Sizce İslam kendiyle çelişiyor mu?

İslam kendi içinde çelişiyor mu?

• Evet.

Oy: 13 44,8%
  • Hayır.

Oy: 16 55,2%

• Toplam oy
    29
Silicone Android Uygulaması
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Dostum sabahtan beri tasvir ve aciklamalar diyoruz çeviri direkt yansıtmıyor diyoruz yaptığına bak. Bilerek yapıyorsunuz galiba?
Arapça bilen arkadaşlarıma sordum. Onlar bile orada dövmek, fiziksel şiddet uygulamak geçtiğini anlattı.
Kelime şu: وَٱضْرِبُوهُنَّ ۖ (vedribûhunne) ve kadınları dövün

Arapça'da bir fiilinin birden çok anlamı olabilir, bu normal bir durumdur. "DaRaBe" fiilinin temel anlamı: "vurmak/ dövmek"

Bu fiilin diğer anlamları ise: bırakmak, bulunduğu yerden ayrılmak, misal vermek, anlatmak...

Cümle içinden DaRaBe fiilinin diğer anlamını kullanmak için, fiilin önüne harfi cer konur.

Mesela ayetten örnek verelim:

Zuhruf 5: أَفَنَضْرِبُ عَنكُمُ
(e fe nadribu ankumu)
(sizi bırakalım mı?)

Fiilin burada önüne "an(عَنْ)" harfi ceri gelmiş ve diğer anlamı olan bırakmak anlamında kullanılmış.

Yani özetle, DaRaBe fiilinin diğer anlamının kullanılması için önüne harfi cer alması lazım.

Ama Nisa 34'deki kullanımında önüne harfi cer almamış. Cümle sonu kelimesi, yani cümle o kelime ile bitmiş. Buradan fiilin diğer anlamını kullanamayız, çünkü önünde harfi cer yok. Bu yüzden Nisa 34'de "dövün" diyor.

Bonus örnek daha vereyim:

Zümer 27: وَلَقَدْ ضَرَبْنَا لِلنَّاسِ
(ve lekad darabnâ li n-nâsi)
(ve andolsun biz anlattık insanlara)

darabnâ + li (harfi ceri) = biz anlattık

Burada da li harfi ceri ile "anlatmak" anlamına geliyor.

Şimdi mesele daha iyi anlaşılmıştır. Nisa 34'de fiilin önüne harfi cer yok. Dolayısıyla orada ilk anlamı olan "dövün" anlamını kullanmamız lazım.
İşte tam olarak böyle bir durum var İslam'da, tek bir ayet insanın kafasını allak bullak ediyor. Ama Kuran'da Allah'tan nasıl bahsedildiğini anlamak için sureleri Türkçeye çevirmek yetmez, tefsirleri okumak gerekiyor.
Tefsirlerde çok farklı anlamlar çıkıyor, üstte dediğim gibi; modernistler ayetleri büküyor, farklı anlamlar kazandırıyor; 500 yıl önce yazılan tefsire baktığımızda hiç de öyle olmadığını görüyoruz. Yanlış çevrildiği iddia edilen ayetlerin büyük bölümünün Arapçasında bile o anlam çıkıyor ilk anlam tabakasını aldığımızda.

baltazar

Bronze Sample
İfade skoru
149
Arapça bilen arkadaşlarıma sordum. Onlar bile orada dövmek, fiziksel şiddet uygulamak geçtiğini anlattı.

Tefsirlerde çok farklı anlamlar çıkıyor, üstte dediğim gibi; modernistler ayetleri büküyor, farklı anlamlar kazandırıyor; 500 yıl önce yazılan tefsire baktığımızda hiç de öyle olmadığını görüyoruz. Yanlış çevrildiği iddia edilen ayetlerin büyük bölümünün Arapçasında bile o anlam çıkıyor ilk anlam tabakasını aldığımızda.
Sorun Arapça bilip bilmemek değil:(
Umarım bir gün gerçekten münakaşa edebilirsiniz

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Sorun Arapça bilip bilmemek değil:(
Umarım bir gün gerçekten münakaşa edebilirsiniz
Üstte diyorsunuz ki, mealler direkt yansıtmıyor; ben de diyorum ki, Arapça bilen arkadaşım bana bu açıklamayı attı. Sen şimdi diyorsun sorun Arapça değil. Burada bir sorun yok mu sence?

C. Callahan

Gold Sample
İfade skoru
2.389
Ona inanmayanları cehennemde yakacağını söylemesi yetmez mi?
Yetmez, birisine doğruyu göstermene rağmen yanlışı yapıyorsa onu cezalandırırsın. Doğru ne dersen doğru Kuran'dır.
Şu cümleden sonra ciddiye bile alamıyorum maalesef.
Yazdığın ilk mesajdan beri ciddiye alamıyorum ben seni ne yapacağız :D
Ölene kadar kimse Tanrı bizi neden yarattı sorusuna cevap bulamaz. Buna da ego diyemezsin.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Üstte diyorsunuz ki, mealler direkt yansıtmıyor; ben de diyorum ki, Arapça bilen arkadaşım bana bu açıklamayı attı. Sen şimdi diyorsun sorun Arapça değil. Burada bir sorun yok mu sence?
Arapça bilen biri sana bunu türkçede anlatamaz. Türkçe zengin bir dil değil. Arapça anlaman lazım

hadwiger

Gold Sample
İfade skoru
4.115
O zaman öğrendiğin hiçbir şeye inanmaman gerekir. Madem her şeye farklı bir anlam kazandırılmış, sen şu anki inancının doğru olduğundan nasıl emin oldun?

Zamanında annemin aldığı tefsir 10 ciltlik, toplam da 6000 küsur sayfa. İlk cildin yarısında sadece "Bismillahirrahmanirrahim" kelimesinin anlamından bahsediliyor, sadece bir kelime. Net bir sonuca ulaşmak için çok fazla vakit ayırmak gerekiyor.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Yetmez, birisine doğruyu göstermene rağmen yanlışı yapıyorsa onu cezalandırırsın. Doğru ne dersen doğru Kuran'dır
Oğlun senin dediğini dinlemese, oğlunu ateşe atar mısın? Atarsan bir şey demeyeceğim.
O zaman öğrendiğin hiçbir şeye inanmaman gerekir. Madem her şeye farklı bir anlam kazandırılmış, sen şu anki inancının doğru olduğundan nasıl emin oldun?

Zamanında annemin aldığı tefsir 10 ciltlik, toplam da 6000 küsur sayfa. İlk cildin yarısında sadece "Bismillahirrahmanirrahim" kelimesinin anlamından bahsediliyor, sadece bir kelime. Net bir sonuca ulaşmak için çok fazla vakit ayırmak gerekiyor.
Orası öyle, ince işliyorlar. Fakat insan hangi tefsire güveneceğini bilemiyor.

hadwiger

Gold Sample
İfade skoru
4.115
Orası öyle, ince işliyorlar. Fakat insan hangi tefsire güveneceğini bilemiyor.
Bunu bahane edip araştırma yapmamak, ya da elindeki kısıtlı bilgi ile bir sonuca varmak bence acizlikten başka bir şey değildir.

Sana acizsin demiyorum bu arada, yanlış anlama.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Arapça bilen biri sana bunu türkçede anlatamaz. Türkçe zengin bir dil değil. Arapça anlaman lazım
Arkadaşım, üstte attığıma baksana. Adam kelimeyi tek tek anlatmış, açıklamış; sen diyorsun anlatamaz. Sana nasıl aşılamışlarsa, Arapçayı üstün dil; anlaşılmaz, çevrilmez sanıyorsun. Sen kitabını Arapça mı okudun? Veya direkt sorayım, kitabını okudun mu?

hadwiger

Gold Sample
İfade skoru
4.115
Arkadaşım, üstte attığıma baksana. Adam kelimeyi tek tek anlatmış, açıklamış; sen diyorsun anlatamaz. Sana nasıl aşılamışlarsa, Arapçayı üstün dil; anlaşılmaz, çevrilmez sanıyorsun. Sen kitabını Arapça mı okudun? Veya direkt sorayım, kitabını okudun mu?
Doğrusu ben 4 yıl Arapça eğitimi aldım, yukarıda bahsettiğim tefsirin 6000 sayfa olmasına hiç şaşırmıyorum.

Ethem

Gold Sample
İfade skoru
3.321
Yetmez, birisine doğruyu göstermene rağmen yanlışı yapıyorsa onu cezalandırırsın. Doğru ne dersen doğru Kuran'dır.
Yahu ben bunu istiyor muyum peki? Ben sınava tabi tutulmak istiyor muyum? Niye sırf Allah’a ibadet etmek için bu gezegende yaşayarak zihinsel ve fiziksel acı çekiyorum? Siz böyle bir Dünya’da doğmak ister miydiniz cidden? Hayır, ben bunu kabul edemem.

C. Callahan

Gold Sample
İfade skoru
2.389
Oğlun senin dediğini dinlemese, oğlunu ateşe atar mısın? Atarsan bir şey demeyeceğim
Atmam. Sadece kendim yapabileceğim en büyük şeyi yapıp onu defalarca uyarırım. Buna rağmen devam ediyorsa evlatlıktan redderim. Bu kadar basit. Bir insanın canına nefsi müdafa olmadıkça veya savaş olmadıkça kıyılmaz

hadwiger

Gold Sample
İfade skoru
4.115
Yahu ben bunu istiyor muyum peki? Ben sınava tabi tutulmak istiyor muyum? Niye sırf Allah’a ibadet etmek için bu gezegende yaşayarak zihinsel ve fiziksel acı çekiyorum? Siz böyle bir Dünya’da doğmak ister miydiniz cidden? Hayır, ben bunu kabul edemem.
Bence asıl zihinsel acı verecek olan şey, bütün evrenin, var olan her şeyin kendi kendine var olduğuna inanmaktır.

@Hakan konuyu açıp kaçtın bakıyorum : D

C. Callahan

Gold Sample
İfade skoru
2.389
Yahu ben bunu istiyor muyum peki? Ben sınava tabi tutulmak istiyor muyum? Niye sırf Allah’a ibadet etmek için bu gezegende yaşayarak zihinsel ve fiziksel acı çekiyorum? Siz böyle bir Dünya’da doğmak ister miydiniz cidden? Hayır, ben bunu kabul edemem
İsteyip istememen kimsenin umrunda değil malesef. Birisi sana para verince teşekkür ediyorsan sana canını verene binlerce kere teşekkür etmen lazım. Eğer para verene teşekkür etmiyorsan bir daha para vermez. Eğer canını verene de teşekkür etmiyorsan öbür dünyada cehenneme postalanırsın. Bu kadar basit

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Bunu bahane edip araştırma yapmamak, ya da elindeki kısıtlı bilgi ile bir sonuca varmak bence acizlikten başka bir şey değildir.

Sana acizsin demiyorum bu arada, yanlış anlama.
Araştırdım, okudum. Tefsir okudum, meal okudum. Tefsirlerde takıldığım yerleri başka tefsirlerden baktım, şuan buradayım.
Doğrusu ben 4 yıl Arapça eğitimi aldım, yukarıda bahsettiğim tefsirin 6000 sayfa olmasına hiç şaşırmıyorum.
6000 sayfa olabilir, Arapça'da farklı anlamlar çıkıyor ona bir şey demiyorum. Fakat attığım yazıda tek tek, kelimeyi açıklamasına rağmen arkadaşın inkar etmesi oldukça ilginç.
Atmam. Sadece kendim yapabileceğim en büyük şeyi yapıp onu defalarca uyarırım. Buna rağmen devam ediyorsa evlatlıktan redderim. Bu kadar basit. Bir insanın canına nefsi müdafa olmadıkça veya savaş olmadıkça kıyılmaz
Allah seni evlatlıktan reddediyor mu? Hayır. Sırf yetersiz kanıtlar, karmaşalar, çelişkiler vs. yüzünden reddetteğinden seni sonsuz bir şekilde yakıyor.
Birisi sana para verince teşekkür ediyorsan sana canını verene binlerce kere teşekkür etmen lazım.
Para istediğim bir şey, can değil. Yine de teşekkür etmeli miyim? Güldürdü.
Bence asıl zihinsel acı verecek olan şey, bütün evrenin, var olan her şeyin kendi kendine var olduğuna inanmaktır.
Bunda bir şey yok. Determinizm kavramı tam da buraya devreye giriyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube