Star Wars'ın izleme sırası nasıldır?

Silicone Android Uygulaması

darloch

Gold Sample
İfade skoru
2.976
Kronolojik sıralama:
1. Star Wars: Bölüm I Gizli Tehlike
2. Star Wars: Bölüm II Klonların saldırısı
3. Klon Savaşları (film) + Klon Savaşları (dizi)
4. Star Wars: Bölüm III Sith'in İntikamı
5. Star Wars: The Bad Batch
6. Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi
7. Star Wars Asiler
8. Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi
9. Star Wars: Bölüm IV Yeni Bir Umut
10. Star Wars: Bölüm V İmparator
11. Star Wars: Bölüm VI Jedi'ın Dönüşü
12. The Mandalorian
13. Star Wars Resistance (1x19'a kadar)
14. Star Wars: Bölüm VII Güç Uyanıyor
15. Star Wars Resistance (2x13'e kadar)
16. Star Wars: Bölüm VIII Son Jedi
17. Star Wars: Bölüm IX Skywalker'ın Yükselişi

Dark Lord of the Sith

Silver Sample
İfade skoru
1.346
Cizgi dizileri izleme sansin yoksa:
4-5-1-2-3-6
Varsa:
Kronolojik sıralama:
1. Star Wars: Bölüm I Gizli Tehlike
2. Star Wars: Bölüm II Klonların saldırısı
3. Klon Savaşları (film) + Klon Savaşları (dizi)
4. Star Wars: Bölüm III Sith'in İntikamı
5. Star Wars: The Bad Batch
6. Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi
7. Star Wars Asiler
8. Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi
9. Star Wars: Bölüm IV Yeni Bir Umut
10. Star Wars: Bölüm V İmparator
11. Star Wars: Bölüm VI Jedi'ın Dönüşü
12. The Mandalorian
13. Star Wars Resistance (1x19'a kadar)
14. Star Wars: Bölüm VII Güç Uyanıyor
15. Star Wars Resistance (2x13'e kadar)
16. Star Wars: Bölüm VIII Son Jedi
17. Star Wars: Bölüm IX Skywalker'ın Yükselişi

Jayce

Rütbesiz
İfade skoru
37
  • Star Wars Episode IV: A New Hope
  • Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back
  • Star Wars Episode VI: Return of the Jedi
  • Star Wars Episode I: The Phantom Menace
  • Star Wars Episode II: Attack of the Clones
  • (Dizi) Star Wars The Clone Wars
  • Star Wars Episode III: Revenge of the Sith
  • (Dizi) Star Wars Rebels
Bunların yanı sıra The Mandalorian ve Bad Batch dizileri de var. Rebels ve 3. filmin arasında geçiyorlar, onları da izlemelisin evren hoşuna giderse.

Bir de Solo ve Rogue One filmleri var. İlk 6 filmi izledikten sonra izleyebilirsin bunları da, sıralamaya katılmalarına gerek yok. Anlattıkları hikayeleri anlamak için karakterleri tanımak ve ilk 6 filmi bitirmiş olmak yeterli.

Başka da bir şey yok. Disney son bir üçleme yapmış diyorlar ama inanmadım ben, gerçek değil.

darloch

Gold Sample
İfade skoru
2.976
  • Star Wars Episode IV: A New Hope
  • Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back
  • Star Wars Episode VI: Return of the Jedi
  • Star Wars Episode I: The Phantom Menace
  • Star Wars Episode II: Attack of the Clones
  • (Dizi) Star Wars The Clone Wars
  • Star Wars Episode III: Revenge of the Sith
  • (Dizi) Star Wars Rebels
Bunların yanı sıra The Mandalorian ve Bad Batch dizileri de var. Rebels ve 3. filmin arasında geçiyorlar, onları da izlemelisin evren hoşuna giderse.

Bir de Solo ve Rogue One filmleri var. İlk 6 filmi izledikten sonra izleyebilirsin bunları da, sıralamaya katılmalarına gerek yok. Anlattıkları hikayeleri anlamak için karakterleri tanımak ve ilk 6 filmi bitirmiş olmak yeterli.

Başka da bir şey yok. Disney son bir üçleme yapmış diyorlar ama inanmadım ben, gerçek değil.
Sequel filmleri güzel aslında neden beğenmiyorsun ki?

Jayce

Rütbesiz
İfade skoru
37
Sequel filmleri güzel aslında neden beğenmiyorsun ki?
Beğenilecek bir tarafı yok. Oyunculuklar berbat, senaryo berbat. Saçmalıklarla dolu.
Mark Hamill, Carrie Fisher gibi isimler için izlenir sadece. O da berbat senaryoya katlanılabilirse.

Disney Rogue Squadron filmini Patty Jenkins'e vermiş. Ondan da ümidim yok, berbat olacak.

Dizilerle idare ediyoruz. Dave Filoni, Jon Favreau gibi kaliteli adamlar da olmasa izleyeceğimiz Star Wars içeriği kalmayacak.

darloch

Gold Sample
İfade skoru
2.976
Beğenilecek bir tarafı yok. Oyunculuklar berbat, senaryo berbat. Saçmalıklarla dolu.
Mark Hamill, Carrie Fisher gibi isimler için izlenir sadece. O da berbat senaryoya katlanılabilirse.

Disney Rogue Squadron filmini Patty Jenkins'e vermiş. Ondan da ümidim yok, berbat olacak.

Dizilerle idare ediyoruz. Dave Filoni, Jon Favreau gibi kaliteli adamlar da olmasa izleyeceğimiz Star Wars içeriği kalmayacak.
Oyunculuklar derken, hangi oyunculukları beğenmedin? Gayet güzel oynuyorlar. Senaryonun ise beğenmediğin yönlerini anlat ben sana neredeyse hepsinin açıklamasını yapabilirim.

Jayce

Rütbesiz
İfade skoru
37
Öncelikle belirteyim, mesajım konu sahibi için spoiler barındırıyor olabilir. Her ne kadar izlenmeye değecek bir üçleme olmasa da izleyecekse bakmasın konu sahibi.

Oyunculuklardan bahsetme gereği duymadım. Senaryodaki saçmalıkları anlatacağım.
  • First Order'ın nasıl kurulduğunu bilmiyoruz, İmparatorluğun düşmesinden sonra yükselişlerine dair hiçbir fikir yok.
  • Vader çakması Kylo. Her ne kadar Adam Driver'ın oyunculuğunu beğensem de Disney karakter yaratırken hiçbir şey eklemeyi düşünmemiş. Vader'a benzetelim, bir iki kere de Vader'ın maskesini göstersek yeter.
  • Rey'in gelişimi. Çöp toplayan kız bir anda Kylo gibi yıllardır eğitim alan birini tokatlayabiliyor. Orijinal üçlemede bile böyle değildi bu. Luke'ın eğitimi yıllar sürdü, günler değil.
  • Rey'in Palpatine olması.
  • Rey SkYwAlKa sahnesi.
  • Gülünç Rey ve Kylo'nun güç ile bağlantı kurarak birbirleriyle iletişime geçme sahneleri. Güc'ün böyle saçma bir şeyde kullanıldığını ilk defa gördüm.
  • Snoke'ı tanıtmadılar, gözüktüğü gibi öldü. Daha çok sahnede yer almasını beklerdim, ölümü de saçmaydı.
  • Palpatine'in ortaya çıkışı. Yazarların aklına fikir gelmemiş herhalde.
  • Rose'ın her şeyi. Girls get it done!
Filmleri izleyeli birkaç sene olduğu için çok da yazıya dökecek bir şey kalmadı aklımda. Düşüncelerimin geri kalanını videolarla açıklayacağım.

Linkler nedense kayboluyor. Şelalenin devamı;

Üçlemede oynayan oyuncular bile serinin berbat olduğunu kabul ederken senin savunmanı merak ediyorum doğrusu. Bana mümkünse bu saçmalıkların açıklamasını yap.

darloch

Gold Sample
İfade skoru
2.976
Öncelikle belirteyim, mesajım konu sahibi için spoiler barındırıyor olabilir. Her ne kadar izlenmeye değecek bir üçleme olmasa da izleyecekse bakmasın konu sahibi.

Oyunculuklardan bahsetme gereği duymadım. Senaryodaki saçmalıkları anlatacağım.
1-First Order'ın nasıl kurulduğunu bilmiyoruz, İmparatorluğun düşmesinden sonra yükselişlerine dair hiçbir fikir yok.
2-Vader çakması Kylo. Her ne kadar Adam Driver'ın oyunculuğunu beğensem de Disney karakter yaratırken hiçbir şey eklemeyi düşünmemiş. Vader'a benzetelim, bir iki kere de Vader'ın maskesini göstersek yeter.
3-Rey'in gelişimi. Çöp toplayan kız bir anda Kylo gibi yıllardır eğitim alan birini tokatlayabiliyor. Orijinal üçlemede bile böyle değildi bu. Luke'ın eğitimi yıllar sürdü, günler değil.
4-Rey'in Palpatine olması.
5-Rey SkYwAlKa sahnesi.
6-Gülünç Rey ve Kylo'nun güç ile bağlantı kurarak birbirleriyle iletişime geçme sahneleri. Güc'ün böyle saçma bir şeyde kullanıldığını ilk defa gördüm.
7-Snoke'ı tanıtmadılar, gözüktüğü gibi öldü. Daha çok sahnede yer almasını beklerdim, ölümü de saçmaydı.
8-Palpatine'in ortaya çıkışı. Yazarların aklına fikir gelmemiş herhalde.
9-Rose'ın her şeyi. Girls get it done!
Filmleri izleyeli birkaç sene olduğu için çok da yazıya dökecek bir şey kalmadı aklımda. Düşüncelerimin geri kalanını videolarla açıklayacağım.

Linkler nedense kayboluyor. Şelalenin devamı;

Üçlemede oynayan oyuncular bile serinin berbat olduğunu kabul ederken senin savunmanı merak ediyorum doğrusu. Bana mümkünse bu saçmalıkların açıklamasını yap.
1-İlk Düzen'in nasıl yükseldiğiyle ilgili filmler yeterince bilgi veriyor bence: İmparatorluk'un küllerinden doğdu. Bir film serisinde anlatılan hikayeye çok etkisi olmayan sorular cevaplanmayabilir. Hatta cevaplanmaması, hikayede gürültü meydana gelmemesi adına iyi bir karar olur çoğunlukla. Star Wars Devam Üçlemesi, İlk Düzen ve Direniş'in savaşını ve bu savaşta önemli rol oynayan Güç kullanıcıları Kylo Ren ve Rey'in duygusal çatışmasını anlatıyor. İlk Düzen'in nasıl yükseldiği bilgisi, bu hikayeyi dinlerken bize pek yardım etmezdi bence.

2-Kylo Ren karakteri, "Vader çakması" değil çünkü zaten filmler bu karakteri Vader'a özenen genç bir karanlık taraf kullanıcısı olarak tanıtıyor. Oyuncak Hikayesi serisindeki Zurg karakteri nasıl bariz şekilde efsanevi Darth Vader'a göndermeyse ve "Vader çakması" değilse, Kylo Ren de Vader'la aynı evrende yaşayan ve ona özenen torunu ve "Vader çakması" değil. Ayrıca üstüne konulan bir şey olmadığını söylemek yanlış olur. Birtakım farklar sayayım, aklınıza gelirse siz de eklemeler yapabilirsiniz:
- Kylo Ren, Vader'a göre çok daha dominant bir kişiliğe sahip. Anakin ancak oğlunun yardımıyla aydınlık tarafa geçerek ustasını öldürebilirken, Büyük Kylo Ren ustasını henüz eğitimini tamamlamadan öldürüyor ve tüm İlk Düzen'in başına geçiyor. Vader her zaman ustasının getir götürünü yapan çırağı oldu. Bu kölenin Tatooine'de çocukken sahibi Watto'ydu, Vader'a dönüşünce Sidious oldu.
- Kylo Ren'in içindeki iyilik ve ne cins bir iç çatışma içinde olduğu henüz ilk filmden gösterildi. Vader'da buna böylesine şahit olmadık, yakın bile değildi. Orijinal Üçleme'deyse, Luke ve Vader'ın "iyi tarafa döndürme" ilişkisine ancak üçlemenin üçüncü filminde başlanabildi. O filme kadar ne A New Hope ne de Empire Strikes Back filmlerinde Vader'ın içinde iyilik olduğunu öğrenemedik. Luke'un babası olduğunu öğrendik, hepsi bu. Oldukça geç bir reveal'dı kanımca.

3-Rey'in Kylo Ren'i nasıl yendiğine dair pek çok lore tutarlılığı açıklamaları var. İstersen Sithpedi Discord sunucusunu bir ara ziyaret edersin ve bu konuyu iyi bilen bir arkadaşım bizzat sesli sohbette anlatır sana. Çok fazla kez açıkladığım için tekrar yazmak istemiyorum ve konuyla ilgili önceki yazılarımı bulamadım. O yüzden sizden özür dilerim. Ama lore tutarlılığı konusunu bir kenara bırakırsak, Rey'in Kylo Ren'i yenmesi hikaye anlatıcılığı bakımından oldukça iyi bir karardı bence. Rey'in hiç hafife alınmaması gerektiği ve inanılmaz bir potansiyele sahip olduğu üçlemenin başından izleyiciye çok net şekilde verdi. Hikayenin bu evresinde Rey'in kim olduğunu bilmediğimiz için zaten biraz gizemliydi ama bu düelloyla çok daha gizemli hale geldi. Heyecanı arttıran bir sahne oldu. Bu benim kendi yaklaşımım, eğer sahneyi izlerken bunu hissetmiyorsanız ve her halükarda Rey'in Kylo'yu yenmesi sizi rahatsız ediyorsa sorun değil. Anlarım. Ha bu arada, Luke'un eğitimi günler sürdü aslında. Onu da ekleyelim. Tek doğru dürüst eğitim süreci Yoda'yla olan eğitimiydi ve o da yıllar sürmedi kesinlikle. Filmde bu çok netti. Yarıda bırakıp gitti eğitimini. Hatta şunu da söyleyebilirim ki, Empire Strikes Back'in sonunda Vader'a ağır şekilde yenilirken hiçbir eğitim almadan bir yıl sonra yener hale geldi. Benim umrumda olan bir detay değil ama belki sizi ilgilendirir diye düşündüm.

6- Saçma bir Güç yeteneği olduğunu sanmıyorum. Siz neden beğenmediğiniz mesela? Belki bu konuda bazı noktalarda aynı fikirdeyizdir, kim bilir?

7-Snoke'u gayet iyi tanıttılar diye düşünüyorum: Palpatine'in klonu ve kuklası, Kylo Ren'in ustası, İlk Düzen'in lideri ve muazzam derecede kudretli bir Karanlık Taraf Güç kullanıcısı. Bir hikayede herhangi bir karakterin kökleri ve geçmişi, hikayeye katkı sağladığı veya hikayede belli önemli soru işaretlerini cevaplandırdığı sürece önemlidir. Mace Windu kim? Nereden geliyor? Gezegeni neresi? Ön Üçleme'nin en önemli karakterlerinden biri ama geçmişiyle ilgili filmlerde herhangi bir bilgi bulamazsınız. Sebebi basit: Gerek yok. Ayrıca, Snoke karakteri Kylo Ren'in karakter gelişimi için çok önemli bir karakterdi ve bence sizin saçma bulduğunuz ölümü, kendisiyle ilgili en iyi şeydi. Snoke'un ölümü, Kylo Ren için yeni bir dönemin başlangıcı ve Karanlık Taraf'ta ciddi bir güçlenmenin etmeniydi. Rey kimliğiyle ilgili kendiyle barışarak güçlenirken, Kylo Ren de ustası Snoke'u öldürerek güçlendi.

8-Palpatine'in geri dönüşü bence Snoke'a getirilebilecek en iyi açıklamaydı. Tüm seriyi tek bir kötü adamla, yani Darth Sidious'la, yani adeta kötülüğün vücut bulmuş haliyle mücadele haline getirmeleri bence Star Wars'a çok uyan bir hamleydi. Serinin bütünlüğü için çok iyiydi diye düşünüyorum.

9-Bu yorumunuzu anlamadım açıkçası. Rose karakterinin güçlü bir kadın karakter olmasıyla ilgili mi probleminiz var yoksa başka bir şey mi, anlayamadım.

Yazıyı Sithpedi sunucusundan Aldetta isimli bir arkadaşımdan aldım, umarım senin için faydalı olabilmiştir. Aldetta
“Rey’in Palpatine olması” ve “Rey Skywalker” dediğiniz yerleri atladı çünkü ne demeye çalıştığınızı anlayamadı. Ayrıca Aldetta, "oyuncuların bu üçlemenin berbat olduğunu kabul etmesi" konusunda kaynak istiyor.

Jayce

Rütbesiz
İfade skoru
37
Öncelikle belirteyim, ben senin düşüncelerini merak etmiştim. Discord arkadaşlarının değil. Bunlar senin yapabileceğini iddia ettiğin açıklamaların sayılmaz. Yine de kendimi daha net belirtme gereği duydum.

1- Rey'in Palpatine olmasından kastım Palpatine'in soyundan gelmesiydi. Anlaşılmayacak bir şey yok diye düşünüyorum. Palpatine'in kendini klonlayıp geri gelmesi ne kadar mantıklıysa Rey'in Palpatine olması da o kadar mantıklı benim için. Bunun hakkında daha fazla bir şey anlatmama gerek yok sanırım.

2- Rey Skywalker kısmı da Rey'in kendini Skywalker olarak tanıtmasından ibaret. Bu da saçma bulduğum bir şey. Sen belki ''Rey için önemli olan nereden geldiği değil, nerede olmak istediği. Disney çok güzel yorumlamış.'' diye düşünebilirsin.

3- Rose karakterini güçlü bir kadın karakter olarak değil, alay konusu olarak görüyorum. Disney'in ve birçok kuruluşun günümüzde belirli bir kitleyi mutlu etmek için kullandığı yöntemlerden biri.

Attığım videoları da yorumlamasını beklerdim arkadaşının. Düşüncelerimi videoların daha net yansıttığını düşünüyorum.

4- Rey'in Kylo'yu yenmesi hakkındaki lore tutarlı açıklamaları gerçekten merak ediyorum. Will of the force deyip geçmiyorsunuzdur eminim. Beyzbol sopası kullanır gibi ışın kılıcı kullanan bu Jedi'ın Kylo'yu yenebilecek güce nasıl bu kadar kısa bir sürede eriştiğini gerçekten öğrenmek isterim.

5- ANH ve ESB arasında 3 yıl ve ESB ile ROTJ arasında 1 yıl var diye biliyorum. 40-50 yıl öncesinin filmlerinde daha nasıl bir tutarlılık bekliyorsunuz bilemiyorum. Luke'ın eğitiminin de Rey'inkinden daha tutarlı olduğu kesin.

6- Kylo Ren ve süs maskesinin yeteri kadar Vader çakması olduğunu düşünüyorum. Disney'in filme sığdıramadıklarını kendi kafanızdan yorumlayarak üçlemeyi arşa çıkarma nedeninizi anlayamadım.

7- Öve öve bitiremediğiniz Snoke'ın 10 dakika bile ekranda yer almamasına ve dandik ölümüne rağmen sizin kendisi hakkında böyle mükemmel düşüncelerinizin olması da ilginçmiş. Filmi kendi kafanızda yorumlayarak arşa çıkarmanız fikirlerimde pek bir değişiklik yapmıyor ne yazık ki.

Açıklamaların için teşekkür ederim ama benim düşüncelerim bu şekilde. Ve değişmeyecekler. İçimdeki sequel haterlığından olsa gerek🤠

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube