Rehber SSD'nin iç yapısı ve bileşenleri

Silicone Android Uygulaması

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Selamlar, bu konuda sizlere SSD'lerin iç yapısı hakkında bilgiler vereceğim. Bu SSD 101 serisini takip edenler için, detaya girmeden önce olabildiğince basitçe SSD'nin içinde bulunan bileşenleri anlatmaya çalışacağım. Öncelikle şu görseli paylaşayım;
ssd iç yapı.png

Görselde neyin ne olduğunu anlatmaya çalıştım. Ayrıca SSD'nin bu bileşenlerinin dışındaki tüm kısma "PCB" ismini veriyoruz.

Kontrolcü:​

Bir SSD'de mutlaka bulunması gereken bir bileşendir. İşlemci görevi görür. Basit hesaplamalar, TRIM vs. işlemler kontrolcü tarafından yapılır. SSD'nin beynidir.

DRAM:​

SSD'nin sık kullanılan dosyaları geçici olarak önbelleğe alarak daha hızlı çalışmasını, performansının artmasını ve NAND yongaların daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Her SSD'de bulunmayabilir.

NAND yongalar:​

SSD üzerindeki tüm bilgileri kalıcı biçimde saklarlar. HDD'den çok daha hızlı okuma yazma yapan depolama birimleridirler. Sakladığı bit miktarına göre SLC, MLC, TLC, QLC ve PLC gibi isimler alırlar. Her SSD'de bulunmak zorundadır.

SATA güç ve veri çıkışları:​

SSD'nin güç ve veri transferi amacıyla kullandığı çıkışlar. Bu kısma SATA veri kablosu ve SATA güç kablosu bağlanmasıyla veri ve güç aktarımı sağlanır.

PCB:​

Tüm birimler üzerinde bulunmaktadır, anakart görevi görür. Kontrolcü ile NAND yongalar ve DRAM arasındaki veri ve güç alışverişini sağlar.

Evet, genel olarak basitçe SSD'nin iç yapısından ve bulundurduğu bileşenlerden bahsettim. İlerleyen konularda bu bileşenler ile ilgili detaylı anlatım yapacağımdan bu konuda pek detaya girmedim.

KS
hüseyin aktepe

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
SATA veri kablosunun maksimum desteklediği bir hız var mı?
Yok. SATA girişinin desteklediği maksimum hız var, o da anakartın SATA kontrolcüsüyle alakalı.

Ahmet

Gold Sample
İfade skoru
4.896
Peki hocam HMB tam olarak ne oluyor? Elinize sağlık bir de.
Kısaca sistem RAM'ini kullanıyor. Ama kapasiteler çok düşük, en fazla 64MB olabiliyor HMB. Şimdilik DRAM'in yerini dolduramaz, ileride belki.

KS
hüseyin aktepe

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
DRAM bulundurmayan bir SSD'de o kisim bos mu kaliyor?
Evet. DRAM bulundurmayan SSD'nin PCB'si, kontrolcüsü de farklı olacağı için boş kalıyor da denemez gerçi.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube