Öldüğümüzde hiçbir şey olmaması çok korkunç olmaz mıydı?

Silicone Android Uygulaması

445

Gold Sample
İfade skoru
2.555
Ateist çocuk öldükten sonra "Rabbin kimdir?"sorununu duyunca onun sıfat 🥵😨
Şaka bir yana her akşam böyle garip şeyleri düşünüp neden yaşadığımı sorguluyorum ve gerçekten ürkütüyor beni dinlerin olup olmaması ve ahiret olayları.
@MESs¹¹ hocam aklınıza bir şey getirdi mi bu :D?

Arda Bey

Bronze Sample
İfade skoru
38
Öldükten sonra sadece toprak olacağız diyenler var, peki sizce diğer dünyanın olmaması çok ürkütücü değil mi? Bazıları sadece öbür dünya için çalışıyor ama ya öbür dünya yoksa?

Yorumlarınızı bekliyorum.

Lütfen ayet falan atmayın konu o değil.
bu gece uyku yok korkudan uyuyamayacağım :D

365

Silver Sample
İfade skoru
1.238
Öldükten sonra sadece toprak olacağız diyenler var, peki sizce diğer dünyanın olmaması çok ürkütücü değil mi? Bazıları sadece öbür dünya için çalışıyor ama ya öbür dünya yoksa?

Yorumlarınızı bekliyorum.

Lütfen ayet falan atmayın konu o değil.
Hayır değil, bir örnek vardı "uyurken ne oluyorsa o olacak" diye ben buna katılmıyorum uyurken bilincin belirli bir düzeyde açıktır ama evet olacak şey muhtemelen "uyurken" olan şeye benzer olacak lakin bu sefer bilincin hiç olmayacak. Dini inançlar yoruma katılmazsa evet bu şekilde olur muhtemelen, inançlar katılırsa değişir.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Eğer adam gibi yaşamışsam, iyi davranmışsam insanlara neden korkayım ki ölümden? :) Bence ölümden sonra da hayat var. Ahirete inanıyorum ben açıkçası. Bilincimizin sonsuza kadar yok olup gideceğine inanmak dahi istemiyorum. Bana mantıksız ve saçma geliyor. Tabii bu benim düşüncem. Kimisi hiçbir şey olmayacağına da inanır, kimisi yeniden doğacağına da inanır.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Zor bir şey değil. Ölünce ölmüş olacaksın. Öldüğünün farkında olmayacaksın, bilincin kapanacak, beynin ölecek. Yani ahiret olmaması durumunda bundan haberin olmayacak. Gram korkunç değil bana kalırsa. Asıl korkunç olan sadistik düşüncelere sahip bir tanrının seni kendi koyduğu kurallara göre yargılaması olurdu.

HuseyinC

Bronze Sample
İfade skoru
630
Öldükten sonra kemiklerinizin etrafında yılanların gezmesi ve sonsuz bir karanlık olması korkutucu olabilirdi. İnanmayan birisi için olmalı da. Şahsen inanıyorum ve korkutucu gelmiyor ahiretin varlığı, aksine bu dünyadan ne kadar erken ayrılırsam o kadar iyi diyorum. Gidene kadar da insanlara bir faydamız olsun diye uğraşıyorum.
Eğer böyle yaparsa öldükten sonra zenginlerden bile iyi bir hayatı olacağını söyler
Sadece öldükten sonra değil, dikkat ederseniz dinini hakkıyla yaşayan insanlar gayet varlıklı. Nereye bakacağınızı bilirseniz örnek çok. 🙃

ShimadaSensei

Gold Sample
İfade skoru
1.421
Sadece öldükten sonra değil, dikkat ederseniz dinini hakkıyla yaşayan insanlar gayet varlıklı. Nereye bakacağınızı bilirseniz örnek çok. 🙃
Zengin olup da dinini hakkıyla yaşayan adam görmedim ben. Reise bak, saraydan saraya atlıyor, elinde Kur'an sallıyor. Dediğim bu işte. Adam "ya Allah ya bismillah" diye diye yazlık saray yaptırdı kendine. Örnek bol aynen, merak etme.

Kawnes

Bronze Sample
İfade skoru
917
Öldükten sonra kemiklerinizin etrafında yılanların gezmesi ve sonsuz bir karanlık olması korkutucu olabilirdi. İnanmayan birisi için olmalı da. Şahsen inanıyorum ve korkutucu gelmiyor ahiretin varlığı, aksine bu dünyadan ne kadar erken ayrılırsam o kadar iyi diyorum. Gidene kadar da insanlara bir faydamız olsun diye uğraşıyorum.

Evet varlıklılar değil mi? Her gün şükür eden aileler geçinemiyor onun için gayet varlıklılar :)

HuseyinC

Bronze Sample
İfade skoru
630
Allah zenginliği istediğine ilmi isteyene verir. Dinini hakkıyla yaşayıp tevekkül eden insan asgari ücret dahi alsa rahatça geçinebilir. Komşumuz asgari ücret ile çalışıyor, adam iki tane kurban kesecek. Sizce normal mi?
Dün AVM'ye gittim, adam sarıklı cübbeli, eşi çarşaflı elinde iPhone 11 Pro var. Zenginlik sadec maaşınız yüksek olması veya sarayınızın olması değildir, Allah'a inanmayanlar için ters gelebilir fakat elinizdeki az miktarda para berketi ile çoğalabilir. 15.000-20.000 TL maaşınız olur nereye gittiğini ne olduğunu anlamazsınız.
Bence söylediklerimi anlayabilecek insanlarsınız. Hiç biriniz hakkında en ufak bir kötü düşüncem yok, belki bu yazdıklarım için bundan sonra önyargı ile yaklaşanlar olacaktır ama canınız sağ olsun. Birkaç kişinin gözündeki perdeleri açmaya değer.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Dinini hakkıyla yaşayıp tevekkül eden insan asgari ücret dahi alsa rahatça geçinebilir. Komşumuz asgari ücret ile çalışıyor, adam iki tane kurban kesecek. Sizce normal mi?
Geçinemez. Allah, kitap, Muhammed ile geçinilseydi ohoo. Biraz daha konuş o komşun ile, nasıl asgari ile tanesi 2 bin TL olan kurbanlıklardan 2 tane kesiyormuş? Koronaya çare olarak deve sidiği içen hintlilerden bir farkın yok bu düşünce ile.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube