Başarılı Kurulum OS X Mavericks 10.9.5 | Clover | Pentium D 820

Silicone Android Uygulaması
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şimdi diyeceksiniz niye bunu kurdun diye? Burada bahsedeceğim sistem oldukça eski maksimum çalıştırabilieceği sürümü öğrenmek ve daha da eski sürümlerde deneyim kazanmak amacı ile kurdum yoksa böyle bir sistem için macOS hiçbir şekilde mantıklı değil.

Öncelikle sistemden bahsedeyim:

İşlemci: Intel Pentium D820. (Yama kullanıldı.)
Anakart: Asus P5PL2.
RAM: 2 GB DDR2.
Disk: Samsung SpinPoint 160JJ 160 GB 7200 RPM. (Diğer sistemden çıkardım.)
Ekran Kartı: Zotac GeForce 210 Synergy Edition 1 GB. (Henüz tanıtılmadı.)

Kurulum süreci​

Açıkçası pek bir işlem yapmadım normal şekilde Win32DiskImager kullanarak imajı yazdım herhangi bir config düzenlemesi yapmadım. BIOS ekranında da pek yapabileceğim bir ayar yoktu USB Configuration kısmında EHCI Hand-Off ayarını açtım ardından da sistemi USB'den başlattım.

İlk boot sırasında bilinmeyen işlemci hatası aldım sonrasında reset attı zaten, ben de bunun için boot argümanlarına npci=0x3000, pmVersion=0 komutlarını girdim ve boot edebilmeyi başardım.

Diskimi Paragon ile zaten formatlamıştım direkt disk seçim ekranında diskim tanındı ve seçerek devam ettim. Kuruluma başlamak üzereyken "OS X Mavericks sürümünün bu kopyası doğrulanamıyor" hatası aldım. Sebebi basit desteği kesilmiş bir sürüm kurmaya çalışıyorum, Apple'ın politikası gereği desteklenmeyen sürümleri güncel bir zamanda kuramazsınız. Saati geriye almak için İzlenceler>Terminal kısmına girip date komutu ile zaman ayarını 8 sene geriye aldım ve kurulum başladı.

Yükleme sırasında herhangi bir hata almadım ve 2. kısımda da bir sorun yaşamadım gerekli ayarları yaptıktan sonra masaüstüne ulaştım.

Ancak henüz yapmadığım bir ton ayar var, ekran kartım tanımlı değil ve işlemci için yama gerekiyordu yamalama yaptım ancak ekran kartını tanıtma gereği duymadım çünkü geçici olarak kurmuştum.

İlk izlenimlerim​

High Sierra kullanıcısı olarak öncelikle arayüzde çok tuhaflıklar ya da zorluklar yaşamadım sadece tasarım daha eski idi, sevenleri var tabii.

Sistem Windows'a göre biraz daha tepkisel çalışıyordu ancak bu yine kurulması için bir sebep değil. Dediğim gibi eski sistemleri rahatlatma amacı ile Hackintosh yapacaksanız tavsiye etmem.

Son düzenleme:

Chloe Price

Silver Sample
İfade skoru
4.116
Microsoft tasarım yapmayı bilmiyor işte. Adamların tasarım ekibi kör sanırım. Bu kadar çirkin bir işletim sistemi yapılamaz çünkü. Sun Valley güzel olur umarım.
Onda da stabillik sorunu çıkarsa iyice batırırlar herhalde.

KS
yigit

yigit

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
12.098
Ekran kartı için uğraşmayacaktım aslında ama onu da hallettim. :)

Biraz daha yeni bir işlemci olsaydı Yosemite kurulurdu bu sisteme aslında ama SSE3.1 desteği yok, olsa kurulurdu zaten.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Ekran kartı için uğraşmayacaktım aslında ama onu da hallettim. :)

Biraz daha yeni bir işlemci olsaydı Yosemite kurulurdu bu sisteme aslında ama SSE3.1 desteği yok, olsa kurulurdu zaten.
Bende Wi-Fi meselesini çözdüm hocam HS'de ama iki sıkıntı var şimdi de. O size bahsettiğim çizgiler çok nadiren de olsa çıkmaya devam ediyorlar ve nedense sistem donuyor ara sıra. Kapatıp açmam gerekiyor o durumlarda. Sierra kuracağım bu gidişle. High Sierra sökmedi sanırım benim sisteme.

KS
yigit

yigit

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
12.098
Bende Wi-Fi meselesini çözdüm hocam HS'de ama iki sıkıntı var şimdi de. O size bahsettiğim çizgiler çok nadiren de olsa çıkmaya devam ediyorlar ve nedense sistem donuyor ara sıra. Kapatıp açmam gerekiyor o durumlarda. Sierra kuracağım bu gidişle. High Sierra sökmedi sanırım benim sisteme.
VRAM yetersizliğinden büyük ihtimalle, benzer Sandy Bridge işlemciler ile aynı sorunu yaşayanlar gördüm Sierra kurunca çözüldüğünü söylemişler.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
VRAM yetersizliğinden büyük ihtimalle, benzer Sandy Bridge işlemciler ile aynı sorunu yaşayanlar gördüm Sierra kurunca çözüldüğünü söylemişler.
VRAM artırsam düzelir mi? 1 GB yapsak en azından. 8 GB RAM var zaten.

KS
yigit

yigit

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
12.098
VRAM artırsam düzelir mi? 1 GB yapsak en azından. 8 GB RAM var zaten.
Şu konuya bakabilirsiniz:

1 GB olduğu zamanda da sorun devam ediyorsa Sierra kurarsınız.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Şu konuya bakabilirsiniz:

1 GB olduğu zamanda da sorun devam ediyorsa Sierra kurarsınız.
Aslında ben geçen yıl Eylül gibi Sierra kurdum hocam. Çok iyi çalışıyordu. Wi-Fi kartının çalışmadığını görünce sildim mecbur. High Sierra'dan yana yüzüm gülmezse Sierra kuracağız mecbur.

KS
yigit

yigit

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
12.098
Rehber Clover üzerinden yapılmış ama OpenCore’da da işe yarayabilir, İnfo yerine config dosyasında düzenleme yapmayı deneyebilirsiniz.

Çoğu kişi böyle yaparak düzeltmiş, hala sorun yaşayanlar dediğim gibi Sierra’ya düşürmüş sürümü.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Rehber Clover üzerinden yapılmış ama OpenCore’da da işe yarayabilir, İnfo yerine config dosyasında düzenleme yapmayı deneyebilirsiniz.

Çoğu kişi böyle yaparak düzeltmiş, hala sorun yaşayanlar dediğim gibi Sierra’ya düşürmüş sürümü.
Henüz Clover'dayım hocam. OpenCore için GUI'de ekledim bu arada bugün. Biraz GUI'nin kasması dışında sorun yok.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@The Executioner Son durum ne oldu hocam? Halen yüklü mü Mavericks? Görseller mefta olmuş konuda ki.

Son düzenleme:
KS
yigit

yigit

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
12.098
Henüz Clover'dayım hocam. OpenCore için GUI'de ekledim bu arada bugün. Biraz GUI'nin kasması dışında sorun yok.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@The Executioner Son durum ne oldu hocam? Halen yüklü mü Mavericks? Görseller mefta olmuş konuda ki
Kaldırdım hocam Mavericks'i, zaten diğer kasama geçtim tekrar. :)

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube