Osmanlı'nın Sömürgeci Olması

Silicone Android Uygulaması
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
@Pitbull, Git araştır. Bu yüzden ülke çoğunlukla Alevi'likten Suni'liğe kaymıştır. Ki Türk'ler eskiden Alevi çoğunluktulukta bir millettir. (Müslümanlar arasında) Artı olarak laf ettiğin İsmet İnönü olmasaydı sen olmazdın. Sen batan geminin mallarını toplayan Osmanlı'na dön.
Evet, Atatürk öldüğünde kendi parasını bastıran Atatürk ile alakalı bütün şeyleri kaldıran bir insan. Ek olarak Atatürk son zamanlarında Alkol+Sigara'ya çok düşmüştü, kimsede Paşam çok içiyorsunuz demiyordu. Atatürk öldüğü gibi yerine geçti zaten.

123456789

Platinum Sample
İfade skoru
5.695
Osmanlı Devleti sömürgeci olsaydı şu an cezayir,fas gibi kıyı devletleri fransızca yerine türkçe konuşuyor olurdu. Biraz aklınızı kullanın, Osmanlı sömürgeci olsaydı o devletlerden petrolleri İngiltere,Fransa yerine biz almış ve hala süper güç olurduk.

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
sömürge deyince hemen aklınıza ingilizler gelmesin.

osmanlı insanları sömürmüş. şeriat yönetimi altında anadolu halkını birçok güzel şey ve kültürden mahrum bırakmış mesela.
Efendim, inanın her şeyin ne olduğunu biliyorum ve oraya diğer devletleride yazdım, eğer ingiltere olmasaydı sömürgecilik akımı bu kada rolamaycaktı.

Steve Gates

Gold Sample
İfade skoru
1.992
Ben sizin neden böyle dediğinizi anlıyorum. İslam'dan nefret ettiğiniz için ve İslam'la bağı bulunduğu için Osmanlı'dan da nefret ediyorsunuz. Bu dediklerinizi Halil İnalcık'a (Öldü maalesef) İlber Ortaylı'ya söyleyin bakalım ne diyecekler? Tabi ki sizin tarih bilgini daha üstün.
Osmanlı da TÜRK atalarınızdan bu kadar nefret etmeyin.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
sömürge deyince hemen aklınıza ingilizler gelmesin.

osmanlı insanları sömürmüş. şeriat yönetimi altında anadolu halkını birçok güzel şey ve kültürden mahrum bırakmış mesela.
Arkadaş köklü bir Avrupa sevicisi.

onatygt

Bronze Sample
İfade skoru
527
Hayalindeki kırmızı Renault Laguna 1'in içinde.
@Besim Tibuk, Özünden uzaklaştırdığı yetmemiş gibi bunu bir nevi zorunlu bırakmış. Halen gelip savunuyorlar ya ona yanıyorum.

Okulları vardı diyorsun ya. O kişilerin çoğunluğu kendi kendilerini geliştiren kişilerdi. Zorluklar insanları geliştirir derler, doğrudur. Ama bilgiye kavuşabilen için geçerlidir. Osmanlı'da Arapça okuma yazma oranı bile çok düşüktü. Bu dediklerime rağmen Osmanlı'nın eğitim sistemi iyi derseniz şaşarım.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
@Besim Tibuk, Özünden uzaklaştırdığı yetmemiş gibi bunu bir nevi zorunlu bırakmış. Halen gelip savunuyorlar ya ona yanıyorum.

Okulları vardı diyorsun ya. O kişilerin çoğunluğu kendi kendilerini geliştiren kişilerdi. Zorluklar insanları geliştirir derler, doğrudur. Ama bilgiye kavuşabilen için geçerlidir. Osmanlı'da Arapça okuma yazma oranı bile çok düşüktü. Bu dediklerime rağmen Osmanlı'nın eğitim sistemi iyi derseniz şaşarım.
Dostum tamam okuma yazma oranı düşük ama sen bunu neye bağlıyorsun? Harrflerin zor olmasına mı?

123456789

Platinum Sample
İfade skoru
5.695
Ben konuşmak istemiyorum bu konu hakkında, bak bakalım zamanın hindistanına, anlarsın sömürgeciliği. Ha bilmiyorsan söyleyelim, Hindistan ingilterenin sömürüsü altındaydı, ayrıca suriye de insanların neden bu kadar iyi yabancı dil konuştuğunu bilmiyor musun? Fransız ve İngiltere işgali sayesinde konuşmayı öğrendiler, herhangi bir suriyeli bir türkten daha iyi ve akıcı şekilde ingilizceyi daha kısa sürede ve daha tatmin edici şekilde konuşabiliyor. Demekki Osmanlı Devleti sömürseydi devletleri,orada da buna benzer şekilde türkçe öğrenilmiş olurdu. Bakıyorum işgal altındaki devletlerine, arapça-fasça-fransızca konuşuyorlar. Yapmayın, ayıptır günahtır.

onatygt

Bronze Sample
İfade skoru
527
Hayalindeki kırmızı Renault Laguna 1'in içinde.
@Pitbull, O olayı istersen bir araştır. Hangi limanda hatırlamıyorum ama bir limanda basılan paralar ele geçireleceği haberi geliyor. Bu sırada limanda paraların belli bir kısma denize dağılıyor. Bu haberi alan İnönü paraların kullanım dışı bırakıp devleti zarara uğratmamak içn kendi resminin olduğu parayı bastırtıyor.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
Bir kere harfler zor olsaydı şuan Japonya ölmüş bir ülke olurdu. Onların harflerine bakın.

123456789

Platinum Sample
İfade skoru
5.695
Bu bir Türk geleneğidir.

Osmanlı paralarında sürekli Osman Gazi mi vardı?

İslam'dan nefretle alakası yok.

Adamlar matbaaya şeytan işi olarak baktılar ve bu yüzden yüzyıllarca anadolu halkı cahil kaldı.
Anadolu halkı değil, osmalnı devleti birçok şeyden arkadan geldi. Dediğin gibi cahil kalmak değil, geriden gelmektir o. Lale Devri'ne bak derim, neler olmuş neler değişmiş. Sadece matbaa değil, bir sürü şey o zamanlardan sonra geldi. Yani anadolu cahil bırakıldı, İstanbuldakiler rahat rahat yaşadı diye bir olay yok.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
Bu bir Türk geleneğidir.

Osmanlı paralarında sürekli Osman Gazi mi vardı?

İslam'dan nefretle alakası yok.

Adamlar matbaaya şeytan işi olarak baktılar ve bu yüzden yüzyıllarca anadolu halkı cahil kaldı.
Tamam matbaa olayı geç geldi ama biliyosun hat sanatı var ve bunu yapan insanlar var, sence onlar zorluk çıkarmazlarmı?

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Şimdi değil mi sırası anadolu halkını savunmak ?

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
Ben bunu birazda son zamanda gelen padişahlara bağlıyorum. Ve son zamanlarında Osmanlının ek olarak padişahların anneleride çok işe karışıyorlardı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube