R5 5600X işlemci ısınıyor

Silicone Android Uygulaması

Hamza Ensar Sağlam

Gold Sample
İfade skoru
2.272
Arkadaşlar iyi forumlar. Bu gün işlemcime Prime95 ile stres testi yapıyor, Core Temp üzerinden sıcaklığa bakıyordum. 62 derece gördü işlemcim. Ama ne olur ne olmaz diye Aida 64 ile stres testi yapıp sıcaklıklara baktığımda 75 derece gördüm. Prime95 testi yapmaya korktum. Havanın sıcaklığı 22 derece, çok değil. Bu sıcaklıklar bu işlemci, bu termal macun ve bu sıvı soğutucu için çok yüksek değerler. Core Temp hatalı gösterdiği için yanılmışım. Silip tekrar yükleyince o da artık düzgün gösteriyor sıcaklığı. Gerçekten ne yapacağımı bilemedim. Sıvı soğutucumu ikinci elden 1000 TL'ye satsam diye düşünüyorum. Satan ve alan kişiler gördüm. Bu arada model olarak sorunlu. Yani sadece benim soğutucum sorunlu değil. Sorunlu olduğunun kanıtı da var. Şu an sizce ne yapmalıyım? Şu an istesem de yeni bir soğutucu alamam. Ama 3-4 ay içerisinde alabilirim. Yeni bir soğutucu almalı mıyım? Yıllar sonra 5900X takma hayallerim var birde. İşlemci boşta 45-50 derece.

Sistemim:

R5 5600X.
MSI MAG CoreLiquid 360R (Silverstone Airblazer 120RW ile günçlendirilmiş hali, test sırasında fanlar son hız dönüyordu. 94 cfm değerinde bir fan)
MSI MEG X570 Ace.
Corsair Dominator Platinum RGB 4X8 3600 MHz CL14 White.
GT 1030.
Corsair RM850X White.
Coolermaster Mastergel Maker.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@Ryzen 7 5800X

@Toxpox @MisakiTaro

Son düzenleme:
KS
Hamza Ensar Sağlam

Hamza Ensar Sağlam

Gold Sample
İfade skoru
2.272
75 derece p95 için çok değil aslında ama 360r'ı orijinal fanlarıyla 1000 tl'lere satıp 1200-1300 tl'e galahad 360 alsanız fena olmaz.

Aida64 testi ile 75 derece görüyor. Fanlar ve pompa ful hızdaydı.

Stok haldeki değer ise 360mm bir sıvı soğutma için fazla. Tabii sende GT 501 var, o da pek airflow kasası değil. Bunun da etkisi var biraz.

Core Temp çok kötü bir uygulama. HWiNFO üzerinden her şeyi gözlemleyebilirsin. Daha kararlı ve doğru bir program.

Kasanın önü açıktı. Önde sıvı soğutucumun orjinal fanları takılıydı. Coolermaster Mastergel Maker gibi diğer macunlara nazaran çok daha iyi bir macunla bu sıcaklıkları görmem üzdü açıkçası. OC yapmayı düşünüyordum. 80 görür diye yapmak istemiyorum artık. Kasamın üstü bayağı bir ısınıyor.

Ekleme: Denetim masasında güç tasarrufu modundaymış. Nihai performansa alarak teste sokacağım. 80 görür diye düşünüyorum.

77 derece gördü. Aida64 hata verdi.

Stok haldeki değer ise 360mm bir sıvı soğutma için fazla. Tabii sende GT 501 var, o da pek airflow kasası değil. Bunun da etkisi var biraz.

Core Temp çok kötü bir uygulama. HWiNFO üzerinden her şeyi gözlemleyebilirsin. Daha kararlı ve doğru bir program.

Hocam satmaya ve yenisini almaya karar verdim. Ne kadar fiyat koymalıyım sizce? Bir kaç ay içinde değer kaybeder mi?

Son düzenleme:

445

Gold Sample
İfade skoru
2.555
Aida64 testi ile 75 derece görüyor. Fanlar ve pompa ful hızdaydı.

Kasanın önü açıktı. Önde sıvı soğutucumun orjinal fanları takılıydı. Coolermaster Mastergel Maker gibi diğer macunlara nazaran çok daha iyi bir macunla bu sıcaklıkları görmem üzdü açıkçası. OC yapmayı düşünüyordum. 80 görür diye yapmak istemiyorum artık. Kasamın üstü bayağı bir ısınıyor.

Ekleme: Denetim masasında güç tasarrufu modundaymış. Nihai performansa alarak teste sokacağım. 80 görür diye düşünüyorum.

77 derece gördü. Aida64 hata verdi.

Hocam satmaya ve yenisini almaya karar verdim. Ne kadar fiyat koymalıyım sizce? Bir kaç ay içinde değer kaybeder mi?
1300TL ideal gibi?

@fryzen Sizin AIO'lar hakkınızda bilginiz vardı galiba?

365

Silver Sample
İfade skoru
1.238
Stok haldeki değer ise 360mm bir sıvı soğutma için fazla. Tabii sende GT 501 var, o da pek airflow kasası değil.
Adam sıvı soğutma kullanmıyor mu, kasa mesh olda ne yazar 😅, rafyatör ve fanların olduğu kısım mesh ise sorun yok.
Bu gün işlemcime Prime95 ile stres testi yapıyor, Core Temp üzerinden sıcaklığa bakıyordum. 62 derece gördü işlemcim. Ama ne olur ne olmaz diye Aida 64 ile stres testi yapıp sıcaklıklara baktığımda 75 derece
Yanlış testi yapıyorsun muhtemelen, Prime95 yapacaksan “SmallFFTs” testini yap ki bir işe yarasın.

360MM ve hava sıcaklığına göre evet biraz sıcak işlemcin, gelecekte ne alır ne satarsın o konuda yorum yapmayı düşünmüyorum lakin şu anki haliyle de o işlemci zarar görmez. İlla istersen başka bir konuda OC yapabiliriz (ben yapmasam bir başkası yardım eder muhtemelen).

KS
Hamza Ensar Sağlam

Hamza Ensar Sağlam

Gold Sample
İfade skoru
2.272
Adam sıvı soğutma kullanmıyor mu, kasa mesh olda ne yazar 😅, rafyatör ve fanların olduğu kısım mesh ise sorun yok.

Yanlış testi yapıyorsun muhtemelen, Prime95 yapacaksan “SmallFFTs” testini yap ki bir işe yarasın.

360MM ve hava sıcaklığına göre evet biraz sıcak işlemcin, gelecekte ne alır ne satarsın o konuda yorum yapmayı düşünmüyorum lakin şu anki haliyle de o işlemci zarar görmez. İlla istersen başka bir konuda OC yapabiliriz (ben yapmasam bir başkası yardım eder muhtemelen).

Prime 95 yapmayı düşünmüyorum. Aida64 ile nihai performans güç seçeneğinde 78 derece gördü. Termal macunum Mastergell Maker. Bu sıcaklık biraz değil bayağı fazla. Takoz silikon değil işlemcim. Gold silikon. Kasamın hava akışı o kadar kötü değil. Hatta normal diyelim. N'olur n'olmaz diye kasanın onünü açarak yaptım testi. Önü mesh.

365

Silver Sample
İfade skoru
1.238
Bu düşündüğün kadar anlam ifade etmiyor, sen el ile ayarlama yapmadığın sürece.
Prime 95 yapmayı düşünmüyorum.
Sen bilirsin ben de önermiyorum zaten, sadece yapacaksan doğru yap diye söylüyorum.
Aida64 ile nihai performans güç seçeneğinde 78 derece gördü.
O testte de sadece “FPU” seçeneğini işaretlersen işlemcin daha fazla W çekecektir, sonuç olarak en yüksek sıcaklıları görebilirsin.

KS
Hamza Ensar Sağlam

Hamza Ensar Sağlam

Gold Sample
İfade skoru
2.272
Bu düşündüğün kadar anlam ifade etmiyor, sen el ile ayarlama yapmadığın sürece.

Sen bilirsin ben de önermiyorum zaten, sadece yapacaksan doğru yap diye söylüyorum.

O testte de sadece “FPU” seçeneğini işaretlersen işlemcin daha fazla W çekecektir, sonuç olarak en yüksek sıcaklıları görebilirsin.

Aida64 ile hangi seçenekleri seçeyim? Ona göre tekrar test edeyim.

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
Silikon kalitesi stok halde sıcaklık değiştirmez. Silikon kalite farkı OC yaparken ortaya çıkar.
Adam sıvı soğutma kullanmıyor mu, kasa mesh olda ne yazar 😅, rafyatör ve fanların olduğu kısım mesh ise sorun yok
İçeriye soğuk hava girmediği sürece bir önemi yok sıvı soğutma olmasının. İçeriye soğuk hava iletilmezse radyatör sıcak kalır, dolayısıyla sıcaklıklar yüksek olur.

Mesh haliyle yine mi ısınıyor? Termal macunu çok kalın sürmediğine eminsin değil mi?

365

Silver Sample
İfade skoru
1.238
Aida64 ile hangi seçenekleri seçeyim? Ona göre tekrar test edeyim.
İşlemcine zorlayıcı yük bindirmek istiyorsan (ki bu genelde OC sonrası yaptırdığım bir işlem, bu sayede V’ın yeterli olup olmadığını görüyorum) sadece “FPU” seçeneğini işaretle, gerisi boş kalsın.

KS
Hamza Ensar Sağlam

Hamza Ensar Sağlam

Gold Sample
İfade skoru
2.272
Silikon kalitesi stok halde sıcaklık değiştirmez. Silikon kalite farkı OC yaparken ortaya çıkar.

İçeriye soğuk hava girmediği sürece bir önemi yok sıvı soğutma olmasının. İçeriye soğuk hava iletilmezse radyatör sıcak kalır, dolayısıyla sıcaklıklar yüksek olur.

Mesh haliyle yine mi ısınıyor? Termal macunu çok kalın sürmediğine eminsin değil mi?

Termal macunu mercimek kadar sürüp iyice yaydım. Kasanın önü açık, yani mesh hali ile testleri yaptım. 4 fan dışarı, 3 fan içeri üflüyor.

İşlemcine zorlayıcı yük bindirmek istiyorsan (ki bu genelde OC sonrası yaptırdığım bir işlem, bu sayede V’ın yeterli olup olmadığını görüyorum) sadece “FPU” seçeneğini işaretle, gerisi boş kalsın.

Sadece FPU açarak test edeyim birde. Size dönüş yapacağım.

365

Silver Sample
İfade skoru
1.238
Eğer fanlar içerideki havayı radyatöre üflüyorsa doğru diyorsun. Lakin yine de kasadan sürekli olarak hava tahliye edildiğinden bu kadar büyük etkisi olacağını sanmıyorum.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube