Sizce belirttiğim kuralları eklemeli miyiz?

Silicone Android Uygulaması

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
"Çöp", "C4" gibi bilgi içermeyen tabirleri yasaklamalı mıyız?

Ayrıca İngilizce bir yazıyı kaynak olarak göstermeyi yasaklamalıyız bana kalırsa. (Bahsettiğim şey, yeterli düzeyde Türkçeleştirme yapılması.)

Son düzenleme:
Bu öneri için oylama durduruldu.

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
"Çöp", "C4" gibi bilgi içermeyen tabirleri yasaklamalı mıyız?

Ayrıca İngilizce bir yazıyı kaynak olarak göstermeyi yasaklamalıyız bana kalırsa. (Bahsettiğim şey, yeterli düzeyde Türkçeleştirme yapılması.)
C4 iyi ve doğru tabir. Çünkü PSU'lar patlıyor.

Big Daddy

Silver Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
2.224
@MisakiTaro, böyle bir şey için İngilizce kaynak ayrımı yapmaksızın anlamsızlığa ceza veririm ben olsam. Yerelleştireceğim diye berbat hale getiren veya Türkçe yazmasına rağmen hiçbir şey anlatamayan üyelere de ceza verilmeli.

Forum kuralları DC sunucusunda da geçerli olmalı bence, yazım kuralları vb. değil tabii ki lakin trollük yapanlara ceza verilmeli.

perspektive

Bronze Sample
İfade skoru
712
Kaynak belirtirken şu şekilde değil:
Al bak, bu SSD'nin kontrolcüsü şurada yazıyor: (Yabancı dilde link)
Şu şekilde belirtmeliyiz:
Aşağıdaki kaynağın ilk sayfadaki "Specifications (Özellikler)" bölümüne göre bu SSD'nin Phison E16 kontrolcüsünü kullandığını görebiliriz: (Link)

Big Daddy

Silver Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
2.224
Kaynak belirtirken şu şekilde değil:
Al bak, bu SSD'nin kontrolcüsü şurada yazıyor: (Yabancı dilde link)
Şu şekilde belirtmeliyiz:
Aşağıdaki kaynağın ilk sayfadaki "Specifications (Özellikler)" bölümüne göre bu SSD'nin Phison E16 kontrolcüsünü kullandığını görebiliriz: (Link)

Kaynak kısmı o tür konularda Youtube videolarındaki "meraklısına istatistikler" kısmı kadar ancak işe yarıyor, önemli olan konudan kontrolcüyü rahatça anlayabilmemiz.

perspektive

Bronze Sample
İfade skoru
712
Kaynak kısmı o tür konularda Youtube videolarındaki "meraklısına istatistikler" kısmı kadar ancak işe yarıyor, önemli olan konudan kontrolcüyü rahatça anlayabilmemiz.
İnceleme ve rehber konuları değil aslında bahsetmek istediğim, dediğim durum ürün öneri ve tartışma konularında yaşanıyor. Örnek olarak Ryzen 3 işlemcilerin devamının gelip gelmeyeceği hakkındaki konuda en son olarak 5300G'nin çıktığını kaynak belirterek yazdım, ardından kaynaktaki özellikleri de Türkçeleştirerek yazıma ekledim.

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
Bugüne kadar kaç tane patlayan güç kaynağı gördün kanka?
Çok tane gördüm kanka. Öyle atom bombası gibi değil ama. Kondanstörleri patlayan PSU'Lar. Power Boost PSU'lar mesela. BEnimki de patlamaya son 3 saniye de orasını boşver.

fryzen

Silver Sample
İfade skoru
2.527
İlk maddeye katılıyorum, ikinci madde de İngilizce hariç yabancı kaynaklarda geçerli olmalı bence.

dolaroldu1tl

Gold Sample
İfade skoru
1.042
Hayır C4 diyorsak var bildiğimiz.

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
Türkçe dünyadaki bütün anlamları karşılıyor. Türkçe karşılığı olan bir kelimenin Türkçesini yazmak gerekir. Şayet henüz Türkçesi yoksa ya da anlamından kopuyorsa o zaman orjinal kelime yazılmalı.
Örneğin bütün yazılarımda yabancı ve argo kelimeler kullanmamaya özen gösteririm. Çünkü dillerin yozlaşması ve asimile olması diye bir şey var. Kendi diline özen göstermeyenler sadece dillerini kaybetmekle kalmaz, kültürlerini, tarihlerini ve bütün değerlerini kaybederler.
İngilizce, Arapça, diğer dilleri öğrenmek isteyen elbette öğrensin ama kendi dilimizden kopmadan yapalım.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube