Rehber Sanal makineye Catalina kurulumu!

Silicone Android Uygulaması

Chloe Price

Silver Sample
İfade skoru
4.116
VirtualBox üstünden gidiyorum.
"Windows hosts" olana tıklıyor ve indiriyoruz.
Size uzantı paketi yüklemeyi falan soracaktır. Hepsine evet diyelim.
Arayüzden "Yeni" diyelim.
Sanal makine için isim belirleyelim. RAM kullanımı belirleyelim.
Disk tipini soracak. "Şimdi sanal bir disk oluştur" diyelim.
Disk türünü "VDI" yapın.
Sonraki adımda "değişken olarak ayrılan disk diyelim.
Sonra da dosya boyutu sorulacak. 25 GB'den aşağı önermiyorum.
Oluşturduğumuz sanal makinenin ayarlarına girelim.
İşlemci sekmesinde, 2 ve üzeri bir çekirdek ayarlayın, fazla abartmamak kaydıyla.
İşlemci sekmesi ile işimiz bitince ekrana geçiyoruz.
Oradan VRAM'i 128 MB olarak ayarlıyoruz.
Grafik denetleyicisi VMSVGA olsun. Bunu seçince "geçersiz ayarlar" benzeri bir uyarı gelecek. Çok önemli değil.
USB kısmında USB 3.0'ı işaretleyim, ayarlarla işimiz bitti.
VirtualBox'u kapatalım.
CMD'yi yönetici olarak açalım.
ÖNEMLİ NOT: Buradaki "makineismi" ismi, sizin sanal makinenizin ismi. Oluşturmuş olduğunuz sanal makinenin ismini kullanın burada. Aksi taktirde komutlar çalışmayacaktır.
İlk komut:
cd "C:\Program Files\Oracle\VirtualBox\"

VBoxManage.exe modifyvm "makineismi" --cpuidset 00000001 000106e5 00100800 0098e3fd bfebfbff
İkinci komut:
VBoxManage setextradata "makineismi" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiSystemProduct" "iMac11,3"
Üçüncü komut:
VBoxManage setextradata "makineismi" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiSystemVersion" "1.0"
Dördüncü komut:
VBoxManage setextradata "makineismi" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiBoardProduct" "Iloveapple"
Beşinci komut:
VBoxManage setextradata "makineismi" "VBoxInternal/Devices/smc/0/Config/DeviceKey" "ourhardworkbythesewordsguardedpleasedontsteal(c)AppleComputerInc"
Altıncı komut:
VBoxManage setextradata "makineismi" "VBoxInternal/Devices/smc/0/Config/GetKeyFromRealSMC" 1
NOT: Sıradaki komut AMD işlemciler için geçerli.
Komut:
VBoxManage modifyvm "makineismi" --cpu-profile "Intel Core i7-6700K"
6700K olarak işlemcimizi tanıtıyoruz.
1080P yapmak için komut:
VBoxManage setextradata "makineismi" VBoxInternal2/EfiGraphicsResolution 1920x1080
Kurulum:
Virtualbox'u açalım.
Sanal makineyi açarken, sizden dosya isteyebilir. Catalina ISO dosyanızı gösterin.
Sonra yazılar akmaya başlayacak. Biraz uzun sürecektir.
Yazılar bitince menü göreceğiz. Dil menüsü çıkınca Türkçe seçebilirsiniz.
"Disk izlencesi" seçeneğine tıklıyoruz.
En üstteki diske tıklayalım. "Sil" butonu aktif ise doğru diski seçmişizdir. Sil diyelim. Silerken "APFS" dosya sistemini seçelim. İşlem bitince disk izlencesini kapatalım.
"macOS yükle" seçeneğini işaretliyoruz. APFS uyguladığımız o disk gözükmeli. Ona tıklayalım. Yükleyecektir:
Ekran Alısasasntısı.PNG

Bitince reboot edip yeniden bir şeyler yükleyecek. Bu işlem en az 10 dakika sürecektir. Bitince gene yazılar akacak.
"Hoş geldiniz" ekranı bizi karşılayacak. Bölge seçelim:
1627754255344.png

Klavye dili falan seçiyoruz bundan sonra. "Apple kimliğinizle giriş yapın" kısmını atlayabilirsiniz.
Sonraki adımda şifre falan belirliyoruz. Sonraki adımda "veri toplama" vb. şeyleri soracak. Size kalmış.
Dock temasını belirleyelim:
1627754572766.png

Vee:
1627754807214.png

Oldukça yavaş olacaktır. En azından bende böyle oldu.
Bitti mi? Hayır.
Şunu yükleyelim:
Virustotal:
Yükleme işlemi:
Aygıtlar>Optik sürücüler>Disk dosyası seçin
Benim attığım dosyayı gösterin. VMware Tools yükleme kurucusu belirecektir. Şifre isterse girin. İzin verin. Yeniden başlayacaktır.
Açıldığında, "Bu Mac Hakkında" kısmını kontrol edin. 128 MB yazmalı. Yazmıyorsa, şurayı kontrol edin:
1627757344851.png

VMSVGA yazacak. Yazmıyorsa, VMware Tools yüklense bile 128 MB olmaz.
Sonuç:
1627757484842.png

İşlem başarılı olmuştur böyle yazıyorsa.
Rehber buraya kadardı. Daha da yapacak bir şey bulamadığım için rehberi burada bitiriyorum.
@The Executioner

yigit

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
12.098
Sanal makinede donanım tanıtma v.b işlemlere gerek olmadığı için Misafir Eklentileri’ni kurduktan sonra yapılacak başka bir işlem kalmıyor. VirtualBox’ta macOS çok stabil çalışmıyor VMware daha uygun bu işlem için.

Eline sağlık.

KS
Chloe Price

Chloe Price

Silver Sample
İfade skoru
4.116
Sanal makinede donanım tanıtma v.b işlemlere gerek olmadığı için Misafir Eklentileri’ni kurduktan sonra yapılacak başka bir işlem kalmıyor. VirtualBox’ta macOS çok stabil çalışmıyor VMware daha uygun bu işlem için.

Eline sağlık.
VMware'de bazı sorunlar yaşadım, sanallaştırma ile ilgili. O yüzden bu yolu tercih ettim. Normalde VMware kullanıyorum.

Redlonmas

Silver Sample
İfade skoru
48
Güzel olmuş. MacOS sanal makinada dediğiniz gibi yavaş çalışır. Ne kadar sevmesemde MacOS'u ana makinamda denemek istemişimdir ama donanım desteği maalesef kötü.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube