini var, insanlar farklı isimler verdiler. Günümüzde İslam dışındaki dinlerin kaynakları değiştrilmiş oldukları için geçerlilikleri kalmadı. Neden net değil diyorsan, balık yerine olta verdiği için bence.

Müslüman olmak son değil ilk adım, Müslüman olunca kurtulmuyorsun. Araştırıp gerçeği bulma yeteneği her insanda var; Müslüman değilken bu araştırmadan, Müslüman olduğunda da tüm İslam'dan sorumlu tutuluyorsun.

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
Yalniz sunu fark ettim, İslam tarafindan cevap verenlere agresif cikisip felsefik cevap verenlere naif yaklasman bana biraz taraf tutuyormussun izlenimi verdi.

Sanki inanmak istemiyorsun, birileri sana inanmak bos is desin de icimi rahatlatayim havasindaymissin gibi geldi bana.

KS
Besim Tibuk

Besim Tibuk

Gold Sample
İfade skoru
2.118
İslam tarafindan cevap verenlere agresif cikisip felsefik cevap verenlere naif yaklasman
Felsefi cevap veren olmadı, İslam açısından cevap verenlere sert çıkıştıysam özür dilerim farkında değilim.

Taraf tutmak veya inanmak istemediğimden değil, sadece beni ikna edecek cevaplara bir türlü ulaşamıyorum. Sürekli sorguluyorum ve ne ben ne de bir başkası tarafından ikna olamıyorum.

Sadece inananların değil ateistlerin cevapları da tatmin etmiyor beni. Yetersiz geliyor. Biri kesin olarak kabul ederken öteki kesin olarak reddediyor ama bunun doğrusunu bir türlü bulamıyorum. Tanrının mesajının net olmaması da burada çıkıyor. Dinler, ilahiyatçılar, felsefe ve kendim aslı, doğruyu bulmama yardımcı olamıyor.

edit: imla

Gayet net bir şekilde veriyor da
Anlatsana ne kadar net bir şekilde verdiğini.
Argüman bile sunammışsın.
Zamanında iyi ki göz ardı etmişim seni

Andar Han

Silver Sample
İfade skoru
133
Anlatsana ne kadar net bir şekilde verdiğini.

"İhtiyaçtan fazlasının infakı" yeryüzündeki eşitsizliği ortadan kaldırmak için gayet yeterli bir hükümdür. Ama görmezden gelmeye, hep daha fazlasını istemeye ve biriktirip yığmaya devam edelim. "Andolsun ki insan ziyandadır, birbirine sabrı, hakkı ve iyi amel işlemeyi tavsiye edenler ise bunun dışındadır." bile tek başına yeterli ama nefse boyun eğmeyi yol belleyelim.

Son düzenleme:

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube