Sanat - Sanatçı İlişkisi

Silicone Android Uygulaması

Işık

Gold Sample
İfade skoru
2.612
Ülkemizde biraz tartışmalı olan bir konu. Sanatçının sevilmeyen kişilik özellikleri nedeniyle sanatına yapılan desteğin kesilmesi gibi şeylerden bahsediyorum.

Buna örnek olarak System Of A Down, J.K Rowling ve Ahmet Kaya verilebilir.

System Of A Down bildiğiniz üzere Ermeni kökenli bir grup ve Türkler hakkında ofansif konuştukları videoları ve şarkıları var. (Holy Mountains parçası)

Harry Potter'ın yazarı J.K Rowling'in ise homofobik ve transfobik söylemleri var.

Ahmet Kaya için de PKK'ya destek verdiği tarzında söylemlerde bulunuluyor.

Peki sizce sanat ve sanatçıyı ayırmalı mıyız? Burada önemli olan şey sanatçının kendisi midir yoksa bize sunduğu sanat mıdır?

Fikirlerinizi bekliyorum.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
Şahsen ben sanatçı'nın bulunduğu duruma bakarım. Ahmet Kaya ile PKK destek oldu gibi söylemler olduğu için pek sempati duyup dinleyeceğim söylenemez. Öte yandan yazarın transfobik veya homofobik söylemlerde bulunması umrumda olmaz, desteklediğimden dolayı değil.

AlfhaRitek13

Bronze Sample
İfade skoru
35
Yaptığı iş iyi, güzel, kaliteli olur ama sanat olmaz çünkü sanatı sanatçı yapar ve sanatçı olmanın şartları da belli.

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
Açıkçası benim zerre umrumda olmaz. Sanatçı; hangi ideolojide, birtakım konular hakkında nasıl görüşleri var, nasıl biri cart curt pek bakmam. Yaptığı işe bunu dökmediyse dert değil. Sanat, sanat içindir. Ahmet Kaya, Gülten Kaya sağ olsun foşikliğe meyletmiş biri. Görünen köy kılavuz istemez. Fakat ara ara dinlerim türkülerini. Kendince bazı sözler çığırmış, çoğu eserinde siyasi görüşü hakkında propaganda yok. Duygularını yansıtmış sadece. Tınısı güzel, kulağa hoş geliyor. Gerisi beni bağlamaz.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube