Seagate Firecuda 120 550 TL!

Silicone Android Uygulaması

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Firecuda 120'nin fiyatı tekrar düşmüş arkadaşlar. Tank gibi bir SSD'dir kendisi. Şu an 584 TL olan 500 GB 870 EVO'dan daha dayanıklı ve iyi bir SSD. 3 yıl ücretsiz veri kurtarma hizmeti paketi de mevcut. SSD arayan arkadaşlar kaçırmasın.

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Ucuz olduğu sürece 870 EVO alırdım. Şahsen Firecuda 120'nin TBW değerlerinin hormonlu olduğunu düşünüyorum. MLC NAND kullanan 860 PRO'dan daha yüksek ömür vadetmesi pek gerçekçi gelmiyor.

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
:( :( :( .
Yeter aga yeter. Başlıkta 120 GB zannettim clickbaitmiş, 120 GB nasıl 550 ₺ olur diyoruz biz de.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Ucuz olduğu sürece 870 EVO alırdım. Şahsen Firecuda 120'nin TBW değerlerinin hormonlu olduğunu düşünüyorum. MLC NAND kullanan 860 PRO'dan daha yüksek ömür vadetmesi pek gerçekçi gelmiyor.
Samsung iyi hocam. Barracudaya hiçbir zaman güvenmedim. Sebep:
6e7a24f5-86b3-4bad-a274-b6f79d8e91ac.jpg

@tufanbaba123 464 badsector ne yahU?

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Seagate Barracuda disklerden çekmeyen yok maalesef. Ama Seagate SSD konusunda başarılı gibi.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Ben hormonlu olduğunu düşünmüyorum hocam. Yalan söyleyecek hali yok adamların bence. Sürekli vurguluyorlar ömrünü her yerde. Üst düzey bir SSD olduğunu düşünürsek normal bence. 3 yıl ücretsiz veri kurtarma hizmeti bile almak için bir sebep bence. Seagate'in verdiği hizmet Samsung'dan yüz kat daha iyi olduğu için 870 EVO tercih etmezdim ben. TLC'nin ömrü uzadı artık. MLC'yi bile geçti. Şaşırmamak gerekiyor. MLC'nin devri bitti çünkü. Samsung bile MLC'yi bıraktı.

:( :( :( .
Yeter aga yeter. Başlıkta 120 GB zannettim clickbaitmiş, 120 GB nasıl 550 ₺ olur diyoruz biz de.

2776 numaralı eki görüntüle
@tufanbaba123 464 badsector ne yahU?
O disk leş zaten hocam. Seagate bile sorunlu olduğunu kabul ediyor Barracuda'ların.

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
MLC'nin devri bitti çünkü.
Onu Samsung 870 PRO'da TLC NAND kullanırsa görmüş oluruz.
Ben hormonlu olduğunu düşünmüyorum hocam. Yalan söyleyecek hali yok adamların bence. Sürekli vurguluyorlar ömrünü her yerde. Üst düzey bir SSD olduğunu düşünürsek normal bence.
Belki, ama 860 PRO gibi bir SSD'den bile yüksek ömür vadediliyorsa bir düşünmek lazım.

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
Ben hormonlu olduğunu düşünmüyorum hocam. Yalan söyleyecek hali yok adamların bence. Sürekli vurguluyorlar ömrünü her yerde. Üst düzey bir SSD olduğunu düşünürsek normal bence. 3 yıl ücretsiz veri kurtarma hizmeti bile almak için bir sebep bence. Seagate'in verdiği hizmet Samsung'dan yüz kat daha iyi olduğu için 870 EVO tercih etmezdim ben. TLC'nin ömrü uzadı artık. MLC'yi bile geçti. Şaşırmamak gerekiyor. MLC'nin devri bitti çünkü. Samsung bile MLC'yi bıraktı.
İfade atamıyorum. Adamın övdüğü malı ona nasıl kötüleyeceksin ki @tufanbaba123 , adam ölümüne seagate, bir de 464 BS'den sonra derse tamam zaten. SSD ile keşke barracuda yerine başka bir şey koysalardı keşke.
O disk leş zaten hocam. Seagate bile sorunlu olduğunu kabul ediyor Barracuda'ların.
PC'de takılı olan da kaybboluyor. Yeter bu çektiğim. Güvenlik kamerasına 1 TB aldım, kamera sisteminni güç kaynağını yaktı.
Al, bu da tükeniyor:
1618435450820.png

En iyisi WD blacktır.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Onu Samsung 870 PRO'da TLC NAND kullanırsa görmüş oluruz.

Belki, ama 860 PRO gibi bir SSD'den bile yüksek ömür vadediliyorsa bir düşünmek lazım.
Hocam siz bir de Ironwolf Pro 125'e bakın. :D TLC ve 7000 TBW ömrü var. İç kısmını da görmüştüm bir yerde. Çift DRAM'li garip bir PCB'si var. Bir sürü NAND yongası dolu. Bu kadar NAND yongası ile ömrünün uzun olacağını düşünüyorum ben.

870 PRO TLC gelecek bence. 980 PRO TLC geldiyse o da TLC olur. TLC şu an MLC performansına erişti sonuçta. Dayanıklılık olarak yakaladı diyebiliriz MLC'yi. Teknoloji gelişiyor. :D Kim bilir 10 yıl sonra TLC yerini QLC'ye verecek belki de.

İfade atamıyorum. Adamın övdüğü malı ona nasıl kötüleyeceksin ki @tufanbaba123 , adam ölümüne seagate, bir de 464 BS'den sonra derse tamam zaten. SSD ile keşke barracuda yerine başka bir şey koysalardı keşke.

PC'de takılı olan da kaybboluyor. Yeter bu çektiğim. Güvenlik kamerasına 1 TB aldım, kamera sisteminni güç kaynağını yaktı.
Al, bu da tükeniyor:
2777 numaralı eki görüntüle

En iyisi WD blacktır.
O yüzden Seagate'in Barracuda Pro ve üstü disklerine bakacaksınız hocam. Düz Barracuda HDD'ler gerçekten sorunlu. Ama Barracuda Pro ve üstü taş gibi. Seagate'in CMR modellerinde bir sıkıntı yok. Ama SMR modelleri hep bir sıkıntı hep bir cefa çektiriyor adama. WD'nin de SMR modelleri berbat ama bu kadar değil. Ben açıkçası yakında bir Barracuda Pro almayı düşünüyorum arşiv için falan. CMR ve önbelleği devasa büyüklükte bir HDD. WD Black'in rakibi direkt.

Son düzenleme:

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Hocam siz bir de Ironwolf Pro 125'e bakın. :D TLC ve 7000 TBW ömrü var. İç kısmını da görmüştüm bir yerde. Çift DRAM'li garip bir PCB'si var. Bir sürü NAND yongası dolu. Bu kadar NAND yongası ile ömrünün uzun olacağını düşünüyorum ben.
Ironwolf ve Ironwolf Pro gerçekten o konuda aşmış.
870 PRO TLC gelecek bence. 980 PRO TLC geldiyse o da TLC olur. TLC şu an MLC performansına erişti sonuçta. Dayanıklılık olarak yakaladı diyebiliriz MLC'yi. Teknoloji gelişiyor. :D Kim bilir 10 yıl sonra TLC yerini QLC'ye verecek belki de.
TLC gelirse Samsung'un fiyatlandırmayı bir düşünmesi lazım. TLC NAND yongalara rağmen 860 PRO kadar pahalı olursa pek tercih edilmeyecektir.

Yeni çıkan QLC NAND SSD'lere şans verilebileceğini düşünüyorum ben. Ben ne anlatıyorum, başkası ne anlatıyor. İşletim sistemi kurmaya pek müsait olmadığını söylüyorum, adam sırf QLC NAND diye SSD'yi yerden yere vuruyor.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Ironwolf ve Ironwolf Pro gerçekten o konuda aşmış.
Bir de Nytro SSD'leri var endüstriyel kullanım için. SATA değil SAS arayüzünü kullanıyor. Yine 2.5 inç ama PCI-e 3.0 SSD'ler kadar hızlı çalışıyorlar. Onlar da eTLC NAND var mesela. O tamamen ayrı bir dayanıklılık derecesine sahip.
19.000 TBW. O.O2
TLC gelirse Samsung'un fiyatlandırmayı bir düşünmesi lazım. TLC NAND yongalara rağmen 860 PRO kadar pahalı olursa pek tercih edilmeyecektir.

Yeni çıkan QLC NAND SSD'lere şans verilebileceğini düşünüyorum ben. Ben ne anlatıyorum, başkası ne anlatıyor. İşletim sistemi kurmaya pek müsait olmadığını söylüyorum, adam sırf QLC NAND diye SSD'yi yerden yere vuruyor.
O kadar pahalı olmaz hocam bence. MLC'nin üretim maliyeti daha fazla TLC'den. Normal olarak aşırı pahalılar. TLC ise daha ucuz üretim maliyetine sahip. Tabii Samsung sırf marka adını kullanarak bunu daha pahalıya satar orası kesin. 980 PRO'nun NAND yongalarını kullanabilir 870 PRO'da. Kontrolcüsü MKX olacak kesinlikle zaten.

TLC NAND teknolojisine de pek şans verilmemişti hocam. 2017 yılına kadar kimse hacimli TLC NAND üretimi yapmıyordu. 840 EVO'ların TLC oldukları için bir sürü TBW ve performans sorunu vardı. Ama zamanla TLC'ye olan güven arttı. 3D NAND teknolojisi ile TLC NAND yaygınlaştı. QLC için sanırım 4D NAND lazım şu an. O da 3-5 seneye tüketiciye gelir. Evet, 3D NAND devri de bitecek. 4D NAND ile artık daha verimli, daha ucuz ve daha performanslı SSD'ler göreceğiz.

Arkadaşlar 550 TL oldu SSD. Daha da ucuzladı.

Son düzenleme:

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube