Öldüğümüzde hiçbir şey olmaması çok korkunç olmaz mıydı?

Silicone Android Uygulaması

Kawnes

Bronze Sample
İfade skoru
917
Allah zenginliği istediğine ilmi isteyene verir. Dinini hakkıyla yaşayıp tevekkül eden insan asgari ücret dahi alsa rahatça geçinebilir. Komşumuz asgari ücret ile çalışıyor, adam iki tane kurban kesecek. Sizce normal mi?
Dün AVM'ye gittim, adam sarıklı cübbeli, eşi çarşaflı elinde iPhone 11 Pro var. Zenginlik sadec maaşınız yüksek olması veya sarayınızın olması değildir, Allah'a inanmayanlar için ters gelebilir fakat elinizdeki az miktarda para berketi ile çoğalabilir. 15.000-20.000 TL maaşınız olur nereye gittiğini ne olduğunu anlamazsınız.
Bence söylediklerimi anlayabilecek insanlarsınız. Hiç biriniz hakkında en ufak bir kötü düşüncem yok, belki bu yazdıklarım için bundan sonra önyargı ile yaklaşanlar olacaktır ama canınız sağ olsun. Birkaç kişinin gözündeki perdeleri açmaya değer.

Hocam Allah aşkına biraz mantıklı konuşun lütfen, anladık tamam ama ASGARİ ÜCRETLE geçinen bir aile iPhone 11 pro alamaz emin olun. Tamam çalışıp tevvekül edersin ummadığın yerde para kazanırsın. AMA AMA AMA İstediğin kadar dua et tevvekül et asgari ücret 15-20K olmaz ve İPHONE 11 PRO ALAMAZSIN.

ShimadaSensei

Gold Sample
İfade skoru
1.421
@HuseyinC, peki o elinde iPhone olan insan ne kadar müslüman? Adnan Oktar da müslümandı, Fethullah Gülen de. 10 yıl önce önünde ceketini iliklerdin, hoca efendi derdin şu an yüzlerine tükürürsün. Gerçekten İslam'a uygun yaşayan adam iPhone 12 Max Pro alacağına, sarayına altın musluk alacağına, altın kaplama diş alacağına ailesini besleyemeyip intihar eden esnafa yardım eder. Anladın mı şimdi? O zenginlerin hepsi sözde müslüman çünkü müslüman olduğundan daha çok para kazanıyor, fakir insanlar ona sempati duyup itaat ediyor. Reis her mitingde elinde Kur'an sallıyor da ne oluyor? Uyuşturucu ticaretleri, yolsuzlukları çıkıyor ortaya her gün. O intihar eden esfantan dünyaların parasını alıyor devletler, Arap devleti de bizimki de. Bunun gibi 20-30 milyon insan düşün, enayi mi bunlar yaşamadığı saraya para versin? Sabrediyorlar, şükrediyorlar çünkü din bunu emrediyor.

Sor bakayım o asgarî ücretle 2 kurban kesene, nereden bulmuş parayı? Ne kadar bereketli olursa olsun 3000 lira maaşla 2 bin liralık kurbanlıktan 2 tane alamazsın. Basit matematik bu. Asgarî ücretin hesabı bir ailenin MİNİMUM giderlerini karşılamasına göre yapılır. Her gün simit yer, çay içer, köpek kulübesinde yaşar ama yine yaşar diye hesaplanır. Bu hesapla dana kusura bakma mümkün değil. Sor o adama ne yolsuzluk yapmış, ne rüşvet yemiş? Sor o adama nereden bulmuş parayı? Anasından mı kalmış babasından mı?

Son düzenleme:

365

Silver Sample
İfade skoru
1.238
Dinini hakkıyla yaşayıp tevekkül eden insan asgari ücret dahi alsa rahatça geçinebilir
Böyle bir şey yok. İnsanın inancına ve getirdiklerine bağlı olması çok hoş bir şey olabilir ancak bu tarz yorumları saçma buluyorum, çok basit bir şey anlatayım. Şu an İstanbul’da bir apartmanın 3+1 dairesini ele alalım lakin dikkatinizi çekeyim müstakil veya deli dehşet lüks bir evden bahsetmiyorum, normal 3+1 bir daire. En iyi ihtimalle (işlek veya lüks sayılabilecek bir yerde “olmadığını” var sayıyorum) böyle bir ev en pozitif düşünceyle 650+ olacaktır. Şimdi gel gelelim senin asgari ücretli çalışanına, 2800 TL (?) alan çalışanın 30 yıl çalışırsa ve kendisi bir robot olduğundan (e tabii ki sen kendini insan mı sanıyorsun?) hiç harcama da yapmazsa evet o evi alabilecektir, 30 yıl çalışmasının karşılığı olarak (ha bu arada benim kadar pozitif insan bulamazsın he, 30 yıldaki paranın değer kaybını, ev fiyatlarındaki yükselişi falan hiç saymıyorum kıymet bil) muhtemelen kalan 10 yılını da çalışarak geçirecek Avrupa’nın en şanslı insanı, evet hayalindeki evi alabildi.

2147483647

Gold Sample
İfade skoru
2.953
Öldükten sonra sadece toprak olacağız diyenler var, peki sizce diğer dünyanın olmaması çok ürkütücü değil mi? Bazıları sadece öbür dünya için çalışıyor ama ya öbür dünya yoksa?

Yorumlarınızı bekliyorum.

Lütfen ayet falan atmayın konu o değil.
İnanç meselesi, belki de dinler dünyayı anlamlandırmak içindir? :) Korkunç değil ama biyolojik bir şey bu.

Ben nasıl hortlattım bunu ya

Linux Forever

Silver Sample
İfade skoru
4.433
Öbür dünya olmasaydı insan gerçek anlamda bir hayvan olurdu. Sadece biyolojik sınıflandırmada değil, gerçekten bir hayvan olurduk.

Linux Forever

Silver Sample
İfade skoru
4.433
Biraz açıklar mısın? Keşke hortlatmasaydım yaa
Kuş nasıl yuva yapar insan da öyle,
Aslan nasıl yemek yer insan da öyle,
Sırtlan nasıl sinsilik yapar, çalar insan da öyle
Quokka nasıl güler insan da öyle
Köpek nasıl gezer insan da öyle
Böcek medeniyeti nasıl gelişir insan da öyle.

Hayvanlarda olmayan insanlarda olan şey ahiret inancıdır.
Onlar bugüne, insan ölümden sonraya...

şaka maka güzel yazdım lan

_Zaur_

Bronze Sample
İfade skoru
587
@MisakiTaro Doğmamıştan önce nasıldı?
Bir hiçlikti yani hisslerimiz ve korku düşüncemizde yoktu onun yanında.

vücutumuzun içinde ruh dediğimiz şeyi elektrik enerjisi gibi düşününce sadece enerjinin kaybolması gibi düşünülebilir öldüğümüzde.

Sadece öğrendiklerimiz ve bizi biz yapan beynimizde kalıyor o yaşadığımız anılar ve öğrendimiz bilgiler.

365

Silver Sample
İfade skoru
1.238
Kuş nasıl yuva yapar insan da öyle,
Aslan nasıl yemek yer insan da öyle,
Sırtlan nasıl sinsilik yapar, çalar insan da öyle
Quokka nasıl güler insan da öyle
Köpek nasıl gezer insan da öyle
Böcek medeniyeti nasıl gelişir insan da öyle.

Hayvanlarda olmayan insanlarda olan şey ahiret inancıdır.
Onlar bugüne, insan ölümden sonraya...

şaka maka güzel yazdım lan
Bu bahsettiklerin nasıl ki iç güdüleri hariç zeka göstermiyorlarsa insanlar da öyle gösteriyor. Bizi hayvanlardan ayıran şey biyolojik ihtiyaçlarımız değil, aklımız.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube