Otomobil sohbetleri #1

Silicone Android Uygulaması

fryzen

Silver Sample
İfade skoru
2.527
Eski Leon hoşuma giden bir araç ancak piyasada çok fazla hor kullanılmış araç var, dikkatli olmak lazım.

Scala Polo (MQB-A0) altyapısı üstüne kurulan bir araç, uzun yol için rakiplerinden biraz daha geride kalır ve %80 dilime girdi. Şehir içi için güzel araba.

3008 bu bütçede bulunması zor gibi, arka süspansiyon hariç iyi bir araç. 1.2 PureTech alacaksan 2019 üstü alırsan daha iyi olur. (Nedenini açıklayacağım)

Civic performans beklentiniz yoksa rakiplerinden konforlu ve tasarruflu, zam geldi ama 260 civarından sıfır Eco Elegance veriyorlardı, Eco Executive de alınabilir ikinci el. Performans beklentisi varsa 1.5 Turbo VTEC RS manuel alınabilir, CVT otomatiği de var ama performansı törpülüyor.

Ek olarak aksesuar yapmak isterseniz sıfır Megane 1.3 TCe EDC olabilir, performanslı ve tasarruflu sayılabilecek bir araç, yol tutuşu segment ortalamalarında. Donanım olarak çok yetersiz değil ama, işte.

Hala varsa Sportage 1.6 GDI Cool da eklenebilir listeye.

KS
Wolerm

Wolerm

Gold Sample
İfade skoru
6.005
Eski Leon hoşuma giden bir araç ancak piyasada çok fazla hor kullanılmış araç var, dikkatli olmak lazım.

Scala Polo (MQB-A0) altyapısı üstüne kurulan bir araç, uzun yol için rakiplerinden biraz daha geride kalır ve %80 dilime girdi. Şehir içi için güzel araba.

3008 bu bütçede bulunması zor gibi, arka süspansiyon hariç iyi bir araç. 1.2 PureTech alacaksan 2019 üstü alırsan daha iyi olur. (Nedenini açıklayacağım)

Civic performans beklentiniz yoksa rakiplerinden konforlu ve tasarruflu, zam geldi ama 260 civarından sıfır Eco Elegance veriyorlardı, Eco Executive de alınabilir ikinci el. Performans beklentisi varsa 1.5 Turbo VTEC RS manuel alınabilir, CVT otomatiği de var ama performansı törpülüyor.

Ek olarak aksesuar yapmak isterseniz sıfır Megane 1.3 TCe EDC olabilir, performanslı ve tasarruflu sayılabilecek bir araç, yol tutuşu segment ortalamalarında. Donanım olarak çok yetersiz değil ama, işte.

Hala varsa Sportage 1.6 GDI Cool da eklenebilir listeye.
Hocam HB olarak zaten Golf ve Scala var. Dediklerinizi düşüneceğiz, uzun yol konusunu çünkü babam alışınca İstanbul'dan Artvin'e bayağı bir yol var. 3008 bulmama ben de şaşırdım ama temiz çıktı nasıl olduysa. Civic C segmenti ve diğer sedan'lara göre yani Insignia, SuperB ve Passat'a göre daha ucuz. Bu da cazip yapıyor. SuperB piyasası uçmuş biraz, zam geldiği belli maalesef. Insignia'ya bakınca SuperB ile aynı ama aynı konfor yok. Onu ve Mondeo'yu eledim. Sorularım;
Passat 2015 kasa mı SuperB 2017 kasa mı?
Scala Premium kasa mı Golf Highline mı?
3008'eo fiyatta alternatif var mı?

fryzen

Silver Sample
İfade skoru
2.527
Bir araç daha söyleyeyim: 2017-2018 aralığında Ford Kuga 1.5 TDCi Powershift alınabilir. Şanzımanı sorunsuzluk bakımından pek içime sinmiyor (anlatacağım) ama tepkileri iyi, performansı yeterli, tasarruflu bir araba. Style donanımın temizleri bu fiyata bulunabilir, bütçe biraz aşılırsa Titanium daha iyi olur ama Style da yeterli.

KS
Wolerm

Wolerm

Gold Sample
İfade skoru
6.005
Bir araç daha söyleyeyim: 2017-2018 aralığında Ford Kuga 1.5 TDCi Powershift alınabilir. Şanzımanı sorunsuzluk bakımından pek içime sinmiyor (anlatacağım) ama tepkileri iyi, performansı yeterli, tasarruflu bir araba. Style donanımın temizleri bu fiyata bulunabilir, bütçe biraz aşılırsa Titanium daha iyi olur ama Style da yeterli.
Sitede vardı bir tane, sanırım Powershift olandı. Bakınca hoştu, 3008 yanına yazdım hocam. Civic neden C segment bir de? Benim gözümde hoş, her paketi dolu olan bir model.
Son liste;
  • Scala Premium 1.5TSI
  • Golf Highline 7,5 kasa
  • SuperB 1.6TDI olan 2017 kasa veya 1.4TSI 2016 kasa
  • Civic
  • 3008 1.6BlueHDI
  • Insignia 1.6 CDTI Grand Sport X
  • S60 2014 1.6
  • Passat 2015 1.6TDI
Sorular;
  • Passat mı SuperB mi? İkisi de segmentin en dişlileri.
  • Civic vs Insignia? Tabii farklı segmentler ama Insignia eski kasaya göre bagaj hacmi azalmış, fiyatları gereksiz pahalı gibi geliyor bana?
  • Scala vs Golf, HB olarak? Polo altyapısı kullanmasına rağmen Scala daha geniş ve havadar.
  • Civic Benzinli ile Dizel model? Fazla para vermeye değer mi? Arada 20K'dan fazla bir fark var.

fryzen

Silver Sample
İfade skoru
2.527
1- Passat mı SuperB mi dersen, araç kondisyonuna göre karar veririm.
2- Insignia durumu iyiyse ve fiyat farkı yoksa daha ağır bastı.
3- Ağırlıklı kullanım şehir içi ise Scala, daha fazla uzun yol ise Golf. Ayrıca araç durumları da etkili burada. Golf alacaksan 1.5 TSI olanı ile 1.0 TSI ile aralarındaki tek fark motor değil, süspansiyon farkı da var.
4- Civic'in dizeline pek hakim değilim, biraz araştırmam lazım.

KS
Wolerm

Wolerm

Gold Sample
İfade skoru
6.005
1- Passat mı SuperB mi dersen, araç kondisyonuna göre karar veririm.
2- İhtiyaca göre değişir, yakıt tüketimi öncelikliyse Civic. Insignia hangi motor olacaktı?
3- Ağırlıklı kullanım şehir içi ise Scala, daha fazla uzun yol ise Golf. Ayrıca araç durumları da etkili burada. Golf alacaksan 1.5 TSI olanı ile 1.0 TSI ile aralarındaki tek fark motor değil, süspansiyon farkı da var.
4- Civic'in dizeline pek hakim değilim, biraz araştırmam lazım.
-Araç kondisyonu derken hocam?
-Insignia 1.6CDTI
-Hocam ikisi karışık ama genelde şehir içi olacak.
-Tamam hocam.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

-Araç kondisyonu derken hocam?
-Insignia 1.6CDTI
-Hocam ikisi karışık ama genelde şehir içi olacak.
-Tamam hocam.
Golf 1.5 bu arada.

KS
Wolerm

Wolerm

Gold Sample
İfade skoru
6.005
Model yılı, kilometresi, kullanım durumu, yıpranmalar, hasar durumu.
Bunlar satılmazsa bunlar, satılsa bile sıfır tadında araçlar olur.

Sitede vardı bir tane, sanırım Powershift olandı. Bakınca hoştu, 3008 yanına yazdım hocam. Civic neden C segment bir de? Benim gözümde hoş, her paketi dolu olan bir model.
Son liste;
  • Scala Premium 1.5TSI
  • Golf Highline 7,5 kasa
  • SuperB 1.6TDI olan 2017 kasa veya 1.4TSI 2016 kasa
  • Civic
  • 3008 1.6BlueHDI
  • Insignia 1.6 CDTI Grand Sport X
  • S60 2014 1.6
  • Passat 2015 1.6TDI
Sorular;
  • Civic vs Insignia? Tabii farklı segmentler ama Insignia eski kasaya göre bagaj hacmi azalmış, fiyatları gereksiz pahalı gibi geliyor bana?
  • Scala vs Golf, HB olarak? Polo altyapısı kullanmasına rağmen Scala daha geniş ve havadar.
  • Civic Benzinli ile Dizel model? Fazla para vermeye değer mi? Arada 20K'dan fazla bir fark var.
@GFYT şu sorulara ve şu araca bakar mısın? 3008 varken listeye alayım mı?

Son düzenleme:

123456789

Platinum Sample
İfade skoru
5.695
KS
Wolerm

Wolerm

Gold Sample
İfade skoru
6.005
2 saat tyt çalışacağım, sonra yardımcı olabilirim.

@Wolerm bu arada dün sana attığım scalayı satmış adamlar, ilandan kaldırılmış.
Hocam zaten yaz sonuna kadar dayanamazdı o. İllaki gelir bir ilan. İyi çalışmalar. Çalışmadan sonra görüşürüz.

123456789

Platinum Sample
İfade skoru
5.695
Sorular;

SuperB gerek bagaj hacmi, gerekse de iç hacim olarak daha geniş.

Civic C segment iken İnsignia D segment; İnsignia da güzel araba alınabilir. Evet, diğer modellere göre pahalı.

Scala daha geniş fakat ben Golf tercih ederim.

Dizel modeli daha iyi, az yakar çok kaçar.

KS
Wolerm

Wolerm

Gold Sample
İfade skoru
6.005
SuperB gerek bagaj hacmi, gerekse de iç hacim olarak daha geniş.

Civic C segment iken İnsignia D segment; İnsignia da güzel araba alınabilir. Evet, diğer modellere göre pahalı.

Scala daha geniş fakat ben Golf tercih ederim.

Dizel modeli daha iyi, az yakar çok kaçar.
Hocam ilk olarak teşekkürler. Passat ve Insignia elendi. SuperB ile aynı fiyatta ikisi de. Civic’in yeni kasasını bekleyeceğiz gibi. Golf neden alırdınız? Kişisel mi yoksa? 20K farka değer yani, dizel almak için.

123456789

Platinum Sample
İfade skoru
5.695
Hocam ilk olarak teşekkürler. Passat ve Insignia elendi. SuperB ile aynı fiyatta ikisi de. Civic’in yeni kasasını bekleyeceğiz gibi. Golf neden alırdınız? Kişisel mi yoksa? 20K farka değer yani, dizel almak için.
Golf'ün yol tutuşunu ve tipini beğeniyorum. 20k farka değer, benzin 8tl dizel 7.40tl. 60kuruş fark var, benzin zaten dizelden 2lt fazla yakıyor, km başı 1.2 tl. 200km gitsen 30tl fark yapar şehir dışı.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube