Tanrı egoist midir?

Silicone Android Uygulaması

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Gözümün görmesini sağlayan şeyler kendiliğinden oluştu demem veya saçma sapan bir patlama sayesinde oluştu demem.
Bilim yine saçma oldu iyi mi, 100 yıldır binlerce gözlem, deney yapıldı. İnsanlar hayatlarına bunlara adadı, ampirik kanıtlara rağmen "saçma" bir patlama oldu...

Allah yarattı 👍

Ampirik kanıtlar 👎

Bilim neredeyse her soruyu açıklayabiliyor, ama yine de araya bir tanrı sokuyor insanlar kendilerini kandırarak. "Bu cami kendi kendine oluşamazken, gözüm nasıl oluşsun abi"

+ Çünkü en temel şey imandır. Temel olmadan bina olmaz. Ayrıca her şeye gücü yeten bir varlığın kendi yarattığı şeyler tarafından reddetilmesi biraz komik ve azap çekmesi gayet normal.
Bir tanrının olduğunu varsayarsak, hiçbir güç onun Allah olduğunu kanıtlayamaz. Her iyiliği yap, hak yeme, fakirlere yardım et ama ateist olduğun için cehenneme git. Allah moment... Temel olan iman değildir, temel olan kişiliktir. Allah'a inanmamak için 1000 sebep, inanmak için 0 sebep varken cehenneme göndermesi asıl komik olan. Bilim açıklayabiliyor, evrim, adaptasyon, mutasyon falan filan. Ama ortaya bir tanrı sokmak tamamen saçmalık.

SMiralayS

Silver Sample
İfade skoru
636
Buraya nasıl yazdın? Allah sayesinde, yürürken neden kaslarımız çalışıyor? Çünkü Allah yarattı. Kanser nasıl oluşuyor? Allah yarattı. Corona nasıl oluştu? Allah yarattı. Nasıl yayılıyor? Allah olmasaydı yayılmazdı. Kuran hangi peygamber ile birlikte indi? Allah bilir. Annenin annesi kim? Allah yarattı. Dünya hangi patlamada nasıl oluştu? Allah yarattı. Niye? Allah bilir. Niye? Allah. O kim? Allah. Onu birisi mi yarattı? Allah yarattı. Niye? Allah bilir. Niye? Allah. O kim? Allah. Onu birisi mi yarattı? Allah yarattı. Niye?
Ayağın taşa çarptı yere düştün ve dizini yaraladın Allah yüzünden Allah olmasaydı taşa çarpmıyacaktın :oops:

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
"İnsan nasıl oluştu"

Olması gereken:
Ampirik kanıtlar > Makaleler > Açıklama > Son okuyucuya oluşma

Ne yazık ki yapılan:
Ampirik kanıtlar > Allah öyle yapmış abi > Makaleler > Koskoca evren, bu göz kendiliğinden oluşmuş olabilir mi? Saçma > Açıklama > Vay be, Allah neler yapıyor.

SMiralayS

Silver Sample
İfade skoru
636
Bilim yine saçma oldu iyi mi, 100 yıldır binlerce gözlem, deney yapıldı. İnsanlar hayatlarına bunlara adadı, ampirik kanıtlara rağmen "saçma" bir patlama oldu...

Allah yarattı 👍

Ampirik kanıtlar 👎

Bilim neredeyse her soruyu açıklayabiliyor, ama yine de araya bir tanrı sokuyor insanlar kendilerini kandırarak. "Bu cami kendi kendine oluşamazken, gözüm nasıl oluşsun abi"
Ben bilim saçma demedim ki ? Saçma dememde ki sebep kendiliğinden patladığında inanmanız. Yani her şeyin sadece rastgele bir olaydan meydana geldiğine inanmanız saçmalık. (En azından bana göre) Çok klâsik bir örnek ama: ortada bir sanat varsa Sanatkâr da vardır. Veya ressam resmini kendisi baksın diye yapmaz toplum baksın diye yapar. Benim düşündüğüm şey bu. Bilim güzel bir şey, şaşırtıcı şeyleri var lafım yok. Fakat kuantum köpüğü, Bigbang kendiliğinden oluşması size ne kadar mantıklı geliyorsa bana o kadar saçma geliyor.
Bir tanrının olduğunu varsayarsak, hiçbir güç onun Allah olduğunu kanıtlayamaz. Her iyiliği yap, hak yeme, fakirlere yardım et ama ateist olduğun için cehenneme git. Allah moment... Temel olan iman değildir, temel olan kişiliktir. Allah'a inanmamak için 1000 sebep, inanmak için 0 sebep varken cehenneme göndermesi asıl komik olan. Bilim açıklayabiliyor, evrim, adaptasyon, mutasyon falan filan. Ama ortaya bir tanrı sokmak tamamen saçmalık.
İslam'a inanmayan ama iyilik yapanlar bu dünyada ödülünu alıyor zaten. Temel olan kişilik olsa ne fark eder ki ? Allah'a inanmamak için sebepleriniz benim gözümde pek mantıklı gelmiyor. Bigbang kendiliğinden oldu evet bu yüzden şunlar oldu. En önemlisi hepsi kendiliğinden oldu. Big BRUH Moment. + olarak "Bir tanrı olduğunu varsayarsak, hiçbir güç onun Allah olduğunu kanıtlayamaz" kelimesinden sonrasını okumak bir tık saçma.

Son düzenleme:

365

Silver Sample
İfade skoru
1.238
Bana kalırsa egoisttir. Egosunu tatmin etmek için insanları yaratmıştır. Bu İslam'da da böyledir.
“Tanrı kibirli olma lüksüne sahip değildir, tanrı kibrin kaynağıdır.” sözü, bu sorunun daha önceden de muhtemelen merak edildiğini kanıtlar nitelike O.O2

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Saçma dememde ki sebep kendiliğinden patladığında inanmanız.
Kendiliğinden patladı. Bunu biliyoruz. Dengede bulunan kuvvetlerden birisi dengesini kaybetti ve bu yüzden patladı. Neden kaybettiğini bilemiyoruz çünkü Big Bang öncesinde zaman oluşmamıştı.

Burada bir şeye inanan sensin ayrıca.

Big Bang oluştu > X nedenlerinden dolayı
Big Bang oluştu > X nedenlerinden dolayı > Allah yarattı

Bu denkleme tanrıyı sokmak kişinin kendi tercihi.

Yani her şeyin sadece rastgele bir olaydan meydana geldiğine inanmanız saçmalık.
Rastgele? Her şeyin rastgele olması için indeterminist bir evrende yaşamamız lazım. Ama bizim evrenimiz determinist. Bu yüzden bir tanrıya gerek yok.

ortada bir sanat varsa Sanatkâr da vardır.
Saçma. Bu argümanı bırakın artık. Her seferinde aynı argüman. Gülme sebebi. Uzun bir yazı yazacağım bir daha kullanmamanı dileyerek.

Bu bir önermedir. Tutarlılık üstüne kurulan bir önerme.

Sanat => Sanatı yapan var
Evren => Evreni yapan var

Buna tutarlılık önermesi denir.

"Bu argüman tutarlı ise hata nerede?"
İşte tam burada felsefenin en temel konularından birine geliyoruz. Bir şeyin tutarlı oluşu onun doğru olduğunu göstermez. Rasyonelizm, emprizm, krıtisizm, septisizm vs. tüm felsefeler tutarlıdır. Tutarlı oldukları için bugün isimlerini biliyoruz. Tutarlı olmaları doğru olduklarını mı gösterir? Tabii ki hayır.

Hatalar:
Sanat beşeri bir şey. Evren ise doğal bir şey.
Beşeri yapan biziz, bu yüzden onu bizim yaptığımızı bilebiliyoruz. Yani ağaçtan kalem çıktığını, gökten meteor olarak kalem düştüğünü görmedik. Çünkü onu biz yaptık, bunu biliyoruz.

Ama evren doğal bir şey. Sen kaç tane evren gördün ki, kendiliğinden oluşamaz diyebiliyorsun? Günde 10 tane kalem görüyorsun, hepsi fabrikadan çıkma. Ama evren? 1 tane var, daha onu bile tam bilmiyoruz.

Kısacası bu bir önermedir, tehlikeli bir felsefi yaklaşımdır. Doğru kabul edilmesi büyük bir safsatadır.

Fakat kuantum köpüğü,
Bu sadece kağıt üstünde bir şey bu arada. Big Bang öncesine dair kağıt üstündeki verilerden başka bir şeyimiz yok. Çünkü gözlemlemek günümüz teknolojisi ile imkansız.
İslam'a inanmayan ama iyilik yapanlar bu dünyada ödülünu alıyor zaten.
Dünyada 80 yıl ödül, ahirette sonsuz ceza. Adalet...
Allah'a inanmamak için sebepleriniz benim gözümde pek mantıklı gelmiyor
Allahı geçtim, tanrıya dair bir kanıt sunamıyorsun ki. Yaptığın şey tamamen üstte anlattığım tutarlılık önermesi. Hayatında 1 tane evren gördün, ona da kendiliğinden oluşamaz diyorsun. Nereden biliyorsun bunu? Bilemezsin. Tamamen saçma bir önerme. Tanrıya inanmak için bir sebebim yok, çünkü tanrıya gerek yok. Araya tanrıyı sokmak kişinin ya kendini kandırmasıdır -mesela üstte dediğin zanaat-zanaatkar mevzusu resmen kendini kandırmadır- ya da akıllı tasarım vb. iddiaları vardır.

Bir tanrı varsa, bu tanrı evrendir. Bir tanrı varsa, bu tanrının Zeus değil de, Allah olduğunu hiçbir güç kanıtlayamaz.

Ne yazık ki teistlerin argümanları hep aynı. "Her şey tesadüf mü, Allah yaptı ya." Azıcık fizik bilseler, anlayacaklar ne kadar saçma argümanlar olduğunu.

KS
Shaw4543

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
“Egoist” demek, sadece kendini düşünen, kendi menfaatini ön planda tutan, yalnız kendini nazara veren demektir

Sadece tek bir hayvandan ve tek bir ağacın meyvesinden beslenebilirdin. Yine iyi biraz senin deyiminle bizi düşünmüşte bu kadar çeşit yaratmış bence. Tamamen dinimden uzak şeffaf bir şekilde düşünüyorum ve mantıksız geliyor. En son denebilecek kelime egoistlik bence. Ve bu tarz insanlara yüklediğimiz kavramları tanrıya yüklenmemeliyiz diye düşünüyorum. Egoist kelimesi insanların kendileri arasında sınıflandırmak için kullandığı bi kelimedir bana kalırsa.

Diğer bi düşüncem ise;
Eğer ki egoist olacaksa da bırakta olsun yani. Tanırı bu. Her şeye kudreti var. En ufak bir şey alıdığında bile arkadaşlarına göstermek için çaba sarfedersin. Oyunda skin alsan beyler bakın bunu aldım falan. Olağan şeyler. "Egoist" olması doğal olur yani.

Bonus: T(a)nrı egoist olsaydı kendine muhalefet olan insanları en akıllı canlı olarak yaratmazdı : )
Tabi hocam bir zahmet egoist olsun. Ona birşey dediğim yok zaten sadece belirttim.

ShimadaSensei

Gold Sample
İfade skoru
1.421
İnsandan egoist bir varlık yok, bu tartışmaya açık değil. Geçelim.

Tanrıya iyi, kötü, zalim, merhametli gibi kavramlar yakıştırılamaz. Bu kavramlar kusurlu canlılar tarafından kusurlu canlılara yakıştırılmak için uydurulmuş kavramlardır. Tanrıyı bu kalıplara sıkıştırmak onu kısıtlar, tanrılığını elinden alır.

Diğer bir yandan baktığımızda her şeyi bilen, her şeye gücü yeten tanrı konseptinde tanrı neden melekleri ve canlıları yarattı? Sorusuna şu ana kadar cevap verebilen yok. İslam'ın verdiği gülünç cevabı saymıyorum bile. Sonsuz güç ve kudrette olan bir varlık bilinmek mi istemiş? Bir şeylerin ona tapmasını mı istemiş? Melekler ne ayak peki? Hadi onların tapmalarını yeterli bulmamasını geçtim, madem her şeye gücü yetiyor, melekleri neden yardımcı olmaları için yaratıyor? Yardıma mı ihtiyacı var? Düşünüyorum, düşünüyorum, gülmek dışında bir cevap bulamıyorum ben.

Geçin bu işleri artık. Evrimdir, düzendir, mizandır, tesadüftür bunların hepsini geçip sadece kafanızı çalıştırın ve düşünün. Madem ona tapmamız için yarattı, ne alaka bu sınav demezler mi adama? Mutlak kudret sahibi varlık neden benim gibi bir taraflarında dışkı taşıyan bir canlının önünde diz çökmesini umursar? Neden beni yakıp eziyet çekmemi görmek ister? Bunlara cevabınız varsa, mantıklı geliyorsa buyurun inanın. Benim umurumda değil.

SMiralayS

Silver Sample
İfade skoru
636
Kendiliğinden patladı. Bunu biliyoruz. Dengede bulunan kuvvetlerden birisi dengesini kaybetti ve bu yüzden patladı. Neden kaybettiğini bilemiyoruz çünkü Big Bang öncesinde zaman oluşmamıştı.

Burada bir şeye inanan sensin ayrıca.

Big Bang oluştu > X nedenlerinden dolayı
Big Bang oluştu > X nedenlerinden dolayı > Allah yarattı

Bu denkleme tanrıyı sokmak kişinin kendi tercihi.
Bir tanrıya inanmak insanın kendi seçimi zaten ve evet Allah'a, tanrıya inanma gereksinimi hissediyorum. En basitinden: Zaman nasıl meydana geldi, yani Big Bang olduktan sonra zaman mı oluştu ? Veya her şeyin en başına dönelim: Dengede bulunan kuvvetlerden birisi dengesini kaybetmeseydi Big Bang patlaması olmayacaktı. Doğal olarak biz de olmayacaktık. Yani sadece bir denge kaybı yüzden bu kadar şeyler olması bir tık gerçeküstü olay ve efsanevi olay olarak görüyorum ben. Yani Kuark dönemi, kuarkların hadronları oluşturduğu Hadron dönemi, bunlar bir varlık tarafından kontrol edilmeden olması gibi.
Bu sadece kağıt üstünde bir şey bu arada. Big Bang öncesine dair kağıt üstündeki verilerden başka bir şeyimiz yok. Çünkü gözlemlemek günümüz teknolojisi ile imkansız.
Belki de vardır ve bunu biz çözemiyoruzdur ? Bu yüzden bir tanrı ihtiyacı ortaya çıkmaz mı ?
Allahı geçtim, tanrıya dair bir kanıt sunamıyorsun ki. Yaptığın şey tamamen üstte anlattığım tutarlılık önermesi. Hayatında 1 tane evren gördün, ona da kendiliğinden oluşamaz diyorsun. Nereden biliyorsun bunu? Bilemezsin. Tamamen saçma bir önerme. Tanrıya inanmak için bir sebebim yok, çünkü tanrıya gerek yok. Araya tanrıyı sokmak kişinin ya kendini kandırmasıdır -mesela üstte dediğin zanaat-zanaatkar mevzusu resmen kendini kandırmadır- ya da akıllı tasarım vb. iddiaları vardır.
Siz de bana evrenin hiç bir tanrıya ihtiyacı olmadan oluşmasını kanıtlamıyorsunuz ki ? ''Kuantum köpüğünün varlığını kanıtla'' desem veya dengede bulunan kuvvetler niçin kaybetti desem bunun cevabını sen de dahil kimse veremiyor. Tıpkı tanrının varlığını ispatlamak gibi. Yani her ikimiz de kanıtlayamıyoruz. Sizde hayatınızda 1 evren görüyorsunuz ve bunun kendiliğinden olduğuna inanıyorsunuz ve kesin bir dil ile konuşuyorsunuz. Siz nereden biliyorsunuz ?

Son düzenleme:
KS
Shaw4543

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
Ula buranın tartışması bile güzel. TP olsa kilidi vurmuşlardı.

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
Bir zaman Hasan Mezarcı vardı, tanrı kendisinin arkadaşıymış, bazen tanrıyla yürüyüş yaparak sohbet edermiş, tanrıyı ona sormak lazım.

Bir de canlı yayında tanrıdan kendisine telefonla mesaj geldiğini söyleyen biri vardı, ona da sormalı.

Tanrıyı görsem kendim sorarım ama nedense adı var kendisi yok:)

ShimadaSensei

Gold Sample
İfade skoru
1.421
Zaman nasıl meydana geldi, yani Big Bang olduktan sonra zaman mı oluştu ? Veya her şeyin en başına dönelim: Dengede bulunan kuvvetlerden birisi dengesini kaybetmeseydi Big Bang patlaması olmayacaktı. Doğal olarak biz de olmayacaktık. Yani sadece bir denge kaybı yüzden bu kadar şeyler olması bir tık gerçeküstü olay ve efsanevi olay olarak görüyorum ben
Siz de bana evrenin hiç bir tanrıya ihtiyacı olmadan oluşmasını kanıtlamıyorsunuz ki ?
Nasıl olduğunu bilmememiz onu tanrının yaptığı anlamına gelmez. Bu aşırı sığ ve saçma bir düşünce sistemi. 2000 yıl önce de yıldırımın nasıl oluştuğunu bilmiyorduk. Devamını getirmeme gerek yoktur umarım.

Belki de vardır ve bunu biz çözemiyoruzdur ? Bu yüzden bir tanrı ihtiyacı ortaya çıkmaz mı ?
Hayır çıkmaz. Tanrı ihtiyaç değildir, inanmak insanın fıtratında yoktur.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Bir tanrıya inanmak insanın kendi seçimi zaten ve evet Allah'a, tanrıya inanma gereksinimi hissediyorum. En basitinden: Zaman nasıl meydana geldi, yani Big Bang olduktan sonra zaman mı oluştu ? Veya her şeyin en başına dönelim: Dengede bulunan kuvvetlerden birisi dengesini kaybetmeseydi Big Bang patlaması olmayacaktı. Doğal olarak biz de olmayacaktık. Yani sadece bir denge kaybı yüzden bu kadar şeyler olması bir tık gerçeküstü olay ve efsanevi olay olarak görüyorum ben. Yani Kuark dönemi, kuarkların hadronları oluşturduğu Hadron dönemi, bunlar bir varlık tarafından kontrol edilmeden olması gibi.
Zaman en büyük gizemdir bana kalırsa. Hakkında en az şey bildiğimiz konudur. Bir şey diyemiyorum, çünkü basit. Bilmiyoruz. Fakat bir şeyi bilmememiz onu tanrının yaptığı anlamına gelmez. Yine dediğim gibi, her şeye tanrıyı sokmak kişinin kendi seçimidir. 5 bin yıl önce yağmuru, depremi, her şeyi tanrıya bağlıyorduk. Şuan bunları biliyoruz. Tanrıya bağlamıyoruz. Dediklerin de aynı mantık.
Şuan hiçbir bilimsel veri insanı tanrıya götürmüyor. Yine aynı örneği vereceğim:

X neden olmuş? > Şu şu nedenlerden ötürü

X neden olmuş? > Şu şu nedenlerden ötürü > Tanrı öyle yaratmış

Ben ve bana kalırsa olması gereken ilki. Senin yaptığın ikincisi.
Siz de bana evrenin hiç bir tanrıya ihtiyacı olmadan oluşmasını kanıtlamıyorsunuz ki ?
Tabii kanıtlayamam. Ben zaten "Bir tanrı kesinlikle yoktur" demiyorum, diyemem.
Diyorum ki, günümüz evreni için, bildiklerimiz için bir tanrıya gerek yok. Bilmediklerimize tanrıyı sokmak bir inançtır ve sığ bir bakıştır.
''Kuantum köpüğünün varlığını kanıtla'' desem veya dengede bulunan kuvvetler niçin kaybetti desem bunun cevabını sen de dahil kimse veremiyor.
Zaten söylüyorum, bunları bilmiyoruz. CERN'de bunlara dair bir sürü deney devam ediyor. Bu tarz bilinmezlikleri tanrıya kanıt sunmak, nedenleri ortaya çıkınca senin zararına olacaktır.
Sizde hayatınızda 1 evren görüyorsunuz ve bunun kendiliğinden olduğuna inanıyorsunuz ve kesin bir dil ile konuşuyorsunuz.
Bildiklerim ile bilmediklerimi karşılaştırdığımda bir tanrıya gerek olmadığını görüyorum çünkü. Bir tanrıya gerek olmaması bir tanrı olmadığı anlamına mı gelir? Hayır. Bir tanrıya gerek yok, bir tanrının olma ihtimali çok düşük diyorum.

1 evren gördüm, modern bilimsel veriler ile nasıl oluştuğunun çok büyük bir kısmını açıklayabiliyorum. Denkleme tanrıyı sokmuyorum.

Tabii ki bir tanrı yaratmış olabilir. Ama kesinlikle tanrıya götüren bir delil yok. Sadece çoğunlukla yapıldığı gibi bilinmezlikler tanrıya bağlanıyor.

SMiralayS

Silver Sample
İfade skoru
636
Nasıl olduğunu bilmememiz onu tanrının yaptığı anlamına gelmez. Bu aşırı sığ ve saçma bir düşünce sistemi. 2000 yıl önce de yıldırımın nasıl oluştuğunu bilmiyorduk. Devamını getirmeme gerek yoktur umarım.
Nasıl olduğunu bilmememiz onu tanrının yaptığı anlamına da gelebilir. Bu hiç bilemeyeceğimiz bir konu. Hiç bir zaman cevabını bulamayacağız gibi.
Zaten söylüyorum, bunları bilmiyoruz. CERN'de bunlara dair bir sürü deney devam ediyor. Bu tarz bilinmezlikleri tanrıya kanıt sunmak, nedenleri ortaya çıkınca senin zararına olacaktır.
Evrenin açıklanamayan sırları açıklansa zaten tanrı inancım kalmaz yani ilerleyen yıllarda bir şekilde açıklayamadığımız şeyler tanrı ihtiyacı olmadan kanıtlanırsa zaten tanrıya inanmak başlı başına saçma bir inanış olur. Fakat açıklanamadığı için tanrı gereksinimi duyuyorum. Ki çoğu kez Agnostik görüşü, deistliği desteklediğim zamanlar oldu.
Hayır çıkmaz. Tanrı ihtiyaç değildir, inanmak insanın fıtratında yoktur.
İnanmanın insanın fıtratında olmadığını ilk defa sizden duyuyorum.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
İnanmanın insanın fıtratında olmadığını ilk defa sizden duyuyorum.
Doğru söylüyor aslında. İnsanın fıtratında inanmak yoktur. Bana 2 çocuk verirsen, birini militan ateist, birini gerici Müslüman olarak yetiştirebilirim. İkisi de yerini yadırgamaz kendisi sorgulamadığı sürece. Çünkü öyle büyümüştür.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube