PC & Laptop Sohbetleri #2: 🖥💻

Hangi GPU üreticisi tercih ediyorsunuz?

• NVIDIA

• AMD (Eski adıyla ATI)

• Intel

• Sis Mirage

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görüntülenebilir.
Silicone Android Uygulaması

Sony Series Switch

Gold Sample
İfade skoru
1.674
NVIDIA sürücü konusunda cidden çok ileride bence AMD'ye göre. AMD laptoplar da yıllardır var bu sürücü sıkıntısı. Sürücü bulamıyorsunuz arkadaş. Bildiğin sürücü bulamıyorsun. Benim NVIDIA GPU'lu Samsung RF-511 ile aynı dönemde çıkan AMD GPU'lu cihazlarda şu an sürücü bulmak işkence gibi. Ama GT-540M için çıkan son sürücüyü rahatlıkla bulup kurabiliyorum. Keşke AMD şu sürücü işine bir el atsa artık. Böyle olmuyor.
Güzel şeyler yapıyorlar da bir yere kadar. Masaüstünde bile halen tam düzgün değil. RX 570'in yaşattığı Wattman sorunlarını unutmadık.

Airlemur89765

Platinum Sample
İfade skoru
8.035

Radeon RX 5500M

Rütbesiz
İfade skoru
363
KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Bütçenizi 500-1000 tl aralığında artırırsanız rtx 3050 laptoplar bulabilirsiniz.
Sorun işlemcide başlıyor işte. Her ne kadar ben AMD Ryzen bir laptop almak istesem de bir yandan da almak istemiyorum. Çünkü Hackintosh açısından sıkıntılı AMD mobil işlemciler. Windows ve Linux neyinize yetmiyor diye soracak olursanız, macOS'da bazı kullandığım programlar daha iyi çalışıyor.

Ayrıca üç tane işletim sistemi kurup üç amaç için kullanmak istiyorum onları. Oyun için Windows, iş için macOS, internet için Linux Mint. Bu durumda Intel'den başka çare kalmıyor. Ama Intel'de almak istemiyorum çünkü AMD'nin mobilde ki başarılarından sonra enayilik olur gibi hissediyorum Intel laptop almak. Dondum kaldım açıkçası.
FX serisinde bir sorun yoktu hatırladığım kadarıyla. 17 inç. Ekran çok iyi olmuş. 17 inç zorunlu diyen biri bu bütçede alabilir.
TUF serisinde ısınma sorunu var deniliyordu. FX serisinde yoksa güzelmiş. 17 inç zorunlu artık hocam yav. 15.6 inç sıktı. Hiçbir keyif vermiyor. 1366x768 adamın gözünü yoruyor.

Airlemur89765

Platinum Sample
İfade skoru
8.035
Sorun işlemcide başlıyor işte. Her ne kadar ben AMD Ryzen bir laptop almak istesem de bir yandan da almak istemiyorum. Çünkü Hackintosh açısından sıkıntılı AMD mobil işlemciler. Windows ve Linux neyinize yetmiyor diye soracak olursanız, macOS'da bazı kullandığım programlar daha iyi çalışıyor.

Ayrıca üç tane işletim sistemi kurup üç amaç için kullanmak istiyorum onları. Oyun için Windows, iş için macOS, internet için Linux Mint. Bu durumda Intel'den başka çare kalmıyor. Ama Intel'de almak istemiyorum çünkü AMD'nin mobilde ki başarılarından sonra enayilik olur gibi hissediyorum Intel laptop almak. Dondum kaldım açıkçası.

TUF serisinde ısınma sorunu var deniliyordu. FX serisinde yoksa güzelmiş. 17 inç zorunlu artık hocam yav. 15.6 inç sıktı. Hiçbir keyif vermiyor. 1366x768 adamın gözünü yoruyor.

O zaman alabilirsiniz. 15 inç bence de biraz küçük. Keşke 17 alsaydım diyorum.

Radeon RX 5500M

Rütbesiz
İfade skoru
363

Haklısınız,
Şahsen bende intel 10.nesile bakmam. Ki en ucuz 3050 laptop 10200H(4C 8T) işlemciye sahip. 14nm+++++++++++ ve zayıf performanslı.
Bir diğer model ise tuf fx506hc. Bu model fiyat olarak biraz daha tuzlu ancak sunduğu 11400H işlemci, serin ve performanslı. 10nm supefin ilk mobil işlemcilerden. Buna şans verebilirsiniz.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
O zaman alabilirsiniz. 15 inç bence de biraz küçük. Keşke 17 alsaydım diyorum.
Bu durumda monitör almak mantıklı hocam. Laptop her ne kadar kendi ekranına sahip olsa da, ayrı bir ekranda daha iyi performans veriyor. HDMI ile televizyona bağladığım da GT-540M en az 15 FPS daha performanslı çalışıyordu. Optimus yüzünden HD3000'e geçiyor oyunlarda bir anda ekran.

drmstafaa

Gold Sample
İfade skoru
1.243
Bu laptop var elimde. Linux Mint kurdum. Ne yapabilirim? Bu arada belirtmiş olayım, içinde anakarta gömülü lisans var. 8.1 lisansı. 8.1'de kastığı için Mint kurdum. Eski OS X sürümlerinden birini kurmayı düşündüm ama Celeron işlemci olduğu için vazgeçtim.
Bir fikriniz var mıdır?
RAM+SSD ile Windows 8.1 kurulabilir. Mint Xfce kurduysanız muhtemelen kasmayacaktır. Kasıyorsa da İlledelinux JWM ya da Openbox kurun.

Airlemur89765

Platinum Sample
İfade skoru
8.035
Akşama doğru istersen beraber bakalım. Dell ile çok maceram oldu benim :D.

Hocam eğer hala düşünüyorsanız hangi saatte bakalım? Ayrıca Discord'unuzu bulamadım, özelden atarsanız sevinirim 🙂

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube