R5 5600X işlemci ısınıyor

Silicone Android Uygulaması

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
Kasamda üst ve arka fan tahliye fanı. Öndeki 3 fan içeri üflüyor.
Ya bunlar çok klasik şeyler ama emin olmak için soruyoruz. Mesela macun yüzeyi çok kalın mı? Bunun etkisi olabiliyor. @Astroscott termal macunu ekran kartına da işlemciye de çok sürmüştü sıcaklıkları artmıştı :D Sonra macunun yüzeyini inceltti sorunu çözüldü.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Bir de ekran kartın ısınıyor mu? Kasa kaynaklı bir sıcaklık olup olmadığından emin olmak için soruyorum.

KS
Hamza Ensar Sağlam

Hamza Ensar Sağlam

Gold Sample
İfade skoru
2.272
İşlemcine zorlayıcı yük bindirmek istiyorsan (ki bu genelde OC sonrası yaptırdığım bir işlem, bu sayede V’ın yeterli olup olmadığını görüyorum) sadece “FPU” seçeneğini işaretle, gerisi boş kalsın.

FPU testinde 4 dakikada 79 derece gördüm. Testi kapattım.

Ya bunlar çok klasik şeyler ama emin olmak için soruyoruz. Mesela macun yüzeyi çok kalın mı? Bunun etkisi olabiliyor. @Astroscott termal macunu ekran kartına da işlemciye de çok sürmüştü sıcaklıkları artmıştı :D Sonra macunun yüzeyini inceltti sorunu çözüldü.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Bir de ekran kartın ısınıyor mu?

60 üstü görmedim. Zaten ekran kartım ısınabilecek bir kart değil. GT 1030 Aero ITX. RAM'ler soğuk. Anakart soğuk. Hava akışı düzgün sağlanabiliyor yani. Ne yapmamı önerirsiniz?

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
FPU testinde 4 dakikada 79 derece gördüm. Testi kapattım.

60 üstü görmedim. Zaten ekran kartım ısınabilecek bir kart değil. GT 1030 Aero ITX. RAM'ler soğuk. Anakart soğuk. Hava akışı düzgün sağlanabiliyor yani. Ne yapmamı önerirsiniz?
O değerler korkutmasın seni. Ortalamanın üstünde değerler görüyorsun ama pek sorun değil yani. Zaten P95 gibi bir test yok. AIDA 64 FPU, Blender ve Cinebench R20 yapman fazlasıyla yeterli. En ağır programlar bunlar. CPU-Z ile çekirdek hızlarını kontrol edersin, HWiNFO ile de sıcaklıkları kontrol edersin.

Bu arada 5800X ile stok halde FPU testinde 85 derece görüyordum, OC yapınca 1.35V ile anca 95 derece gördüm. Stok halde sıcaklıklar kafayı yiyor yani.

KS
Hamza Ensar Sağlam

Hamza Ensar Sağlam

Gold Sample
İfade skoru
2.272
O değerler korkutmasın seni. Ortalamanın üstünde değerler görüyorsun ama pek sorun değil yani. Zaten P95 gibi bir test yok. AIDA 64 FPU, Blender ve Cinebench R20 yapman fazlasıyla yeterli. En ağır programlar bunlar. CPU-Z ile çekirdek hızlarını kontrol edersin, HWiNFO ile de sıcaklıkları kontrol edersin.

Ben bu konularda biraz dikkat ediyorum. 5600X ve bu soğutucu ile bu sıcaklıkları görmesi üzüyor biraz. Lian Li Galahad AIO 360 almayı kafama koydum. Elimdekini kaça satabilirim sizce?

KS
Hamza Ensar Sağlam

Hamza Ensar Sağlam

Gold Sample
İfade skoru
2.272
900'e falan satarsın, Air Blazer fanları sök ama. Torx 4.0 fanları tak.

Air Blazer fanları yeni soğutucuya takarım. Hatta benim düşüncem daha ileride 3 tane daha Air Blazer alıp Galahad radyatörünü 6 fan arasında bırakmak. Kasam uygun mudur? Ne kadar etkisi olur?

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
Air Blazer fanları yeni soğutucuya takarım. Hatta benim düşüncem daha ileride 3 tane daha Air Blazer alıp Galahad radyatörünü 6 fan arasında bırakmak. Kasam uygun mudur? Ne kadar etkisi olur?
Overkill bence. Üstte push pull yapacak alan varsa yapabilirsin tabii. Çok fark olacağını sanmam ama açıkçası.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube