Ryzen 5 5600X OC Nasıl Yapılır?

Silicone Android Uygulaması

365

Silver Sample
İfade skoru
1.238
Her attığım mesaj ekstra mesaj olarak sayılıyor ayrıca konuya flood yapmaya gerek yok tekte söyleyeyim aklımdakileri.

İlk olarak Ryzen Master ayarlarını sıfırlayıp, BIOS’a girin değerleri ve testi öyle deneyin (BIOS’unuza hakimseniz).

İkinci olarak ”1.35 V” değerini aşmadan ufak ufak V arttırmayı deneyebilirsiniz.

Test esnasında arka planda işlemciye yük bindiren programlar varsa onları kapatın.

Bu adımlar kâr etmiyor veya V yüzünden performansta düşüş oluyorsa (CB testinde eğer aynı frekansta olmanıza rağmen veya daha yüksek frekansta olmanıza rağmen puanınız daha düşük ise muhtemelen dengeli değerlerde değilsinizdir), dengeli ve en yüksek puana ulaşmak adına en stabil ama en yüksek Frekansta bırakın şimdilik veya konudaki diğer kişilerle devam edebilirsiniz de tabii ki.

55superx

Rütbesiz
İfade skoru
401
Konuyu meraktan baştan sona okudum, bence bu OC işlerinde sınırları çok zorlamaya gerek yok, bu işlemci için bence 1.3V 4650MHz yapıp bırak. Tabi yaptıktan sonra stabil olduğundan emin ol ama zaten büyük ihtimalle stabil olur.

360mm sıvı soğutmam var biraz daha çıkmak istiyorum dersen voltajı yükseltip 4.7GHz denenebilir ama güç tüketimi ve sıcaklıklar daha da yükselecek, 0.5GHz için değmez bence.

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
Konuyu meraktan baştan sona okudum, bence bu OC işlerinde sınırları çok zorlamaya gerek yok, bu işlemci için bence 1.3V 4650MHz yapıp bırak. Tabi yaptıktan sonra stabil olduğundan emin ol ama zaten büyük ihtimalle stabil olur.

360mm sıvı soğutmam var biraz daha çıkmak istiyorum dersen voltajı yükseltip 4.7GHz denenebilir ama güç tüketimi ve sıcaklıklar daha da yükselecek, 0.5GHz için değmez bence.
Soğutabiliyor zaten neden çıkmasın?

365

Silver Sample
İfade skoru
1.238
Cinebench de 1 kere hata aldın mı o değer stabil değildir demek. Boş boş 4.7 denemezenize gerek yok daha fazla.
Gerek var, 1.35’e kadar yapılabilir. Ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi Ryzen Master ile verdiğin değerler bazen stabiliteye BIOS ile aynı etkiyi vermiyor.

KS
Hamza Ensar Sağlam

Hamza Ensar Sağlam

Gold Sample
İfade skoru
2.272
Geldim hocam en son ne denedin?

Test yapıp size dönüş yapacağım.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

1.3V 4.6 GHz CB23 10 dakikalık testte hata almadım. Aynı voltajla 4650 deneyeceğim şimdi.

1.3V 4650 CB23 10 dakikalık testte hata almadım. Aynı voltajla 4675 deneyeceğim.

@Ryzen 7 5800X
1.3V 4675 ile hata aldım.

Son düzenleme:
KS
Hamza Ensar Sağlam

Hamza Ensar Sağlam

Gold Sample
İfade skoru
2.272
Son düzenleme:

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar