Rehber Oracle Linux'u GUI olmadan kurmak

Silicone Android Uygulaması

Ram_kafasi

Bronze Sample
İfade skoru
682
Burada anlatılan yöntemler diğer Red hat Enterprise Linux çatallaması dağıtımlarda da çalışmaktadır. Bu rehberi Anaconda'nın GUI kurucusunda yaşanan bazı problemler yüzünden kurulumu yapamayan insanlar için yapıyorum. İyi okumalar dilerim.

öncelikle Oracle Linux'un sitesinden en son yayımlanan Full-ISO imaj dosyasını ediniyor ve onu herhangi bir imaj dosyası yazdırma programı ile beraber USB belleğimize yazdırıyoruz. Daha sonra ise USB belleğimizi önyükleyip şöyle bir ekran ile karşılaşıyoruz:
Burada "install Oracle Linux" seçeneğinin üzerine gelip "Tab" tuşu veya "e" tuşuna basarak bu önyükleme seçeneğini düzeltiyoruz. Karşımıza şu iki ekrandan biri çıkacaktır:
Ekran Görüntüsü - 2021-04-23 14-00-29.png

Buradan sonunda "quiet" yazan önyükleme seçeneğinin yanına "inst.text" yazısını ekliyoruz ve "CTRL+X" tuşu veya "enter" tuşuna basarak sistemi başlatıyoruz ve karşımıza şöyle bir ekran geliyor:

Ekran Görüntüsü - 2021-04-23 14-02-29.png

İlk adımı bu şekilde tamamladıktan sonra diğer kurulum adımlarını yapmaya başlıyoruz.
Dilimizi seçmek için resimdeki gibi ekrana 1 yazıyoruz ve "enter" tuşuna basıyoruz.

Ekran Görüntüsü - 2021-04-23 14-07-27.png

Buradan seçmek istediğiniz dilin yanındaki sayıyı girip dilimizi seçiyoruz ve bu adımı bitiriyoruz.
Ekran Görüntüsü - 2021-04-23 14-12-10.png

Buradaki zaman kısımını kendinize göre ayarlayıp devam ediniz.
Ekran Görüntüsü - 2021-04-23 14-14-53.png

Buradan kurulum tipimizi seçiyoruz. Ben "server with GUI" seçeneğini seçip devam ediyorum. Siz buradan istediğinizi seçip daha sonra kullanamak istediğiniz ek araçları da ekleyip devam edebilirsiniz.
Ekran Görüntüsü - 2021-04-23 14-22-06.png

Buradan kurulum yapacağımız diski seçiyoruz. Bu kısımı siz kendinize göre yapacaksınız.
Ekran Görüntüsü - 2021-04-23 14-32-10.png

Buradan ağ ayarları kısımını seçip daha sonra ağ ayarlarınızı kendinize göre ayarlayıp devam ediyoruz.
Ekran Görüntüsü - 2021-04-23 14-34-18.png

Buradaki kullanıcımızı oluşturup bu kullanıcının adını, şifresini vb. bilgileri giriyoruz ve hesabımızın yönetici yetkilerine sahip olmasını istiyorsanız "administrator" seçeneğini aktif edebilirsiniz daha sonra da yönetici şifresi ayarlama kısımına geliyoruz:

Ekran Görüntüsü - 2021-04-23 14-36-59.png

Şifremizi oluşturduktan sonra gerekli tüm adımları bitiriyoruz ve kuruluma başlıyoruz.
Buradaki adımları uyguladıktan sonra klavyemizden "B" tuşuna basıp kurulum işlemini başlatıyoruz. Kurulum bittikten sonra ise kurulmuş olan Oracle Linux'u önyüklüyoruz ve karşımıza ve Oracle Linux'u kullanmaya başlıyoruz.
Ekran Görüntüsü - 2021-04-22 21-40-27.png

Bütün işlemler bittikten ve başarılı bir kurulum yaptıktan sonra Oracle Linux'u kullanmaya başlayabilirsiniz.

KS
Ram_kafasi

Ram_kafasi

Bronze Sample
İfade skoru
682
Bilmediğimden soruyorum, bu dağıtımın artıları ne?
Bildiğimiz Red hat Enterprise Linux'un çatallaması. CentOS artık yakın zamanda biteceği için kullandım. CentOS gibi düşünebilirsiniz Oracle Linux'u da. Burada gösterdiğim yöntemleri de CentOS vb. dağıtımlarda da uygulayabilirsiniz zaten. :)

KS
Ram_kafasi

Ram_kafasi

Bronze Sample
İfade skoru
682
RHEL kurmak yerine bunun tadına bakabilirsiniz. Ayrıca içi bomboş arch gibi. (Neredeyse). Hız konusunda çok bir hedefi yok. Depo eksiği var. Stabil.
Günlük kullanıma uygun değil fazla.
Depo konusunda ben Oracle Linux'a CentOS depolarını ekleyerek o sorundan bir nebze kurtulmayı başardım. Oracle Linux'un depolarındaki paketler gerçekten çok az.

Redlonmas

Silver Sample
İfade skoru
48
Depo konusunda ben Oracle Linux'a CentOS depolarını ekleyerek o sorundan bir nebze kurtulmayı başardım. Oracle Linux'un depolarındaki paketler gerçekten çok az.
Başka repo eklemek yerine kendi deposu adam olsa?
Developer'lar yatıyor herhalde.

KS
Ram_kafasi

Ram_kafasi

Bronze Sample
İfade skoru
682
Başka repo eklemek yerine kendi deposu adam olsa?
Developer'lar yatıyor herhalde.
Biraz öyle. CentOS'un bu yıl fişinin çekilmesi sebebi ile çoğu kişi Red hat Enterprise Linux çatallaması olan bazı dağıtımlara kaçmaya başladı bile. Rocky Linux kullanılabilir şekile gelene kadar Oracle Linux'u geçici olarak kullanmayı düşünüyordum zaten. Depolarında gerçekten çok az sayıda paket bulunuyor. Harici bir depo eklemeden Oracle Linux'u düzgün kullanmak biraz sıkıntılı bir iş oluyor doğrusu.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube