Reddit'te bir konu: Wikipedia'daki malum sayfanın düzenlenmesi engellendi

Silicone Android Uygulaması

hasanmerkit

Gold Sample
İfade skoru
908
Daha önce Wikip*a'nın engellenmesi konusunda "Türkiye'yi Terörist olarak gösterdiler!" şeklinde duyumlar alıyordum ve bu yüzden bu kaynağa erişim engelinin kaldırılmasını desteklemiştim. Fakat daha sonra Wikipedia, Türkiye'yi özledik! sloganlarıyla ilgimi çekmişti ve bahsedilen konuların düzeltildiğini duymuştum.

Wikipedia, gerek günlük kullanımda bazı konuları araştırmam olsun, gerek Linux çekirdeği (Debian tabanı) ile oluşturduğum PiluX'u tasarlarken daha iyi deneyimlemek ve mantıkları kavramak amacıyla yazılım ile bilgisayar tarihi konuları olsun aktif kullandığım bir yer.

Fakat sanırsam siyasete karıştırılmak zorunda kalan bir alan haline gelmiş olsa gerek ki yine bir şeyler dönüyor.
Reddit konusu: https://www.reddit.com/r/Turkey/comments/n59vk8
Bazı kullanıcılar Wikipedia'nın Cimer'e şikayet edilmesini ve yeniden kapatılması gerektiğini yorumlamış.

Trime32

Bronze Sample
İfade skoru
196
Vikipedi bir sözlük, İsteyenin girip istediği şeyi yazabildiği çoğu zaman yararlı bir sözlük. Ekşi sözlükte de Türkiye hakkında kötü şeyler yazılabiliyor orayı da kapatalım o zaman. Elbette haksız şeyler dönüyor olabilir ama Türkiye'de erişim engeli getirmek sadece bize zarar veriyor. Birçok şeye Vikipedi üzerinden bakıyorum 7/24 VPN kullanmak zorunda bırakmayın insanları.

KS
hasanmerkit

hasanmerkit

Gold Sample
İfade skoru
908
Vikipedi bir sözlük, İsteyenin girip istediği şeyi yazabildiği çoğu zaman yararlı bir sözlük. Ekşi sözlükte de Türkiye hakkında kötü şeyler yazılabiliyor orayı da kapatalım o zaman. Elbette haksız şeyler dönüyor olabilir ama Türkiye'de erişim engeli getirmek sadece bize zarar veriyor. Birçok şeye Vikipedi üzerinden bakıyorum 7/24 VPN kullanmak zorunda bırakmayın insanları.
Wikipedia'nın bende engellenmesini istemiyorum ama bu durumlara da el atacak kadar aciz değiller. Site yönetimi de elinden geleni yapmalı. Daha önce atılan bu uzun süreli engelden önce Türkiye konuyla ilgili Wikipedia'yla iletişime geçmişti ve Türkiye'yi terör gösteren konular iletişime rağmen kaldırılmayınca erişim engellenmişti. Bu işaretli alanı oku:
1620266930172.png

Bu alıntının kaynağı da hemen sitenin kendisinde: https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi'ye_Türkiye'den_erişimin_engellenmesi#Resmî_açıklamalar

Trime32

Bronze Sample
İfade skoru
196
Wikipedia'nın bende engellenmesini istemiyorum ama bu durumlara da el atacak kadar aciz değiller. Site yönetimi de elinden geleni yapmalı. Daha önce atılan bu uzun süreli engelden önce Türkiye konuyla ilgili Wikipedia'yla iletişime geçmişti ve Türkiye'yi terör gösteren konular iletişime rağmen kaldırılmayınca erişim engellenmişti. Bu işaretli alanı oku:
10165 numaralı eki görüntüle
Bu alıntının kaynağı da hemen sitenin kendisinde: https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi'ye_Türkiye'den_erişimin_engellenmesi#Resmî_açıklamalar
Doğrudur ama konunun bu tarafından bahsetmiyorum. Bizim Vikipedi'ye engel atmamız onlara herhangi bir zarar vermiyor hatta bizim insanımız sorun yaşıyor. İstediğimiz kadar erişim engeli koyalım bu engel sadece Türkiye'yi kapsadığı için herhangi bir zararımız olmaz, olsa da çok etki etmez. Bu konuda ne yapılabilir çok bir fikrim yok fakat erişim engeli koymak işi daha da kötü yapıyor bence.

Gökkayahan

Gold Sample
İfade skoru
3.680
Bazı kullanıcılar Wikipedia'nın Cimer'e şikayet edilmesini ve yeniden kapatılması gerektiğini yorumlamış.
E tamam işte biri gelip istenmeyecek, sorun çıkaracak bir şey yazmasın diye düzenleme kapatılmış. Salak mı Cimer'e şikayet edecek olan, anlamadım. Amacı ney ki?

onatygt

Bronze Sample
İfade skoru
527
Hayalindeki kırmızı Renault Laguna 1'in içinde.
@hasanmerkit, Artı olarak Türkiye zamanında teröristlerle anlaşma yaptığını açıklamışlığı da var. Devletlerin çoğunluğu bunu yaptı. Ki burada bunu nasıl anlattıkları önemli.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube