Sistem monitöre bağlı değilse kendisini kapatıyor

Silicone Android Uygulaması

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
İşlemci: AMD Ryzen 3 3100.

Ekran Kartı: Gigabyte Windforce GTX 1660 Super 6 GB.

RAM: 2x8 G.Skill Ripjaws 3000MHz.

Anakart: Gigabyte B450M S2H.

Kasa: Aerocool Aero One Frost.

PSU: High Power 600W +80 Bronze.

Sistemim bu şekilde, HDMI girişine monitörümü bağlamadan sistemi çalıştırdığım zaman sistem biraz çalışıp sonra otomatik olarak kendisini kapatıyor. Sizce sistemde bir sorun mu var? Ben PSU'dan şüpheleniyorum, zaten öncesinde OCCT'de 30 dakikalık Power testinde daha ilk 5 saniyede ismini unuttuğum bir hata vermişti. Ama sistem kapanmamıştı.

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
OCCT testinin son sürümlerinden bir tanesini denediyseniz zaten sorunlu. Onun dışında bir sıkıntı göremedim ben. Monitöre bağlı olunca kapatıyor mu?

KS
Lyrinx

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
OCCT testinin son sürümlerinden bir tanesini denediyseniz zaten sorunlu.
4-5 ay önce yapmıştım sanırsam testi, veya biraz daha uzun süre önce
Monitöre bağlı olunca kapatıyor mu?
Kapatmıyor.

Ek olarak bir keresinde HDMI kablosunu yanlışlıkla anakarta bağlamıştım, o zaman da sistem kendisini kapatmıştı. Ama normal sanırım bu.

KS
Lyrinx

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
@Lyrinx, Normal değil. Anakarttaki girişe bende 2-3 kere bağlamıştım yanlışlıkla. Kapatmadı ama görüntü de gelmedi. BIOS'unuzu resetleyin öyle test edin.
Ek olarak bir şeyi daha belirtmek istiyorum, ben sistemi her çalıştırdığım zaman çoğunlukla kasanın egzoz fanı çalışmıyor. Ya sonra çalışıyor, ya da sistemi kapatıp açıncaya kadar çalışmıyor.

BIOS'u resetle derken BIOS ayarlarından mı?

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
Evet. En son kısma giderseniz çıkmanın yanında görmeniz lazım. Egzoz Fan olayı bir arkadaşımda da var. Hâla çözemedi. Benim tahminim yanlış yapılan bağlantılar.

KS
Lyrinx

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
Evet. En son kısma giderseniz çıkmanın yanında görmeniz lazım. Egzoz Fan olayı bir arkadaşımda da var. Hâla çözemedi. Benim tahminim yanlış yapılan bağlantılar.
Kasayı bilgisayarcı monte etti, hiçbir parça da çalmamıştı. Kontrol etmiştim, bir zahmet bilgisayarcı yani yanlış monte etmesin. Ama olabilir.

Bence egzoz fan konusunda sorun PSU'da veya egzoz fanın kendisine, bu konuyla da ilgileneceğim bir ara.

BIOS'u sıfırladıktan sonra eski ayarları (XMP ve işlemci OC) tekrardan uygulayayım mı?

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
Uygulayın. Arkadaşımın bilgisayarını da bilgisayarcı monte etmişti. Benim bilgisayarımı GameGaraj monteledi ve bende bir sorun yok. Ek olarak BIOS güncel mi?

KS
Lyrinx

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
Uygulayın. Arkadaşımın bilgisayarını da bilgisayarcı monte etmişti. Benim bilgisayarımı GameGaraj monteledi ve bende bir sorun yok. Ek olarak BIOS güncel mi?
BIOS güncel değil, bizim yaşadığımız yerde çok fazla elektrik kesintisi oluyor. Bu yüzden korkuyorum BIOS'u güncellemeye.

Birazdan deneyeceğim BIOS sıfırlamayı, sonucu mesajı düzenleyerek paylaşırım.

KS
Lyrinx

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
@Ada F BIOS ayarlarını sıfırladıktan sonra monitörün HDMI kablosunu çıkartıp kasayı kapattım, sonra kasayı tekrardan açtım. Normalde kapanması gereken zaman içerisinde kasa kapanmadı, ardından monitörü kasaya bağladıktan sonra Windows 10 parola ekranı karşıma geldi. Şu anda da bilgisayardan yazıyorum.

Yani sanırsam sorun düzeldi, umarım BIOS ayarlarını yaptıktan sonra eskisine dönmez :)
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Egzoz Fan olayı bir arkadaşımda da var.
Onun da mı kasası Aerocool Aero One Frost?

KS
Lyrinx

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
@Ada F BIOS'tan XMP'yi açtım, işlemciye de OC yaptıktan sonra sistemin kapanıp kapanmadığını test edeceğim. Fakat işlemci OC'siz olsa bile OCCT'te CPU testinde ilk 1-2 saniyede crashed veriyor.

Bu OCCT'nin suçu mu? OCCT'nin hangi sürümünü indirmem gerek?

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube