Osmanlı'nın Sömürgeci Olması

Silicone Android Uygulaması
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

onatygt

Bronze Sample
İfade skoru
527
Hayalindeki kırmızı Renault Laguna 1'in içinde.
@Pitbull, Ama kendisini değiştirmiyor. Annem ve babam bana her zaman kendi yanlışlarını yapmamam için söylerler. Ama halen aynı yanlışları yaparlar. Bu yüzden olaylar zincirleme bir şekilde devam eder.

Steve Gates

Gold Sample
İfade skoru
1.992
@Steve Gates, Ben sadece padişahların suçu demiyorum. Ben yönetimin suçu diyorum. Padişahlık ile yönetilen bir ülkede problemler yavaş yavaş ortaya çıkar ama bir patlak verdi mi artık iş işten geçmiştir.

Bahsettiğiniz fermanlar ve Kanun-i Esasi ise o zamanki durumu kurtarmak için atılan adımlardı ama artık geç kalınmıştı. Bir kere dışarıyı görenler zaten onların ne kadar gelişmiş olduğunu söylüyordu. Savaşa girmemiz ile sonumuz gelmişti. O kadar borç ve bitmiş deniz askeryesi ile ne yapabilirdi. Mustafa Kemal Paşa, İsmet Paşa, Kazım Karabekir Paşa gibi paşalar ve askerler olmasaydı şu an Türkiye'yi bırak bu topraklarda Türk kalmazdı.
Tamam işte yöneticilerde sorun. Ama halkı bilerek cahil bıraktılar demeyin işte.
Ayrıca @Besim Tibuk sen sömürgecilikle Devletin bilim ve teknolojide geri kalmasını aynı şey mi sanıyorsun?

onatygt

Bronze Sample
İfade skoru
527
Hayalindeki kırmızı Renault Laguna 1'in içinde.
@Pitbull, Enver Paşa'nın hatası zaten askeriyeyi siyasetle birleştirmesiydi ama askeriye bundan sonra iyice dağılmaya balıyor. Onu geçtim II.Abdulhamit'te baktığın zaman tahtımı koruyayım derdine düşüp bir sürü yanlış yol izlemişti.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@Steve Gates, halkın cahil kalması her zaman yönetimin işine gelir ama bunu unutmamak lazım. İstediği gibi devlet halkı manipüle edebilir ve kullanabilir.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
@Pitbull, Enver Paşa'nın hatası zaten askeriyeyi siyasetle birleştirmesiydi ama askeriye bundan sonra iyice dağılmaya balıyor. Onu geçtim II.Abdulhamit'te baktığın zaman tahtımı koruyayım derdine düşüp bir sürü yanlış yol izlemişti.
Emin ol 2.Abdülhamid olmasa 40 yıl daha erken yıkılırdı osmanlı. Zamanında onu düşman yaklaşıyor diye başka bir yere taşımak istediklerinde gitmemişti.

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Seviyeli bir tartışmaydı ama konu bana göre saçma bir konuydu, sömürgeci olabilir bunda sıkıntı yok fakat sıkıntı sömürgeci olmaması fethettiği yerlere kasabalar, şehirler, kurdu.

Aslında şuan türkiye sınıları içinde yaşamamızı sağlayan etkenlerden bir, fakat zaten en önemlisi Gazi Mustafa Kemal Paşa.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
@The Executioner hocam kilitleyebilirmisiniz?

Seviyeli bir tartışmaydı ama konu bana göre saçma bir konuydu, sömürgeci olabilir bunda sıkıntı yok fakat sıkıntı sömürgeci olmaması fethettiği yerlere kasabalar, şehirler, kurdu.

Aslında şuan türkiye sınıları içinde yaşamamızı sağlayan etkenlerden bir, fakat zaten en önemlisi Gazi Mustafa Kemal Paşa.
Hocam zaten sömürgeci bile değil. Arkadaş sömürgenin anlamını karıştırmış.

KS
Besim Tibuk

Besim Tibuk

Gold Sample
İfade skoru
2.118
kısaca türk milletinin başına gelen insanlar _> atam hariç <_ kendi ülkesini ve milletini düşünmemiş.

AsLegolas

Silver Sample
İfade skoru
1.622
Bende sömürgeci değildi demiyorum ama diğer Avrupa devletlerinin yanında Osmanlı Politikası bayağı hafif kalıyor.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
kısaca türk milletinin başına gelen insanlar _> atam hariç <_ kendi ülkesini ve milletini düşünmemiş.
Dostum son 300 yıl çöp diyorsun kalan 324 yıl ne peki? Halk gayet düzgün yaşadı.

KS
Besim Tibuk

Besim Tibuk

Gold Sample
İfade skoru
2.118

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
Bana göre hepsi kötü birçok açıdan.
Son 300 yıl mekanik yönünden kötü.

Padişahlar güzel yaşadı; halk değil.
Avrupalı padişahlar ile karıştırma. At üstünde ölen insanlar.

Nordscs veya Arnadimo

Gold Sample
İfade skoru
641
Osmanlı batı medeniyetleri kadar vahşi olmasa da sömürgecilik yapmıştır, zamanında fırsatı olup ta sömürgecilik yapmamış bir devlet gösteremezsin zaten. Osmanlı hatasız bir devlet değildi. Ayrıca halk fakirdi fukaraydı.

𝙡𝙤𝙠𝙞.

Silver Sample
İfade skoru
3.842
Sömürgeci olan devletler, sömürge devletlerini soyup soğana çeviriyor. Medeniyet namına hiçbir şey yapmıyorlardı. Osmanlı ise fethedilen bölgeyi zenginleştiriyor, sonrasında harcını alıyordu. İkisi arasında dağlar kadar fark var. Lütfen karıştırmayalım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube