RedHat tabanlı önerdiğim dağıtımlar

Silicone Android Uygulaması

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
RedHat'i oldum olalı sevmedim. Hala daha pek seviyorum denemez ama kullanıyorum. RedHat girişimciler ve iş olarak daha uygun. Ona göre seçiminizi yapın. Gelelim önerilerime:

Fedora, openSUSE, CentOS.

NOT: Öncelikle bunların hepsi RedHat tabanlı değil. RedHat paket yöneticisini kullandıkları için bu kategoriye aldım. Örnek olarak, openSUSE, Suse STUDIO tabanlıdır. Ama RPM paket yöneticisini kullanır.

Fedora: Kullanımı iyi, son kullanıcıya hitap eden basit bir dağıtımdır. Günlük işlerde kullanılabilir, iş anlamında, sunucu anlamında kullanılabilir. DE veya WM seçme durumunu size verir, tonla kalıbı var.

openSUSE: Linux üzerinde en çok sevdiğim dağıtımlardan biridir. Rolling-Release, stabilitenin dibini barındırıyor. Tumbleweed versiyonundan bahsedeceğim. YaST adında bir aracı var. Ciddi anlamda kullanışlı ve şu ana kadar gördüğüm en kullanışlı araç. Aramak isteyeceğiniz her şey bu araçta barınıyor neredeyse.

CentOS: Sunucular için yüksek performans sağlayan CentOS, rakiplerini geride bırakıyor. Sunucu kullanacaksanız CentOS birincil tavsiyem.

Anlattığım dağıtımlar arasında eksiğim varsa belirtirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
KS
parallel

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
CentOS'un destegi bitiyor, kullanilmaz. Fedora'yi denemisim ancak mouse lag yapiyordu o zamandan sonra bulasmadim.

Destek olayını araştırmadığım için koymadım, duymuştum. Cidden öyle mi ya :( İyi dağıtımdı.
Fedora'nın default kernel sıkıntılı, kernel değişirse gideri var.

Arsenik

Gold Sample
İfade skoru
4.505
Destek olayını araştırmadığım için koymadım, duymuştum. Cidden öyle mi ya :( İyi dağıtımdı.
Fedora'nın default kernel sıkıntılı, kernel değişirse gideri var.
Gercekten iyi bir dagitimdi, ancak maalesef devri bitti sayilir. Ubuntu Server kullanilabilir. Bana kalsa acimam Gentoo yapistiririm. :cool:

KS
parallel

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
Gercekten iyi bir dagitimdi, ancak maalesef devri bitti sayilir. Ubuntu Server kullanilabilir. Bana kalsa acimam Gentoo yapistiririm. :cool:

Bir serverim olsa, Ubuntu Server kullanmam açıkçası. Daha iyi server yönetebileceğiniz dağıtımlar var. Ubuntu tüy gibi kalıyor onların yanında.

Arsenik

Gold Sample
İfade skoru
4.505
Bir serverim olsa, Ubuntu Server kullanmam açıkçası. Daha iyi server yönetebileceğiniz dağıtımlar var. Ubuntu tüy gibi kalıyor onların yanında.
Biraz kullanici tercihine kalmis acikcasi, bende kisisel olarak Ubuntu Server kullanmam ama kullanan arkadaslarim memnun.

Ram_kafasi

Bronze Sample
İfade skoru
682
CentOS'un destegi bitiyor, kullanilmaz. Fedora'yi denemisim ancak mouse lag yapiyordu o zamandan sonra bulasmadim.
CentOS'un yerine Rocky Linux gelecek gibi gözüküyor.
RedHat'i oldum olalı sevmedim. Hala daha pek seviyorum denemez ama kullanıyorum. RedHat girişimciler ve iş olarak daha uygun. Ona göre seçiminizi yapın. Gelelim önerilerime:

NOT: Öncelikle bunların hepsi RedHat tabanlı değil. RedHat paket yöneticisini kullandıkları için bu kategoriye aldım. Örnek olarak, openSUSE, Suse STUDIO tabanlıdır. Ama RPM paket yöneticisini kullanır.

Fedora: Kullanımı iyi, son kullanıcıya hitap eden basit bir dağıtımdır. Günlük işlerde kullanılabilir, iş anlamında, sunucu anlamında kullanılabilir. DE veya WM seçme durumunu size verir, tonla kalıbı var.

openSUSE: Linux üzerinde en çok sevdiğim dağıtımdır. Rolling-Release, stabilitenin dibini barındırıyor. Tumbleweed versiyonundan bahsedeceğim. YaST adında bir aracı var. Ciddi anlamda kullanışlı ve şu ana kadar gördüğüm en kullanışlı araç. Aramak isteyeceğiniz her şey bu araçta barınıyor neredeyse.

CentOS: Sunucular için yüksek performans sağlayan CentOS, rakiplerini geride bırakıyor. Sunucu kullanacaksanız CentOS birincil tavsiyem.

Fedora WorkStation(34)'ü çoğunlukla kullanmaktayım ve gayet memnunum. Gayet güzel bir deneyim olduğunu söylemek isterim. :)

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
ALT Linux dışında RPM formatı kullanan dağıtımlarla aram pek iyi değil. Tabi bu benim için geçerli, normal bir sistem kullanacaklar için gayet iyiler.
Ben bir dağıtıma sıfırdan kendime göre özelleştirme imkanı var mı, önce ona bakarım. Şayet böyle bir imkanı yoksa ya da olup da yetersiz kalıyorsa benim için ikinci plana düşer.
Bir de minumum bir sistemi en iyi şekilde çıkarabileceğim dağıtıma öncelik veririm. Maalesef benim isteğimi karşılayabilecek Debian'dan başka yok. Buna da şükür, çünkü mükemmeliyetçi biri için en azından bir dağıtım var, o da olmazsa halim içler acısı olurdu herhalde.:)
Ama Debian kadar olmasa da Nutyx, Rebornos, Alt Linux gibi bir kaç dağıtım var. Özellikle Nutyx dağıtımı bana cazip geliyor.

KS
parallel

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
@illedelinux,

Çoğu kişi kullanabilsin diye hem son kullanıcı hem gelişmiş kullanıcı özelliklerini taşıyan dağıtımları seçiyorum hocam.
Bu 3 dağıtım RedHat tabanının iyi dağıtımları olarak gördüğüm dağıtımlar ve çoğu kullanıcının kullandığı dağıtımlar. Bu dağıtımlarda olası hata durumunda yardım almak daha basit. ALT Linux'u incelemeye aldım hocam.

KS
parallel

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
openSUSE benim sisteme hiç stabil gelmiyor nedense. :(

Linux dağıtımları arasında bulabileceğiniz en en en stabil dağıtımlardan biridir, performans bazlı sorun stabiliteden dolayı değildir. Ki tahmin ettiğim üzere performans sorunu yaşıyorsunuz. KDE yerine LXQT gibi hafif DE'ler kullanırsanız sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.
Stabilitesini şuradan alır: ne yaparsan yap, hala sağlam kalıyor.

Son düzenleme:

Redlonmas

Silver Sample
İfade skoru
48

openSUSE: Linux üzerinde en çok sevdiğim dağıtımlardan biridir. Rolling-Release, stabilitenin dibini barındırıyor. Tumbleweed versiyonundan bahsedeceğim. YaST adında bir aracı var. Ciddi anlamda kullanışlı ve şu ana kadar gördüğüm en kullanışlı araç. Aramak isteyeceğiniz her şey bu araçta barınıyor neredeyse.

Fedora RedHat tabanlı değil rhel fedora tabanlı bir Distro🙂

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube