Nieztche'nin kırbaç olayı nedir?

Silicone Android Uygulaması

Linux Forever

Silver Sample
İfade skoru
4.433
Bizim buradaki BİM markette bir abi var.
Zerdüşt kitabını anlamak için 3 defa okumuş.
Bana "kadınlara mı gidiyorsun kırbacını unutma" dedi orda biraz utandım.
İnternete baktım "kadın kendisini erkeğine yaslama ihtiyacı hissetmeli" falan diyor.
Nitztche'nin olayı ne iş?
Nitztche yaşasaydı Türk feministlere karşı ne derdi bilmek isterdim.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Nietzsche özünde kadınlardan pek haz etmez. "Kadın, Tanrı'nın ikinci hatasıdır." gibi oldukça fazla sözü var.

Akıl hocası Schopenhauer açık ve net bir şekilde kadın düşmanıdır, bu yüzden Nietzsche'nin de kadınlara pek hoş bakmaması oldukça normal.

Sözün aslı "Kadınlara mı gidiyorsun? Kırbacı unutma!"dır. Böyle Buyurdu Zerdüşt kitabının "Kadın" bölümünde geçmektedir.

Ama olaya tek yönlü yaklaşmamak lazım. Ortada bir kırbaç var, bu kırbacı kimin kullanacağı belli değil. Yani kırbaç burada bir araç, Nietzsche zaman zaman kadınları, erkekleri yönetenler olarak görmüştür. Hatta Nietzsche'nin sevgilisinin elinde kırbaç varken çekildiği bir fotoğraf bile vardır.

Sözü Nietzsche söyleyince, her anlam çıkabiliyor. Nietzsche çok değerli bir filozoftur, zor anlaşılır fakat yakın tarihimizin belki de en değerli filozofudur.

Yalom, sanırım "Nietzsche Ağladığında" kitabında bu olaya güzel bir şekilde değiniyordu.

Sorunu net olarak cevaplamamiş olabilirim, fakat konu Nietzsche'nin sözleri olunca çok fazla ve farklı anlamlar çıkabiliyor, ne yazsam tam olarak cevaplayamazdım yani.

Son düzenleme:

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
"Kadınlara mı gidiyorsun? Kırbacını unutma." yanlış bir çeviri. Doğrusu şöyle olmalı: "Kadınlara mı gidiyorsun? Kırbacı unutma.". Buradaki kırbaç kadının erkeği yönetme arzusunu, gerçek güç sahibi olan olmayı temsil ediyor. Erkeğin istemesini isteyen, ona yönlendiren olmayı ister kadın. Bunu da erkeği gaza getirerek diyerek, harekete geçirerek, istekli kılarak, yüreklendirerek yapar. Kadın erkeği hem harekete geçirmek hem de uysal kılmak için kırbacı kullanır. Bir metafor. Kırbaç, kadınları hafife almamak gerektiğini ve onları anladım derken şaşırtabileceklerini gösteriyor. Kolay kolay ele geçirilemeyeceklerini, bilmece gibi olduklarını, sadece kendileri isterlerse bağlanabileceklerini gösteriyor. Kadınları anlamaya çalışırken içlerindeki yönetme arzusunu, güç istemini de unutmamak gerektiğini vurgulamak istiyor. Böyle cımbızlanmış bir söze her anlamı yüklemek mümkün. "Böyle Buyurdu Zerdüşt" kitabının “Yaşlı ve Genç Kadınlar Üzerine” bölümünü okursan bütünü kavrayacağın için ne dediğimi daha iyi anlarsın. Nietzsche, aslında kadınlar konusunda daha hassas ve derin bir
araştırmanın mantıklı olacağını belirtiyor. Daha fazla düşünerek bir değerlendirme yapmanın doğru olacağını ima ediyor. Sevgilisi Salome ile olan fotoğrafında kırbacın kadında olması da bunu doğrular nitelikte. Nietzsche okurken benim de kafamı biraz kurcalamıştı bu söz. :)
Resim-1.jpg

Son düzenleme:

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Tanrı öldü ve onu biz öldürdük
Bu söz üstünde aylarca düşünülebilecek bir söz aslında.

Tanrı öldü. Tanrıdan geriye bir ölü kaldı. Ve onu öldüren biziz. HâӀâ gölgesi beliriyor uzaklarda. Kendimizi nasıl avutacağız, biz katillerin katilleri? Neydi bıçaklarımızın altında ölümüne kan döken, dünyanın sahip olmuş olduğu bu en kutsal ve en kudretli şey: bu kanı kim silecek üzerimizden? Hangi su var bizi temizleyecek? Hangi teselli şölenlerini, hangi kutsal oyunları icat etmek zorunda kalacağız? Fazla büyük değil mi bize bu davanın yüceliği? Buna lâyık olmak için birer tanrıya dönüşmeli değil miyiz?

KS
Linux Forever

Linux Forever

Silver Sample
İfade skoru
4.433
@KemalY, kendim bir şey anlamadım. Bim deki abinin dediği üzre hristiyanları sevmezmiş. Onların sapkın hayatında günah kavramı yok olmuş anlamı bu olabilirmiş.

Bi de bu nitzche ateistlerin ve Almanya 'nın %70'inin peygamberi imiş.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@keremcnsz24, Türk kadınını anlatmış biraz.

Nietzsche okurken benim de kafamı biraz kurcalamıştı bu söz. :)
:devilish:

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
Nietzsche'nin de kadınlara pek hoş bakmaması oldukça normal.
Katılmıyorum. Nietzsche, ne kadınları
aşağılamakta ne de bir ayrımcılığı dillendirmekte. Ne erkeği basit görmekte ve yüceltmekte ne de kadınları erkekten çok zeki olarak dillendirmekte. Nietzsche, olmuş ve bitmiş şeylere bakarak kadınlara dair bir genel değerlendirme yapıyor. Realiteye bakarak konuşuyor. Buradan kadınlara dair olumsuz değil, olumlu anlamda bir bakış açısı elde edilebilir. Sonuçta kadınların kendilerine dair bir bakışa sahip olabilmeleri için
kendilerinin dünyadaki yerlerine bakmaları gerekir. Bu nedenle Nietzsche’nin
kadınlara dair söylediklerinden çıkaracağımız çok şey var. Akıl hocası öyle diye kendisini de öyle görmek saçma. Eserlerinin büyük bir bölümünü okuyunca tam tersi olduğunu anlıyorsun.

Kadın ve erkeğin davranışları her yerde aynı esasında. Değişen şeyler fiziksel özellikler ve toplum baskısının gevşek veya katı olması.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
@KemalY, kendim bir şey anlamadım. Bim deki abinin dediği üzre hristiyanları sevmezmiş. Onların sapkın hayatında günah kavramı yok olmuş anlamı bu olabilirmiş.

Bi de bu nitzche ateistlerin ve Almanya 'nın %70'inin peygamberi imiş.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

:devilish:
Sevmez hrıstiyanları zaten. Deccal kitabında bahsediyordu sanırsam. Hatta "Müslümanlık,Hrıstiyanlığı küçümsüyorsa bu konuda bin kez haklıdır diye bir sözü de var.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube