Osmanlı'nın Sömürgeci Olması

Silicone Android Uygulaması
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

123456789

Platinum Sample
İfade skoru
5.695
Tamam matbaa olayı geç geldi ama biliyosun hat sanatı var ve bunu yapan insanlar var, sence onlar zorluk çıkarmazlarmı?
Kitaplar o dönemde çok pahalıydı, dediğin gibi el yapımı olduklarından dolayı. Matbaa gelince de o insanların iş olanakları gitmiş, devlete isyan eder olmuşlardı.

Steve Gates

Gold Sample
İfade skoru
1.992
Adamlar matbaaya şeytan işi olarak baktılar ve bu yüzden yüzyıllarca anadolu halkı cahil kaldı.
Matbaaya şeytan işi olarak bakanları nasıl tüm Osmanlı olarak genelliyorsun? Evet Osmanlı son dönemlerine doğru bilimde teknolojide çok geri kaldı. Sonra da böyle gericiler ortaya çıktı. Peki bu cahillerin ortaya çıkmasının nedeni devlet miydi? İşte sorun burada. Evet devlet yöneticileri bilime ve teknolojiye pek önem vermedi ancak kasıtlı cahil bıraktılar demek çok saçma. Kaldı ki 2.Mahmut gibi modernist padişahlar gericilerle mücadele etmeye çalıştılar.
Yani Osmanlı içindeki bazı gericileri tüm Osmanlı'ya genelleme.

KS
Besim Tibuk

Besim Tibuk

Gold Sample
İfade skoru
2.118

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
sömürgeden kastettiğim osmanlının insanları eğitimsiz bırakmasıydı zaten.
ilk mesajdaki sürprizbozanda "sonra ekleyeceğim" yazıyor.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

300 senecik sadece:{
Dostum onuyu biraz yanlış açmışsın ilk 2 sayfadaki muhabbet gereksiz oldu.

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Osmanlı adlığı toprakları kullandı, kullanım alanları yarattı, İspanyollar ise amerşkayı sömürdü ve bıraktı bu farkı anlamıyorsun ve anlamak istemiyorsun.

Osmanlıdan nefret ediyor, hitlerin önünde eğiliyorsunuz.

Steve Gates

Gold Sample
İfade skoru
1.992
@Steve Gates, millete sigara, alkolü yasaklayıp kendisi bunları aşırı fazla tüketen (Deli) IV.Murat'a ne demeli.
Ben öyle padişahlar yok demedim ki. Var böyleleri her devlette kötü yöneticiler olur ancak bunlar istisna Osmanlı'nın son dönemine doğru bakarsan Tanzimat Fermanı, Islahat Fermanı, Kanun-i Esasi gibi birçok yenilik yapıldı. Bu yöneticilerin Devlet'i bu kötü gidişten kurtarmak için çabaladığı anlamına gelir.
Ayrıca tekrardan belirteyim Osmanlı'nın geri kalması padişahlardan değil tüm devlet yüzünden. Yani Padişahından Sadrazamına, paşasından memuruna kadar herkes sorumlu bu durumdan. İşini iyi yapanlar hariç.

Steve Gates

Gold Sample
İfade skoru
1.992
Ben konuşmak istemiyorum bu konu hakkında, bak bakalım zamanın hindistanına, anlarsın sömürgeciliği. Ha bilmiyorsan söyleyelim, Hindistan ingilterenin sömürüsü altındaydı, ayrıca suriye de insanların neden bu kadar iyi yabancı dil konuştuğunu bilmiyor musun? Fransız ve İngiltere işgali sayesinde konuşmayı öğrendiler, herhangi bir suriyeli bir türkten daha iyi ve akıcı şekilde ingilizceyi daha kısa sürede ve daha tatmin edici şekilde konuşabiliyor. Demekki Osmanlı Devleti sömürseydi devletleri,orada da buna benzer şekilde türkçe öğrenilmiş olurdu. Bakıyorum işgal altındaki devletlerine, arapça-fasça-fransızca konuşuyorlar. Yapmayın, ayıptır günahtır.
Çok haklısınız. Suriye Irak gibi devlet çok uzun süre olmasa da sömürge oldular ve bu kadar kısa bir süre içinde Fransızca, İngilizce konuşmaya başladılar. Eğer Osmanlı sömürgecilik yapsaydı şu an Orta Doğu, Balkanlar, Afrika ve ele geçirdiği diğer yerlerde Türkçe konuşuluyor olurdu.

onatygt

Bronze Sample
İfade skoru
527
Hayalindeki kırmızı Renault Laguna 1'in içinde.
@Steve Gates, Ben sadece padişahların suçu demiyorum. Ben yönetimin suçu diyorum. Padişahlık ile yönetilen bir ülkede problemler yavaş yavaş ortaya çıkar ama bir patlak verdi mi artık iş işten geçmiştir.

Bahsettiğiniz fermanlar ve Kanun-i Esasi ise o zamanki durumu kurtarmak için atılan adımlardı ama artık geç kalınmıştı. Bir kere dışarıyı görenler zaten onların ne kadar gelişmiş olduğunu söylüyordu. Savaşa girmemiz ile sonumuz gelmişti. O kadar borç ve bitmiş deniz askeryesi ile ne yapabilirdi. Mustafa Kemal Paşa, İsmet Paşa, Kazım Karabekir Paşa gibi paşalar ve askerler olmasaydı şu an Türkiye'yi bırak bu topraklarda Türk kalmazdı.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
@Steve Gates, millete sigara, alkolü yasaklayıp kendisi bunları aşırı fazla tüketen (Deli) IV.Murat'a ne demeli.
Baba sigara içiyor ve oğluna:Oğlum ben içtim, sen içme bu kötü . diyor gibi düşün.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@Steve Gates, Ben sadece padişahların suçu demiyorum. Ben yönetimin suçu diyorum. Padişahlık ile yönetilen bir ülkede problemler yavaş yavaş ortaya çıkar ama bir patlak verdi mi artık iş işten geçmiştir.

Bahsettiğiniz fermanlar ve Kanun-i Esasi ise o zamanki durumu kurtarmak için atılan adımlardı ama artık geç kalınmıştı. Bir kere dışarıyı görenler zaten onların ne kadar gelişmiş olduğunu söylüyordu. Savaşa girmemiz ile sonumuz gelmişti. O kadar borç ve bitmiş deniz askeryesi ile ne yapabilirdi. Mustafa Kemal Paşa, İsmet Paşa, Kazım Karabekir Paşa gibi paşalar ve askerler olmasaydı şu an Türkiye'yi bırak bu topraklarda Türk kalmazdı.
İttihat ve Terakki'in de payı var yıkılmada. Ek olarak Enver Paşa cahildi o zamanlar. Sonradan Biz hata ettik paşam, 2.Abdülhamidi anlayamadık demişti.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube